Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 23 Sep 2016, 20:34

Vorba poetului ..... "bucurosi le-om duce toate, de e pacr, de-i razboi".
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Donbazil » 05 Oct 2016, 10:34

Salut!

:o :shock: :shock: :idea: :idea:


"Într-o țară democratică, libertatea de asociere și de practică legală a oricărui cult este sacră. Nimeni nu poate fi judecat sau discriminat pentru convingerile sale religioase.

Precizarea e necesară, de vreme ce, în România, tema ritualurilor spirituale sau a cultelor alternative e puțin prezentă în sfera publică. Și, pentru că ceea ce nu cunoști te sperie, de aici apare tentația incriminării.

Nu e cazul.

Articolul nu e împotriva nimănui.

Dar el descrie fața secretă a suferinței lui Gyuri Pascu. Și a întâmplărilor din noaptea de 25 spre 26 septembrie 2016".

http://www.tolo.ro/2016/10/05/gyuri-pas ... i-moderne/
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 12 Oct 2016, 12:45

de sezon ...
Fişiere ataşate
14650066_1395470613816467_8183630010467369137_n.png
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Catalin Rotaru » 12 Oct 2016, 15:49

Vad ca anii de comunism au facut bine treaba. Dumnezeu exista si isi face prezenta in fiecare zi ...numai ca trebuie sa avem ochi de vazut.
Marx era e vreu satanist practicant de ritualuri de demonizare...ce sa astepti de la un asemenea ...era sa zic om.
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 12 Oct 2016, 20:26

Catalin Rotaru scrie:Marx era e vreu satanist practicant de ritualuri de demonizare...ce sa astepti de la un asemenea ...era sa zic om.


Pe asta de unde ai scos-o? :lol: Nu e nimic rau in a fi evreu. Se scrie "evreu", nu "e vreu". Se pare ca si Iisus ar fi fost evreu, nu român.
satanist practicant de ritualuri de demonizare
asta e demonizare. :D A fost pur si simplu un filosof. Ca s-au gasit ticalosi care sa-si justifice crimele prin filosofia marxista, e una, dar sa il acuzi pe Marx pentru asta e ca si cum l-ai invinui pe Nobel pentru consecintele negative ale dinamitei sau pe Iisus pentru crimele Inchizitiei.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Catalin Rotaru » 13 Oct 2016, 07:21

E vreii sunt cele doisprezece triburi ale lui David...dar de al treisprezecelea trib ai auzit....de Kazari care de fapt se ascund sub denumirea de e vreu dar au o limba diferita... idis care e diferita de limba ebraica...Acestea sunt responsabili pentru tot raul din lume.
Cred ca nu ai propretatea cuvintelor,dupa ce comparatii faci. Esti indoctrinat de comunisti.... nu vezi?
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 13 Oct 2016, 09:33

Mircea_63 scrie:
Catalin Rotaru scrie:Marx era e vreu satanist practicant de ritualuri de demonizare...ce sa astepti de la un asemenea ...era sa zic om.


Pe asta de unde ai scos-o? :lol: Nu e nimic rau in a fi evreu. Se scrie "evreu", nu "e vreu". Se pare ca si Iisus ar fi fost evreu, nu român.
satanist practicant de ritualuri de demonizare
asta e demonizare. :D A fost pur si simplu un filosof. Ca s-au gasit ticalosi care sa-si justifice crimele prin filosofia marxista, e una, dar sa il acuzi pe Marx pentru asta e ca si cum l-ai invinui pe Nobel pentru consecintele negative ale dinamitei sau pe Iisus pentru crimele Inchizitiei.



:) .... Marx ... pur si simplu un filosof .... cel mai mult a filosofat pe tema "luptei de clasă" ... aia in numele caruia au avut loc cele mai teribiler atrocitati.

Iar despre Nobel nu e nevoie sa-l invinovateasca cineva .... a facut-o el insusi .... datorita acestei "autoinvinuirii" datoram "Premiile Nobel"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde proapis13 » 13 Oct 2016, 09:34

Ma facusi curios,care este legatura kazarilor cu Biblia,eu unul nu am citit despre asa ceva... :?: :?
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 13 Oct 2016, 10:17

proapis13 scrie:Ma facusi curios,care este legatura kazarilor cu Biblia,eu unul nu am citit despre asa ceva... :?: :?



pai .... mai largeste "orizonturile" .... citeste si altceva decat iti este recomandat si .... mai ales .... citeste printre randuri.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 13 Oct 2016, 12:17

Ori crezi ....ori nu crezi, trufia si ridicarea fiecaruia in slavile sale, ori de cate ori se uita cu dispret la interlocutor e de prost gust.
Uite un punct de vedere:

Nicolaie Steinhard :

Cînd un om reuşeşte să facă ceva ce i-a solicitat mult efort, în el începe să lucreze trufia. Cel ce slăbeşte se uită cu dispreţ la graşi, iar cel ce s-a lăsat de fumat răsuceşte nasul dispreţuitor cînd altul se bălăceşte, încă, în viciul său.

Dacă unul îşi reprimă cu sîrg sexualitatea, se uită cu dispreţ şi cu trufie către păcătosul, care se căzneşte să scape de păcat, dar instinctul i-o ia înainte! Ceea ce reuşim ne poate spurca mai ceva decît păcatul însuşi. Ceea ce obţinem se poate să ne dea peste cap reperele emoţionale în aşa manieră încît ne umple sufletul de venin.

Banii care vin spre noi ne pot face aroganţi şi zgîrciţi, cum succesul ne poate răsturna în abisul înfricoşător al patimilor sufleteşti. Drumul către iubire se îngustează cînd ne uităm spre ceilalţi de la înălţimea vulturilor aflaţi în zbor. Blîndeţea inimii se usucă pe vrejii de dispreţ, de ură şi de trufie, dacă sufletul nu este pregătit să primească reuşita sa cu modestia şi graţia unei flori. Tot ce reuşim pentru noi şi ne aduce energie, dacă nu avem smerenie, va urma a se întoarce către aceia ce se zbat, încă, în suferinţă şi-n păcat.

Dacă reprimi foamea în timp ce posteşti, foamea se va face tot mai mare. Mintea ta o să viseze mîncăruri gustoase şi alese, mintea o să simtă mirosurile cele mai apetisante chiar şi în somn, pentru ca, în ziua următoare, înebunită de frustrare, să compenseze lipsa ei printr-un dispreţ sfidător faţă de cel ce nu posteşte. Atunci, postul devine prilej de trufie, de exprimare a orgoliului şi a izbînzii trufaşe asupra poftelor. Dar, dincolo de orice, trufia rămîne trufie, iar sentimentul frustrării o confirmă.

Ochii noştri nu sunt concepuţi pentru dispreţ, ci pentru a exprima cu ei chipul iubirii ce se căzneşte să iasă din sufletele noastre. Succesele nu ne sunt date spre a ne înfoia în pene, ca în mantiile statuilor, ci pentru a le transforma în dragoste, în dezvoltare şi în dăruire pentru cei din jur.

Dacă ai reuşit în viaţă, nu te agăţa de nereuşitele altuia, pentru a nu trezi în tine viermele cel aprig al orgoliului şi patima înfumurării. Reuşita este energia iubirii şi a capacităţii tale de acceptare a vieţii, dar ea nu rămîne nemişcată, nu este ca un munte sau ca un ocean. Îngîmfarea şi trufia reuşitei te coboară, încetul cu încetul de pe soclul tău, căci ele desenează pe cerul vieţii tale evenimente specifice lor.

Slăbeşte, bucură-te şi taci! Lasă-te de fumat, bucură-te şi taci! Curăţă ograda ta, bucură-te de curăţenie şi lasă gunoiul vecinului acolo unde vecinul însuşi l-a pus. Căci între vecin şi gunoiul din curte există o relaţie ascunsă, nişte emoţii pe care nu le cunoşti, sentimente pe care nu le vei bănui vreodată şi cauze ce vor rămîne, poate, pentru totdeauna ascunse minţii şi inimii tale.

Între omul gras şi grăsimea sa există o relaţie ascunsă. O înţelegere. Un secret. Un sentiment neînţeles. O emoţie neconsumată. O dragoste respinsă. Grăsimea este profesorul grasului. Viciul este profesorul viciosului. Şi în viaţa noastră nu există profesori mai severi decît viciile şi incapacităţile noastre.

Acum știu, știu că orice ură, orice aversiune, orice ținere de minte a răului, orice lipsă de milă, orice lipsă de înțelegere, bunăvoință, simpatie, orice purtare cu oamenii care nu e la nivelul grației și gingășiei unui menuet de Mozart… este un păcat și o spurcăciune; nu numai omorul, rănirea, lovirea, jefuirea, înjurătura, alungarea, dar orice vulgaritate, desconsiderarea, orice căutătura rea, orice dispreț, orice rea dispoziție este de la diavol și strică totul. Acum știu, am aflat și eu…”
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Catalin Rotaru » 13 Oct 2016, 12:40

Tocmai despre asta vorbim...nu sunt din cele doisprezece triburi ...ei au speculat o conjunctura in secolul al 14-lea ..si au trecut la iudaism...sunt iubitori de sange si de bani...

Frumoasa lectie...multumim
Nicolaie Steinhard sa botezat in celula la Aiud...
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 13 Oct 2016, 12:49

Ioan Guist scrie:Ori crezi ....ori nu crezi, …”



a ... gandi pe unde se incadreaza?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde proapis13 » 13 Oct 2016, 16:24

Cristian IONITA scrie:
proapis13 scrie:Ma facusi curios,care este legatura kazarilor cu Biblia,eu unul nu am citit despre asa ceva... :?: :?



pai .... mai largeste "orizonturile" .... citeste si altceva decat iti este recomandat si .... mai ales .... citeste printre randuri.

Ia ilumineaza-ma tu...iluminatule...scrie cum ti-ai largit ...orizonturile...si care dintre ele...poate iti urmeaza cineva sfatul...
...din pacate pentru unii...NU mi se recomanda INCA ce sa citesc....oricum NU exista nici o legatura intre kazari si cartea sfanta....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 13 Oct 2016, 16:32

@proapis13 - noi sa fim cu totii sanatosi .... si ne iese mai simplu daca evitam oamenii isterici .... asa cum te manifesti tu acum
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde proapis13 » 13 Oct 2016, 17:28

Cristian IONITA scrie:@proapis13 - noi sa fim cu totii sanatosi .... si ne iese mai simplu daca evitam oamenii isterici .... asa cum te manifesti tu acum

Iti apreciez umorul fin...pastreaza-l pentru cei care te apreciaza...fii macar pe topicul asta...plin de smerenie... :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 13 Oct 2016, 17:36

multumesc ptr apreciere .... dar .... cum egoismul nu-i taman punctul meu forte o sa te rog sa ai intelegere si ptr alte viitoare situatii in care o sa "umoresc" fara discernamant :D
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 53 vizitatori