Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde nae » 09 Ian 2015, 19:48

Militarii nostrii morti in teatre ''aiurea'' de granita noastra , nechemati sa salveze/elibereze acele granite sunt martiri ?
Datorita steagului/insemnelor STATULUI =DA ,sunt martiri pt noi /pt cei ''eliberati'' nu stiu ;) ; daca participau in nume propriu ca mercenari =NU .
Nuante care fac diferenta .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde nae » 10 Ian 2015, 22:18

Valeu!, vazui declaratia senatoarei ''nimeni in greva foamei ''= invatatoarea care a ajuns senator si acum nu plateste la asociatie datoriile ...., sunt spume :oops:
Nu ma pricep la PS /net si alte dude s-o'' contactez''= sigur m-ar lega ''d-na'' = de dulce si in grup .
80% din mapamond e siderata si ''loaza'' decreteaza ca ea nu-i'' Charlie '' = nu, nu esti .

Repet, subiectul e COMPLEX ...

NIMENI nu impusca un ''nimeni in drum''cu un desen obscen pe tricou :(
Ma imbrac de la mana 2 (multi o fac) ;cati poarta tricouri si inteleg ''titrarea'' ,vorbim pana maine daca tinem ochii inchisi sau fixati pe dogme .
Mortii Timisoarei au murit garatis daca au murit pt un pachet de unt :( .
Franta a fost impuscata nu cei 20 , asta cred .
Tipul care l-a scuipat pe Basescu a ajuns la ospiciu nu protejat de jandarmerie ;)
Functie de nuanta vorbim romane , acei oameni au fost protejati de Franta = sunt MARTIRI .
Votcaroiu/base/nea nelu/blonda/pisicut...; caricatura =BULA e arma mea a omului legat la maini cu LEGI.

Nu sunt Charlie( sunt un c*cat sub pres ).
:cry:
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 10 Ian 2015, 22:43

Lasand tenta politica a senatoarei, afirmatia "Je ne suis pas Charlie" este dezicerea de batjocorirea sau umorul despre lucruri care pentru altii sunt sfinte.
Asta nu inseamna deloc ca ii aproba pe criminali.Nici ca ar trebui interzis umorul.

Vad la TV emisiuni umoristice gen Vacanta Mare. E ca si cum as spune ca eu nu sunt Vacanta Mare.

Multa lume e de aceeasi parere. Umorul lor depaseste unele limite, dar asta nu e un motiv sa fie pedepsiti in vreun fel, in nici un caz ucisi.

Apropo... cat de revoltati eram cand francezii inventasera "Salutul romanesc" http://www.evz.ro/salutul-romanesc-mana ... 92758.html desigur, asta nu inseamna ca s-a apucat vre-un roman sa omoare francezi, dar poti intelege cumva mecanismul psihologic al acelor sarmani oameni. Da, la teroristi ma refer cand spun sarmani. Am si argumente. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde nae » 10 Ian 2015, 22:56

Mircea_63 scrie: Am si argumente. :(

Eu am invatat ca Transilvania e a MEA ; ungurul ca e a LUI si 1 % ii da foc lu Avram Iancu CONVINS ca e drept = n-a avut arma ;)
Subiectul e complex , am zis .
AVEM nevoie de petrol si pt asta IMPUNEM civilizatia noastra Sariei :oops:
Femeia adultera sub Saria e omorata prin lapidare si ,cu toate acestea, O FACE :o = e complex si de disecat .
''Iesi afara javra ordinara ! '' strigata sub drapel in fata unei INSTITUTII !!!!!!!!!
Adica e profunda .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde modigliani » 11 Ian 2015, 00:20

Un tânăr arab îl întreabă pe taică-su:
— Tată...
— Da, fiule!
— Pentru ce purtăm pe cap pălăria asta bizară?
— Se numeşte burnuth iar în deşert te apără de soare, răspunde tatăl.
— Aha... dar tată...
— Da, fiule!
— Da' ce-i cu rochia asta pe care o purtăm?
— Este burka, iar în deşert, unde este foarte cald, îţi protejează corpul.
— Bun! Dar, tată...
— Da, fiule!
— Ce-i cu pantofii ăştia , cam urâţi, pe care-i purtăm în picioare?
— A... sunt babouches şi sunt pentru ca atunci când mergi prin deşert, să nu te arzi la picioare.
— Bun... O ultimă întrebare, tată.
— Ce mai este, fiule?
— De ce locuim în Paris?
modigliani
 

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 12 Ian 2015, 23:13

Inca un punct de vedere

Pe pagina personală de Facebook, prinţul Charles-Philippe d’Orléans, duce de Anjou, îşi precizează opinia referitoare la crimele de la Paris.

Nu, prinţul nu face parte din cei care <sunt Charlie>, deşi evident condamnă odioasele crime care au oripilat Franţa şi Europa. Poziţia A.S.R. Charles-Philippe d’Orléans este una făcută în nume personal, nicidecum în numele Casei Regale a Franţei.

„Voi merge împotriva curentului politeţii emoţionale şi mă voi disocia de mişcarea <Je suis Charlie>. Nu, eu nu sunt Charlie pentru că nu am îndrăgit niciodată acel ziar maniheist.

Charlie Hebdo este o foaie vulgară, dispreţuitoare la adresa opiniilor care nu sunt ale ei, care, sub masca libertăţii de exprimare, îşi permite toate provocările. Charlie Hebdo este un ziar agresiv care exploatează filonul urii religiilor incluzând în trecere şi umor…ul. Charlie Hebdo este imaginea societăţii atee şi europene de stânga, un furnizor de ranchiună şi un inamic al respectului şi al fraternităţii dintre popoare şi dintre oameni, indiferent de diferenţele lor, de rasă, culoare, religie.

Aşa că refuz să iau parte la o <sfântă alianţă republicană> pro-Charlie pentru că, pur şi simplu, nu înţeleg ceea ce ar trebui să apăr. Nu sunt nici lipsit de respect, nici indecent şi nu doresc să insult memoria creioniştilor ucişi. Cuvintele nu reuşesc să exprime oroarea atacului care a lovit redacţia ziarului. Condamn acest act de barbarie şi prezint famiilor şi rudelor celor decedaţi condoleanţele mele cele mai sincere.

Vreau doar să denunţ sterilitatea tentativei de uniune naţională şi ipocrizia cetăţenilor care nu au citit niciodată săptămânalul umoristic dar care l-au criticat oricum. A aduce un omagiu victimelor, da. A aduce un omagiu lui Charlie Hebdo, nu.”
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Donbazil » 12 Ian 2015, 23:30

Sal'tare!

Je suis Ahmed!

Magu Vasile "Astăzi auzi: toţi suntem Charlie, eu sunt Charlie. Ei bine, îmi pare rău, eu nu sunt Charlie. Sunt mişcat de moartea a 12 compatrioţi francezi, dar nu mă voi lupta pentru a apăra spiritul Charlie, care este un spirit anarhisto-troţkist, un dizolvant perfect al moralităţii politice", a declarat liderul FN, într-o înregistrare video publicată pe site-ul său. Fondatorul FN, Jean- Marie Le Pen....

NICI EU NU SUNT CHARLIE ....EU SUNT AHMED!!!....Intr-adevar cred ca trebuie sa deplangem moartea civililor si politistilor care au cazut in batalia absurda dintre doua grupuri de salbatici: Unii atei, satanisti si sodomisti care isi bateau joc de tot ce inseamna religie , - iar ceilalti fanatici religiosi si asasini de cea mai joasa speta.

https://www.facebook.com/magu.vasile?fr ... nref=story

Magu Vasile #jesuisahmed a fost conceput pentru le aminti oamenilor că un musulman a murit pentru a proteja dreptul la libertatea de exprimare.

Ahmed Marabet, un poliţist francez musulman în vârstă de 42 de ani, a fost împuşcat în cap de teroriştii care au atacat sediul publicaţiei de satiră Cherlie Hebdo. Este unul dintre cei 12 oameni care şi-au pierdut viaţa în cel mai sângeros atac terorist de pe teritoriul Franţei din ultimile cinci decenii.
10 Ianuarie la 21:48 ·
Sal'tare! :cry: :cry: :cry:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde modigliani » 13 Ian 2015, 01:48

Donbazil scrie:Sal'tare!

Je suis Ahmed!



Sallam Aleikum ! Te iubesc !!!!!
modigliani
 

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde modigliani » 13 Ian 2015, 01:57

EU NU SUNT CHARLIE !

Nu sunt Charlie si nu agreez aceasta "miscare" nascuta ad-hoc in urma tragediei din Paris . Nu sunt Charlie pentru ca nu sunt de acord cu terfelirea credintelor altora , indiferent care sunt acelea .
Nimic, dar absolut nimic nu poate demonstra ca alta credinta, a oricaruia, este cea "valabila". Desi condamn actul celor doi musulmani acesta vine ca o consecinta a ceea ce-au tot publicat cei de la CH.

Europa si lumea "civilizata" vorbeste despre respect si drepturile omului? Bun , pentru ca acei oameni au dreptul fundamental sa creada in ce-au ei chef ! Au niste valori spirituale pe care le-au aparat asa cum s-au priceput . Cei doi n-au fost scoliti , culti , sau oameni cu pretentii . Ci doi oameni simpli dar care cu tarie au crezut in ceva . Cu o asemenea tarie cum noi poate nu suntem in stare sa avem .
Si daca pentru Franta , pentru Europa , pentru tot crestinul cu "simt al umorului" caricaturile alea a zmuls un zambet , ei bine , pentru cei doi ( si nu doar ) au fost efectiv sare pe rana .

CH nu-i o revista de umor ! E un c*cat de editorial ce s-a straduit sa reziste pe piata batjocorind credintele altora . Ala nu-i umor . Umorul este cu totul altceva ! Si daca esti capabil il poti obtine prin cele mai nevinovate acte sau articole . Vorbesc de umor de calitate , evident !

Mai vorbim despre mocnitul conflict dintre crestinism si Islam ? Pai de ce nu ne aducem aminte de cruciade ? De ce nu judecam la rece ? Cine peste cine s-a dus " miez" revendicand la modul aberant teritoriul celorlalti ? Culmea , in numele lui Dumnezeu , dar cu sabia scoasa si recurgand la atrocitati incalificabile !

De secole crestinii isi revendica totalitar dreptul la viziunea suprema si persifleaza , exploateaza , sfideaza lumea araba . La ce sa se astepte de la o cultura puternica , cu istorie ampla , cu traditii si orgoliu ? La un "sluj" facut ca de catre un caniche ****** ?

Deci nu-s Charlie si de multe ori imi este jena ca-s crestin si luat "la gramada" de catre adeptii altor religii . Sunt crestin fara sa-mi fi ales asta . Pentru ca javra de biserica crestina , ca sa fie sigura ca are adepti , ii boteaza pe acestia la varsta la care nu stiu de capul lor ! Cu alte cuvinte "gata, l-am agatat si p-asta !" . Dar privind rational la abuzurile , atrocitatile , dezastrele instrumentate de catre Biserica - insist , "In numele Domnului" , parca-mi vine sa ma duc .... dansei .... de suflet , sa ma ascund de ochii celorlalti ........
Cu toate astea din crestinism eu culeg un lucru : Dumnezeu este Iubire ! Cand asta se va intampla ... vor inceta conflictele iar crestinismul va castiga adepti , admiratie , etc .
Ce-a facut CH n-a fost iubire ... Au fost flegme trase sistematic , ani de zile , in obrazul musulmanilor . Si mai vrem respect de la ei ? Ia mai ganditi-va odata ......

......................................
modigliani
 

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde nae » 13 Ian 2015, 17:52

Mihai , ce spui tu e corect .
Eu cred ca am vazut alt film decat cei care conjunctural sunt sau nu Charlie .
Filmul la care m-am uitat este un film pe care nu-l inteleg si in care au murit niste semeni (albi,negrii ,albastrii ,...,crestini,libercugetatori...), singura lor vina e ca au fost alesi .
Dupa logica pedepsirii INSULTEI aduse de caricaturisti ceilalti din mag evreiesc ce vina au ?, ce vina au avut/ pe cine au jignit locatarii Turnurilor Gemene ? ;)
Filmul meu are una bucata (mai multi ) ''sclerozat'' care functie de intelect/finante a ales pt transmiterea mesajului o redactie +o tipografie +un magazin =e asa de straveziu .. :D
Ca VICTIMILE au avut sau nu umor ,ca meritau sau nu una peste pupatoare , ca au fost Isus pe cruce de buni = pt *******(in cazul nostru musulmani)a contat mesajul nu OMUL .
Ca multi ''plang oripilati '' si ce dragoste/pace e in sufletul lor(politicul la brat) sau altii se dezic de miscare (printul ...de Anju sau blogarul care nu iubeste pederasti=n-am inteles legatura :oops: ) = e normal-viata merge inainte .
Nu stiu cine-i Charlie (eu nu sunt)sau ceilalti UCISI dar ii plang , in felul meu ; nu am stofa de martir, nu pt o idee .. sunt slab si .. e treaba mea .
Daca revista a facut rau ,daca aveau sau nu umor e alt subiect/alt film .
Cei 20 sunt martiri .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde proapis13 » 13 Ian 2015, 19:23

De Charlie ati auzit toti. Da de Boko Haram din Nigeria ati auzit? Cam deodata cu ''masacrul Charlie'' din Paris, ''islamistii'' astia au kilarit 2000 - doua mii nu 12 - cu explozibile si mitraliere, intr-un singur oras intr-o singura zi, majoritatea femei, copii si batrani care nu au reusit sa fuga.
La Paris 50 de sefi de stat, lideri globali au participat la un mars, revoltati de moartea celor 12 francezi, mass media si social media se intrec in ''emotii'' pe tot globul. 2000 de Nigerieni morti, majoritatea femei si copii, nu conteaza.
Johannis nu faci o vizita si in Nigeria? Cei care ati spus ''Sunt Charlie'' poate va ginditi sa va puneti poza asta ca poza de profil, sa spuneti ''Sunt nigerian''..
Boko Haram au omorat anul trecut 10.000 de oameni. Au rapit de exemplu 276 eleve de la o scoala, au scapat citeva zeci - 219 sunt si azi disparute.
12 francezi asasinati e o 'tragedia globala', 2000 de nigerieni masacrati - e o simpla stire ..
http://www.foxnews.com/world/2015/01/12 ... eportedly/
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde italianu » 13 Ian 2015, 21:05

proapis13 scrie:De Charlie ati auzit toti. Da de Boko Haram din Nigeria ati auzit? Cam deodata cu ''masacrul Charlie'' din Paris, ''islamistii'' astia au kilarit 2000 - doua mii nu 12 - cu explozibile si mitraliere, intr-un singur oras intr-o singura zi, majoritatea femei, copii si batrani care nu au reusit sa fuga.
La Paris 50 de sefi de stat, lideri globali au participat la un mars, revoltati de moartea celor 12 francezi, mass media si social media se intrec in ''emotii'' pe tot globul. 2000 de Nigerieni morti, majoritatea femei si copii, nu conteaza.
Johannis nu faci o vizita si in Nigeria? Cei care ati spus ''Sunt Charlie'' poate va ginditi sa va puneti poza asta ca poza de profil, sa spuneti ''Sunt nigerian''..
Boko Haram au omorat anul trecut 10.000 de oameni. Au rapit de exemplu 276 eleve de la o scoala, au scapat citeva zeci - 219 sunt si azi disparute.
12 francezi asasinati e o 'tragedia globala', 2000 de nigerieni masacrati - e o simpla stire ..
http://www.foxnews.com/world/2015/01/12 ... eportedly/


Ne doare,doar de ce ne doare!
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde State » 13 Ian 2015, 21:52

Cu ocazia masacrului din Franta, au scos capul din c*r si ai nostri:

http://www.cuvantul-ortodox.ro/recomand ... r-o-stire/

De Charlie ati auzit toti. Da de Boko Haram din Nigeria ati auzit? Cam deodata cu ”masacrul Charlie” din Paris, ”islamistii” astia au kilarit 2000 – doua mii nu 12 – cu explozibile si mitraliere, intr-un singur oras intr-o singura zi, majoritatea femei, copii si batrani care nu au reusit sa fuga.

La Paris 50 de sefi de stat, lideri globali au participat la un mars, revoltati de moartea celor 12 francezi, mass media si social media se intrec in ”emotii” pe tot globul. 2000 de Nigerieni morti, majoritatea femei si copii, nu conteaza.

Johannis nu faci o vizita si in Nigeria? Cei care ati spus ”Sunt Charlie” poate va ginditi sa va puneti poza asta ca poza de profil, sa spuneti ‘‘Sunt nigerian”..

Boko Haram au omorat anul trecut 10.000 de oameni. Au rapit de exemplu 276 eleve de la o scoala, au scapat citeva zeci – 219 sunt si azi disparute.
12 francezi asasinati e o ‘tragedia globala’, 2000 de nigerieni masacrati – e o simpla stire …



Eu mi-am pus problema altfel.
Daca astia cu stirile astea de c*cat, stiau despre crime si alte nenorociri in Nigeria, de ce dracu' n-au scos niciun cuvant pana acum? :roll:

Cum da unul o basina, gata....in Nigeria s-au dat 10 basini,voi nu stiati ?

PS: Je suis Coclender-Roz
Islamistii e prosti si Mahomed e nebun! :ugeek: Amin!
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde lucky5strike » 13 Ian 2015, 21:57

Nu s-a scos niciun cuvant ca aia-s din lumea a 3-a. Tragediile lumii a III-a sunt dintotdeauna, si nu se vand. Asta e massmedia, in mare.

Face un judet din Zair foamea... e fix-pix; face ala cu Facebook foamea o saptamana... e miscare globala...

Aiurea.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde akmm » 22 Ian 2015, 08:31

modigliani scrie:EU NU SUNT CHARLIE !
Nu sunt Charlie.......... Ia mai ganditi-va odata

Rar mi-a fost dat sa vad atata ignoranta ca in ce ai postat, modi.
Rostul religiei nu este sa tii pielea dosului divinitatii curata.
Rezultatul spiritualizarii prin religie este viata ta de zi cu zi.Adica este sa te traga de par din pestera spre stele, sau spre cer.
Sunt de parere ca orice Dumnezeu, real sau inchipuit, este destul de mare sa se apere singur, daca se simte ofensat de om. Nu cred ca trebuie razbunat. Asta e un rezultat al marunteniei noastre de intelegere a Absolutului.Parerea mea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde modigliani » 22 Ian 2015, 09:36

Ma faci sa revin asupra spuselor mele.

Nu sunt Charlie pentru ca nu admit ca adeptii unei credinte sa zeflemiseasca o alta! Si cel mai mult ma deranjeaza ca zeflemitorii sunt de-o credinta cu mine, lucru care in mod inevitabil ma "asociaza" cu ei, cu abjectul ce i-a caracterizat.

Un alt lucru care ma deranjeaza este acea adunatura de peste juma' de suta de demnitari defiland patetic impotriva ... terorismului.
Evident, terorismul este de condamnat, inca cazul Charlie a fost o consecinta, nu un act deliberat din nimic. La asta adauga si totala lor lipsa de diplomatie!!! Solidarizand cumva cu redactorii si caricaturistii de la Charlie au dat nastere la mii de manifestari anti crestine in intreaga lume musulmana. Personal gasesc ca reactiile - pentru ca tot despre reactii si consecinte vorbes - sunt absolut firesti .

Voiascultati bine la mine si sa dea D-zeu sa gresesc : Daca dupa atentatul WTC razboiul credintelor a fost aplanat, ei bine, kkt-ul asta de revista ( cu un "umor" de tot bullshit-ul ) ofensatoare va avea consecinte inimaginabile. Si fiti drepti, .... de data asta nu din vina musulmanilor.

Tu filozofezi mult prea adanc spunandu-mi ca D-zeu e mare si se apara singur. Insa niciodata nu o va face El personal. Ci prin credinciosii sai. Iata ca acest lucru tocmai se petrece .....

Concret , nu sunt Charlie pentru ca imi repugna acea batjocura ostentativa si obsedanta a revistei aleia, culmea, tolerata inconstient de catre crestinism. Ma dezic ferm de crestinatate in situatia data..... Mi-e rusine cu ea. Punct !
modigliani
 

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: jr1 şi 15 vizitatori