Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde BUNKA » 24 Dec 2013, 20:29

Am semnat si eu petitia si am promovat=o si pe facebook...speram sa le punem betze in roate la jefuitorii astia ..
Macar atat sa mai avem, un pamant cat de cat curat din care sa mancam cat de cat sanatos, o apa daca se poate baubila fara otavuri, si un aer cat de cat respirabil..si sa ne mai lase frate binevoitorii astia de afara care vor sa ne "ajute" sa le dam aur, gaze si cate si mai cate ca vezi Doamne ce mult ajuta ei economia noastra si cate locuri de munca creeaza...
Daca nu ne trezim, daca nu ne unim, o sa tot luam TZApA dupa TZApA !!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde luci » 24 Dec 2013, 20:49

Independenta energetica? Ce e aia cand eu la pompa platesc 6 lei motorina si cam tot pe acolo benzina exploatate din pamantul strabunilor.La gazele naturale vom plati tot mai mult an de an cand in tari normale gen Norvegia sau Dubai orice cetatean simte(in buzunare) ca din pamantul tarii lui ies resurse. Din gazele de sist cine va simti independenta energetica? politrucii vinzatori de tara sau samsarii care cica ne dau de lucru(dupa ce ne iau ce avem ne pun si la lucru sa le umplem sacii) cat de prosti sa fim sau cat c-cat sa putem manca?
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde Mircea_63 » 21 Ian 2014, 09:55

Danciule, cunosti Apusenii! E destul o raza de trei kilometri intr-o zona greu accesibila, ceata si loc impadurit... nu stiu ce precizie ofera tehnica moderna in situatia lor, dar daca nu stii exact unde sa mergi, poti orbecai aiurea mult si bine.

Pe ceata densa, eram pe sosea si aveam senzatia ca habar n-am unde sunt. Mintal stiam, dar altfel, nu recunosteam peisajul restrans la cativa metri. Trebuie sa recunoastem ca in multe situatii suntem neputinciosi in fata naturii.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde daniel-mihail » 21 Ian 2014, 16:25

am semnat si eu petitia, putem concesiona toate resursele tarii, noi tot rau o vom duce, noi avem resursa petrol dar pretul este la fel ca in Austria ( omv), la fel va fi si cu gazul , daca exista doar 10% sanse sa fie poluata panza freatica ar trebui oprita orice lucrare de acest gen
Avatar utilizator
daniel-mihail
 
Mesaje: 44
Membru din: 29 Noi 2013, 12:48
Localitate: BUCURESTI--CALARASI

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde SummerCat » 11 Feb 2014, 00:04

BUNKA scrie:Am semnat si eu petitia si am promovat=o si pe facebook...speram sa le punem betze in roate la jefuitorii astia ..

La fereastra lu' Ponta e mai bine e promovata..

Cu gazele sunt in testari. Trebuie sa aibe valizele de pe coridor anumite gramaje ca sa continue, ca altfel nu tine smecheria.

Dar sa-l vezi acuma pe Atanasiu cand o veni la munca la minister, ce-o sa se tina de Rosia Montana. Aia e e pusa pe roate demult.
Musai sa mai scoata cateva milioane de tone de pamant, ca sa le incarce pe vapoare si sa le duca la analize prin strainataturi..
Nu de alta, dar sa stim si noi ce concentratii de aur si argint avem pe acolo... :lol:
Viata fara belele, numai lapte si miere !
Avatar utilizator
SummerCat
 
Mesaje: 294
Membru din: 03 Feb 2013, 23:05

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde LUCIAN AVRAM » 05 Mar 2014, 21:59

intr-o discutie cu un prieten , asta imi spune ca nu se fac foraje de nici un fel in apropierea frontierei de stat , adica la mai putin de 15 km de frontiera , ca asa ar prevede legea in Romania , asa o fi ? :shock:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde proapis13 » 21 Feb 2015, 10:37

Chevron renunță la gazul de șist din România
http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Econo ... in+Romania
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde TDI » 21 Feb 2015, 13:57

Cand depaseste pretul la barilul de petrol 110 dolari o sa-si aduca aminte... Momentan nu e profitabil si, dupa cum arabii nici nu o sa fie cel putin 10-15 ani; perioada in care au de gand sa tina pretul petrolului scazut - dupa, discutam.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde florin_albinutza » 21 Feb 2015, 19:59

Semnat
florin_albinutza
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Noi 2011, 22:24

Re: Spune NU fracturării hidraulice în România

Mesajde Donbazil » 10 Mar 2015, 01:50

Sal'tare!

..."Acum a devenit clar ca industria de fracturare hidraulica este implicata in multe dintre secretele industriei de energie nucleara, mai specific, stie exact unde deseuri radioactive deosebit de periculoase sunt ingropate, deseuri care de-a lungul timpului s-au dovedit foarte greu de debarasat.

Websiteul Truthstream a gasit o serie de articole publicate in primavara anului 1964 ce descriu un nou plan de a scapa de deseurile nucleare produse de catre industria de energie atomica, in puturile rezultate prin fracturare hidraulica, folosind o tehnica dezvoltata de catre Halliburton & Co. Cele mai mari doua companii pentru extragerea gazelor de sist la vremea acea erau Halliburton & Co si Dowell, o subsidiara a Dow Chemical.

Majoritatea dintre noi au crezut ca fracturarea hidraulica este un fenomen tehnologic relativ nou, ce a crescut in popularitate in ultimele doua decenii. Dar ne-am inselat"....

.https://pietrelevorbesc.wordpress.com/2 ... -nucleare/
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori