Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Goana dupa pamant

Mesajde stefanmadalin » 09 Dec 2016, 00:28

Cu bani, poti cumpara orice.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Goana dupa pamant

Mesajde mellis » 09 Dec 2016, 00:34

În KSA nu te poți apropia la un oraș distanta de Meka, cu toți banii ...
Acolo toți sunt sclavi, nu aveți idee...
Am mers să-mi cumpăr cartela telefon, pe contract extraterestrul mi-a scris "worker", toți sunt la fel tratați..
Pamant arabil în KSA, buna gluma..poti să-l ari cu sonda..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Goana dupa pamant

Mesajde kovacslg » 09 Dec 2016, 22:42

In tarile enumerate mai sus poti cumpara teren, dar in functie de tara sunt niste conditii f ingenioase:
- sa te stabilesti "pe ferma" nu la oras... si sa administrezi ferma cumparata.
- sa ai studii in domeniu, sa pastrezi specificul fermei, sa nu poti instraina decat integral, sa mentii activitatea un nr de ani, sa poti cumpara doar o singura ferma. Au gasit solutii. Noi NU.
Au reusit cu o singura fraza mai mult decat am reusit noi cu 50 de pagini...

La noi vine investitorul, infiinteaza un SRL, arendeaza terenul dorit sute de ha, iar cu creditul din Austria il cumpara.
Cumpara ceva utilaje cu fonduri si incepe distractia. Da ingrasamant, ierbicideaza, da cu insecticid, fungicid, ia toate subventiile posibile, creaza 1.5 locuri de munca si duce profitul afara... Nu conteaza nici profitul, oricum pretul terenului se dubleaza din 10 in 10 ani, el platind dobanda de 2-3 %...
Ultima oară modificat de kovacslg pe 09 Dec 2016, 23:06, modificat de 2 ori în total.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Goana dupa pamant

Mesajde kovacslg » 09 Dec 2016, 22:44

Mircea_63 scrie:
kovacslg scrie: In satele in care activeaza dispar sutele de parcele mici, lucrate manual, fara chimizare excesiva, dispar si terenurile nelucrate, si apar 2-3 parcele uriase de rapita, porumb, sau floarea soarelui, fara un fir de iarba intre randuri. Adio biodiversitate.


Parca Stalin ar fi zis ca nu poti face omleta fara sa spargi ouale! Acuma sa vrei productie si rentabilitate in agricultura, de unde rezulta preturi scazute pentru tot poporul, hrana pentru toata lumea si nivel de trai ridicat, dar sa iti doresti parcele mici si imburuienate pe motiv ca ai tu albine... e cam mult.
Ca stupar si mie mi-ar surade! Daca ma detasez... as zice ca poti face stuparie mergand in zone unde nu ai de-a face cu agricultura chimizata si ai diversitate. Putem spera sa existe si sa fie folosite chimicale care sa faca un rau cat mai mic.
Dar acuma pe cinstite: si cu aia acolo si cu sufletu`n rai, nu se poate. :(

Asa cum stuparii injura in barba unele aspecte din agricultura industriala, tot asa si agricultorii injura in barba auzind dorintele de agricultura fara chimicale, pe parcele mici ca sa fie diversitate si cu buruieni cat mai multe ca sa aiba stuparul miere de scai vanat.


Cu relatarile mele nu am vrut si nu vreu sa supar pe nimeni, am descris o situatie. Comunitatile rurale dispar si apare in loc o agricultura corporatista, cu mii de hectare de monoculturi chimizate. Este bine, oportun, necesar? Nu stiu.

Nu vreu parcele mici si cu buruieni pentru albinele mele (as fi foarte naiv), dar prefer un mar dintr-o gradina mica, decat unul, dintr-o ferma mare. Insa, daca ferma mare "inghite" gradina mica, nu mai am de unde...
Poate, ar trebui ajutat gradina mica sa se dezvolte putin, cu soiurile existente, cu copaci adevarati, care rezista la boli fara tratamente, poate si cu putina iarba, si nu ferma cu tubul de "hranire" la baza trunchiului de 5 cm, care sustine 10 meri, mari cate un pepene... Oricum merele din gradina mica exista... e acolo, dar nu ajunge la cumparator si se strica gratis. Trebuie NEAPARAT sa infiintam si noi plantatii chimizate...sa cumparam utilaje, sa folosim ceva de la BAYER, sau SYGENTA, ca altfel nu merge...

Productivitatea mare, rentabilitatea in agricultura superintensiva, ofera produse ieftine, insa pline de chimicale, de slaba calitate, destinate hranirii populatiei in contiunua crestere si sarace. (Romania inclusa)! Agricultura industriala / chimizata nu genereaza bunastare, nici prin activitatea in sine, nici prin produsele oferite - ele doar hranesc o POPULATIE SARACA!
In lumea occidentala, bunastarea a fost creata de INDUSTRIE / SERVICII.
In ultimii 100 de ani, forta de munca din agricultura a disparut, a urmat chimizarea si mecanizarea prin subventionari masive, sustinut tot din industrie si servicii.

Chimizarea agriculturii a produs cel mai mare dezastru ecologic in lume!! Este sustenabil pe termen lung?
Optica in lume aztazi este ca.... nu exista alta cale! Poate este adevarat.
STIU BINE ca albinele (mele) in ecuatia asta nu reprezinta mare lucru..., dar nici nu cred ca se vor adapta vreodata.
Iar BAYER si SYGENTA, vor oferi chimizare pana vom ramane doar NOI si o mare parcela de porumb modificat genetic... (doar metaforic)
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Goana dupa pamant

Mesajde lucky5strike » 09 Dec 2016, 22:53

In sistemul actual, agricultura e dictata de mari corporatii: companii de pesticide, de seminte si traderi...iar fermierul, incepe munca anuala avand certitudinea ce fel de samanta, ierbicid si ingrasamant da. Motorina si subventia vin dupa...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Goana dupa pamant

Mesajde kovacslg » 09 Dec 2016, 23:33

Mai este si consumatorul...si statul, si ONG uri...
La noi intr un supermarket este un coltisor cu produse bio, in Germania jumatate de magazin,
La noi neonicotinoidele sunt utilizabile, in occident interzise,
In occident apicultorii protesteaza impotriva chimizarii, noi ne certam si ne convingem ca trebuie sa acceptam...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Goana dupa pamant

Mesajde stefanmadalin » 10 Dec 2016, 01:44

kovacslg, de la cati stupi ai inceput si cati ai acum?
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Murinhio » 10 Dec 2016, 18:48

Cultura mare este rentabila astazi . Eu nu stiu cum pot sa spuna mari fermieri ca baga 3000 lei intr-un ha ... ne baga noua in ochi asta. Eu fac un calcul simplu la porumb :
Motorina 80 litri x 3 lei litru =240 cel mult .
Samanta undeva la 400 lei samanta premium
Ingrasaminte 700 kg la ha la pretul actual 1100 tona =800 lei
Un ierbicid bun punem 200 lei pe ha.
Apoi avem cheltuieli cu forta de munca si utilajele . Cu 5 mecanizatori lucrezi 1500 ha cu 5 tractoare si 2 combine . Utilajele le au luate prin fonduri europene50 pana la 70% . In calculul meu ajungem cu cheltuielile cu imputurile la 1600 lei punand maxim la toate dar la o ferma de 1500ha sunt mult mai mici. Si celelalte cheltuieli nu sunt atat de mari cu forta de munca calculez 150 lei ha . Utilajele sunt scumpe dar amortizare se face in timp . Daca folosim un tractor 5 ani cat e pe proiect si face 5000 ore ne luam minim jumatate din pretul de nou La nivelul asta de ferma doar subvenita este peste 200 e . Mai avem cheltuielile arenda cam 360 lei. .
Murinhio
 
Mesaje: 59
Membru din: 05 Ian 2012, 18:20

Re: Goana dupa pamant

Mesajde kovacslg » 10 Dec 2016, 19:09

Stimate Dl Stefan,

Cred ca, de la cele doua cifre pe care le asteptati de la mine, o sa incepeti o intreaga teorie.
E nu astept de la Dvs, o analiza a opiniilor mele, in raport cu evolutia numerica a stupinei, ar fi mai util un schimb de pareri, cu ceva argumente, fara a duce discutia intr o sfera personala.
Nu suntem pe un topic unde declaram dimensiunea stupinei, nici evolutia "contabila" a numarului de familii detinute.
Daca o voi face, va fi ceva benevol si nu ca raspuns la o interogare...

Respecte,
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Goana dupa pamant

Mesajde kovacslg » 10 Dec 2016, 20:59

Sa comparam putin agricultura cu apicultura.... Cazuri tangibile si nu supergospodari...
Ex la 15 ha, daca platesti toate lucrarile, dupa valorificare nu ramai cu mare lucru, dar primesti SUBVENTIA.
15 Ha = 11500 ron subventie, bani pe care poti conta in fiecre an.
15 Ha aduce deci 100 milioane pe an, la culturi clasice, fara mare filozofie, chiar si la faneata. (mai cumperi 2-3 ha)
Valoarea terenului creste in timp... ca l lucrezi, ca-l arendezi produce, aduce un venit sigur, nu dispare, nu se inbolnaveste, asa ca goana dupa pamant ....e explicata

In apicultura:
50-60 familii aduc 110 milioane ???? Asa in general?... Lucrezi mai mult cu 60 de familii decat cu 15 ha unde platesti toate lucrarile.
La 100-150 familii deja este de lucru serios..., cheltuieli mari si riscuri f mari, poate sa fie anul ca 2014... Subventie pe care poti conta...0
Un stup cumparat cu 150 de lei o dai si cu 50 daca vrei sa o vinzi.
Valoarea familiilor nu creste, poti sa ramai si fara dintr-o neatentie, etc, un an sa nu te ocupi si s-a terminat.
Terenul insa ramane, se valorizeaza si produce. Asa ca goana dupa teren...
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Goana dupa pamant

Mesajde stefanmadalin » 11 Dec 2016, 22:29

Murinhio scrie:Motorina 80 litri x 3 lei litru =240 cel mult .

Numai aratul si recoltatul fac impreuna 50 l. 2 discuri=12 l. 3 tratamente=12l, 2 fertilizari=8l, transport apa tratament=2l, transport ingrasaminte=2l, transport recolta 2l/tona, transport utilaje 4l/ora.... si multe alte cheltuieli.
Si am impresia ca fiecare litru de motorina este subventionat cu maxim 1 leu.

Murinhio scrie:Samanta undeva la 400 lei samanta premium

Cu banii astia la porumb nu semeni nici Olt (hibrid romanesc de porumb-cel mai ieftin de pe piata). O doza de 80.000 boabe (1,2 ha semanate) face cam 800-100 lei, samanta premium.
[/quote]

Murinhio scrie:Ingrasaminte 700 kg la ha la pretul actual 1100 tona =800 lei

1100 lei tona este azotatul de amoniu(din 2017, fara TVA), dar ca sa te respecti putin trebuie sa dai si niste complexe, ce ajung si pe 2900 lei/tona. Trebuie sa mai dai si niste foliare, regulatori, stimulatori....

Murinhio scrie:Un ierbicid bun punem 200 lei pe ha.

La preturile din acest an, ai dreptate, depinde si de cultura, graul il poti face cu 40 lei, floarea soarelui/rapita= 300-400 lei.

Mai ai si tratamente cu fungicide, mai ai si tratamente de depozit, conditionarea si tratarea semintelor (pentru pastrare). Aerisire/uscare. Intretinere utilaje...
Un singur tratament cu fungicid la grau in faza de spic te costa 300-400 lei, asta ca recolta sa nu-ti devina furajera si cu aflatoxine.

Aia care fac un ha cu 1600 lei, doar ara, seamana si recolteaza....2 tone si apoi se vaita ca a fost seceta.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Goana dupa pamant

Mesajde stefanmadalin » 11 Dec 2016, 23:00

kovacslg scrie: Comunitatile rurale dispar si apare in loc o agricultura corporatista, cu mii de hectare de monoculturi chimizate. Este bine, oportun, necesar? Nu stiu.
Nu vreu parcele mici si cu buruieni pentru albinele mele (as fi foarte naiv), dar prefer un mar dintr-o gradina mica, decat unul, dintr-o ferma mare. Insa, daca ferma mare "inghite" gradina mica, nu mai am de unde...
Poate, ar trebui ajutat gradina mica sa se dezvolte putin, cu soiurile existente, cu copaci adevarati, care rezista la boli fara tratamente, poate si cu putina iarba, si nu ferma cu tubul de "hranire" la baza trunchiului de 5 cm, care sustine 10 meri, mari cate un pepene... Oricum merele din gradina mica exista... e acolo, dar nu ajunge la cumparator si se strica gratis. Trebuie NEAPARAT sa infiintam si noi plantatii chimizate...sa cumparam utilaje, sa folosim ceva de la BAYER, sau SYGENTA, ca altfel nu merge...


Fie ca-mi dati numarul acela sau nu, mi-ati dat permisiunea oricum sa incep o teorie, pe ceea ce am citat mai sus.
Trebuie sa recunoastem, cu totii suntem invidiosi pe fermele mari(indiferent de domeniu), si intotdeauna ne intrebam "cum pot ajunge si eu la asa ceva?" Apoi ma uit la cei 20 de stupi ai mei si revin la realitate si imi spun ca trebuie sa muncesc si mai mult pentru visul meu.
Dar intre timp trebuie sa devin rentabil si hranirea albinelor cu miere exclusiv ma trage in jos.

Cand avem 5 stupi ii invidiem pe cei mari,dar ne spunem ca marfa noastra e de calitate, cand ajungem si noi la 400 stupi, ne spunem ca munca noastra aduce profit si ca cei mici ii trag in jos pe cei mari. Nu trebuie uitat de unde ai plecat.

Oare or fii si apicultori care inca lucreaza la cosnite? Echivalentul acelei mici gradinite, cu fructe gustoase? Oare or mai fii apicultori ce ies din iarna cu jumatete din efectiv pentru ca n-au tratat cu produse "Bayer-Syngenta".
Oare or mai fii apicultori care sa nu aduca si in stupina lor un BK?

Noi domnilor, servim multe corporatii, incepand de la carburantii consumati pentru tot ceea ce inseamna apicultura, respectiv viata. Ii servim pe cei cu holsuruburi/coltare, aracet D4, scule de tamplarie, capse, tabla galvanizata, prese, sarma inox, capse, rame plastic, gratii haneman (?), afumatoare inox, dalta cu maner de lemn si indoit la cald, feromoni de matca, amitraz, acizi, cercetatori pe selectie, curieri, masina transport pastoral, piese de schimb, asigurari, impozite, borcane, capace, tus imprimanta, asigurari de sanatate, pensie...s.a.
Toate acestea nu se fac intr-o "gradinita mica cu mere gustoare".
Ca si un rezumat, daca ai una din toate cele enumerate mai sus, te poti numi sclavul unei corporatii (cel putin), asa cum este si cel cu 1000 ha.

Hovacslg, daca n-ai cosnite te poti considera corporatist, fara sa citesti ce-am scris mai sus.

Intre timp, PSD-ul a luat alegerile....cu toti penalii lui.
http://www.secundatv.ro/bursa-zvonurilo ... 5540.html/
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Goana dupa pamant

Mesajde Murinhio » 12 Dec 2016, 00:38

Motorina 80 litri x 3 lei litru =240 cel mult .

Numai aratul si recoltatul fac impreuna 50 l. 2 discuri=12 l. 3 tratamente=12l, 2 fertilizari=8l, transport apa tratament=2l, transport ingrasaminte=2l, transport recolta 2l/tona, transport utilaje 4l/ora.... si multe alte cheltuieli.
Si am impresia ca fiecare litru de motorina este subventionat cu maxim 1 leu.

Murinhio scrie:
Samanta undeva la 400 lei samanta premium

Cu banii astia la porumb nu semeni nici Olt (hibrid romanesc de porumb-cel mai ieftin de pe piata). O doza de 80.000 boabe (1,2 ha semanate) face cam 800-100 lei, samanta premium.
[/quote]

Murinhio scrie:
Ingrasaminte 700 kg la ha la pretul actual 1100 tona =800 lei

1100 lei tona este azotatul de amoniu(din 2017, fara TVA), dar ca sa te respecti putin trebuie sa dai si niste complexe, ce ajung si pe 2900 lei/tona. Trebuie sa mai dai si niste foliare, regulatori, stimulatori....

Murinhio scrie:
Un ierbicid bun punem 200 lei pe ha.

La preturile din acest an, ai dreptate, depinde si de cultura, graul il poti face cu 40 lei, floarea soarelui/rapita= 300-400 lei.

Mai ai si tratamente cu fungicide, mai ai si tratamente de depozit, conditionarea si tratarea semintelor (pentru pastrare). Aerisire/uscare. Intretinere utilaje...
Un singur tratament cu fungicid la grau in faza de spic te costa 300-400 lei, asta ca recolta sa nu-ti devina furajera si cu aflatoxine.
Aia care fac un ha cu 1600 lei, doar ara, seamana si recolteaza....2 tone si apoi se vaita ca a fost seceta.

Eu fac agricultura cultura mare la nivel mic si stiu ce vb .
Subventia la motorina este 1,69 lei litru si la en-gross este mai iertina cu 30- 50 bani . Cu utilaje performante te incadrezi lejer in 80 litri. Eu ar cu u 650 cu 24 l la ha.
2 Cea mai scumpa samanta Pioneer Acuamax este 540 lei f tva sac de 80000 boabe si semeni 1,3 ha lejer. Pretul este de lista poti obtine si 30_40 % discount.
3 la ingrasaminte azotatul este un pic sub pretul asta dar doza socotita este f mare . Putini folosesc 700 kg la ha .
4 Ierbicidul la 200 lei este mult peste pretul real. Costa mai putin .
Calculele mele se refera la porumb.
La grau scapam mai ieftin.
Floare , rapita nu cultiv dar stiu ca sunt banoase. Si dc costa nai mult infiintarea culturii profitul poate fi pe masura.
Fermele mari au diccounturi mari la imputuri mult mai mari decat credem noi. Furnizorii lucreaza cu ei cu plata la recoltare ,mai multe moduri de plata
PS DACA IEI OLT LA BIGBAGS POTI SA IL IEI CU 3 lei f tva kg. Este netratat dar sigur poti sa iltratezi ieftin cu un fungicid. OLTULeste un porumb bun in cultura dar sta prost cu umiditatea se usuca f greu.
Murinhio
 
Mesaje: 59
Membru din: 05 Ian 2012, 18:20

Re: Goana dupa pamant

Mesajde kovacslg » 12 Dec 2016, 20:17

stefanmadalin scrie:
kovacslg scrie: Comunitatile rurale dispar si apare in loc o agricultura corporatista, cu mii de hectare de monoculturi chimizate. Este bine, oportun, necesar? Nu stiu.
Nu vreu parcele mici si cu buruieni pentru albinele mele (as fi foarte naiv), dar prefer un mar dintr-o gradina mica, decat unul, dintr-o ferma mare. Insa, daca ferma mare "inghite" gradina mica, nu mai am de unde...
Poate, ar trebui ajutat gradina mica sa se dezvolte putin, cu soiurile existente, cu copaci adevarati, care rezista la boli fara tratamente, poate si cu putina iarba, si nu ferma cu tubul de "hranire" la baza trunchiului de 5 cm, care sustine 10 meri, mari cate un pepene... Oricum merele din gradina mica exista... e acolo, dar nu ajunge la cumparator si se strica gratis. Trebuie NEAPARAT sa infiintam si noi plantatii chimizate...sa cumparam utilaje, sa folosim ceva de la BAYER, sau SYGENTA, ca altfel nu merge...


Fie ca-mi dati numarul acela sau nu, mi-ati dat permisiunea oricum sa incep o teorie, pe ceea ce am citat mai sus.
Trebuie sa recunoastem, cu totii suntem invidiosi pe fermele mari(indiferent de domeniu), si intotdeauna ne intrebam "cum pot ajunge si eu la asa ceva?" Apoi ma uit la cei 20 de stupi ai mei si revin la realitate si imi spun ca trebuie sa muncesc si mai mult pentru visul meu.
Dar intre timp trebuie sa devin rentabil si hranirea albinelor cu miere exclusiv ma trage in jos.

Cand avem 5 stupi ii invidiem pe cei mari,dar ne spunem ca marfa noastra e de calitate, cand ajungem si noi la 400 stupi, ne spunem ca munca noastra aduce profit si ca cei mici ii trag in jos pe cei mari. Nu trebuie uitat de unde ai plecat.

Oare or fii si apicultori care inca lucreaza la cosnite? Echivalentul acelei mici gradinite, cu fructe gustoase? Oare or mai fii apicultori ce ies din iarna cu jumatete din efectiv pentru ca n-au tratat cu produse "Bayer-Syngenta".
Oare or mai fii apicultori care sa nu aduca si in stupina lor un BK?

Noi domnilor, servim multe corporatii, incepand de la carburantii consumati pentru tot ceea ce inseamna apicultura, respectiv viata. Ii servim pe cei cu holsuruburi/coltare, aracet D4, scule de tamplarie, capse, tabla galvanizata, prese, sarma inox, capse, rame plastic, gratii haneman (?), afumatoare inox, dalta cu maner de lemn si indoit la cald, feromoni de matca, amitraz, acizi, cercetatori pe selectie, curieri, masina transport pastoral, piese de schimb, asigurari, impozite, borcane, capace, tus imprimanta, asigurari de sanatate, pensie...s.a.
Toate acestea nu se fac intr-o "gradinita mica cu mere gustoare".
Ca si un rezumat, daca ai una din toate cele enumerate mai sus, te poti numi sclavul unei corporatii (cel putin), asa cum este si cel cu 1000 ha.

Hovacslg, daca n-ai cosnite te poti considera corporatist, fara sa citesti ce-am scris mai sus.

Intre timp, PSD-ul a luat alegerile....cu toti penalii lui.
http://www.secundatv.ro/bursa-zvonurilo ... 5540.html/


Un text lung, pe langa subiect.
Nu aveam nevoie de aceasta prelegere, dar simteam ca veti rabufni in sarcasme si aprecieri.
Cateva consideratii:

"Suntem toti invidiosi pe fermele mari". NEADEVARAT Invidia nu ne caracterizeaza pe toti! Ca vrem sa ne dezvoltam, sa avem succes, de acord, dar nu manat de invidie.
Hranirea cu miere ne trage in jos. GRESIT, Hranirea sistematica si abundenta cu sirop, cu siguranta!
Calitatea produselor mele au fost bune si cand aveam 5 familii, si vor fi de calitate si cand voi avea 400. Niciodata nu am facut acest compromis si nu o voi face nici de acum incolo.
Iesim cu jumatate de efective din mai multe motive, paduchele, tratamentele care dauneaza si albinei, disparitia arealelor propice albinelor, combinat cu aparitia monoculturilor otravite cu chimicale, plantele care nu secreta nectar, radiatii
Cosnite nu mai avem, dar sunt pareri ca apicultura moderna distruge albina
F multi apicultori nu folosesc Buckfast, nu car ar produce "produse" otravite, ca tehnologia agricola moderna...
O stupina mare de 400 de familii nu dauneaza, chiar aduce servicii pt flora, natura, agricultura, ofera un produs sanatos pt noi.
Prin comparatie o ferma de sute de hectare, otraveste, pamantul, distruge fauna si flora, ofera produse pline de ingrasaminte, pesticide, fungicide, ierbicide, reasezeaza comunitati.
Acum, daca cumpar 200 de stupi, cam cat credeti ca am poluat? ANUAL un ha arde 50? de litri de motorina, utilizeaza sute de kg de ingrasaminte, provenita dintr-o industrie poluatoare gen azomures, foloseste produse chimice puternice de 7-8 ori pe an, foloseste tractorul de 5 tone, combina de 8 tone, remorca de 2 tone,
IAR DVS VA LEGATI DE CLANTE SI HOLZSURUBURI, care sunt folosite 10 ani...

Am incercat sa raspund politicos, la obiect, fara a fi sarcastic, fara a face aluzii la dimensiunea si continutul activitatii Dvs.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Goana dupa pamant

Mesajde stefanmadalin » 12 Dec 2016, 22:47

Pe langa subiect.
Murinho, acestea sunt preturi de 2016, daca le ai tu pe cele din 2017 te rog.
Fişiere ataşate
oferta ingrasaminte 2016.jpg
pionner-alcedo 2016.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Goana dupa pamant

Mesajde stefanmadalin » 12 Dec 2016, 22:52

Productii de top cu asa ceva se obtine!!
Fişiere ataşate
timac.jpg
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 66 vizitatori