Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde Mircea_63 » 24 Ian 2014, 13:34

Si a mea Bro. Mai exact Basarabeanca. Ce sa-i faci, nimeni nu-i perfect. :lol:

Totusi, eu nu ma impac cu punerea parafei asa...in masa. Ori de la cei formatori de opinii, astfel de derapaje nu le pot accepta.
In schimb le accept scuzele daca acestea exista.

Tot asa...Romanii "e" destepti! "E", dar nu toti, la fel cum nici nu "e" hoti cu totii. Judecarea asta asa in masa, a dus la mari tragedii, care nu trebuiesc uitate. D`aia sunt atat de impotriva, chiar si in cazul afirmatiilor pozitive. Nemtii sunt harnici, de exemplu. Or fi in general, dar nu toti.

Ba mai mult, se pune problema ca decat un nevinovat condamnat, mai bine o gramada de infractori in libertate.
Opusul? Un inchizitor omora tot ce prindea. Intrebat despre, afirma ca ii va alege D-zeu pe lumea cealalta.

Deh, am si eu fixurile mele. :D Stricam topicul Pictorului si ne trage asta o caricatura de nu ne vedem.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde ioanpuiu » 24 Ian 2014, 13:38

Jean Valjean scrie: ... in alta parte decat VRS!!

Îmi e din ce în ce mai greu să o fac.

Uite ce scrie Modigliani:
modigliani scrie:Mai oameni buni , ce nu ati inteles din ce-am vrut sa subliniez ?
...
Voiam sa spun ca - indiferent de aportul lui adus in operatiunea de salvare - a venit cu o declaratie STRICT PROFESIONALA ! Medicala ! Omu' spune clar ceea ce toti altii au evitat sa faca : CU ASEMENEA TRAUMATISME CEI DOI NU AR FI AVUT SANSE DE SUPRAVIETUIRE NICI DACA ERAU GASITI IMEDIAT ! Pan-la urma , da-l dracu , e medic , e diagnostician , are o experienta .....

Ca să poţi "cîntări" pe cineva, e obligatoriu să fii mai bun ca el în domeniul respectiv
Exemplul a fost mai la'ndemînă, nu o face doar Modigliani, e o practică generală.
Am fi în stare să dăm note unui chinez, la limba şi literatura chineză :lol:

Ce mai contează că părerologu' ăla i-a consultat gata morţi şi nici nu a participat la autopsie ?
A simţit el cumva , dă-l dracu' ... e medic diagnostician cu experienţă.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde patrascu » 24 Ian 2014, 14:07

1 indiferent de vinovati timpul de interventie trebuia sa fie mai scurt(la un accident mediciii pedepsesc pe vinovat si nu il opereaza?)
2 indiferent de traumatismele celor implicati problema se pune altfel. Exista sansa ca daca ajungi in 60 min sa poti salva o viata iar in 6 ore nu.

In majoritatea ministerelor si a altor sttructuri indiferent de guvernare cei care ajung la fotoliu sunt incompetenti iar oamenii de valoare sunt pusi sub comanda matusilor a verilor sau a amantelor unui burtos fost tractorist care dupa ce si-a facut studiile la seral ca era prost de dadea in gropi cu lampa in mana a ajuns dom senator sau deputat gratie nesimtirii si tupeului. Singurii care merita stima sunt cei de jos care in timp de noapte si iarna au mers km multi pe jos directionati gresit de niste vite proaste care nu au fost in stare sa localizeze un avion prabusit. UN AVION nu un turist ratacit sau un schior prins de avalansa care in tarile vecine la care ne uitam si ne curg bale sunt recuperati in cateva zeci de minute.
Daca nu erau localnicii cred ca erau gasiti la pastele cailor. Sa vorbim de ce sanse aveau ranitii sau daca pilotul este vinovat sau nu cred ca nu are nici un rost.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde Mircea_63 » 24 Ian 2014, 14:08

ioanpuiu scrie:Ca să poţi "cîntări" pe cineva, e obligatoriu să fii mai bun ca el în domeniul respectiv
Exemplul a fost mai la'ndemînă, nu o face doar Modigliani, e o practică generală.
Am fi în stare să dăm note unui chinez, la limba şi literatura chineză :lol:


Nu e nevoie sa stiu sa gatesc pentru a spune daca mancarea e buna sau nu. ;)

Hai domnu Puiu ca ne era dor de d-voastra. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde modigliani » 24 Ian 2014, 14:20

ioanpuiu scrie:Ce mai contează că părerologu' ăla i-a consultat gata morţi şi nici nu a participat la autopsie ?
A simţit el cumva , dă-l dracu' ... e medic diagnostician cu experienţă.


Tot de pe pozitie de "parerolog" scriu si asta :

Am facut armata ( si inca niscaiva anisori dupa ea ) la pompierii Bucuresti , la una dintre cele mai "fierbinti" companii . Evident , am avut parte de victime "la greu" . Aproape fara exceptie am avut dreptate ( noi toti , nu doar eu ) cand afirmam despre cate o victima "asta scapa! Repede cu el la ambulanta !! " sau "asta-i dus , pana la spital moare" .
Ne ajungea experienta primelor incendii si un dram de ratiune sa putem s-o "nimerim" . Iar daca as fi fost acolo si-as fi gasit-o pe fata aia cu abdomenul "lichefiat" de-a dreptul , sau as fi vazut la picioarele lui Iovan ditamai balta de sange ( relativ usor de apreciat cat anume pierduse ) , chiar si fara o opinie venita din experienta medicala as fi spus ca "gata , din pacate astia-s dusi" .

Ce multa stiinta am nevoie sa realizez ca organele fetei aleia erau zdrobite si amestecate intre ele ? Si prin tot "pateul" ala galgaia de sange ( masiva hemoragie interna despre care s-a confirmat la autopsie ) ? Cum sa scape ? Sa-i faca transplant de abdomen ?
Eu stiu un lucru . Din unele se scapa , din altele nu . Unele traumatisme si consecintele acestora evidente chiar si pentru neaveniti .
modigliani
 

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde LUCIAN AVRAM » 24 Ian 2014, 14:25

Victor Ponta si-a cam schimbat declaratiile , se pare ca vinovati sunt mortii :x
acum este cod galben si portocaliu de ninsori si viscol prin sud si est , s-a organizat comandamentul de iarna si au fost avertizati toti factorii de decizie sa-si faca treaba , nu cumva sa o mai pateasca inca o data :x
cred ca le-a cam intrat morcovul :lol:
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde modigliani » 24 Ian 2014, 15:45

Mai nene , cine n-are un CTP ..... sa-si cumpere urgent !

( de la minutul 4 incolo omu' este de-o limpezime analitica dezarmanta ..... Si este absolut monumental la minutul 7 30 in care pomeneste despre ..... doua catastrofe ! )

http://www.gandul.info/hot-pe-facebook/ ... i%2Bgandul
modigliani
 

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde Cristian IONITA » 24 Ian 2014, 16:26

cornelioandanciu scrie:Am ascultat la tv ce spuneau cele doua fete medici care au ajuns la victime.Sustineau ca au continuat manevrele de resuscitare pana la ambulante.Intreb si eu:Cum naiba a facut asta in timp ce victima era transportata cu targa?Apoi care a fost primul medic dupa Zamfir care a ajuns la Iovan pentru a incerca sa-i dea primul ajutor sau sa constate in mod oficial decesul?
.....



un minim de atentie la derularea evenimentelelor te-ar scapa de unele "dileme"

fetele de la IGSU au ajuns cu ambulanta pana la un anumit punct, de unde au continuat pe jos si in masinile de teren ale celor de la Offroad Transilvania pana au intalnit satenii care aduceau pe targa victima .... de acolo victima a fost urcata intr-una din masinile de teren si dusa catre ambulanta.
Una din fetele de la IGSU a coborat cu studenta, cealalta a continuat pana la epava avionului.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde modigliani » 24 Ian 2014, 17:06

Bai fratilor , eu sunt de-a dreptul stupefiat de idiotenia romanilor ! Culmea , multi asemenea retarzi au acces neconditionat la NET , unde-si expun frivol si stupid aiurelile fantasmagorice !

Cam iata ce voiam sa spun prin "circ mediatic" . Cam asta este influenta nefasta a presei manipularea dementa a sarmanei mintisoare romanesti ..........
Iata un articol aparent "nevinovat" de pe NET ( daca aveti rabdare cititi comentariile babuinilor abuzatori de taste ) : http://www.gandul.info/stiri/raed-arafa ... l-11949958

Uite cum vad io treaba asta :

- In niciun caz nu raspunde SMURD-ul de localizarea unui asemenea accident . Altele sunt organele competente in a o face . PUNCT ! "Trei mii" de oligofreni isi dau d-aiurea cu parerea , marea majoritate condamnandu-l pe Arafat .
- Odata ce SMURD-ul STIE EXACT UNDE ANUME SA INTERVINA nu cred ca exista indoieli asupra profesionalismului personalului acestuia .
Tot dobitocu' romanesc asteapta ca ARAFAT IN PERSOANA sa intervina in asemenea situatii . PLM , este inadmisibil ! Asta a pus la punct in Romania un sistem extrem de eficient care a capatat o amploare incredibila ! Imposibil de monitorizat de catre o singura persoana . Nu este unicul raspunzator de eventualele esecuri sau de momente de criza . Dracului , acum e secretar de stat ! Vor astia neaparat sa-l vada plimbandu-se cu stetoscopu' de gat ?
- De ce condamna toti idiotii faptul ca Arafat era-n Ungaria la momentul accidentului ? Sau , dupa saracia aia de minte a lor , trebuia cumva programat accidentul in functie de prezenta astuia in tara ? E aiurea-n tramvai sa sustii asa ceva ........
- Faptul ca celelalte organe oficiale participante la tragedie nu s-au corelat deloc ..... de ce este si asta tot vina lu' Arafat sau a SMURD-ului ?

Revin amintind de "Circ Mediatic" : de ce nicio televiziune sau ziar nu enumera sau nu evoca macar ce-am scris eu mai sus ? Doar din nevoia de "explozie" a rating-ului , asa cum spunea Saistrei mai devreme ? Sau sunt absolut retarzi , numa' buni de bagati la Vaca Nucleara si tavaliti temeinic , mai abitir ca pe ..... mult stimatul nostru domn doctor maneloid ?
De ce din ceea ce-ar putea presupune sa defineasca PRESA in Romania asistam debusolati total doar - dar absolut doar - la balivernele astora cu efect de cocktail Molotov ?
Bun , chiar si ascultandu-le idioteniile alimentatoare de senzational , de ce marea majoritate a poporului meu este atat de imbecila incat aduce comentarii stupide ca cele din articol ? Cumva tot din cauza efectelor pe timp indelungat ale acestui circ mediatic-manipulator despre care vorbesc ?
modigliani
 

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde sorinmob » 24 Ian 2014, 17:37

am o mica boala care m-a facut sa stau neaparat in camera saptamana asta. am inebunit de tot numai pe national geo si alatele am stat.orice post a stat numai cu acest accident.
cu privire la vinovati consider ca primul vinovat a fost dispecerul sts 112.asta trebuia sa faca localizare. ca nu l-a dus mintea.aste e.nici de intrebat nu la intrebat altcineva.ca nu avea cine .sefi nu stiu cum functioneaza sistemele si ce posibilitati au.asa ca.... cea picat pana acum au fost politicieni sau pusii politic ca a vrut presa.dar ce raspunzatori efectiv sunt jos.de tot.ati vazut cine organiza cautarile.Seful de post.pai el era seful celulei de criza sa dispuna tuturor fortelor. vai de ei........... dar asa se pierd vieti.
Toti oamenii se aseamana prin cuvinte, numai faptele ii deosebesc.
Avatar utilizator
sorinmob
 
Mesaje: 270
Membru din: 26 Iun 2011, 10:36

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde Mircea_63 » 25 Ian 2014, 21:46

Mircea_63 scrie:Am o nedumerire si daca o spun, am sanse sa imi sara toata lumea in cap. Dar tot o spun!
...........................
va rog nu dati cu pietre.


Aveam sa aflu ca parerea mea bazata pe "common sense" este confirmata de prodecanul Facultatii de Inginerie Aerospatiala, conferentiar doctor in inginerie aerospatiala. http://www.gandul.info/stiri/iovan-poar ... e-11961769

Intr-un fel mi-a luat o piatra de pe inima, caci e cumva impotriva moralei ca atunci cand toata lumea spune ca e erou, tu sa fii Gica-Contra, iar despre morti... numai de bine.
Acum insa simt nevoia sa ii iau apararea si sa-l consider o victima a sistemului si tarii in care traim. Omul si-a planificat viata pe termen lung, pe baza unor informatii sigure si clare. Avea o pensie frumoasa pe baza careia a facut niste credite. In mod neprevazut si -spun unii- nedrept, pensia i-a fost redusa enorm. Sub spectrul unei forme de saracie, incapacitate de plata a datoriilor, desi era pensionar, s-a vazut nevoit sa zboare pentru castiga un ban in plus. Nu un ban in plus din lacomie, ci de stricta necesitate, de nevoie. Posibil ca pus in fata situatie de a refuza zborul, omul sa-si fi spus:
-La naiba, trebuie sa-l fac. Am nevoie de banii astia.

Personal am fost in situatii oarecum asemanatoare. Cu ani in urma mi-se oferise -in mod neprevazut- o cursa cu microbusul pana la Roman. Obosit, n-aveam roata de rezerva, in Banat era cald, dar in restul tarii iarna facea ravagii si eu nu mai verificasem antigelul macar, m-am dus bucuros. Pasagerul imi ceruse asigurari ca facem fata.
-Nicio problema! zic eu.
Mi-a tzatzait curul pana am iesit din zapada, Fagaras, Pasul Rarau...au fost urate rau de tot, dar am avut noroc si cursa s-a incheiat cu bine. Aveam nevoie de banii aia, dar daca se intampla ceva...fara lanturi, fara cauciucuri de iarna, fara roata de rezerva... eram vinovat.
Din punctul asta de vedere, pentru mine, pilotul este nu un erou, ci un martir al saraciei din Romania.

Parerea mea, un parerolog a carui parere s-a confirmat. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde martanul » 25 Ian 2014, 21:54

imi dau si eu cu parerea dar incerc sa fiu obiectiv chiar daca evenimentul are o latura emotionala
noi fiind stupari trebuie sa avem o buna orientare in teren
eu m-am dezorientat de 3 ori (in afara de betii)
1.in zona lui Ves Lucian ziua in amiaza mare am gresit o intersectie de drum de tara
2.in zona Margau-Calatele jud.Cluj in 10 minute a cazut o ceata de nu am mai stiut unde sunt.
3in zona Margau-Calatele-Belis aproape de zona unde a cazut avionul.
nu am ascultat decat putin ce au zis televiziile pentru ca acolo toti sunt destepti !
adevarul este ca cine nu cunoaste muntii nu stie ce inseamna sa mergi noaptea in padure
daca vrei in muntii sa stii unde este un anumit loc sau zona trebuie sa intrebi
1 .padurarii
2.braconierii
3.cautatori de ciupercii
3.ciobanii
4.taiatorii de lemne
5.armata (vanatorii de munte)
totii acestia cunosc potecile ,dimensiunile arborilor,paraiele,zonele de acces,etc
pe toti acestia ii cunoaste seful de post deci dupa parerea mea acesta era cel mai in masura sa fie coordonatorul operatiunii dar cine sa-l bage pe el in seama
in acea zona poti sa ai mijloace de detectare a locatiei accidentului ca daca nu cunostii zona teai dus in prapastie cu tot cu electronica
astai parerea mea acum.
am mai primit si pe facebook niste informatii de la prieteni mei care sunt C.D.Z isti si lucrurile sunt mai complicate ca in transportul aerian sunt regulii foarte stricte care se pare ca nu au fost respectate.
sunt trist ca lumea se bucura de demiisi si destituiri pentru ca sunt convins ca in locul lor au sa vina alti mai prosti si incmpetentii
un meserias stie ce este intr-un stup fara sa-l deschida ,un amator il deschide se uita si nu stie ce-i acolo !
martanul
 
Mesaje: 111
Membru din: 28 Sep 2011, 22:08
Localitate: CAMPIA DE VEST

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde Ioan Guist » 25 Ian 2014, 23:36

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =3&theater
E plina tara de eroi.
Comisarul Moldovan , eroul natinal a lipsit cu desavarsire din toata tampenia asta mediatica.Sa-i fie rusine obrazului.Doar el ne putea elucida intamplarea din Apuseni.Plus ca era cel mai potrivit in rolul principal din filmul ce aparea in februarie probabil.
Pilotul Iovan o avut ghinion pe "autortrada".Ce nu inteleg eu e ...cum poate un pilot sa salveze pasagerii cand pamantul vine catre tine cu brazii inainte??
Omul era un profesionist.Bun probabil. Da... cat de bun tre' sa fi cand vine un TIR calare pe tine? Ce mai faci sa fii erou?? Apai cand t'ei ditamai Apusenii cu Moti cu tot ,in freza?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde Mircea_63 » 25 Ian 2014, 23:43

Ioan Guist scrie:Pilotul Iovan o avut ghinion pe "autortrada".Ce nu inteleg eu e ...cum poate un pilot sa salveze pasagerii cand pamantul vine catre tine cu brazii inainte??


Ei, nu-ntelegi... s-a sacrificat si cu sacrificiul lui i-a salvat pe ceilalti. ;) Cred ca nici ziaristi nu inteleg cum vine asta, dar da bine la public.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde modigliani » 25 Ian 2014, 23:57

Ioan Guist scrie:Pilotul Iovan o avut ghinion pe "autortrada".Ce nu inteleg eu e ...cum poate un pilot sa salveze pasagerii cand pamantul vine catre tine cu brazii inainte??
Omul era un profesionist.Bun probabil. Da... cat de bun tre' sa fi cand vine un TIR calare pe tine? Ce mai faci sa fii erou?? Apai cand t'ei ditamai Apusenii cu Moti cu tot ,in freza?


Corect !

La debutul topicului vorbeam cu 63 despre asta . Amandoi am cazut de acord ca vina-i apartine lui Iovan .

Acum ...... problema sta cam asa : Nu inseamna ca a fi vinovat - in cazul lui - este echivalent cu ******** , sau javra , sau nenorocit .
Un sofer beat ce produce un accident cu victima e un vinovat nenorocit .

Iovan pur si simplu a gresit undeva . Greu de spus unde sau unde n-a facut ce trebuia sa faca regulamentar . Daca greii aviatiei inca o dau de gard n-o s-o lamurim noi aici .

Si vorba lu' Nelu , o fi fost erou . Da' cati eroi din toata istoria umanitatii nu si-au luat-o la un moment dat ? Vine-n viata fiecarui erou momentul caderii . Iar ca parere personala spun , cu cat cade mai de sus cu atat mai dureros este . Inclusiv pentru admiratorii sai .
modigliani
 

Re: Circuri mediatice Made in Romania

Mesajde Ioan Guist » 26 Ian 2014, 00:17

Io nu zic despre Iovan ca-i vinovat.Omul o zburat de musai sau sa ..."fie bine si sa nu fie rau".Treaba lui, jobul lui.O cazut din cauze de habar nu am.Nu ma pricep.Pacat de el si fatuca aia.
De acilea si pana la erou...e cale. Sau poate chiar e erou.Nu stiu ce o facut omu in timpul prabusirii.O tras de "volan"? o ridicat avionul si l-a pus pe burta?? Se poate?? Poate ca da.
Dupa ce stim astea, afirmam asa: Omul era un profesionist si a dovedit-o pana la final.Putem zice ca a fost un erou in actiunea cu pricina.

Media insa , in intregul ei e pe balarii total.Nu mai vezi o stire de doamna ajuta.O stire facuta cu profesionalism. O informare fara partizanat economic sau politic.Nimic.
Toti sunt niste vanduti si niste apucati.Formatori de caractere cretine si de rebuturi emotionale.
Niste vinovati pentru multe din ce se intampla in tara asta.
Laturi si greata.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori