Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde cornelioandanciu » 02 Ian 2018, 21:21

paul scrie:
akmm scrie:Pana la urma pupatul moastelor ramane de baza.

Mi se pare mie sau operati cu ridiculizari ? :oops:
Domnu Cernagor, ca sa citez un clasic in viata, ar trebui sa trimit undeva concluzia asta, venita din partea unui asa zis ...drept slavitor . :oops:
Daca argumentele teologice nu mai sunt atat de suficiente pentru arhisuficienta Voastra, va aduc argumentele fizicii cuantice ...https://ortodoxiatinerilor.ro/credinta- ... a-cuantica :oops: :oops: :oops:

Acestea sint intr-adevar niste progrese in gandire, dar nu valoreaza mare lucru ! De ce ? Pentru ca se bazeaza pe matematicile pe care le cunoastem cu totii, unii mai mult, altii mai putin. Aceste matematici opereaza cu concepte insuficient intelese, din cauza ca omul nu poate sa le defineasca. De exemplu se spune ca dreapta este formata dintr-o infinitate de puncte. Pe de alta parte, punctul se defineste ca fiind ceva imaterial, fara dimensiuni, fara volum, fara proprietrati fizice. Deci un...nimic ! Deci daca aduni o infinitate de nimicuri, rezulta o dreapta ! Cu lungime infinita ! Dar este dreapta musai, nu curba !! Asemenea magarii nu le-am acceptat inca din scoala, dar mi-au fost bagate fortat in cap, pentru ca altfel nu treceam clasa. Profesorul imi spunea, stii, asta este doar teorie( ?! ) , pai te p.s.i.pe ea de teorie daca nu corespunde cu realitatea. Trebuie gasite alte baze ADEVARATE ala matematicii, iar apoi fizicienii probabil ca vor constata ca aceasta dualitate este imposibila. Nu poate fi decat ori, ori, nicidecum amandoua ! Si in acelasi timp ! Dar deocamdata modelele matematice s-ar parea ca se potrivesc atat de bine cu ceea ce percepem noi, incat pe baza acestora am ajuns sa zburam in cosmos ! Dar mai departe s-ar putea sa nu putem merge bazandu-ne pe aceste neadevaruri !
cornelioandanciu

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde akmm » 03 Ian 2018, 16:24

cucubau scrie:....Crestinismul nu a fost prima religie aparuta pe pamant si nu va fi nici ultima.

Religiie sunt ceea ce mai ramane de pe urma unui propovaduitor.In momentul in care se sting si ultimile idei din cele lansate, vine si schimbarea.Eu raman la parerea ca noi inca nu l-am inteles pe Hristos, dapa-i sa mai cautam altceva.Asta ca sa nu spun ca s-a nascut prea devreme.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
akmm

Mesajde akmm » 03 Ian 2018, 16:27

cornelioandanciu scrie:Acestea sint intr-adevar niste progrese in gandire, dar nu valoreaza mare lucru ! De ce ? Pentru ca se bazeaza pe matematicile pe care le cunoastem cu totii, unii mai mult, altii mai putin. Aceste matematici opereaza cu concepte insuficient intelese, din cauza ca omul nu poate sa le defineasca. De exemplu se spune ca dreapta este formata dintr-o infinitate de puncte. Pe de alta parte, punctul se defineste ca fiind ceva imaterial, fara dimensiuni, fara volum, fara proprietrati fizice. Deci un...nimic ! Deci daca aduni o infinitate de nimicuri, rezulta o dreapta ! Cu lungime infinita ! Dar este dreapta musai, nu curba !! Asemenea magarii nu le-am acceptat inca din scoala, dar mi-au fost bagate fortat in cap, pentru ca altfel nu treceam clasa. Profesorul imi spunea, stii, asta este doar teorie( ?! ) , pai te p.s.i.pe ea de teorie daca nu corespunde cu realitatea. Trebuie gasite alte baze ADEVARATE ala matematicii, iar apoi fizicienii probabil ca vor constata ca aceasta dualitate este imposibila. Nu poate fi decat ori, ori, nicidecum amandoua ! Si in acelasi timp ! Dar deocamdata modelele matematice s-ar parea ca se potrivesc atat de bine cu ceea ce percepem noi, incat pe baza acestora am ajuns sa zburam in cosmos ! Dar mai departe s-ar putea sa nu putem merge bazandu-ne pe aceste neadevaruri !

Nassim Haramein e baiat de treaba, da' nu tine de foame.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
akmm

Mesajde cornelioandanciu » 03 Ian 2018, 17:26

Asta cam asa este. Totusi, omul nu are nevoie de prea multa hrana pentru a trai, lacomia este cea care ne impinge din spate, si la un moment dat ajunge sa ne stapaneasca. Nu sint la curent cu ceea ce spune acest Haramein, dar am auzit opiniile a mai multor fizicieni care spun lucruri ciudate, unii zic ca traim intr-un univers care este de fapt o proiectie a gandirii noastre, altii zic ca universul nostru este plan, dar noi insine il facem tridimensional prin gandirea si simturile noastre,altii incearca sa isi imagineze cum din energie se poate naste materie, si tot felul de astfel de bazaconii. Dar nu l-am auzit pe un fizician care sa spuna ca universul si tot ceea ce exista este o proiectie a gandirii unei fiinte superioare (De ce nu Dumnezeu ?) ! Ascultam pe net , daca ati urmarit vreodata emisiunile pe net ale generalului Strainu , are si invitati care stiu ce spun si care nu bat campii, cei mai multi sint pe aratura, dar sint si oameni care sint foarte bine informati, cum ar fi matematicieni si fizicieni. Unul dintre acestia, care lucreaza in cercetare in fizica dincolo de ocean, spunea ca uneori si lor le este frica sa mearga mai departe cu cercetarea... Ce or fi descoperit ?
Apoi: Omul si-a imaginat un model al atomului si particulelor elementare. Din acest tablou a ramas nedescoperit doar bossonul Higgs. L-au descoperit si pe acesta. Apoi, in 2015 s-a descoperit o noua particula, in urma unor experiente in LHC la niste energii foarte mari . Nu se stie ce fel de particula este.Si de aici iar apar tot felul de scenarii.
Foamea se potoleste cu o portie de mancare.Foamea de cunoastere nu se potoleste niciodata. Stima.
cornelioandanciu

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE