Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde cucubau » 20 Sep 2016, 20:46

Catalin Rotaru scrie:,, Omul ,fara Dumnezeu ,este un animal irational care vine de nicaeri si merge spre nicaeri" PETRE TUTEA

Asta nu inseamna ca toti cei ce merg la biserica , moschee sau templu sunt mai inocenti decat cei care nu merg .
Fiecare om in sinea lui are propriul D-zeu ,sau alfel spus D-zeu are pentru fiecare om o alta forma. Ce te face sa crezi ca Petre Tutea facea referire la crestini ? Sau cu atat mai putin la cei de rit ortodox?


[
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde ignatov andrei » 20 Sep 2016, 21:10

Mircea_63 scrie:Dragilor, mare adevar este in suprapunerea hartii religiei si cea a bunastarii, cel putin in Europa!

De unde?
In catolicism se puteau cumpara iertari si absolviri de pacate (indulgente). Ca urmare, cine era bogat, putea sa fie mai putin pacatos in fata Domnului, iar saracul era vai de el. Si sarac si pacatos. Asadar era o rusine sa fii sarac. Erai privit ca pacatos. Oamenii s-au invatat sa isi ascunda saracia (rusinea), sa nu ceara, sa nu se planga si sa traga pentru a deveni mai placuti Domnului. In ortodoxie se predica in continuare ca mai usor trece camila prin urechile acului decat bogatul in Imparatia Cerurilor. Judecati singuri!

Religiile protestante proveneau din catolicism. Chiar daca s-au opus in primul rand acestor "cumparari de indulgente", ideea de saracie legata de pacatosenie a ramas. Mult mai important insa: toti protestantii trebuiau sa fie capabili sa citeasca evanghelia!!! Asta intr-o vreme cand analfabetismul era starea de normalitate. Brusc nivelul de scolarizare, de cunoastere, a crescut. In ortodoxie analfabetismul a mai continuat niste sute de ani! De asemenea, judecati singuri! Oare exista legatura intre scolarizare si bunastare? :D

Au venit comunistii. La urma urmei acestia se adresau urmasilor celor mai saraci romani si le explicau ca toti cei bogati sunt chiaburi si dusmani ai poporului. Practic s-au mulat perfect pe ceea ce i-a invatat religia, de secole.
Cine a avut ceva teren, un atelier, o pravalie, era dusman al poporului, arestat, iar averea confiscata.

Si in ziua de azi oamenii cu stare sunt invidiati de catre cei saraci, iar acestia sunt convinsi ca bruma de avere a fost facuta prin furt si inselatorie. Dupa atatea secole de educatie cum ca averea este un pacat si poate fi dobandita numai prin furt, exploatare, parvenire, de unde sa existe un cult si respect al muncii si conexiunii mintale intre bunastare si munca?


Cam rar, pe la noi, dar cu mult folos...!
Ai perfecta dreptate!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 20 Sep 2016, 21:30

Catalin Rotaru scrie:,, Omul ,fara Dumnezeu ,este un animal irational care vine de nicaeri si merge spre nicaeri" PETRE TUTEA


Dintr-un text lung poti face un rezumat sau poti scoate ideea principala. Uneori insa cateva cuvinte au nevoie de lungi pagini, ba chiar s-au scris tomuri intregi pentru a le explica si tot nu e sigur ca a fost cuprins totul. Cata cerneala a curs si va mai curge pentru acel "A fi sau a nu fi. Aceasta-i intrebarea."

Daca citesti cu mintea deschisa si fara ranchiuni nejustificate, constati ca avea perfecta dreptate. Hai sa vedem:
Omul....este un animal. Dar ce, este cumva planta? Stiintific este un animal aflat in varful lantului trofic. Religios este creatia Domnului.
irational adica fara o ratiune de a fi, fara ca cineva sa fi urmarit asta, ci doar o intamplare. O imbinare fericita (oare?) -pe moment- a materiei.
care vine de nicaieri Stiintific intreg universul vine din nimic, apoi Big-Bang si care va face fasss candva. Ca individ apari, traiesti si apoi crapi pentru totdeauna, adica si merge spre nicaeri". Pamantul ca planeta, un marunt fir de praf la scara si marginea universului, fir de praf care exista cateva fractiuni de secunda la scara timpului.

Bineinteles ca acest orgolios autodeclarat varf de lance a regnului animal, poate fi moral. Asta insa dupa criteriile de moralitate stabilite de el insusi. Poate ca ceilalti conlocuitori ai planetei au alta parere.
Faci asa fain frumos un desen sau o pictura, ba mai bine un selfie cu tine insuti si scrii dedesubt " aceasta este frumosul". Odata ce ai decretat cum arata frumosul, te poti compara si spune plin de mandrie "EU sunt frumos". La fel poti face cu moralitatea, frumusetea, inteligenta samd.

Religia cu ceea ce presupune ea, adica un Creator, da un sens mult mai frumos, mai inaltator si desigur mult mai linistitor existentei umane, mai ales daca promite existenta vesnica.
Spre nicaieri Moartea in sine n-ar fi nustiuce grozavie daca n-ar fi vesnica!

Daca lasi orgoliul deoparte, constati ca Tutea avea perfecta dreptate. Daca Dumnezeu nu exista, restul e vanare de vant. Ba mai mult, un vant.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 20 Sep 2016, 22:01

Hmm
Cam da !
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Catalin Rotaru » 21 Sep 2016, 06:57

Ideia este ca....Numai in cazuri extreme de suferinta si foame omul il simte pe Dumnezeu aproape de el....atunci cand e in pragul mortii.
Daca oamenii ar fi constienti ca viata nu se termina odata cu moartea, frica ar fi doar de judecata de apoi,nemai putand fi manipulati prin frica.
Precum erau vechii Daci care radeau cand mureau si se sacrificau cu bucurie pentru ceilalti. Sacrificiul pentru ceilalti este cheia.
Catalin Rotaru
 
Mesaje: 50
Membru din: 02 Mar 2016, 09:29

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde ignatov andrei » 21 Sep 2016, 09:24

Catalin Rotaru scrie: Sacrificiul pentru ceilalti este cheia.


Si mai mare e problema cu lacata...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 22 Sep 2016, 10:14

Ioan Guist scrie:Cristi.
cine se supara sa i se taie nasul. :lol:
Bruno a fost executat ca la carte. Care carte?
Si Hitler a ars in crematorii dupa ce "oamenii de stiinta" loiali au dovedit suprematia rasei ariene .am luat asa la intamplare ce mi-a venit in minte.

Interesant e ca cei ce "cred in necredinta " sunt extrem de infocati si repezi la jignire, dar si autosuficienti fiinca nu-i asa? au ajuns la cunostiinta suprema in materie de orice.Pentru asta, cei ce nu impartasesc" noua credinta" universala sau chiar galactica , trebuie sa fie pusi in lanturi si sa li se gaureasca limba... ca la carte.Asta, dupa parerea mea nu este decat o dovada de ...lipsuri.Sa crezi ca cine nu impartaseste parerile tale sunt sigur dobitoci, retrograzi si inapoiati, poate fi (poate) cea mai clara dovada de inapoiere.

Ramane cum s-a stabilit.Daca exista atunci exista si daca nu - nu.Indiferent cine e dobitocu, astea sunt batute'n cuie !



Un dobitoc fraier.


subscriu la treaba cu nasu' suparaciosului .... ba mai mult ... marsez si pentru alte extremitati :D

Bruno a fost executat "ca la cartea" celor care atunci aveau puterea ... crestinismul a fost religie de stat in toata Europa ... si are influenta (inca) ridicata in majoritatea statelor din emisfera nordice.

Nu stiu de ce ti-a venit in minte taman Hitler ... si cam cat de importanta a fost "religia" in politica de "suprematie a rasei ariene". Crezi oare tu ca exemplificarea lui Hitler (sau a politicilor bazate pe suprematii rasei ariene) au de-a face cu acest subiect? .... opinia mea este ca nici macar tangential ...

Sunt de acord cu tine ca intr-o disputa cea mai buna aparare este atacul .... dar imi place sa cred ca noi aici pe acest topic nu suntem in disputa .... ci incercam sa discutam constructiv si argumentat.
Faptul ca tu consideri ca fiind o "noua religie" modul de viata a celor care aleg sa nu aiba "credinta" nu prea ajuta la acesta abordare .... si cu tot respectul nu faci decat sa reliefezi "limitarea" celor incorsetati in percepte religioase, cei "fara de Dumnezeu" ies din pluton .... si pot fi in fata sau in spate .... dar in nici un caz in alt pluton :D .

Nu inteleg de ce consideri ca eu ii consider " dobitoci, retrograzi si inapoiati" pe cei care nu-mi impartasesc opiniile? aspectele enumerate nu pot fi limitate doar la "religiozitate" iar aici opinia mea este limitata in a considera ca religia se bazeaza pe "frica" ... ptr restul mai este de analizat/discutat.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 22 Sep 2016, 10:20

Mircea_63 scrie: ... Stiinta explica multe. Poate pe viitor va explica si mai multe, dar sa recunoastem ca niciodata nu va putea lamuri totul, iar pana atunci [u]divinitatea va fi raspunsul[/u], indiferent cum numim acea divinitate.


:) .... "divinitatea" a limitat si in continuare limiteaza gasirea raspunsurilor .... ca asta e de bine sau de rau .... depinde de capacitatea fiecaruia de a "accepta"

faptul ca este "comod" ca unii dintre noi sa-si puna speranta in "divinitate" este adevarat .... dar tot adevarat este ca omenirea a evoluat pe baza actiunilor celor care au depasit aceasta "comoditate", credinta in divinitate "demotiveaza" ... pasii inainte au fost facuti si probabil vor fi facuti de cai care depasesc aceasta limitare.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 22 Sep 2016, 10:32

Catalin Rotaru scrie:Anii de comunism marxist leninism satanic si-au facut datoria multi sunt atei...dar se inchina lui satan(satanism masonic)
Credinta nu este preotimea. Preotii sunt oameni care gresesc si dau socoteala in fata lui Dumnezeu.
Toata lumea vede greselile preotilor...din cauza masmediei-iudeo sataniste,dar faptele bune facute de biserica nu se vad.Spitale , azile de batrani copii sarmani trimis la scoala ...cine face asta? Ziarele si televiziunea cauta stiri de senzatie. Natiunea romana este sub un atac continu, slabita de vicii si otravita constant cu e-uri prin alimentatie. Dar imi bat gura de geaba .....



aici greseti ..... cel putin pentru Romania, in perioada comunista oamenii erau cel putin atat de "religiosi" precum sunt acum .... , probabil era si o forma de raspuns la "totalitarim".

si mai gresesti si cand consideri ca automat cei care nu vor avea de-a face cu religia sunt automat si musai "satanisti" (cu atat mai mult masonici iudeist etc)

Faptele bune facute de biserici ... hai ca-mi esti simpatic .... cateva actiuni ipocrite nu pot acoperi adevarul .... bisericile (majoritatea lor) profita cat se poate de material in mod nesimtit atat pe seama credinciosilor cat mai ales pe seama statului (scutiri de impozite, retrocedari cu dedicatii, subventii, taxe mai mult sau mai putin clare, etc).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde a_costy » 22 Sep 2016, 10:44

Religia nu indeamna la lene. Din contra, este considerate pacat capital.

"Lenea incalca porunca iubirii aproapelui. Cel lenes profita de cei de langa el si nu socoteste eforturile lor. Munca, desi este o pedeapsa data omului, este de mare pret inaintea lui Dumnezeu, caci prin munca omul isi asuma conditia de slujitor al lui Dumnezeu si al semenilor sai. Lenea atrage dupa sine cartirea, nemultumirea, cearta, furtul si alte asemenea caderi.

Lenea (trandavia) este suficienta pentru a-l impiedica pe om sa intre in Imparatia lui Dumnezeu. Pe cel lenes il cearta Dumnezeu, cand zice: "Sluga vicleana si lenesa, stiai ca secer unde n-am semanat si adun de unde n-am imprastiat? Se cuvenea deci ca tu sa pui banii mei la zarafi, si eu, venind, as fi luat ce este al meu cu dobanda. Luati deci de la el talantul si dati-l celui ce are zece talanti. Caci tot celui ce are i se va da si-i va prisosi, iar de la cel ce n-are si ce are i se va lua. Iar pe sluga netrebnica aruncati-o intru intunericul cel mai din afara. Acolo va fi plangerea si scrasnirea dintilor" (Matei 25, 26-30).
Pana si sfintii au fost aspri cu cei lenesi, urmand cuvantul Sfantului Apostol Pavel, care zice: "Daca cineva nu vrea sa lucreze, acela nici sa nu manance. Pentru ca auzim ca unii de la voi umbla fara randuiala, nelucrand nimic, ci iscodind. Dar unora ca acestia le poruncim si-i rugam, in Domnul Iisus Hristos, ca sa munceasca in liniste si sa-si manance painea lor" (II Tesaloniceni 3, 10). Lenea se tamaduieste prin ascultare si munca."

Teodor Danalache
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 22 Sep 2016, 11:03

a_costy scrie:Religia nu indeamna la lene ...



teoretic asa este dar .... indeamna la "demotivare" ("crede si nu cerceta") iar lipsa de motivatie in ziua de azi este necompetitiva, oamenii care nu sunt dispusi si mai ales capabili sa faca fata schimbarilor bruste de ritm de viata au de patimit.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 22 Sep 2016, 11:54

Cristi
a nu stiu cata oara scriu eu sau altii ca "crede si nu cerceta " nu este , nu se regaseste in Biblie .Nici nu reese macar ...tagential aceasta idee. Ba dimpotriva, textul scrie: ""ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun
1 Tesaloniceni 5:21
Ce invitatie la a ne deschide orizontul si ochii si mintea vrei mai mult?? Nu invita nicidecum la ...crede si fi o putoare sau un lenes in gandire.
Aici intra si stiinta din orice domeniu.Si OMG si neonicotinoidele si celularu si ARO sau Patrolul :lol: .Cercetam si luam ce e bun.De noi de fiecare in parte si la locul lui depinde.


“crede și nu cerceta”. Aparținea lui Iulius Celsus (sec al II-lea) si reprezenta un atac la adresa creștinismului.

Cristi, daca nu e cu rea intentie afirmatia ta, este o scapare din lipsa de o minima informare de pe goagal.Doua clik-uri si esti pus la curent.

In rest ramane cum am stabilit. Daca exista... Exista ! orice am spune noi.Daca nu ...Nu ! Si tot independent de ce am spune noi.

Te salut , mai ai ma stupi? Tot cat incap intr-un ARO?? :lol:
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde cucubau » 22 Sep 2016, 12:10

a_costy scrie:Lenea incalca porunca iubirii aproapelui. Cel lenes profita de cei de langa el si nu socoteste eforturile lor. Munca, desi este o pedeapsa data omului, este de mare pret inaintea lui Dumnezeu, caci prin munca omul isi asuma conditia de slujitor al lui Dumnezeu si al semenilor sai. Lenea atrage dupa sine cartirea, nemultumirea, cearta, furtul si alte asemenea caderi.

Poate o sa vi se para ciudat, dar tocmai contrariul reprezinta cheia succesului , calea spre cunoastere si totodata spre bunastare.
Lenea este principalul element ce a determinat omul sa caute soluti avantajoase, solutii care sa-i usureze munca ca sa aiba mai mult castig.
Invidia a fost si a ramas principalul motiv ce a creat coditiile concurentei , concurenta care la randul ei a dus la progres.
Neincrederea la fel a fost principala cauza care a determinat omul sa cerceteze si sa sfideze necunoasterea.
Pentru omenire cunoasterea impreuna cu divinitatea costituie un intreg , cu cat creste cunoasterea cu atat scade divinitatea .
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Shrek » 22 Sep 2016, 12:13

Precum erau vechii Daci care radeau cand mureau si se sacrificau cu bucurie pentru ceilalti. Sacrificiul pentru ceilalti este cheia.[/quote]
Era bucurie mare la daci mai ales când se limpezea vinul. Daca erau manga cand mureau mai stiau ei ce se intampla!? Iar asta cu sacrificiul pentru ceilalți nu este cheia, este vidul absolut!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 22 Sep 2016, 12:30

Shrek scrie: Iar asta cu sacrificiul pentru ceilalți nu este cheia, este vidul absolut!


Se poate detalia?
Ai timp ? sau detaliem dupa...ce stoarcem anul asta.Vezi ca nu o fost soare prea mult si nema probe adevarate,deci ai grije la zahar. :lol: ca-l faci palinca.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 22 Sep 2016, 12:32

Ioan Guist scrie:Cristi
a nu stiu cata oara scriu eu sau altii ca "crede si nu cerceta " nu este , nu se regaseste in Biblie .Nici nu reese macar ...tagential aceasta idee. Ba dimpotriva, textul scrie: ""ci cercetati toate lucrurile si pastrati ce este bun
1 Tesaloniceni 5:21
Ce invitatie la a ne deschide orizontul si ochii si mintea vrei mai mult?? Nu invita nicidecum la ...crede si fi o putoare sau un lenes in gandire.
Aici intra si stiinta din orice domeniu.Si OMG si neonicotinoidele si celularu si ARO sau Patrolul :lol: .Cercetam si luam ce e bun.De noi de fiecare in parte si la locul lui depinde.


“crede și nu cerceta”. Aparținea lui Iulius Celsus (sec al II-lea) si reprezenta un atac la adresa creștinismului.

Cristi, daca nu e cu rea intentie afirmatia ta, este o scapare din lipsa de o minima informare de pe goagal.Doua clik-uri si esti pus la curent.

In rest ramane cum am stabilit. Daca exista... Exista ! orice am spune noi.Daca nu ...Nu ! Si tot independent de ce am spune noi.

Te salut , mai ai ma stupi? Tot cat incap intr-un ARO?? :lol:


eh .... asa0i cu chestiile astea complexe si complicate cum sunt textele sfinte .... mai bine dai acolo de-o maslina la preot/iman/saman/etc si te descurca dumnealui

„Cele mai grele de tine nu le cerca si cele mai tari decit tine nu le cerceta. Cele ce ti s-au poruncit tie, acestea cugeta, pentru ca nu-ti sint de treaba tie cele ascunse. Intru prisoseala lucrurilor tale nu iscodi, pentru ca mai mult decit intelegerea omului s-au aratat tie. Caci pre multi au inselat gindul lor, si in socoteala rea au lunecat cugetele lor.” (Intelepciunea lui Isus Sirah, III, 20-23)

a fi sa a nu fi "tangential" ??!!

dar sa mai spun o data ....

Cristian IONITA scrie: ... Religia (de orice fel ar fi ea) se dezvolta avand ca principal argument frica (daca nu faci ce trebuie te va "bate" dumnezeu, pacatosii o sa ajunga in iad - iar in iad nu e deloc simpatic, etc) ... oamenii care se lasa guvernati de frica nu sunt nici pe departe cei mai creativi .... ba dimpotriva.

Stiinta este cea care a facut omul sa evolueze .... religia se straduieste sa-l tina "la nivel"


principala mea "dilema" este ideea de a trai (asta include si a face parte din societate) "in frica" .... alelalte cum ar fi: lenea, putoarea, idiotenia, ipocrizia, etc ... sunt asa ... "tangentiale".

Cercetam si luam ce e bun


adevarat ... si nu prea ... eu prefer ceea ce-mi place (emotie) .... chiar daca sunt constient (ratiune) de faptul ca exista si mai bine ....

aplicabila atat la alegerile "materiale" (masina, TV, sosoni, etc) dar mai ales la cele "umane" (sotie, prieteni, etc)

stupi am - suficienti ptr latura "sentimentala" cu oaresce lipsuri la cea materiala ... la fel si ARO ... ba inca la capitolu' Aro am dublat septelu'

Multumesc frumos
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


cron