Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 31 Dec 2017, 10:43

Nene Vasile,
Te dezamagesc printr-o veste trista.Transformarea in vest europa a sarbatorii de craciun in sarbatoare de iarna nu e de bun augur.Le-am luat-o inainte in perioada comunista cu mos gerila si comasarea sarbatorilor in jurul anului nou.Asa ca vestea nu e decat o confirmare ca ne ducem ca si umanitate, pe apa Sambetei .Acest demers nu are nimic de a face cu intoarcerea la esenta sarbatorii, adica nasterea Lui Dumnezeu Fiul pe pamant din dragoste pentru omenire, ci doar cu distractia si dezmatul.

Cat despre intoarcerea la esenta sarbatorii, de sute si chiar de mi de ani , crestinatatea se zbate sa-si pastreze indentitatea si linia trasata de Mantuitorul ei.
Sa credem (cei ce se considera crestini) ca astazi suntem scutiti de lupta interioara si exterioara ar fi o capitulare.
Buni si cozonaci si porcul si nucile si vinul.Toate astea trebuie sa inconjoare Vestea Buna.Nu putem sa ne "ospatam" la nasterea unui copil oarecare fara sa ne inereseze macar numele lui, al parintilor.Adica sa intram in sarbatoarea lor , jumatate matoli, jumatate dezbracati si efectiv goi pe dinauntru sau umpluti cu "baligar spiritual".
NU se cade.

Va urez victorii spirituale fiecaruia in anul ce vine!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Donbazil » 01 Ian 2018, 00:58

Salut !

Frate Ioane, dar de ce crezi ca eu as fi dezamagit de vestea pe care mi-o dai?....Pai eu - la fel ca si multi altii - cunosc aceste derapaje ale lumii in care traim....N-ai sa ma dezamagesti, pentru ca ai dreptate, n-am sa te dezamagesc, pentru ca si eu am dreptate....
Nu era vorba de ce credem sau simtim noi, astia marunti, ci de atitudinea super-puterilor care ne conduc....
Am vazut si din mesajul pe care mi l-ai transmis pe telefon ca esti profund afectat de chestiile politice....La fel sunt si alti prieteni...Hai sa incercam cateva zile - si apoi poate ca pe o perioada mai lunga - sa vedem doar partea plina a paharului...
Hai sa-i multumim Domnului ca nu-i mai rau si sa fim optimisti, sa ne rugam sa fie mai bine...
NU!...Nu ne vom duce pe apa sambetei!....Cei care cred, dar si altii care sunt nehotarati vor vedea ca Bunul Dumnezeu ne ajuta. Tara asta va progresa si ne va fi bine, pentru ca „Aşa a iubit Dumnezeu lumea, încât pe Fiul Său Unul-Născut L-a dat, pentru ca tot cel ce crede într-Însul să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică” (Ioan 3: 16)...Atunci de ce sa fim pesimisti si sa-L maniem?....
Celelalte...de la bani, cozonaci,, porc. matoleala dezbracare - inclusiv de caracter - sunt ispite - pentru ca cel rau isi cauta si el clienti....de noi depinde cu cine " votam"....Caci sluga la doi stapani.... :evil:

Sanatate tie si familiei tale si tuturor celor din jurul nostru. LA MULTI ANI!
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde cucubau » 01 Ian 2018, 18:13

Crestinismul a fost, si poate inca mai este un curent sau o religie cu tot mai multe controverse. Intodeauna cand a aparut un nou curent religios si-a transpus propriile sarbatori peste sarbatoarile deja existente.
Sarbatoarea Craciunului are tot atata valoare precum Sarbatorile de Iarna. Sa nu uitam ca omenirea merge spre globalizare, iar diferendele religioase nu sunt binevenite.
Varianta comunismului in a atenua diferendele a fost ateismul.
Crestinismul nu a fost prima religie aparuta pe pamant si nu va fi nici ultima.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Ioan Guist » 01 Ian 2018, 20:42

Religii pe gaura cheii .
Pai asta incercam zic eu impreuna.Sa cautam , sa disecam , sa spargem in bucatele si mici piese toate religile.
Cu mintea noastra, multa sau putina nu conteaza, sa adaugam plus de intelegere a spiritualului.
Toate se reduc la a fi sau a nu fi. La exista sau nu exista pana la urma.Functie de aceasta se aseaza cumva lucrurile.
Daca nu exista ....evrika ! e simplu. Toti religiosii sunt ...pierde vara ...pierde timp.
Daca exista , apai atunci avem depovestit si de beut muuuulte cafele.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde akmm » 03 Ian 2018, 16:24

cucubau scrie:....Crestinismul nu a fost prima religie aparuta pe pamant si nu va fi nici ultima.

Religiie sunt ceea ce mai ramane de pe urma unui propovaduitor.In momentul in care se sting si ultimile idei din cele lansate, vine si schimbarea.Eu raman la parerea ca noi inca nu l-am inteles pe Hristos, dapa-i sa mai cautam altceva.Asta ca sa nu spun ca s-a nascut prea devreme.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde akmm » 03 Ian 2018, 16:27

cornelioandanciu scrie:Acestea sint intr-adevar niste progrese in gandire, dar nu valoreaza mare lucru ! De ce ? Pentru ca se bazeaza pe matematicile pe care le cunoastem cu totii, unii mai mult, altii mai putin. Aceste matematici opereaza cu concepte insuficient intelese, din cauza ca omul nu poate sa le defineasca. De exemplu se spune ca dreapta este formata dintr-o infinitate de puncte. Pe de alta parte, punctul se defineste ca fiind ceva imaterial, fara dimensiuni, fara volum, fara proprietrati fizice. Deci un...nimic ! Deci daca aduni o infinitate de nimicuri, rezulta o dreapta ! Cu lungime infinita ! Dar este dreapta musai, nu curba !! Asemenea magarii nu le-am acceptat inca din scoala, dar mi-au fost bagate fortat in cap, pentru ca altfel nu treceam clasa. Profesorul imi spunea, stii, asta este doar teorie( ?! ) , pai te p.s.i.pe ea de teorie daca nu corespunde cu realitatea. Trebuie gasite alte baze ADEVARATE ala matematicii, iar apoi fizicienii probabil ca vor constata ca aceasta dualitate este imposibila. Nu poate fi decat ori, ori, nicidecum amandoua ! Si in acelasi timp ! Dar deocamdata modelele matematice s-ar parea ca se potrivesc atat de bine cu ceea ce percepem noi, incat pe baza acestora am ajuns sa zburam in cosmos ! Dar mai departe s-ar putea sa nu putem merge bazandu-ne pe aceste neadevaruri !

Nassim Haramein e baiat de treaba, da' nu tine de foame.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 19 Noi 2018, 17:15

Rectificare bugetara: Catedrala Mantuirii Neamului primeste inca 10 milioane de lei

https://www.wall-street.ro/articol/Lega ... e-lei.html
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde csaa » 21 Noi 2018, 18:24

Pentru?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde maximotgv » 08 Ian 2019, 22:30

Avatar utilizator
maximotgv
 
Mesaje: 158
Membru din: 06 Aug 2011, 08:41
Localitate: Pietrari, jud Dambovita

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 02 Oct 2019, 16:53

de actualitate
Fişiere ataşate
71279968_2395041873906660_7626964720502702080_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde peterneamt » 22 Ian 2020, 12:15

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 19 Iul 2020, 08:13

Asa .... pe scurt si surprinzator
Fişiere ataşate
FB_IMG_1595135233252.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde LUCIAN AVRAM » 19 Iul 2020, 20:43

Cristian IONITA scrie:Asa .... pe scurt si surprinzator

Tot nebun ai rămas :D
LUCIAN AVRAM
 
Mesaje: 1308
Membru din: 23 Feb 2011, 13:10

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Shrek » 20 Iul 2020, 20:35

Cristian IONITA scrie:Asa .... pe scurt si surprinzator

Nu stiu la ce biserica ori religie se refera " anuntu'", dar eu nu cunosc nici una care sa-ti spuna sa te tavalesti pe jos si sa te plângi că ai dat de greu! Poate doar sa te ajute psihic ca nu esti singur ( sau singurul) . Oricât de " curajoși " si cu" tupeu" se cred unii, uneori, se intampla ca viata sau cine face cărțile p-acolo pe uneva, sa le dea un " restart", care ii pune la pământ. Depinde de caracterul fiecaruia si de ajutorul primit ( sau nu) de la cei din jur sa se ridice mai repede sau deloc!
Pe de altă parte, pe măsură ce trec anii, devii mai " intelept" si iti faci noi prieteni cu care iti petreci concediile, aniversările, etc: medicul de familie, secretarul, preotul, groparul, maistrul de cripte, uneori si patronul de la firma de catering........ Nimeni nu scapa de asta, te asigur!
Nota: comentariul, în forma lui , este cu cel ce a facut" posteru" si nu cu cu CI! Asta ca sa nu se creeze confuzii ca noi doi am dialoga! Asa ceva este aproape imposibil!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Religii...pe gaura cheii. Netul e mare...

Mesajde Cristian IONITA » 21 Iul 2020, 05:46

Deh bre Shrekule .... eu ti am mai spus ... lumea este ceva mai mare si mai ales mai complexa fata de ceea ce cunosti tu (ca dealtfel fata de ce cunoastem fiecare dintre noi).
Din ceea ce postezi tu resiese faptul ca inovatia nu ti este deloc atribuita ... iar obedienta nu o poate inlocui decat de la foarte mare distanta.

Evolutia omenirii asa cum o avem acum este in mare parte rezultatul oamenilor care au inovat .... nu de putine ori chiar singuri .... si nu a celor care asteapta sa fie ajutati. In viata "restarturile" isi au rolul lor ... ca si la albine selectia se face dur.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 33 vizitatori