Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Goana dupa pamant

Mesajde MIHAEE'E » 22 Feb 2017, 12:20

ma uităm care este avantajul in UE pt Romania........
din 2007 pana in 2015 sau 2016 ........ avantaj 20 mld. eur
he he he un fleac, baselu si cu ala mic, au fumat avantajul asta in 2-3 luni :lol: :lol:
MIHAEE'E

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde MIHAEE'E » 22 Feb 2017, 12:22

:D
MIHAEE'E

Mesajde zip2006 » 22 Feb 2017, 12:40

Nici nu veau sa ma gindesc la scenariu destramarii UE ...industrie pe butuci ,armata la fel ,agricultura vinduta ,sanatate, invatamint varza mai ziceti voi ca ma ia cu ameteli (noi astia cozile de topor de 50 -60 -80 de ani mai nationalisti )am produs plusvaloare care s-a dus pe'' apa simbetei''...pamintul a fost si va fi o valoare dar nu toti apreciaza asta .
zip2006

Mesajde MIHAEE'E » 22 Feb 2017, 12:45

MIHAEE'E scrie:ma uităm care este avantajul in UE pt Romania........
he he he un fleac, baselu si cu ala mic, au fumat avantajul asta in 2-3 luni :lol: :lol:

au dat banii, la AMARATELE de BANCI sa nu se spînzure directorii lor , ca de asa suntem noi milosi !
sa nu uităm ca in acele perioade băncile din romania aveau cel mai mare profit din UE.
si acum zice mircea63, ca nu scrie nicăieri in angajamentele cu UE ......... pai, de cele mai multe ori, regulile nescrise sunt mai dăunătoare decat cele scrise.

acum ca:
- ne-au mai scazut dobanzile;
- ca ne-au mai crescut salariile;
- ca a scazut pretul la benzina;
- ca etc... protestăm si nu ne convine !

incep sa il citez pe MIHAI BALS ....... ce aveti bai " inversilor" v-ati dilit?!... :lol:
MIHAEE'E

Mesajde Mircea_63 » 22 Feb 2017, 14:26

Si Ceausescu tocmai marise salariile cu 100 de lei. De naiba l-am schimbat?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Mesajde zip2006 » 22 Feb 2017, 15:53

Buni si aia pe timp de seceta!!!!oricum mai mult decit minimusu-l de 15 lei dat anul trecut!!!!!!!!
zip2006

Mesajde gorjeanul » 22 Feb 2017, 15:56

Domnu Mircea ,una din marile dureri ale capcaunilor care au saracit tara este UE. De ce? Romania primeste fonduri europene dublu fata decat cotizeaza. Ca nu reusim noi sa folosim ,e alta discutie. Oricum per ansamblu am luat ceva mai multi bani decat am contribuit. Dar aceste fonduri sunt controlate si nu se pot fura banii. Credeti ca le convine? Pentru ei ar fi muuult mai bine sa primeasca banii de la buget ca sa poata ei sifona banii cum doresc. Ce s-a mai facut prin tara sunt fonduri europene(sosele,apa si canal,fonduri in agricultura etc). UE este un dusman al hotilor. Daca Romania intra in UE in 2000 de exemplu, nu era furata in halul asta. Marile tunuri s-au dat pana la aderarea tarii la UE. Daca observati la posturile mafiote(A3 si romania tv) nu este o ostilitate fata de SUA asa cum este in multe tari,ci UE. Piata libera ,concurenta,contractele fara dedicatie si cheltuirea banilor in mod corect ,asta-i innebuneste pe hoti. Nu prea mai pot fura.
gorjeanul

Mesajde gorjeanul » 22 Feb 2017, 16:03

MIHAEE'E scrie:
MIHAEE'E scrie:ma uităm care este avantajul in UE pt Romania........

au dat banii, la AMARATELE de BANCI sa nu se spînzure directorii lor , ca de asa suntem noi milosi !
sa nu uităm ca in acele perioade băncile din romania aveau cel mai mare profit din UE.
si acum zice mircea63, ca nu scrie nicăieri in angajamentele cu UE ......... pai, de cele mai multe ori, regulile nescrise sunt mai dăunătoare decat cele scrise.

acum ca:
- ne-au mai scazut dobanzile;
- ca ne-au mai crescut salariile;
- ca a scazut pretul la benzina;
- ca etc... protestăm si nu ne convine !

incep sa il citez pe MIHAI BALS ....... ce aveti bai " inversilor" v-ati dilit?!... :lol:

1. Nu a scazut nici o dobanda.2. Nu s-a ieftinit nici o benzina, urmeaza sa creasca prin introducerea unei taxe de mediu. 3. Salariile sunt crescute din pix, fara o crestere economica care sa sustina aceasta crestere, va venii si nota de plata. Si de obicei tot catre cei mai saraci. Nu te entuziasma ,vorbim peste 2 ani,sa vedem daca traiesti mai bine? Eu sunt foarte sceptic.
gorjeanul

Mesajde Cristian IONITA » 22 Feb 2017, 16:06

sezi bland Gorjene ca atunci cand e vorba de sifonat .... se sifoneaza si fondurile UE .... durea alora de se dau cu fundu de pamant este ca cei de la UE mai si verifica ce si cum .... si daca verifica normal ca mai si gasesc nereguli ... si daca-s nereguli se mai sesizeaza si DNA-ul .... si uite asa au parte de mititica chiar si cei de la varf .... si de aici durerea mare ... cum adica sa fie el (zeii) verificati si cum adica blasfemie curata sa fie anchetati si condamnati.
In viata asta ești de unul singur și nimeni nu ține cu tine - Eu
Cristian IONITA

Mesajde Shrek » 22 Feb 2017, 16:33

Gorjene, io nu sunt politician, #noapteacahotii#!
Mulți nu inteleg ca apartenența noastra la UE, este poate cel mai bun lucru care ni se putea intampla ca națiune. Se ne gândim putin: te poți urca in masina, tren, avion, autobuz si poți colinda toate Europa. Nu pierzi timpul pe la ambasada ori consulate pentru viza. Dezavantajul este ca ,uneori, se strica gps-ul si nu mai găsim drumul catre tara. Teoretic, daca stii limba, te poți angaja oriunde in UE, fara alte formalități. Dezavantajul este ca , odata plecat nu se mai intoarce nimeni in tara. Cunosc familii de români care locuiesc in Hamburg , intr-un apartament de 40 mp, trei persoane, plătind chirie 1/3 din venituri desi detin in București apartament dublu ca suprafata si sunt proprietari. Te poți stabili oriunde in UE, fara alte formalități , cu conditia sa ai bani de chirie si sa intretii singur. Încă putem sa beneficiem de drepturile sociale ( asistati sociali,sic) ale statelor in care ne stabilim.
Nostagicij acuză ca s-a distrus economia românească. S-a distrus singura in conditii de piata concurențială. Dar se dezvolta ramuri noi -IT, servicii, constructii infrastructură. Depinde de noi sa nu permitem furtul ca politica de stat. Atunci când suntem singuri in cabina de vot si avem puterea in mână. Restul ie....poiezie!
Shrek

Mesajde Cristian IONITA » 22 Feb 2017, 16:35

oau .... Shrek-ule .... vezi ca ti-a spart cineva contu' de stuparitul si uite .... scrie cursiv si la obiect ....
In viata asta ești de unul singur și nimeni nu ține cu tine - Eu
Cristian IONITA

Mesajde mellis » 22 Feb 2017, 17:13

Mircea_63 scrie:Si Ceausescu tocmai marise salariile cu 100 de lei. De naiba l-am schimbat?

Pai nu l-am schimbat - este inca la putere ;)
Sanatace..
PS: vorba terminatorului - I'll be back BAA..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde gorjeanul » 22 Feb 2017, 17:44

Shrek scrie:Gorjene, io nu sunt politician, #noapteacahotii#!
Mulți nu inteleg ca apartenența noastra la UE, este poate cel mai bun lucru care ni se putea intampla ca națiune. Se ne gândim putin: te poți urca in masina, tren, avion, autobuz si poți colinda toate Europa. Nu pierzi timpul pe la ambasada ori consulate pentru viza. Dezavantajul este ca ,uneori, se strica gps-ul si nu mai găsim drumul catre tara. Teoretic, daca stii limba, te poți angaja oriunde in UE, fara alte formalități. Dezavantajul este ca , odata plecat nu se mai intoarce nimeni in tara. Cunosc familii de români care locuiesc in Hamburg , intr-un apartament de 40 mp, trei persoane, plătind chirie 1/3 din venituri desi detin in București apartament dublu ca suprafata si sunt proprietari. Te poți stabili oriunde in UE, fara alte formalități , cu conditia sa ai bani de chirie si sa intretii singur. Încă putem sa beneficiem de drepturile sociale ( asistati sociali,sic) ale statelor in care ne stabilim.
Nostagicij acuză ca s-a distrus economia românească. S-a distrus singura in conditii de piata concurențială. Dar se dezvolta ramuri noi -IT, servicii, constructii infrastructură. Depinde de noi sa nu permitem furtul ca politica de stat. Atunci când suntem singuri in cabina de vot si avem puterea in mână. Restul ie....poiezie!
Si ce e rau ca nu se mai intorc? Oamenii aleg o viata mai usoara,e dreptul lor. Ca nu suntem si noi la nivelul Frantei,Germaniei etc.!!! Pai n-avem cum. Pe timpul odiosului te uitai la o ciunga si la o pereche de blugi ca la o minune. Eram fata de ei la ani lumina. Voi ce ati vrea? Sa va dea occidentul tehnologie de ultima generatie?!! Trebuie bani bagati in cercetere ,in investitii in atragere de capital ,un mediu prietenos pentru marile firme care au tehnologie. Tari ca Spania, Portugalia,Irlanda,Slovenia,asta au facut. La noi cum e o bruma de crestere economica, gata,hai sa marim pensiile ca sa ne voteze prostimea. La copiii nostrii se gandeste cineva? Daca continuam asa in 15 ani nu o sa mai fie picior de tanar capabil in tara . Or sa ramana hotii si incompetentii. Nici pensionari nu o sa mai fie ca nu o sa aiba cine sa le plateasca pensiile.Eu am 2 baieti .unu la liceu si unu la facultate. Amandoi au spus ca dupa ce termina scolile pleaca. Si nu e vorba numai de salariu. Aici daca nu ai relatii nu progresezi. Asta e tara pesedeului.
gorjeanul

Mesajde mellis » 22 Feb 2017, 17:57

Ma plangeam unui francez acum cativa ani - cat de "bine" merg lucrurile la noi..
Raspunsul lui a fost - "noi dupa razbou am avut cartele de masa", ne-au trebuit 30 ani sa ajungem unde suntem, voi vreti peste noapte"

Acum nu este peste noapte - au trecut cam 20 ani - si nu am mers prea departe...
Am mai facut progrese dar hotii sunt tot acolo..
Sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
mellis

Mesajde gorjeanul » 22 Feb 2017, 18:09

Credeti ca in Finlanda sau Norvegia se traia bine acum 50 de ani? Dar acolo s-a investit enorm in educatie si cercetare. Rezultatele se vad dupa 15-20 de ani. La noi toti cer mariri de salarii dar performanta zero. A spus un presedinte ca e de acord maririle de salarii dar trebuie schimbata legea invatamantului prin responsabilizare, la fel si in sanatate. Au iesit trepadusii in strada si s-a renuntat la proiecte. Avem profesori(majoritari) care sunt de o calitate slaba spre foarte slaba. Doctori care te omoara cu zile . Functionari publici care habar nu au pentru ce iau salariu etc,etc. Multe din nemultumirile oamenilor care au iesit in strada sunt si astea.
gorjeanul

Mesajde MIHAEE'E » 22 Feb 2017, 18:42

Da mai toti sunt prosti ! Numai MARIOARA de la GORJ e desteapta ! :lol:
MIHAEE'E

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE