Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 13 Mar 2014, 23:53

Ca sa intelegi de ce se intampla asta uita-te la CV-urile sefilor (sau fostilor sefi) si adjunctilor de la inspectorate. O sa gasesti acolo oameni care au facut dreptul la "Biotera", au fost angajati in politie si in 5-6 ani au ajuns maaaaari sefi. Propulsati politic si sustinuti de spaga, asta stiu sa faca - asta cer. Ce sa faca plutonierul cand il cheama la raport inspectorul sef si zbiara la el "TOCMAI PE DOMNUL..... TE-AI GASIT SA-L PRINZI MAI BOULE!!??? NU MA INTERESEAZA CUM FACI, II DAI NUP!"
Politistii adevarati, gen Berbeceanu, nu au acces la "functii inalte", iar cand ridica ochii ....ati vazut si voi ce se intampla.
Voi credeti ca nu mai sunt "Sorici" prin tara!!!!???? Oooo! Ba da! Si inca multi!
Pai ce ai putea sa spui daca marele sef al politiei are pregatire de inginer? Facultatea de masini si utilaje pentru constructii, profil mecanic, Institutul de Construcţii Bucureşti!!!! Are privirea inteligenta dar nu se poate exprima!
Sa ma ierte inginerii, ii respect pentru ceea ce sunt si ceea ce fac, dar sa nu se fi gasit nici un politist adevarat sa conduca Politia Romana? Sa se fi terminat capetele luminate din politie odata cu pensionarea lui Costica Voicu?
Ca sa puna capac la toata zapaceala asta, a intrat in vigoare noul Cod penal si noul Cod de Procedura Penala. Ministerul public si Ministerul Justitiei au avut trei ani la dispozitie sa se puna la punct si au facut-o.....de oaie. Pe cine cade oprobiul public pentru toata bulibaseala? Pe nenea militianul, ca el sta in strada si pe el il vede cetateanul vigilent.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 14 Mar 2014, 00:54

Sal'tare!
Sigur vor sari unii iar la beregata mea.....
Pentru ca eu indraznesc sa afirm ca din pacate militieni nu mai exista in actuala politie.....Au avut grija domnii sa ne termine prin diferite metode.....
Cat despre pregatirea care se facea pe vremea "aceea" la scolile de la Campina, Slatina sau la Baneasa, sa-mi fie cu iertare, dar vorba pictorului: "meserie nene"....
Nu discut aici de faptul ca orientarea politica era cea care era, ca in fiecare inspectorat exista si un aparat politic, care stabilea "linii directoare"....
Vorbesc doar de meserie. De prinderea hotilor . Alta era si conceptia cadrelor despre datorie, onoare, demnitate si chear sacrificiu.....
Da' vremea si vremurile sunt altele. Acum e vremea lor, e vremea voastra, ca noi nu mai avem prea mult, incercam doar sa mai supravietuim - o vreme.
Traim din amintiri si pe astea cei care ne tot lovesc, nu ni le pot lua.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde Cristian IONITA » 14 Mar 2014, 12:23

offf .... bine ca exista lamaie la liber in ziua de azi .... ajuta la greata creata de "nostalgici"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 14 Mar 2014, 20:12

Brincusi, esti cam dur.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde nae » 14 Mar 2014, 21:59

[quote=]
...
"România nu-și merită polițiștii. Atât România, ca stat incapabil să-și respecte și să-și gestioneze cum se cuvine resursele umane, cât și poporul român, care ar trebui să plătească pentru inconștiența și indiferența cu care permite umilirea celor care-l apără.
...
România nu-și merită polițiștii. Păcat."[/quote]


Politistule/profesore/ing/dr/.../pt cartea si munca ta statul/angajatorul te PLATESTE .
Ma doare-n fata aparatului pisetor de garcea = '' de cati bani atata peste'' .
Dilema mea e : - cat de imaculat trebuie sa fie scriitorul randurilor din antet ?
- cat de bolnav trebuie sa fie sa ceara RECUNOASTERE/sa fie ''neinteles'' !?
D-lor'' neintelesi'' cati dintre dv v-ati apucat de albinarit/altele dupa pensie si cati in timp ce erati ACTIVI ? :oops:
-politisti -activi-cu flota auto fara asig/vigneta ...
-prof/dr/popi -activi- cu stupi/altele ...
-cdt navei Biruinta justifica averea ''nejustificabila'' cu : '' am facut bisnita cu blugi'' ...
-nae ,sub solda '89-'06, am neglijat serviciul/dormit in bocancii statului pt ca in paralel am fost macelar/tamplar/albinar ...= asa mi-am cumparat casa/masina si am ''finantat''sistemul de sanatate- am reusit nefacandu-mi treaba pt care ROMANIA ma platea :(
...
Ca sunt multi tampiti pe pamant nu-i bai , bai e ca vor stima .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 14 Mar 2014, 22:20

Sal'tare!
Domnule nae, articolul este scris de un jurnalist. Nici nu stiu si nici nu m-a interesat cum il cheama si de-al cui din Congo e. Mie mi-a placut si l-am reprodus pe forum. Asta a fost optiunea mea.
Cred ca intr-o tara libera fiecare are dreptul la un punct de vedere. Ca eu vad lucrurile intr-un fel iar dumneata in cu totul alt fel, asta-i alta poveste si - cunoscandu-ti stilul "combatant" n-am de gand sa intru in polemica....
Este un forum public si in limita regulamentului fiecare avem dreptul la o parere.
Daca crezi ca mie-mi place " lamaia" domnului Ionita, te inseli, dar este dreptul domniei-sale sa scrie cum crede de cuviinta,(desi in popor se foloseste expresia " muie cu lamaie", ma fac ca nu m-am prins)....
Despre politisti indiferent sub ce denumire au avut de-a lungul vremii au fost trei tipuri de pareri: de sustinere, din partea unora, de acuzare din partea altora si neutre din partea celor mai multi. Nu ne da nimeni dreptul sa creiticam pe cei care gandesc altfel decat noi, asa ca.....
Eu macar am avut si am curajul sa afirm ca am fost 29 de ani si militian si politist si in acelasi timp ( respectiv in ultimii 30 de ani) si apicultor dar si agricultor, vanator, pescar, crescator de caini de rasa si multe altele....Acuma daca dumneatale si stimabilului domn Ionita nu va convine, asta-i alta poveste.
Sper sa aveti ceva doar cu sistemul si oamenii din sistem care nu respecta deontologia profesionala sau comit abuzuri ( cu care de altfel nici eu nu sunt de acord) - nu cu mine ca persoana.
Si mai sper ca odata, cand o da Domnul sa ne vedem fata-n fata si sa ne strangem mainile ca doi oameni.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2778
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde nae » 14 Mar 2014, 22:37

Donbazil scrie:Sal'tare!
... nae,...
Sal'tare!
Donbazil - Faget

Va salut cu respect .
Cand am ''treaba'' cu OMUL care posteaza nu-l sterg din citat . ;)
L-am criticat/rusinat , cu alte ocazii, pe I Guist/Valter/Giovanni ___ ca valoare apicola sper sa ma ridic la genunchiul lor si peste multi ani sa indraznesc sa ridic ochii :?
In afara apiculturii sunt om/cetatean/fiinta vorbitoare si AM pareri /sentimente/crezuri pe care ,ca si d-ta, le traiesc/exprim .
Sanatate maxima .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Politia in actiune

Mesajde cucubau » 15 Mar 2014, 00:58

"România nu-și merită polițiștii. Atât România, ca stat incapabil să-și respecte și să-și gestioneze cum se cuvine resursele umane, cât și poporul român, care ar trebui să plătească pentru inconștiența și indiferența cu care permite umilirea celor care-l apără.
Românii ar trebui să se baricadeze în case, să iasă să-și cumpere pâine în grupuri și înarmați, să fie tâlhăriți și bătuți, să-și privească în ochi soțiile violate și să-și vadă copii cu venele ciuruite de dava. Contrimuiabilii nevrotici, aia care au impresia că polițiștii sunt angajații lor și sună la 112 pentru că vecinul îndrăznește să folosească dușul și mașina de spălat la 11 noaptea, șmecherii din trafic care flatulează prin toate orificiile când sunt opriți și țipă că sunt vânați și persecutați când îi ia radarul sau sunt prinși conducând mangă - pe ei și pe alte categorii similare, precum și pe toți cei care acceptă indiferenți situația polițiștilor din România, să-i apere Mircea Badea.
Cum se numește un patron de la care trebuie să-ți recuperezi drepturile bănești prin intermediul unor acțiuni în justiție, care nu respectă legislația muncii și te exploatează până te bagă în spital, care se așteaptă să-ți zugrăvești biroul din banii tăi, să aduci hărtie și papetărie de acasă, să-ți repari singur imprimanta și mașina de serviciu? Jigodie? Javră ordinară? Atunci când acest patron este însuși statul, cum să-l numești?
Unii băieți buni, care nu trăiesc cu 1500 - 2500 de lei pe lună, au copt un proiect de modificare a statutului polițistului, care să prevadă că orice alte activitați decât funcțiile didactice sunt incompatibile cu statutul de polițist. Problema e că mulți dintre acești polițiști, puși în situația de a alege, vor prefera să plece. Nu va păsat și n-ați înțeles nimic de la valul de polițiști care au preferat să plece la muncă în străinătate, decât să accepte să fie umiliți acasă, pe gratis sau pe banii lor. S-ar putea ca tot mai mulți să plece din sistem, iar ăia 100 care, spuneau șefii, așteaptă la poartă, să nu mai fie de găsit.
Până acum, intrai în școala de Poliție naiv, cu capul plin de vise și gărgăuni din filmele americane cu împușcături și te trezeai inițiat în combaterea firelor de iarbă răsărite în crăpăturile din beton, văruirea bordurilor, lustruirea cu ceară a holurilor, instrucție de front și alte astfel de secrete ale meseriei de polițist. La absolvire, erai legat de glie vreo 10 ani, în care, dacă părăseai ministerul, plăteai costurile școlarizării. Această capcană prin care statul te învăța lecția supușeniei, funcționa în condițiile în care leafa îți permitea să trăiești în condiții decente.
Acum nu mai merge. În loc să se odihnească, acești oameni fac taximetrie, zidărie, tâmplărie, asigurări, agricultură, apicultură, orice altceva le permite să supraviețuiască. Dacă li se interzic aceste activități, unii vor pleca, iar cei care vor rămâne pe loc, vor lua calea haiduciei și se vor apuca de șpagă, mai rău decât în anii '90. De ce ar face altfel? Celor cinstiți li se fabrică dosare și-i mănâncă ploșnițele în arest, în timp ce infractorii care ultragiază polițiști sunt cercetați în stare de libertate și sună nevestele polițiștilor, povestindu-le cât de riscant e să-ți iei copilul de la grădiniță, în ce poziții vor fi violate în fața copiilor și cum se taie sfârcurile cu patentul. Polițiștii cinstiți își plătesc din salariul imens de 2000 de lei onorariul avocatului, când sunt cercetați că au făcut uz de armă pentru a prinde hoți sau a se apăra de infractori. Din același salariu, angajează gărzi de corp pentru a-și proteja familia, după ce se încăpățânează să nu propună NUP-uri și SUP-uri în dosare cu șmecheri.
România nu-și merită polițiștii. Păcat.

Citesc si ma minunez , oare poporul roman are nevoie de aparatori sau de temniceri ! De cate ori cand cetatenii acestei tari au protestat impotriva golaniei si marsaviei asa zisei clase politice politia a fost alaturi de manifestanti ? Oare cand politia romana a luat apararea celor nedreptatiti ? Niciodata !
Politia a aparat si apara pe cei ce sau erijat in clasa conducatoare , pe cei care cu multa nesimtire au acaparat resursele acestei tari .
Oare poporul acestei tari nu-si merita politia ? Un popor lipsit de aparare ,un popor caruia i sa furat dreptul legitim la aparare ,un popor ce abia traieste de azi pe maine ce prin truda sa tine o tara intreaga de profitori . Oare salariile muritorilor de rand sunt mai mari ? oare cat castiga un biet muritor care trudeste din noapte pana in noapte si din birurile ce se iau de pe spinarea sa se indestuleaza si se imbuibeaza toti profitorii acestei tari . La ce varsa iese la pensie un politist si cu ce pensie ? Se poate oare compara pensia unui fost politis si pensia unui om ce a contribuit la PIB-ul acestei tari chiar daca salariile au fost similare ?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Politia in actiune

Mesajde State » 15 Mar 2014, 01:40

Politia in izmene...

Zilnic sunt in mijlocul a vreo 20 de fosti militieni. Se simte aerul comunist de cand intri in cladire. Sunt iesiti la pensie(unii n-au nici macar 48 de ani) si muncesc in continuare. Unul dintre ei , mi-e oarecum amic. Are 2400lei pensie. Salariu cam tot atat. Casa la munte, apartament in Bucuresti, casa langa Bucuresti, masina , etc. Isi schimba sosetele o data pe saptamana. De pantaloni nu mai zic. Daca-l vezi, te apuca mila, nu alta. In schimb, zilnic vorbeste cate "meleoane" a bagat in centrala, garaj, gradina, etc. Sau ce bine era cand facea serviciul la Rutiera si facea intr-o zi cat un salariu pe o luna. Eheeee, ce vremuri....Sau cand manca gratis si futea la fel.
Altul , sef de coloana pe vremea lui Ceasca. Rupea oase la comanda. Si tot asa..

Astia=Politia ? Nu cred....
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 15 Mar 2014, 09:09

State scrie:........ Isi schimba sosetele o data pe saptamana. De pantaloni nu mai zic........

Astia=Politia ? Nu cred....

Ala a ramas cu educatia din scoala de militie (sau scoala militara) cand se schimbau lenjeria, ciorapii, camasa si lenjeria de pat o data pe saptamana.
Acum ma uit la stiri si vad ca un roman care nu a platit doua (DOUA???) amenzi la regimul circulatiei in Portugalia face puscarie 6 luni. Amenzile insumeaza 6000 lei. In Romania stiu persoane care au de platit zeci de amenzi insumand zeci de mii de lei si ii doare in ...nu-i doare nicaieri. Concluzia o trageti voi, eu am scris-o mai sus.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde BogdanU » 15 Mar 2014, 12:02

Mai nou acum, au mai aparut si "comunitarii" - Politia Locala cica ... ii vezi pe strada frate si ai impresia ca nu mai au loc in echipament si mai acum cativa ani mancau seminte pe banca in parcuri si frecau menta pe acolo, acum s-a vazut romanu' imparat siiii ... face frectie . Cel putin asa e la noi la Tgv.

Am vazut cum un barosan cu un ML a calcat linia continuua de tipa aia cu toata gura, militianul local era si dansul pe linia aceea, cica dirija circulatia, s-au salutat respectuos, sau mai bine zis militianul pe barosan si toate bune si frumoase. Pe "plebea" daca il vede fara centura sau ca opreste pe undeva mai aiurea ... "so pa iel ca mananca pui" !

Asta e tara noastra si eu cred ca ne meritam si conducatorii si toate cele ce decurg de la ei ... popor fara "oua" ce suntem ... si mai nou vrem sa ne frecam cu rusii ... sa mori de ras nu alta ! :oops: :oops: :oops:
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Politia in actiune

Mesajde BogdanU » 15 Mar 2014, 12:06

Si totusi pentru politistul ranit in accident ii doresc insanatosire grabnica, poate dansul este o exceptie !

P.S. Daca nu ne judeca nimeni pe lumea asta sigur ne va judeca Dumnezeu ! Cine nu crede in El sa inceapa sa creada ! Iertare daca am suparat pe cineva dar te mai umpli cateodata si rabufnesti !
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Politia in actiune

Mesajde redoo » 15 Mar 2014, 15:27

Problema noastra cu politia/militia pleaca in primul rand de la brigada rutiera.Prin alte parti, ajungi la rutiera daca o comiti grav,este ultima gara inainte sa fii dat afara din politie.Si politistul este tot roman, sunt si javre dar sunt si oameni de nota 20....atata vreme cat 70-80% din populatia tarii te saluta cu "salut boss" nu ai ce sa ceri....cand eram eu mai mic se vorbea despre anumiti tigani, ca sunt "tigani romanizati" adica mergeau la scoala,la munca,acum vezi cum se comporta romanul si-ti dai seama ca mare parte din populatie sa "tiganizat"
Revenind la politie....siguranta cetateanului a crescut fata de ani 90 cand nu prea mai aveai curaj sa mergi pe jos prin Bucuresti dupa caderea serii.Acum revenind la centura colegului,eu sunt de parere ca trebuie purtata,iar daca nu ai purtatode ce sa incerci sa-l manjesti pe politist cu 50 lei cand poti merge sa platesti amenda care nu e cu mult mai mare.
Tot respectul pt Donbazil ca nu se rusineaza cu ce a fost.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Politia in actiune

Mesajde Mircea_63 » 15 Mar 2014, 19:13

redoo scrie:Problema noastra cu politia/militia pleaca in primul rand de la brigada rutiera....


Problema pleaca de aici http://adevarul.ro/news/eveniment/este- ... index.html
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Politia in actiune

Mesajde Aurel1959 » 15 Mar 2014, 20:32

Ce bine-ar fi pe lumea asta daca fiecare ar vorbi in cunostinta de cauza!!!.Problema e ca unii stiu lucruri concrete si nu vorbesc.Altii nu stiu nimic si vorbesc vrute si nevrute dupa cum cred ei.
Politia ca institutie la ora actuala, este precum societatea romaneasca.Politicul si asazisa politica de cadre, din sursa externa, au dus la falimentul institutiei, mai ales in ministeriatul "buldogului"
In conditiile de astazi in minister uzura este prea mare si oamenii seriosi,cinstiti si de caracter nu prea mai rezista.Mai exista pe ici pe colo cate unul, dar numai ei stiu ce e in sufletul lor.Nu au incotro,ca de plecat ar pleca si maine. Societatea a evoluat si odata cu ea si Politia.Recrutarea cadrelor (mai ales a sefilor) se face direct din cadrul societatii Deci cum e turcul... si pistolul!
" In viata la toti li-e greu,dar nu la toti deodata si nu la toti la fel"
Aurel1959
 
Mesaje: 390
Membru din: 27 Oct 2012, 19:27
Localitate: Botosani

Re: Politia in actiune

Mesajde nae » 15 Mar 2014, 20:55

"România nu-și merită polițiștii. Atât România, ca stat incapabil să-și respecte și să-și gestioneze cum se cuvine resursele umane, cât și poporul român, care ar trebui să plătească pentru inconștiența și indiferența cu care permite umilirea celor care-l apără.

România nu-și merită polițiștii. Păcat."


Despre politisti nu va pot spune eu mai mult decat vedeti/traiti voi .
Va rog sa recititi pasajul selectat de mine sau intreaga postare !, e de 112 sau sunt eu cu capsa pusa ?(fac pariu ca n-am loc ,in biserica,de cei care se identifica cu citatul ) :cry:

Ba, nesimtitilor de romani, stiti voi cine va taie geamul, va capsuleaza ''termopanul'' si va apara de frig ?, EU .
Sper ,de maine,cand intrati in atelierul ''meu'' ,pe langa plata m patrat,sa-mi MULTUMITI = doar am grija de voi , nesimtitilor .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Cristian IONITA şi 28 vizitatori