Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Goana dupa pamant

Mesajde State » 21 Noi 2013, 00:14

Degeaba o fi bagat Base 3mil in pamant ? Cat si-o scoate peste un an sau doi ? :roll:
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Goana dupa pamant

Mesajde delorin I » 21 Noi 2013, 10:27

Macar asta este de al nostru si cat de cat a fost o chestie facuta public! Nu discutam de mii de hectare prin cine stie ce balta desecata de NIcusor sau prin Delta, luate la secret! Discutam de un credit! Acum nu putem fi mereu carcotasi! Nici asa nu e bine! Sa ne cumpere atunci strainii! La ce spunea Marian, aici este iar vina unor indivizi care politic sunt niste trufandale care s-au vandut si pe ei si vand si tara -IEFTIN !
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 21 Noi 2013, 17:26

State scrie:Degeaba o fi bagat Base 3mil in pamant ? Cat si-o scoate peste un an sau doi ? :roll:

Nu am niciun dram de incredere in Basescu, care s-a compromis pe veci in ochii mei cand a trimis-o pe fie-sa la Bruxelles. Pe banii mei. Pe mine nu ma poate reprezenta semidocta aia. Singurul lucru bun de care am auzit e ca s-a maritat si are un copil, sa-i dea D-zeu sanatate, sa-l creasca sanatos, sa faca ceva bun pentru tara asta. Care asa poate o sa aiba soarta mai onorabila. Ca... comenduirea bicefala de acum anunta doar grozavii mai mari. N-ai ba, cu cine!

In rest, hm... poate sunt banii lor, poate ai sponsorilor... banci, corporatii, investitori care posibil ca urmaresc sa redeclanseze psihoza imobiliara de acum ceva ani.

Sa ne fereasca Sfantul de ce-i mai rau... grija! Degeaba ai o casa, daca pamantul de sub ea nu e al tau. Si degeaba ai o casa si terenul, daca nu ai si mijloacele necesare supravietuirii, care sunt, in forma cea mai simplificata, pamantul si apa!

Ca, la nevoie mare, nu cu hartii iti stamperi setea si foamea, ci cu paine, cas, apa, praz, o gaina, un miel, vin...

Grozavii au mai fost in trecut...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 21 Noi 2013, 17:33

La ce atitudine au avut grecii in meciul cu romanii, ma intreb: oare ei isi vand din rahatul ala de pamant pietros, sau insulele alea goale, unde tot suntem sedusi de agentii de turism sa mergem sa le populam periodic, pe leii nostri?

Oare vin grecii in Romania in scop de turism? Sau de tun? Ca tot au ei traditie mare-mare, ca si turcii.

Sau lasam pe olandezi, italieni, francezi sa ne calareasca pamantul? Ca astia sunt mai "civilizati"...

:shock: :shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

RGoana dupa pamant

Mesajde Cristian IONITA » 21 Noi 2013, 18:45

Avem investitii substantiale din Grecia in tara, in primul rand in sectorul bancar .... cred ca dupa Austria este al doilea investotor pe acest domeniu.

Sunt si investitii in productie (industria alimentara in principal) dar din pacate de cativa ani au inceput sa inchida sau sa mute inapoi la ei in tara capacitatile de productie.

Despre pamant .... faptul ca se va permite achizitionarea de terenuri de catre straini nu cred sa modifice foarte mult situatia actuala .... si pana acum era permisa achizitionarea doar ca pe firma si nu pe persoana fizica.

Problema valorificari terenurilor agroicole este generata in primul rand de gradul foarte mare de faramitari si apoi de acte care in enorm de multe cazuri sunt incomplete.

Comasarea va genera sigur probleme pentru apicultura, va genera o lipsa grava de diversitate a florei care va afecta sanatatea familiilor, dar eu nu mi-as face griji pentru urmatorii 5 ani, cel putin la mine in zona din prisma a ceea ce am spus mai sus.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 21 Noi 2013, 21:20

Unele companii grecesti in Ro sunt de fapt avanposturi americane sau nemtesti, care nu s-au obosit sa intre direct aci. Ceva gen: COSMOTE % OTE Grecia % Deutsche Telecom

Fostul COMTIM am inteles ca e Smithfield acum. :| Poate ne trezim si cu JBS, Tyson sau Pepsico in curand, daca n-au intrat deja, sa vezi mancare de plastic, ca tot e la moda plastic in orice.

:shock:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Goana dupa pamant

Mesajde MIHALACHE » 21 Noi 2013, 21:59

La mine an zona sunt multe terenuri vandute si pline de balarii,probabil ca propietari deabia asteapta sa le vanda triplandu-si bani .
Avatar utilizator
MIHALACHE
 
Mesaje: 168
Membru din: 23 Sep 2012, 16:28
Localitate: MIHAILESTI-GIURGIU

Re: Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 23 Noi 2013, 22:32

Asta seara mi s-a relatat o schema foarte subtila prin care arendatorul poate sa-si insuseasca pamantul proprietarilor nevoiasi, in timp:

1. Persoane vizate sunt batrani cu urmasi directi in strainatate sau uitati in nepasare.
2. Se face un contract intre cele doua parti, care "se inteleg" pe 7-10 ani. Castigul anual al proprietarului e specificat, iar arendasul se obliga sa cultive pamantul si sa plateasca el impozitul pe durata contractului.
2. Persoana in varsta decedeaza. Arendasul continua activitatea.
4. Dupa 3 ani, actioneaza proces de punere in proprietate, pe motiv ca s-a comportat in x ani un adevarat proprietar.
3. Daca mostenitorii vin sa revendice vreodata, arendasul va scoate de la saltea chitantele cu impozitul platit de catre el pe x ani, contractul, si probabil va fi mult mai pregatit in itele justitiei decat acestia.

Are cineva idee despre asta?

:roll:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Goana dupa pamant

Mesajde eusebiu » 24 Noi 2013, 09:34

lucky5strike scrie:Asta seara mi s-a relatat o schema foarte subtila prin care arendatorul poate sa-si insuseasca pamantul proprietarilor nevoiasi, in timp:

1. Persoane vizate sunt batrani cu urmasi directi in strainatate sau uitati in nepasare.
2. Se face un contract intre cele doua parti, care "se inteleg" pe 7-10 ani. Castigul anual al proprietarului e specificat, iar arendasul se obliga sa cultive pamantul si sa plateasca el impozitul pe durata contractului.
2. Persoana in varsta decedeaza. Arendasul continua activitatea.
4. Dupa 3 ani, actioneaza proces de punere in proprietate, pe motiv ca s-a comportat in x ani un adevarat proprietar.
3. Daca mostenitorii vin sa revendice vreodata, arendasul va scoate de la saltea chitantele cu impozitul platit de catre el pe x ani, contractul, si probabil va fi mult mai pregatit in itele justitiei decat acestia.

Are cineva idee despre asta?

:roll:

Se practica asa ceva. Sunt cazuri in care s-a arendat si pamantul npe care este casa :lol:
Acum sunt chiriasi la ei acasa.
Romania te iubesc... vand tot si emigrez.
eusebiu
 
Mesaje: 41
Membru din: 31 Iul 2011, 22:43
Localitate: Pitesti-albota-stanesti

Re: Goana dupa pamant

Mesajde CristiTm » 24 Noi 2013, 09:59

lucky5strike scrie:Unele companii grecesti in Ro sunt de fapt avanposturi americane sau nemtesti, care nu s-au obosit sa intre direct aci. Ceva gen: COSMOTE % OTE Grecia % Deutsche Telecom

Fostul COMTIM am inteles ca e Smithfield acum. :| Poate ne trezim si cu JBS, Tyson sau Pepsico in curand, daca n-au intrat deja, sa vezi mancare de plastic, ca tot e la moda plastic in orice.

:shock:



care smithfield ca l-au cumparat chinezii sigla de la americani deja au dat-o jos am prieteni in partea de staff acolo au si trimis aia comisie de la partid si investitori sa preia abatorul si cateva ferme, partea faina ca au si fugit vre-o 2 chinezi din delegatie si i-au rugat pe ai nostri sa-i ajute sai gaseasca era fript ala de la partid ca i-au fugit galbejitii :)))
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde CristiTm » 24 Noi 2013, 10:03

dar in acelasi timp Jud Arad si Timis au exportul cel mai mare de produse, somajul are rata foarte mica in Timis firmele de resurse umane sunt in faza in care cara oameni din Caras Severin sa rezolve cererile fabricilor.

am in jur de 20 de ha de pamant arabil in intr-o raza de 15 km de Timisoara e dat in arenda la asociatii anul asta 0.45 kg de porumb, 0.6-0.65 graul, daca il lucram eu era gaura totala, in 1930 cand pretul graului la bursa europeana se stabilea la Braila poate stateam mai bine.
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 24 Noi 2013, 10:49

In sud tacit merge cam asa: subventia si impozitul sunt ale proprietarului, iar productia a arendasului.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Goana dupa pamant

Mesajde CristiTm » 24 Noi 2013, 13:59

aici iti da de ales 100/ha euro sau produse am primit 8t grau si porumb pt 10ha, 4 t de porumb 1850 lei 0.46lei /kg cash deci al dracu rentabilitate anul asta pe arendas.
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde namzeb » 24 Noi 2013, 20:35

Adevarat,omul sfinteste locul dar asemenea arendasi trebuiesc pusi la zid de proprietari,daca intr-un an ca acesta se comporta asa.La noi anul acesta s-a dat astfel 92 litri ulei la ha floarea soarelui,1500 kg griu la ha si 6000 kg porumb boabe la ha.Asociatia are peste 2000 de familii unii traind la oras vin doar sa vinda produsele. Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Goana dupa pamant

Mesajde stefanmadalin » 24 Noi 2013, 21:41

Am fost zilele astea prin Calarsi(nu departe de `ferma` presedintelui), mult mai departe de locul unde am crescut eu.
Mergeam pe camp cu masina si cel ce m-a luat cu el imi zecea: Asta e sola italianului, asta e sola spaniolului, aici are turcul, dincolo are arabul... Am ajuns in sat si deja ma simteam ca in D`ale lui Mitica. Un sat mic de campie, locuitori batrani, uitati de cei de la oras, nici sosea asfaltata nu aveau.
Oamenii astia n-au avut nicio sansa in fata strainilor, le-au luat pamantul cu fulgi cu tot, cu acordul lor bineinteles.
Fie l-au vandut fie este in arenda. Ce sa spun, arenda anul acesta a fost 600kg grau la hectar. Cand am auzit m-am intrebat ce fac oamenii astia? Parca eram intr-un sat din Apuseni, oamenii numai aveau nicio speranta. Nu am intalnit unul mai brav asa, erau parca adormiti.
Am impresia cca orice le-ai spune pun botul imediat.

Pai la mine in sat , trebuie sa-i castigi increderea omului ca sa-i lucrezi pamantul, ramai astfel cu el prieten pe viata,altul e nivelul de trai. S-au dat 1200 kg grau/ha. Si niciun hectar nu este instrainat. Pamantul e foarte scump , pe la 12.000 lei hectarul.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Goana dupa pamant

Mesajde linde » 25 Noi 2013, 00:15

[quote=" Parca eram intr-un sat din Apuseni, oamenii numai aveau nicio speranta. Nu am intalnit unul mai brav asa, erau parca adormiti.
Am impresia cca orice le-ai spune pun botul imediat.



D-le Stefan


Ma faci sa cred ca matale nu ai fost nici odata in apuseni doar ai auzit s-au vazut la tv.
Avatar utilizator
linde
 
Mesaje: 57
Membru din: 08 Apr 2011, 07:40
Localitate: Turda

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori