Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde Jean Valjean » 31 Mai 2013, 09:30

teinegru64 scrie:Cerere???....telefonic nu se poate :o ??


Nu, nu se poate.
Stati sa vedeti cat de hoti sunt.
Daca ai contract pe 1 an, de exemplu de la 1 ianuarie 2013 pana la 31 decembrie 2013, contractul nu ti se incheie automat pe 31 decembrie 2013.
Nu, ca nu sunt prosti.
Cu o luna de zile inainte de data de incheiere a contractului trebuie sa mergi la un magazin Cosmote si sa faci cerere de reziliere a contractului, altfel abonamentul merge mai departe.
Si daca tu uiti si mergi sa faci cererea pe 15 decembrie, contractul va inceta pe 15 ianuarie 2014.
Sau daca suni pe 5 ianuarie 2014 si zici ca vrei sa-ti inchida abonamentul, acesta va fi inchis pe 5 februarie.
S-au gandit si ei ca e usor sa dai un telefon ca sa inceteze contractul, asa ca au introdus mersul la magazin , ca poate nu ai timp, poate nu ai chef sa mergi, mai castiga si ei niste bani in felul asta.

In concluzie, niste nesimtiti.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde modigliani » 02 Iun 2013, 21:20

Intr-un final glorios trec cele treizeci de zile necesare solutionarii cererii mele de reziliere a contractului cu Vodafone . Intre timp am obtinut si acceptul celor de la Cosmote pentru portarea unuia dintre cele doua numere personale . Cu acceptul astora in mana ma prezint la aceeasi agentie Vodafone din Iuliu Maniu , Valea Lunga .
De data asta sunt calm . Apas frumusel pe 'tonomatu' " ala imbecil ce elibereaza bilete de ordine , mi se aloca un numar si-un operator , mai ramane sa astept putin ....
In cateva minute sunt invitat prin sistemul de informare electronic la unul dintre operatori . Dau de aceeasi sarmana nevinovata fatuca de-i facusem scandal cu o luna in urma :

- Buna ziua , cu ce va putem servi ?
- Cu nimic . Nu ma mai puteti servi cu nimic . Atata doar , imi vreau cererea semnata si parafata .
- Mda . Imi aduc aminte de reactia dvs de data trecuta .
- Sper . De fapt nici nu cred ca era prea greu sa va amintiti de mine .
- Asa este . Erati foarte nervos . In fine , spuneti-mi la ce v-ati hotarat .
- Pai , cum spuneam , reziliez contractul pentru toate cele patru numere , pentru trei dintre acestea optez pentru cartela reincarcabila , iar unul dintre ele il portez in Cosmote .
- V-ati gandit bine ?
- M-am gandit extrem de bine . Mai mult , m-am gandit continuu !
- Ok , se vede treaba ca nu va putem convinge sa pastrati o relatie bazata pe loialitate .
- Draga mea , ..... voi nu sunteti in stare sa pastrati o relatie bazata pe loialitate . orice handicapat isi ia de la "ziare" o saracie de cartela purtatoare de numar si beneficiaza de tarife si servicii mult mai avantajoase decat abonatii dvs .
- Da , stiu .
- Pai si daca stii de ce-mi bagi textele astea rasuflate ?? raspund eu deja usor iritat de aceeasi "placa" pe care astia-s pusi s-o recite fara discernamant ...
- Bun . Vad ca aveti cererea de portare acceptata de cei de la Cosmote pentru numarul 0728 ... . Cu celelalte cum doriti sa procedam ?
- Pai v-am spus . Cartela reincarcabila !
- Si la ce optiune v-ati gandit pentru acestea ?
- La 10000 + 40 !
- Ma indoiesc ca v-am putea oferi optiunea asta .

Cat de calm imi propusesem sa fiu vad rosu in fata ochilor . Probabil nu neaparat de nervi , ci de la atatea logo-uri si reclame Vodafone din jurul meu .... Cel putin asa-mi propusesem sa privesc situatia .

- Uite , o luam "pe strada aialalta" . Explica-mi .... de ce n-ati putea sa mi-o oferiti ! In baza caror considerente se poate asta aloca unui client al dvs si ce-am facut io sa nu pot beneficia de optiunea-n cauza ?
- Ma depaseste situatia , ma retrag putin sa sun la Centru . Ma scuzati putin .
- Mergi d-ra si suna la Centru . Si sa-i transmiti lu' nea Centru asta ca n-are niciun temei sa nu-mi poata oferi optiunea respectiva . Nu de alta , da' io am un chef teribil sa fac cancer la cap vorbind in Vodafone ...

Dupa cateva minute se intoarce fatuca si fastacindu-se imi spune ca pot beneficia fara restrictii de optiunea 10000 + 40 .

- Bun !!! Vreau pe loc activarea acestora !
- Nu va pripiti ..... Mai doresc doar sa va propun o varianta de contract care sa faca directa trimitere la optiunea respectiva si tarifele aferente acesteia .

Eu , auzind doar cuvantul contract imi pierd calmul definitiv :

- Fata mea , ..... uite care-i treaba , ..... io contract cu voi n-am sa mai am fo zece vieti d-acilea-ncolo . Capisci ?
- Nu va enervati gratuit . Doar va rog sa ma ascultati putin in liniste ......

Dincolo de nervii mei , dincolo de ceea ce discutam , fatuca face fata glorios situatiei si-mi vorbeste pe-un ton calm . Merita , macar in nume personal , s-o tratez cu aceeasi moneda .

- Ascult .
- Bun . Multumesc ...... Voiam sa va propun o varianta de contract "hibrid" . Cu alte cuvinte ceva intre abonament si cartela reincarcabila .
- ..... Ascult .
- Puteti beneficia de serviciile Vodafone direct raportat la numarul de minute din optiunea respectiva dar veti putea beneficia si de posibilitatea amanarii termenului de plata cu 15 zile . Altfel , indiferent c-ati consumat sau nu minutele - lucru de care ma indoiesc - la momentul expirarii optiunii vi se restrictioneaza automat accesul la retea .

Bai fratilor , iata , in sfarsit , o treaba buna !!! Nu-mi imaginez decat ca am uitat cumva data platii , bat campii prin delta sau pe la "mama dracu" si ma trezesc fara acces la retea ..... Hmmmm , suna bine !!!

- Draga mea , evident ca si eu ma indoiesc de faptul c-as putea palavragii pe mobil 10000 de minute intr-o luna de zile . Cu toate ca-mi propusesem cu tarie sa sun pe intai si sa-nchid pe 31 , cu toate ca-mi alesesem cauza decesului cancerul la creieri . Suna bine contractul asta . da' , spune-mi te rog , ce-i in spatele ofertei asteia ?
- Nimic special . Doar voiam cumva sa va convingem sa nu portati cel de-al patrulea numar , si , cumva totusi , sa nu alegeti varianta "cartela reincarcabila" ....

Iar m-apuca nervii !!! Astia ma cred total ***** si incearca in mod absurd si agresiv-diafan sa-mi suceasca creierii in cap !

- Extraordinar !!!!!!! Bai nene , pai una vorbim si alta ne intelegem ! Voi sunteti tampiti ? Ori cartela , ori "hibrid " , ori abonament !!!! Hotarati-va , in puii mei , odata , ca ma enervez !!!!!
- Calmati-va ..... ma gandeam la dvs , ca om de afaceri .... Cum sa purtati atatea telefoane dupa dvs ? La abonament puteti alege un dual sim si scapati de disconfortul de-a avea grija de atatea telefoane . Nu cred c-ar da bine pt dvs .....

Ma uit la ea si-mi vine sa-i dau una-n cap ......

- Ce ziceti ? Cum vi se pare ?
- ............................
- V-ati gandit ?
- ............................
- Domnu !?!?!?
- Fata mea ...... Uite , ........ da-l dracu' de om de afaceri ! A zburat puiu cu ata . Acu' e criza . Sau n-ai aflat inca ? Io cand eram mic ma uitam pe Rahan . Stii cine-i ala ?
- Nu , imi pare rau ....
- Era unu' de-avea la gat un colier cu colti de la nu stiu ce jivine pe care le diclise el . Asa un colier imi fac io , plin cu telefoane ! Sa sune pana le-o lua dracii !!!!! Acu' arata-mi unde semnez pentru saracia aia de .... hibrid .... la care vorbesc pana-mi sade limba pluta si platesc 5 euro .......

.........................................................

- va urma ---
modigliani
 

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde kamy » 17 Sep 2013, 20:49

Baieti o patii din nou da pentru ultima data cu cacanii astia de la lelefoane,anu trecut pierd cartela sau a gasit cineva telefonu inainte de a-l pierde io!
Ma pune necuratu sa ma uit in gura la operatoare ,,nu pot sa va fac alta cartela decat cu abonament!
Ma trezesc de vo 3 luni ca platesc este milion juma la abonament de 5 euro!
Sun la orange si sant aburit ca nu pot rezilia contractu pana espira sa-l mai las ca-mi schimba ,ca-mi face ,ca-mi drege,pun botu ca fraieru,dar vazand smecherii ca nu am accesat factura din nou 160 ron,in secunda 2 la orange si tamtam vreau sa reziliez pe loc va platesc cat costa si duce-ti-va un si-o dus mutu iapa!pai nu se poate,trebuie sa platiti in avans pana la terminarea perioadei contractuale,va sunam noi in 5 zile ,sant sunat dupa 15 da stiti ca trebuie cu 30 de zile si tot o sa va faceti abonament!
Exista o lege si anume legea 161/2010 care in cazul denuntarii unilaterale nu esti obligat sa platesti decat deapagubiri pentru gratuitatile bagate de ei pe gat!
Operatoarea parsiva ma minte in fata ca nu se aplica decat persoanelor juridice,dar am dat mita 5 euro contravaloarea abonamentului pe inca o luna ca sa nu mai aud de ei!
Nu puneti botu cititi legea 161/2010!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde teinegru64 » 17 Sep 2013, 22:55

De trei luni incerc sa inchid un abonament cosmote iesit din perioada contractuala.Astia sunt mai ceva ca cersetorii ...se lupta cu disperare pentru fiecare euro... pe care incearca sa l scoatA prin tot felul de tertipuri.Vazand asta ...pentru a economisi timp si nervi am hotarat sa inchid tot ce a fost odata abonament...inclusiv pachetul romtelecom.Acum sunt cel mai iubit....curg ofertele mai ceva ca puhoaiele.Dar...odata vede nasu putza ..
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde Jean Valjean » 18 Sep 2013, 08:37

De cand am povestit patania mea nu am primit nici un mesaj de instiintare cu privire la reclamatia facuta, asa cum ar fi trebuit sa primesc, conform celor spuse de ei, in 30 de zile.
Inca pastrez pe birou hartia pe care mi-am notat numarul de reclamatie, insa nu mai am nici un chef sa mai fac scandal.
Ar insemna sa pierd alt timp si nervi degeaba. Si eu asta nu mai vreau, m-am lecuit.
Cel mai mare risc in viata este sa nu-ti asumi nici un risc!
Avatar utilizator
Jean Valjean
 
Mesaje: 857
Membru din: 20 Sep 2011, 09:33
Localitate: Dambovița, in plina câmpie

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde cantemir » 18 Sep 2013, 09:23

teinegru64 scrie:De trei luni incerc sa inchid un abonament cosmote iesit din perioada contractuala.

Eu asa am procedat:
Am sunat la "relatii cu clientii", in ultima zi de facturare din contract.
Se prezinta operatorul si ii spun clar:
-De azi nu mai am nevoie de abonamentul asta! Daca mai apare si pentru luna viitoare o factura, o platesti tu! Clar?
Dupa care scot definitiv SIM-ul din telefon si gata! La ei convorbirea ramane inregistrata! La fel si la mine.


P.S. Ce am invatat dupa atatia ani de GSM?
Contractele pe doi ani sunt cele mai paguboase! Daca au si telefon inclus, paguba e si mai mare.
Telefoanele la "doar nishte Euro" , sunt momeala pentru plevusca. Imi cumpar telefon doar dupa criteriile: solid, semnal, acumulator si necodat.
Traim in era telefoanelor inteligente si a oamenilor fraieri (asta nu e de la mine!).
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Cum am fost furat de Cosmote

Mesajde ovidiu_78 » 19 Sep 2013, 20:54

uitati asta din angia de la orange ce a patit

http://www.dailymail.co.uk/news/article ... urkey.html
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
Avatar utilizator
ovidiu_78
 
Mesaje: 1386
Membru din: 29 Iun 2011, 19:59
Localitate: oradea

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde kamy » 04 Oct 2013, 18:05

si ca sa vedeti ce specimene sant: azi dupa ce am platit in avans abonamentu si pe luna octombrie,si factura pe septembrie un abuz conform legii 161/2010,am fost sunat de jumatate operatoarele,abonament pentru prietenii(fraierii) orange,de 4 euro pe lunama trezesc cu un sms ,,cont dezactivat,,pentru frauda cica si o sa vina ei cu raspuns in 3 zile,ar merita dati in judecata de gunoaie ce sant!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde teinegru64 » 07 Dec 2013, 22:47

Se pare ca Cosmote e cu un picior in groapa.Se fac trei zile de cand nu pot beneficia de serviciile lor.La reclamatii am primit doar un raspuns...nu ne mai jigniti ca convorbirea e inregistrata...dar cu parere de rau ne luam jucariile din zona dvs.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Mircea_63 » 07 Dec 2013, 23:11

Fir-ar...dar ce tu nu iti poti lua jucariile si sa treci la alt furnizor de telefonie?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde teinegru64 » 07 Dec 2013, 23:31

Mircea_63 scrie:Fir-ar...dar ce tu nu iti poti lua jucariile si sa treci la alt furnizor de telefonie?

Ar vrea ei..insa eu am un abonament la Cosmote si cum ei se bucura de banii mei ...asa vreau si eu sa beneficiez de serviciile lor.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde kamy » 07 Dec 2013, 23:42

Cum ei pardon dansii cum le spunti moldovenii la porci,pot sa ceara daune la renuntarea la contract cauta un avocat cainos si fa-le felul!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde Mircea_63 » 07 Dec 2013, 23:43

Fugi de abonamente. Minute putine si esti client captiv.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde lucky5strike » 07 Dec 2013, 23:51

Sunt....imperiale, tustrele companiile:

Eu am VDF, de 12 ani:
- ai minute nationale, dar n-ai in retea;
- ai minute in retea, dar n-ai nationale;
- la cartela pana consulti creditul, te apuca dimineata.
- internetul la cartela e ca sa fie;
- ordinea consumarii minutelor numai bunul D-zeu o poate sti. Muritorii, nu...
- punctele de loialitate sunt o salata veche. Mare teapa...
- ofertele, dupa trei luni, descoperi ca-s teapa curata... si ce teapa;
- discutia cu un operator e un fel de intalnire cu o amfibie;
- pretul la telefoane noi sunt... n-am cuvinte!;

Si peste astea, relatia cu ele... nu poti sa castigi, nu poti sa pierzi, nu poti sa scapi de joc.

:twisted:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde cristi_vidican » 08 Dec 2013, 07:55

După câțiva ani buni a venit momentul să renunț la abonamentul Cosmote. Am fost printre primii lor clienți. Vă mai amintiți cartela cu 3000 de minute.
Atunci s-a spart piața. Dacă Cosmote n-ar fi intrat pe piață, vorbeam și acum 120 de minute în rețea seara și în weekend.
Atunci au trecut mulți pe Cosmote și era fain, puteai vorbi cu prietena cât vroiai.
Dar, între timp, și celelalte companii au crescut oferta și au beneficiat de marele avantaj al primului venit pe piață - aveau deja baza mare de clienți.
Astfel, eu mă trezeam tot mai singur în Cosmote.
În dec va fi ultima lună de abonament. Voi trece pe cartelă. Mă tot sună cei de la abonamente, dar niciodată nu-s pe fază.
La mine Orange-ul e la putere. Și sunt mulțumit!
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Neseriozitatea companiilor de telefonie mobila

Mesajde kamy » 08 Dec 2013, 08:19

Sa nu crezi ca cei de la orange sant mai catolici,e aceeasi marie cu alt cuc la palarie!io nici in veacu asta nici in cele viitoare nu mai vreu abonament am 3 cartele,de. 1 decembrie mi-am facut cadou un tel lg try sim si incarc dupa necesitati mai pe sarite!am minute de vandut!si nu am suprataxari!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori