Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde Mircea_63 » 05 Dec 2013, 20:54

Daca soarta intr-un fel sau altul ar face sa stiti ca mai aveti doar o zi sau un timp foarte scurt de trait, ce ati face in acel timp?

Sunt situatii reale de oameni care in urma unor boli grave afla ca mai au putin... nu e o intrebare chiar usoara sau usuratica.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63

Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?

Mesajde proapis13 » 05 Dec 2013, 21:10

Ce-ai Mirceo,ti-a trecut glontul pe la ureche????
Daca da nu-i bine sa te gandesti la asta.....
Este SF,o utopie,nu ai cum sa afli daca mai ai o zi de trait numai daca ai tendinte suicide
Sinucigasii de obicei se razbuna pe ei si pe cei din jur asa ca...
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde Mircea_63 » 05 Dec 2013, 21:19

Eu n-as zice chiar asa. Stii povestile alea cu X sau Y pe patul de moarte, care isi aduna familia, copii si cu limba de moarte spune ce si cum. Am vazut asta! Am vazut si un fel de invers...dupa mine potopul.

Cu cineva care mai are putin de trait, oare e cinstit sa-i ascunzi acest lucru? Sau e uman?
Mircea_63

Mesajde LUCIAN AVRAM » 05 Dec 2013, 21:23

proapis13 scrie:Ce-ai Mirceo,ti-a trecut glontul pe la ureche????
Daca da nu-i bine sa te gandesti la asta.....
Este SF,o utopie,nu ai cum sa afli daca mai ai o zi de trait numai daca ai tendinte suicide
Sinucigasii de obicei se razbuna pe ei si pe cei din jur asa ca...

a ramas cu ceva sechele de la ultima raceala :lol:
LUCIAN AVRAM

Mesajde proapis13 » 05 Dec 2013, 21:36

LUCIAN AVRAM scrie:....a ramas cu ceva sechele de la ultima raceala :lol:

Nu se pune....fa-te ca nu bagi de seama ca nu se cunoaste :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
proapis13

Mesajde iunicu » 05 Dec 2013, 21:48

Daca instintezi un om asupra sfarsitului?
Sunt oameni care pot primi vestea si oameni carora mai bine nu le spui.
Familia ar trebui sa hotarasca.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
iunicu

Mesajde ovidiu_78 » 05 Dec 2013, 21:48

zice Sfintii Parinti...traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima si nu vei gresi niciodata... ;)
vei fi impacat daca cumva va trebui sa peci din aceasta viata...familia,prieteni,toti cei dragi...tot timpul sa-i ai langa tine,si regrete nu vei avea

stii filmul the Bucket list?daca nu uita-te...prietenii stiu dc
"Nadejdea mea este Tatal,scaparea mea este Fiul, Acoperamantul meu este Sfintul Duh,Treime Sfanta,Slava Tie"
ovidiu_78

Mesajde cantemir » 05 Dec 2013, 22:05

Pentru mine asta e prima zi... din tot restul vietii mele!
Si cand restul va fi zero... tot asa va fi!

cantemir, un optimist!

"Ce-ati face in caz de catastrofa?"
"Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?"...
Ce-i atitudinea asta? Ori tii cu ursu' !
cantemir

Mesajde proapis13 » 05 Dec 2013, 22:26

Mircea_63 scrie:...Cu cineva care mai are putin de trait, oare e cinstit sa-i ascunzi acest lucru? Sau e uman?

Luati aminte la ce scriu ca este ceva real
Socrul meu in urma cu peste 10 ani a facut o hemipareza pe stinga
Toate bune si frumoase pina cind la tara a adormit cu piciorul spre soba de teracota si si-a prajit putin degetul mare
Nu a vrut sa vina la Severin sa-l curete doctorul si a facut o infectie de toata frumusetea
L-am adus a fost chiuretata rana si am inceput recuperarea...la mers ca era la piciorul paralizat
Dupa doua luni s-a infectat iarasi si a trbuit sa-i fie amputat degetul mare,iar recuperari ,repus pe picioare si trimis la tara
Incepind de atunci deja venise vara si pina in moiembrie a fost bine
In decembrie iar ifectie iar amputare iar recuperare trimis la tara bun
In februarie iar i-a cangrenat piciorul si a fost nevoie sa-i fie scos si osul metatarsian si de atunci nu a mai avut liniste
Vreau sa va spun ca de la hemipareza aia avea momente de luciditate alternate cu stari de confuzie
Toate acestea i s-au tras de la un pui de diabet diagnosticat in 1977 si tratat cu ....indiferenta.gratare in singe si vin rosu; ca la tara...
Omul asta lua un pumn de pastile pe zi incepind de la cele pt asi controla miscarile si pina la cele mai puternice analgezice doarece diabeticii suferinzi de bolile conexe au dureri cumplite
Intr-o zi de luciditate si sinceritate mi-a zis ca daca este ,,o cale legala'' de a parasi lumea asta o v-a face cu toate ca era credincios pina la Dumnezeu
A exclus din start sinuciderea de orice fel insa a zis ca nu mai poate suporta suferinta si nici pe noi pe linga el
Vreau sa va zic doar ca socrul meu nu prea m-a avut la ochi din cauza tutunului si din cauza felului meu de a fi prea nesupus,cum se zice la tara,rebel..
Copii lui nu au vrut sa-l ia la ei sa-l ingrijeasca si nici pe la spital nu au prea dat,de,nu le placea mirosul de spital
Am stat cu el de vorba in anul ala cat nu am stat eu in 15 ani de casnicie si am avu ce si despre ce
Mi-a povestit cum din copil dintr-o familie modesta a urcat scara sociala pina la postul de primar de comuna si a fost chemat chiar si la judet

Ei bine socrul meu cu cateva zile inainte de a parasi lumea asta intr-un mod neelegant m-a rugat ca in astea 3 zile cat stia si prognoza el ca mai are de trait s-ai chem copiii,pe fiecare intr-o zi si cu care a avut cate o lunga discutie; ginerii si nurorile au fost exclusi de la intrevedere
In astea 3 zile a inceput sa manince din ce in ce mai putin iar dupa ce plecam de la el se ducea la wc si vomita mincarea
Dupa 3 zile a facut incurcatura de mate iar doctorul ne-a chemat sa dam semnatura ca nu-l opereaza ca este diabetic si pot interveni complicatii
Copiii,la rugamintea lui au refuzat operatia si l-au cerut acasa...
In ultima zi de spital lucid, serios si enigmatic mi-a spus;
- Am fentat viata asta si plec dincolo cu inima impacata...ultima mea dorinta este sa mor in patul meu de acasa nu taiat la spital....luni la ora 14 o sa mor......era duminica dupa amiaza....
Am ramas perplex...mi-a cerut ca in aceeasi zi sa i-o aduc pe soacra-mea ca daca nu pina seara moare
Am dat tel la tara si a aduso un cumnat de-al meu,ne-a expediat si a vrut sa aiba cu ea o dicutie aparte si ne-a cerut sa nu-i deranjam
Noaptea la ora 2 m-a sunat soacra-mea sa-l luam ca moare,l-am luat,aveam bilet pemanent si l-am dus la tara
A doua zi de dimineata ne-a chemat din nou pe rind si si-a luat adio de la noi;era perfect lucid..mi- facut cu ochiul si si-a cerut iertare de la mine....Atunci nu stiam pentru ce....a zis ca o sa inteleg dupa ce nu o sa mai fie...
A dat comanda la sicriu si a rugat cu limba de moarte sa-i fie adus fix la ora 13 sa-l vada
Nimeni nu a crezut ca moare si cu toate astea fiul lui cel mare s-a dus si i l-a adus pina la ora solicitata dupa care a intrat intr-o stare de somnolenta
Cind s-a trezit a cerut ca sotia mea sa-l tina de mina pina cind vine fratele lui sa-l ia pe lumea cealalta
Si a venit precum i-a promis la ora 14...l-au intors din drum tipetele celor dragi..era tinar...
Oameni buni,omul asta intors din morti a avut puterea sa ne roage sa nu-l mai bocim deoarece ii facem plecarea grea de pe pamint
Atunci nu am mai rezistat si am plecat lacrimind in bucataria de vara sa pling limistit
Pe masa era o sticla de tuica si o punga alba.am tras un gat zdravan si am deschis punga...
In punga erau medicamentele lui pe care fara sa vreau am inceput sa le numar sa vad cate zile ar mai fi trebuit sa ia din ele
Odata m-au trecut fiorii pe sira spinarii.....tratamentul pentru diabet era intact cu toate trebuia sa fi luat de acolo 2 zile.....
Atunci am inteles ca hotarise sa ne paraseasca elegant fara sa ne dam seama si fara sa-L manie pe Dumnezeu.....
salve :!:
PS.Cind se interupe tratamentul de diabet pacientul poate intra in coma diabetica dupa care intervine decesul in cel mult 24 de ore
proapis13

Mesajde Mircea_63 » 05 Dec 2013, 22:38

Emotionant! Multumesc Mariane.
Mircea_63

Mesajde paul » 05 Dec 2013, 22:48

LUCIAN AVRAM scrie:
a ramas cu ceva sechele de la ultima raceala :lol:

Inseamna ca o fost racit ... zdravan ! :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde filip » 05 Dec 2013, 22:59

Eu am trecut prin faza cand prietenii au fost anuntati ca sunt mort.
Sotia a fost pusa in situatia de a da semnatura pentru a-mi fi amputat un picior.Ingerul meu pazitor a fost doctorul Bratu Tiberiu,era directorul spitalului judetean Timisoara.Nu e usor ca in 1991 la 24 de ani avand o sotiesi o fiica de 2 ani-viata are suisuri si coborasuri conteaza sa treci peste.Traieste-ti viata ca si cand ar fii ultima clipa,si nu trebuie sa fii speriat de moarte.
Am fost 5 ani Salvator miner,sef echipa.De multe ori cand trimitea masina dupa mine acasa,sarutam sotia si speram ca nu e ultimul sarut.Dupa accident am continuat munca in mina pana la iesirea la pensie la limita de varsta 2012.
filip

Mesajde B-father » 05 Dec 2013, 23:25

Mircea_63 scrie:Daca soarta intr-un fel sau altul ar face sa stiti ca mai aveti doar o zi sau un timp foarte scurt de trait, ce ati face in acel timp?

Sunt situatii reale de oameni care in urma unor boli grave afla ca mai au putin... nu e o intrebare chiar usoara sau usuratica.

as vinde albinele
B-father

Mesajde nae » 05 Dec 2013, 23:31

"Ce-ati face in caz de catastrofa?"
"Ce ati face daca ati mai avea o zi de trait?"...
Ce-i atitudinea asta? Ori tii cu ursu' !

Disperare -Negare-Speranta-Disperare -Agonie... Repetare ,toate acestea traite carnal (educatia/eruditia =ooooooooooooo )
M63, ce te faci daca ti-e dat sa traiesti mai multe ... ?(''Nemuritorul'') :(
nae

Mesajde nae » 05 Dec 2013, 23:33

B-father scrie:as vinde albinele

Cine a scris ?, popa sau omul !? :shock:
nae

Mesajde Mircea_63 » 05 Dec 2013, 23:35

Sunt situatii in care acele "mai multe" sunt ca o pedeapsa, iar sfarsitul o izbavire. :(
Mircea_63

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE