Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 24 Dec 2014, 16:47

Paul, Sarbatori Fericite! :D

Crezi ca prin cheltuirea unor sume cat mai mari apropii oamenii de D-zeu? La urma urmei cu ce foloseste strict relatiei intre OM si D-zeu, nu unui cult indiferent care ar fi acela, cheltuirea unor sume uriase?

Din cat l-ai perceput, inteles, pe Iisus, daca acesta ar fi acum pe Pamant si ar vedea, afla, ce si cum sta treaba asta in Romania, ce parere crezi ca ar avea?

Daca nu curge laptele si mierea pentru saracime, n-are rost sa deranjezi... lasa-i sa crape. Cam asta inteleg din ce spui. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde paul » 24 Dec 2014, 19:47

Mircea, ai dreptate ... cumva ! :P Sincer, daca eram in locul Preafericitului faceam 1000 sau 10000 de bisericute din lemn pe intreg teritoriul tarii, cu acei bani ! :oops: Si ... era mai bine primit !
Dar, tot asa de adevarat este ca noi, ca popor ortodox, nu avem o catedrala ... reprezentativa ! Toate tarile ortodoxe au, nemaivorbind de cele catolice ... Poate ca era timpul sa avem si noi ortodocsii romani ceva reprezentativ ! Asta-i cam trufie, dar ... necunoscute sunt caile Domnului ! :P
Sarbatori fericite si tie ! :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde B-father » 24 Dec 2014, 21:31

sunt sute mii de biserici in paragina in romania, unele monument istoric ,pentru ca parohiile sunt sarace si nu le pot repara din fonduri proprii,
daca popa nu face politica pe fata, nu primeste nici un leu de la consiliul judetean sau de la culte.
...........................................................................................................................
asa ca...
Ultima oară modificat de B-father pe 24 Dec 2014, 21:50, modificat 1 dată în total.
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde paul » 24 Dec 2014, 21:39

B-father scrie:sunt sute mii de biserici in paragina in romania, unele monument istoric ,pentru ca parohiile sunt sarace si nu le pot repara din fonduri proprii,
daca popa nu face politica pe fata, nu primeste nici un leu de la consiliul judetean sau de la culte
dar reparand biserici nu se intra in istorie ca atunci cand ridici ditamai casa poporului
asa ca...


Daca citesc sefii matale pe aici, te paste ... excomunicarea ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 24 Dec 2014, 21:46

Paul, daca nu ma inseala memoria, cred ca de B-father e vorba. Si eu am crezut ca-i popa. Se pare ca nu e Bathman, dar nici popa. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde proapis13 » 24 Dec 2014, 21:48

Nu de mult am vazut la TVR1/ 2 emisiunea in Limba Maghiara si mi-a placut...ce am vazut...
Un preot dintr-o parohie saracacioasa de ani buni batea usile institutiilor statului,ba pe la culte,ba la patrimoniu,ba la judet sa ceara bani sa carpeasca si varuie bisericuta aia .Intr-o zi a gasit pe net. ca poate face rost de bani pentru reabilitarea drumului de acces catre bisericuta si amplasarea de indicative rutiere catre aceasta .a luat legatura cu un arhitect sau ceva de genul care stiind hatisurile birocratiei,pe langa bani de drumul de acces a mai cerut si pentru reperarea gardului,ca doar nu faceau oamenii atata drum sa vada un gard sa cada si o bisericuta saracacioasa...pe langa gard au cerut si pentru exteriorul bisericii...cand au venit vizitatorii ,cuiva i-a placut atat de mult ce a vazut incat a cerut si obtinut bani si pentru interior...preotul sau cum i se spune la catolicii protestanti sau ceva de genul zicea ca este minune dumnezeiasca cu fondurile astea europene
Oare popii nostri,ai romanesti,nu au auzit de asa ceva ????
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde B-father » 24 Dec 2014, 21:53

paul scrie:
B-father scrie:sunt sute mii de biserici in paragina in romania, unele monument istoric ,pentru ca parohiile sunt sarace si nu le pot repara din fonduri proprii,
daca popa nu face politica pe fata, nu primeste nici un leu de la consiliul judetean sau de la culte
............................................................................................................
asa ca...


Daca citesc sefii matale pe aici, te paste ... excomunicarea ! :lol:

sa fim sobri, :roll: totusi ca sa fii mai linistit am editat postarea mea
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde paul » 24 Dec 2014, 21:56

Mircea_63 scrie:Paul, daca nu ma inseala memoria, cred ca de B-father e vorba. Si eu am crezut ca-i popa. Se pare ca nu e Bathman, dar nici popa. :D

Popa nu-i, poate ... preot ! :)
Asta o stiu de la vrednicul de pomenire Gica, care m-a pus la colt intr-o zi de Craciun (drept e ca avea o polita sa-mi plateasca) cand m-am contrat cu B-father in problema ... Mos Craciun ! ;) Nu erai tu pe-aici in vremea aceea ... :P
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 24 Dec 2014, 21:59

Daca este... dar si daca nu este, sa traiasca si Sarbatori Fericite!

Popa sau preot... e acelasi lucru. Omul e mai important. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde B-father » 24 Dec 2014, 21:59

proapis13 scrie:Nu de mult am vazut la TVR1/ 2 emisiunea in Limba Maghiara si mi-a placut...ce am vazut...
Un preot dintr-o parohie saracacioasa de ani buni batea usile institutiilor statului,ba pe la culte,ba la patrimoniu,ba la judet sa ceara bani sa carpeasca si varuie bisericuta aia .Intr-o zi a gasit pe net. ca poate face rost de bani pentru reabilitarea drumului de acces catre bisericuta si amplasarea de indicative rutiere catre aceasta .a luat legatura cu un arhitect sau ceva de genul care stiind hatisurile birocratiei,pe langa bani de drumul de acces a mai cerut si pentru reperarea gardului,ca doar nu faceau oamenii atata drum sa vada un gard sa cada si o bisericuta saracacioasa...pe langa gard au cerut si pentru exteriorul bisericii...cand au venit vizitatorii ,cuiva i-a placut atat de mult ce a vazut incat a cerut si obtinut bani si pentru interior...preotul sau cum i se spune la catolicii protestanti sau ceva de genul zicea ca este minune dumnezeiasca cu fondurile astea europene
Oare popii nostri,ai romanesti,nu au auzit de asa ceva ????


pana acum cativa ani parohiile nu puteau accesa fonduri.multi si-au facut pentru asta fundatii
acum se poate dar trebuie consultanta , care se plateste, cofinantare, pe care nu o ai si uneori spaga, despre care iarasi sa nu mai vorbim
plus ca trebuie sa ai o tona de hartii acte de proprietate, zeci de avize de la tîșpe institutii de stat si bisericesti si pana le obtii cu sau fara spaga te lasi pagubaș
in spatele unui proiect european de succes e intotdeauna o spaga sau o pila serioasa, asta v-o spun din proprie experienta
dar e seara de craciun asa ca hai sa cautam subiecte mai crestinesti
Sarbatori fericite tuturor.
Ultima oară modificat de B-father pe 24 Dec 2014, 22:02, modificat 1 dată în total.
B-father
 
Mesaje: 168
Membru din: 26 Feb 2011, 17:56

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Mircea_63 » 24 Dec 2014, 22:01

Father... tot asa am auzit si eu, din ţîşpe surse de incredere. :(
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde teinegru64 » 25 Dec 2014, 09:49

Multumesc baieti...un cuvant de care uitasem.Sarbatori fericite.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde modigliani » 09 Ian 2015, 00:07

A explodat presa in urma atentatului din Paris ! Firesc , de altfe .......
Televiziuni , editoriale , toate comentand fervent evenimentul , toate condamnand extremistii islamici .
Insa eu am dat pe NET de-un baiat cu capu' pe umeri care expune problema altfel . As spune ca intr-un foarte limpede si sanatos .....

Si inainte de-a posta linkul catre comentariul lui culeg din acesta urmatorul paragraf , valabil peste tot , inclusiv aici , pe forum , in aceasta comunitate :

"Ce vreau sa spun este ca e timpul sa facem distinctia intre libertatea de expresie si responsabilitatea cuvantului scris.

Iata si intreg articolul : http://bogdanstoica.ro/blogul/item/2064 ... rlie-hebdo

.....................................................................

In virtutea a ceea ce spune tipu' asta am cautat si eu pe NET - Charlie Hebdo , imagini ..... Ei bine , are dreptate : https://www.google.ro/search?q=Charlie+ ... Q#imgdii=_
modigliani
 

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde ionut vlv » 09 Ian 2015, 00:52

nu sunt de acord cu halul de razbunare la care s-a ajuns,dar presa franceza merita un palmoc cu destele stranse peste pupatoarea frumos rujata.
nu-i suport de cand au generalizat termenul de roman.ei au dat startul denigrarii neamului fara a face distinctii intre "specii" desi cunosteau foarte bine adevarul.atunci m-am simtit aiurea,acum chiar m-as bucura sa aud ca banda lu nelson cu sula mare a pradat nu's ce cartier din buricu parisului.nu i-au lasat p'aia decat cu peretii de pe ei.sunt atat de "interesat" de marile tari civilizate italia,franta si anglia de nici nu pot sa dorm la noapte.la astia din urma chiar ai lor au vrut sa se dea de bashca.
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea. În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.
Avatar utilizator
ionut vlv
 
Mesaje: 387
Membru din: 25 Feb 2011, 12:25
Localitate: BABENI,VALCEA

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde akmm » 09 Ian 2015, 14:54

N-au facu nici o dreptate.Si-au racorit un pic frustrarea.
Eu inteleg ca au trecut timpurile cu mari uzine si fabrici facute de crestini , da asteptam sa ma surprinda islamul cu mari spitale de pe la ei, universitati lingvistice, filozofice, dezbatere existentiala.Nexam, sunt la nivelul poporului evreu cand a pasit din pustie in Valea Iordanului.
Suntem in 2014, lumea supravegheaza planeta Saturn cu sateliti, nu asteapta 50 de fecioare rasplata.
Ma depaseste intelegerea unor astfel de lucruri.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde nae » 09 Ian 2015, 19:23

modigliani scrie:Si inainte de-a posta linkul catre comentariul lui culeg din acesta urmatorul paragraf , valabil peste tot , inclusiv aici , pe forum , in aceasta comunitate :

"Ce vreau sa spun este ca e timpul sa facem distinctia intre libertatea de expresie si responsabilitatea cuvantului scris.

Iata si intreg articolul : http://bogdanstoica.ro/blogul/item/2064 ... rlie-hebdo

Am citit ''comentariul'' d-lui Stoica si e ..bun, raportat la filmul vazut de el ; am avut si noi un cetatean care s-a mascarit /clonat de 3 ori ieri = da, pt situatia CETATEANULUI ''turmentat'' acest comentariu e bun .
Cazul /subiectul e ''greu'' si grav sa-l tratam huliganic cu ''palme peste ruj'' si la prima impresie(manelist-microbista) mai mult sau mai putin avizata .
Masina statului si cei doi purtatori de insemne statale care protejau ''subiectul'' fac din el un atentat la DEMOCRATIE si din nefericitii respectivi MARTIRI , parerea mea subiectiva .
Statul a crezut de cuviinta sa-i protejeze pe ziaristii cu pricina nu sa-i interneze la ospiciu ;) , cam asta cred eu .
Ca d-nul STAT va incerca sa rezolve si alte gogorite sub umbrela deschisa de cei doi-X dezaxati e un alt subiect care-mi da frisoane ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 35 vizitatori