Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde delorin I » 24 Ian 2014, 11:06

Interesanta treaba asta cu Siegfried...chiar o voi analiza desi la noi Wagner - mai putin! Ce se aude pe CD cat de originale ar fi ele, nu se compara cu o piesa vazuta la opera! Poate doar o inregistrare video sa mai salveze ceva dar oricum acustica nu e la fel!
Citeam undeva despre diferenta intre spiritul german analitic care epuizeaza o tema cand o abordeaza si cel italian care este plin de idei si superficial! Pana sa il descoper pe Wagner nu am avut acest sentiment despre care citisem! Faptul ca e analitic si profund insa nu il face si usor digerabil fata de acei nebuni latini care au si ei totusi profunzimea lor! Conflictul in piesele italienilor parca este insasi esenta piesei! La neamt nu este asa!
In vacanta de sf de an, am vazut primele 2 acte din Loheringen- (nu am terminat pentru ca era tarziu in noapte dupa ora 2) si Italianca in Alger de Rossini despre care inca nu mi-am facut o parere definitiva desi tind sa o includ in clubul unor piese lipsite de valoare si nu atat prin faptul ca Rossini are o problema in a percepe spatiul musulman, pentru el e doar un fel de extensie a celui european cat pentru faptul ca e mai degraba o opera bufa! Desi tot ce am vazut pana acum de Rossini mi-a lasat o alta impresie! La Loheringen in schimb m-a atras de la inceput povestea care partial se suprapune peste cea din Lacul Lebedelor! Adica e un basm comun prelucrat! Am avut acum vreo 2 ani ocazia sa descoper accidental acest basm descarcand de pe net o carte de basme pe care nu am avut-o - la vremea lor! Cum nu am la indemana cartea cu basme si nici nu imi amintesc numele ei, contribui si eu la acest aspect al forumului cu un videoclip din Lacul Lebedelor-

Am vazut de cateva ori piesa la Teatrul National din Bucuresti unde moscovitii de la Balsoi au fost exceptionali pentru mine un neinitiat in balet!
Pentru cei ce vor mai mult piesa interpretata de cei de la Baletul Kirov!


Cat despre Bohema, una dintre ultimele piese pe care le-am vazut la Opera, si cred, piesa mea preferata de pana acum, libretul prezentat de tine nu poate descrie suficient piesa asa cum nici CD cumparat de mine special sa reascult, nu are amploarea si dramatismul piesei vazuta si simtita in scena! Si nu e un mp3 care sa uniformizeze sunetele! Adevarul ramane unul pentru mine unul- acasa la tv sau dvd facem doar cultura si introducere in cultura, o piesa de opera adevarata se simte doar ACOLO cu scena in fata!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde Mircea_63 » 24 Ian 2014, 11:49

LOHENGRIN...nu Loheringen :D

Sunetul boxelor nu va putea egala sunetul din sala, clar. Am pus fragmente scurte si ilustrative, incercand sa starnesc curiozitatea pentru acest gen, altfel, o opera sau simfonie dureaza...

Sa vezi povestea din Inelul Nibelungilor :!: O egaleaza in frumusete si nu e departe -chiar cred ca de aici s-a inspirat Tolkinen- de cea din Fratia Inelului.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde delorin I » 26 Ian 2014, 13:48

Chiar daca nu sunt un fan personal Roberto Alagna- un regal!!!!

Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde talex » 26 Ian 2014, 15:05

Un vals de Eugeniu Doga - Tandra si gingasa mea fiara

talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde lucky5strike » 29 Ian 2014, 14:18

Melodia "baietilor destepti"... :lol:

Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde delorin I » 30 Ian 2014, 10:56

Am vazut Peer Gynt cu Piersic, recital...NORVEGIA!!! TINUT AL ZAPEZILOR! Este si ceva pe net, daca urmaresti in paralel iti dai seama de ce inseamna un mare actor chiar din propriile lui interpretari care nu sunt la fel :)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde Mircea_63 » 30 Ian 2014, 12:08

Peer Gynt? Asa..e doar un nume. Iata povestea:

Tatal sau, om bogat si faimos, ajunge sarac din cauza bauturii. PG viseaza sa refaca averea familiei si renumele, dar este doar un visator neserios si laudaros. Se bate, fura o mireasa in ziua nuntii, o cunoaste apoi pe Solveig, de indragostesc si aceasta se muta in casuta lui din padure. "Nebunul" pleaca in lume. Negustor, ajunge in Maroc, se rataceste prin desert, ajunge la Memnon si Sfinx, devine beduin si sef al beduinilor, profet, o curteaza intens pe Anitra -fiica de beduin- si in final este primit ca imparat la...ospiciul din Cairo. Batran se intoarce acasa, trece printr-un naufragiu, ajunge in locurile de acasa unde dupa prticiparea la o inmormantare isi vinde la licitatie tot ce agonisise din viata de pana atunci. Ajuns la casuta lui din padure, surpriza: inca il astepta Solveig, pentru care PG era acelasi in credinta si dragostea ei. Impresionant!

Peer Gynt, este un poem de Henrich Ibsen, transpusa in balet dramatic.

Iata cantecul Solveigai. Piele de gaina...oare poate iubi cineva atat de mult?
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde delorin I » 30 Ian 2014, 12:37

Eu la asta ma referasta ma refer:



E tunet! E traznet! E ZEUU! E Piersic! Sa tii un monolog de vreo 2 ore...in acest ritm! UN TITAN! exceptionala interpretare! Gasiti si continuarea....dar din alte spectacole!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde TDI » 05 Feb 2014, 01:49


Camille Saint-Saëns - Danse Macabre
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde proapis13 » 17 Feb 2014, 00:02

Magnific :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde ignatov andrei » 26 Feb 2014, 09:25

Dumnezeu sa-l ierte! Am mai pierdut o mare valoare! A fost... Herlea!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde peterneamt » 26 Feb 2014, 19:58

S-au dus demult anii studenţiei şi spectacolele de teatru şi ....la fel şi discotecile Preoteasa sau Regie din Capitală........ s-a dus şi Florian Pitiş şi mulţi alţii dar ceva a rămas deasupra timpurilor......
;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde peterneamt » 26 Feb 2014, 20:01

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde TDI » 02 Mar 2014, 12:52



Rahmaninov - Concertul nr.3 pentru pian : Jorge Bolet , Realizat : Bryden Thompson BBC Scottish Symphony Orchestra . Jorge Bolet ( cincisprezecelea noiembrie 1914 - 16 octombrie 1990 ) a fost un cubanez - nascut , dar mai ales pianist american , rezident și profesor . Bolet sa nascut in Havana , și a studiat la Institutul Curtis de Muzica din Philadelphia , unde a învățat singur 1939-1942 . Profesorii săi au inclus Leopold Godowsky , Josef Hofmann , David Saperton , Moriz Rosenthal și Fritz Reiner . În 1937 , el a câștigat Concursul Naumburg , și -a dat recital de debut . [ 2 ] În 1942 Bolet inrolat in armata SUA . El a fost trimis în Japonia , ca parte a armatei de ocupație . În timp ce există , el a realizat premiera japonez deMikado . El a făcut primele sale inregistrari pentru Remington . Bolet furnizat coloana sonora pian pentru 1960 filmul biografic , Song Without End , care a jucat Dirk Bogarde ca legendarul virtuoz pian al 19-lea , Franz Liszt . ( Filmul a castigat premiul Oscar pentru cel mai bun scor de muzică . ) Cu toate acestea , joc Bolet a fost condamnat de către criticii de muzică americane de zeci de ani ca fiind prea axat pe virtuozitate romantic , [ 3 ] , astfel inregistrarile sale din anii 1960 au fost limitate la destul de mici și greu - pentru a - găsi etichete . Numai în 1974 a venit la importanță națională , cu un recital uimitoare în acel an, la Carnegie Hall , care a pecetluit reputația lui .
Mai târziu, Bolet devenit șef de pian la Institutul Curtis , reușind Rudolf Serkin , dar el a demisionat din aceasta să se concentreze din nou asupra carierei sale performante . O măsură de statura Bolet poate fi dată de faptul că decanul de criticii de muzică americane , Harold C. Schonberg , el " un fel de a doua zi Josef Lhévinne " luate în considerare .
În 1984 ,A & E rețea de difuzare o serie de trei programe intitulat Bolet întâlnește Rahmaninov , în care pianistul a fost prezentat oferind cursuri de măiestrie pe tema de Rahmaninov Concertul pentru pian nr 3 . Aceste cursuri de măiestrie au fost urmate pe seria de un spectacol complet de Bolet joc concertului .
De discuri Decca / Londra l-au pus sub contract în 1978 , oferind în vârstă de 64 de ani Bolet prima expunere sistematică la viață , la o etichetă internațional major . Înregistrări de secțiuni -cheie din repertoriul său s-au făcut de la 1978 până la moartea sa , dar există , de asemenea, casete de mai multe concerte live de la această dată , care nu au fost lansate pe piață , dar pot fi găsite în arhive , în principal Arhiva Internațional de Pian de la Maryland . Astfel de spectacole se numără o specialitate a lui , Leopold Godowsky lui " parafrază Concert pe teme din Liliacul de Johann Strauss ", care a studiat cu Godowsky în timpul anii de studentie . Sănătate Bolet a început să scadă în 1988 , iar în 1989 a suferit o operație pe creier , din care nu si-a revenit complet . Acesta a fost raportat în mass-media , care a murit de insuficiență cardiacă în octombrie 1990 , la casa sa din Mountain View , California . Cu toate acestea , Gregor Benko afirmă că Bolet , de fapt, a murit de complicatii de la SIDA . Bolet este deosebit de bine aminte de spectacole și înregistrările sale de muzică romantică pe scară largă , în special lucrări de Franz Liszt , César Franck , și Frédéric Chopin . De asemenea, sa specializat în transcrierile pian si repertoriul neobișnuite , inclusiv fiendishly dificile lucrări de Godowsky , dintre care multe Bolet a studiat cu compozitorul însuși .
tradus cu google translate
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde peterneamt » 04 Mar 2014, 22:28

E venită....
:D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Orizont Cultural! Opera si simfonie.

Mesajde peterneamt » 04 Mar 2014, 22:31

;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori