Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Politia in actiune

Mesajde Shrek » 03 Mar 2018, 10:14

Ba io cre' c-aia mica ii ...cerea mana si " infractoru'" nu si nu!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 03 Mar 2018, 15:23

Stiti cumva pe cine au incatusat?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 04 Mar 2018, 17:51

Salut!

Cand eu va spuneam ca exista multi oameni cu o gandire criminala, care ar face orice numai sa distruga politia si pe politisti....

Cei doi tineri care au incendiat sediului Poliției Ferești sunt ”clienți” vechi ai Poliției, în ciuda vârstei pe care o au, fiind cercetați în mai multe dosare de furturi, inclusiv în străinătate, pentru tâlhărie și chiar ultraj, după ce unul din ei a sărit, anul trecut, la bătaie la un polițist. Ei au dat foc la imobil pentru a se răzbuna pe polițiști, ei încercând în aceeași noapte să incendieze și mașina de poliție.

http://estnews.ro/2018/03/04/acestia-su ... are-ambii-
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde teinegru64 » 04 Mar 2018, 20:09

,, Un politist din comuna Stefan cel Mare a fost tentat cu o mită de 3.000 de lei. Pentru acesti bani ar fi trebuit să închidă ochii la un transport fraudulos de lemne. Inculpatul a pierdul si lemnul, si masina, primind la schimb o amendă usturătoare! ''

https://acasainro.com/uun-politist-din- ... ata-viata/
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 05 Mar 2018, 01:01

Salut!

Timisorenii poate-si mai amintesc....

.....In memoria omului, colegului si prietenului Sasa Disici care acum 16 ani in noaptea de 3 spre 4 Martie 2001 a cazut la datorie. Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !...
Fişiere ataşate
Sasa.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde bio » 05 Mar 2018, 14:43

"Ruşii nu au nici DNA, nici ANI, nici DIICOT, nici alte mii de instituţii şi organisme care să lupte cu corupţia, aşa cum are România.
În schimb ruşii îl au pe Raşid Gumarovici Nurgaliev, general-colonel, ministrul Poliţiei şi al Afacerilor Interne, fost KGB-ist.
Recent, din ordinul lui Nurgaliev, toţi cei 1,4 milioane de poliţişti ruşi în frunte cu cei 340 de generali au trecut prin Comisia Specială de Reatestare Profesională care i-au verificat şi la măsele şi la portofele. Cu alte cuvinte, le-au fost controlate cunoştinţele profesionale, dar şi averile. Poliţistul care nu a fost în măsură să-şi justifice averea a rămas fără ea, considerându-se că a fost furată, iar el a luat drumul coloniilor de muncă de pe lângă Cercul Polar. Scurt.
Printre cei respinşi la examenul de reatestare pe posturi s-au aflat şi 21 de generali ruşi de poliţie. În cele din urmă, din 1,4 milioane de poliţişti ruşi, au mai rămas 800000 ( opt sute de mii). “Puţini, dar buni!” a remarcat mulţumit ministrul Nurgaliev.

Comisiile de reexaminare au descoperit poliţişti ruşi posesori de cinci sau şase case, posesori de magazine, restaurante sau chiar hoteluri. Unii dintre ei erau chiar patroni de mici bănci.
Rashid Nurgaliev, un general extrem de respectat şi iubit de ruşi, cunoscut pentru sobrietatea şi viaţa lui austeră, a examinat listele cu respectivii ofiţeri şi a întrebat mirat: “Dar pentru ce mai stăteau ăştia aici în Poliţie dacă erau milionari? Cine-i ţinea pe aceşti indivizi în funcţii? Şi ce rezultate aveau aceşti veritabili oligarhi ca simpli sergenţi de poliţie? Probabil că aveau nişte rezultate fenomenale şi erau dedicaţi cu trup şi suflet muncii de poliţie dacă, putrezi de bogaţi fiind, ei patrulau noaptea pe străzi ca să prindă hoţii! Vreau să văd rezultatele muncii lor!”

Ministrul Nurgaliev nu a avut ce vedea, pentru că rezultatele cu pricina nu existau. Ca atare au zburat din posturi şi cei care îi toleraseră în funcţii pe primii.



Nu ar fi rău ca exemplul ruşilor să fie preluat urgent şi de Ministerul Român de Interne, dar şi de alte ministere din România.
Există sute de mii de funcţionari români de stat (mai ales la primării şi prefecturi), de poliţişti şi militari români, de directori ai unor companii de stat, de funcţionari prin diferite ministere care dacă ar fi luaţi acum la un control serios nu şi-ar putea justifica nici măcar zece la sută din averile pe care le deţin.
Există poliţişti, jandarmi, militari şi funcţionari români care posedă la ţară adevărate moşii. Mai mult decât atât, unii au proprietăţi prin străinătate, deţin case şi hoteluri sau pensiuni. Au contractate împrumuturi la bănci de milioane de euro. Mulţi dintre ei au acţiuni la diferite companii Practic sunt multimilionari. Singura spaimă reală cu care se confruntă aceşti poliţişti şi funcţionari este, în mod paradoxal, spaima de a nu fi daţi afară din “serviciul la stat”.
Deşi România a revenit la capitalismul chiaburesc de acum o sută de ani de care este foarte mândră, noii moşieri şi chiaburi ai României nu se găsesc pe haturile şi ogoarele ţării ci prin birourile MAI sau prin inspectoratele Poliţiei şi ale Jandarmeriei.
O mafie de nivel naţional s-a format şi în sistemul militar de pensii.
O simplă privire aruncată asupra listelor de pensii militare arată diferenţe scandaloase şi absconse. Militari cu acelaşi grad primesc pensii extreme (unul de o 150 de euro, altul de 4000 de euro) sub pretextul că unul dintre ei a ieşit la pensie cu câţiva ani mai devreme decât celălalt sau că unul a avut “munci de răspundere” în timp ce altul nu a avut aşa ceva. Aşa se face că în România de azi există plutonieri cu pensii de două sau de trei ori mai mari decât ale unui colonel.
Dar mai presus decât toate acestea stă neputinţa Justiţiei române de a lua măsuri contra celor care s-au îmbogăţit prin furt şi şantaj.
Presa a făcut mare tam-tam în legătură cu cazul ministrului Dan Ioan Popescu căruia i s-a pus sechestru pe bunurile deţinute a căror provenienţă nu a putut fi justificată (circa un milion de euro).
Totuşi, respectivul nu a păţit nimic. Iar în România există sute de mii de proprietari care nu pot justifica în nici un fel vilele, terenurile, conturile de milioane de euro pe care le deţin sau lăzile burduşite cu sute de kilograme de aur cu care posesorii nemaiştiind ce să facă îşi poleiesc maşinile cu el. De ce nu verifică statul aceste averi?
Nu le verifică pentru că România nu are deocamdată un Nurgaliev.​

sursa: https://www.facebook.com/mihai.marcov/p ... 5684909706
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Politia in actiune

Mesajde a_costy » 07 Mar 2018, 11:30

Oare cat de limitat intelectual poate fi cineva care fura o bratara de aur tocmai in zona filtrului de securitate din aeroport?
Numai daca ai hotia in sange nu te poti abtine nici macar sub privirile a zeci ce camere video.

http://www.impactpress.ro/2018/03/03/in ... la-diicot/
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 07 Mar 2018, 20:15

TARE!!! Mi-a placut aia cu ”nu e la prima abatere de acest gen” si ”fura farfurii cu mancare”!!!!
Ce draq e asta? Mascota unitati????
Oricum foarte tare :lol: :lol:
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde un OM » 08 Mar 2018, 22:04

Nu sunt un admirator sau un Gica contra al politistilor. Doar spun un fapt, o intamplare.
Anul trecut in aprilie am inceput scoala pentru C+E. Scoala am facut-o si nu prea. A urmat o perioada de munca intensa printre stupi, ceva internari ale celor mai in varsta ca mine, aproape ca renuntasem la ideea de a continua, chiar daca platisem niste bani. Prin octombrie m-am programat pentru sala C, am luat, apoi in februarie traseu C, am luat. Astazi am luat sala E, dar cand programam traseul pentru E, calculatorul a zis ca nu mai este valabil cazierul. Luat cazier, mers la programare traseu, politistul de la programari mi-a spus ca programarea data de calculator era peste data cand scoala expira. M-a indemnat sa astept seful sa ma programeze la urgente, numai acesta putea. Dupa orele 14.30 cam batea vantul prin sediu si orice politist ce se plimba pe holuri de 2-3 ori venea si ma intreba ce astept, indemnadu-ma sa astept.Dupa mai multe ore vine si seful de la trasee, ma vede ca eram singurul fraier prin curtea unitatii si ma indeamna sa mai astept putin sa introduca mai intai datele celor ce participasera la traseu.
Pe scurt, pe lung am intalnit oameni de toata isprava, fara sa fiu un tip care cere favoruri sau ofera cine stie ce.
Multumesc politistilor intalniti astazi!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: Politia in actiune

Mesajde Donbazil » 10 Mar 2018, 22:13

Salut!

Politistii au umor

Ce înseamnă să fii polițist?

Un polițist este cel mai norocos om din lume! Toate planetele se aliniază pentru a-i veni în sprijin. De exemplu, un polițist nu va avea grija alimentelor niciodată, oamenii îndesându-i zilnic frigiderul ”cu carne”. El și familia lui sunt cei mai ”iubiți” oameni de pe planetă. Oamenii îi sar imediat în ajutor și îi ”iubesc” toată familia, morți, răniți și vii. În plus, are voie să facă lucruri pentru care nu are absolut nicio calificare. Cum ar fi, să fie amabil cu o grămadă de oameni fără bun simț sau cei 7 ani de acasă. Zilnic. 24/24, 7 zile din 7. Un polițist nu va fi niciodată sărac, indiferent cât de corect sau integru ar fi, oamenii îl vor face imediat ”șpăgar”, îi vor desena vile, iahturi și elicoptere, chiar dacă de cele mai multe ori nici nu îl cunosc. Un polițist nu trebuie să mai meargă la sală, pentru că oricum ”toți sunt niște burtoși”.

Un polițist nu trebuie să își facă prea multe planuri, în afară de acela de a ajunge viu acasă. Un polițist este cel mai căutat, dar cel mai puțin dorit om. El nu este ca orice om, nu are voie să mănânce, nu are voie să își facă nevoile, nu are voie să respire în timpul serviciului, pe banii cetățenilor. Un polițist este un asistat social, el nu plătește taxe, cetățenii îl plătesc pe el. Când nu va fi văzut pe stradă, va fi plasat de cetățeni ”la dormit”, când va fi văzut pe stradă, va fi la ”pândă în boscheți”. Când va fi solicitat pentru o urgență și ajunge repede, va fi luat imediat la rost: ”al dracului, acum ai venit repede când ai auzit că am bătut-o”. Dacă întârzie 2 minute, va fi luat din nou la rost: ”de ce nu ai venit mâine?” Dacă este chemat de vreo consoartă bătută de soț, soții se vor împăca și îl vor reclama pe polițist pentru că ”l-a încătușat ca o brută”. Dacă merge la un scandal și ia bătaie, este ”un prost și jumătate”, dacă se apără, este ”un nenorocit care omoară oamenii nevinovați”.

Un polițist la vârsta de 30 de ani este deja ca un înțelept la 60 de ani. Și cu bolile unui bătrân de 80 de ani. Un polițist are zilnic discuții constructive, pentru că nimeni nu e de acord cu el. Să greșești este omenește. De aceea șefii vor da vina pe el ori de câte ori vor avea ocazia. Ăsta se numește potențial de manager. Tocmai din cauza asta, când un polițist va fi întrebat de un șef de ce nu muncește, va fi ironic și îi va spune șefului că nu l-a văzut venind. Când un polițist va fi întrebat dacă știe cine e tac-tu, fii sigur că te va întreba dacă maică-ta nu ți-a spus. Dacă îl vei întreba de planul de amenzi, îți va spune că nu mai are plan de amenzi și că acum poate da câte vrea el. Dacă îl vei întreba de ce nu îi oprește și pe ceilalți în trafic și de ce te-a oprit doar pe tine, îți va spune că este ca la pește, nu poți prinde toți peștii din baltă. Dacă îi vei reproșa că este plătit din banii tăi, îți va spune că ai rămas în urmă cu taxele, pentru că nu a mai primit o coală de scris de 5 ani de la magazie. Un polițist e cel mai bun prieten când ai nevoie de el și cel mai mare dușman când nu te mai poți folosi de el. Dacă ai norocul să ai prieten un polițist.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Politia in actiune

Mesajde mircea.costache » 11 Mar 2018, 03:47

Buna Dimineata !

DEZVĂLUIRII
Azi 10.03.2018 orele aproximativ 11.00, m-am prezentat la ,,ORGANUL de miliție (am greșit scuze)poliție pentru a depune o plăngere ORALĂ(am acest drept pentru ca sufeream de un handicap la măna cu care scriu).
La FATA locului ,a ORGANULUI, am întălnit trei agenți ai POLIȚIEI Romăne.
Am solicitat cele precizate mai sus și o doamna (sper sa nu greșesc)politist (fara să aiba competența teritorială)și un domn politist in aceiași situatia ca DOAMNA(din urmași de Nedeia,a lu nepoata lu Nea LUPICA raposatul)m-a legitimat dupa ce in prealabil mă legitimase-m de bună voie și nesilit de nimeni.
Constatănd doamna și domnul polițiști că eu sunt un VENETIC de la PLOTON și nu sunt ca dănsi au trecut la AMENINȚĂRI și mi-au solicitat să-mi pună CĂTUȘELE pe motiv că nu doream să plec din fața ORGANELOR -de ORDINE pănă ce acestea ,adică agentul căruia mă adresasem nu-mi consema PLĂNGEREA orala intr-un proces-verbal.
Am apucat sa le fac plăngerea orala cu privire la faptul că in data de 09.03.2018 orele 1000 am solicitat secretarului PRIMĂRIEI Gighera sa-mi ceară permisiunea PRIMARULUI neacsu florea să mă primeasca pentru a-i aduce la cunostiintă despre incălcarea legilor in cadrul Primariei.
Primarul neacsu florea auzind cele spuse de mine a facut o criza de nervi și a trecut la amenințări la adresa mea astfel:
- am să te bag in PUȘCĂRIE că ai gazdă in loc.Bechet;
- am să iți fac DOSAR de harie sau plastic că ai probleme cu anumite femei in loc. Nedeia și eu am făcut multe dosare la viața mea și am băgat la PUȘCĂRIE ca tine destui;
-am sa-l pun pe fiu-mi-o să-ți ia PERMISUL că eu sunt prieten la cataramă și mă am pe bune cu toți sefi de POLIȚIE de la Segarcea unde lucrează fiu-mi-o la circulație;
- am să te reclam la sefii tăi că ai venit in Primărie să mă DERANJEZI;
-am să pun eu niste băieți de-ai mei să te CĂSĂPEASCA puțin să-ți vezi de ale tale;
AMENINȚĂRILE au fost multe insă nu le-am REȚINUT așa de CLAR pe toate pentru a le expune.
Daca eu om la 50 de ani și polițist de frontieră de la PLOTON cum,incorect a spus doamna,am putul intălni asemenea SLUJBAȘI ai TARI si abia am iesit NEBATUT si NEĂNCĂTUȘAT de REZOLVAT ce să mai vorbim ,GANDIȚI-VĂ ce poate păți un NEAVIZAT in ale POLIȚIEI.

URMEAZĂ PLĂNGERI ÎMPOTRIVA celor trei AGENTI de .........,că de politie FEREASCĂ Dumnezeu să fie că este JALE mare in TARĂ si la populație.

Cu FRICI......frici,frici......
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Politia in actiune

Mesajde modigliani » 11 Mar 2018, 07:04

Donbazil scrie:Romanii poate-si mai amintesc....

.....


... cand vreodata un partid politic , in intreaga istorie a Romaniei , a fost pazit cu lunetisti urcati pe cladiri si cu efective de ..... mii de jandarmi ???????

E vorba despre Congresul PSD, partid ales si sustinut in exclusivitate de acefali, inculti, dezinteresati, pensionari depasiti, .... sau pur si simplu de catre boi. Asta nu mai demult de ieri , 10 03 2018 , in Europa , intr-o capitala a unui stat asazis democratic.....
Diferenta dintre ignoranta si indiferenta ?
Nu stiu si nu ma intereseaza .....
Avatar utilizator
modigliani
 
Mesaje: 348
Membru din: 19 Aug 2017, 12:39
Localitate: Atlantida de Sus.....

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 11 Mar 2018, 13:48

Ce cauta postarea asta fascistoida in topicul dedicat politistilor?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Politia in actiune

Mesajde bio » 11 Mar 2018, 19:47

modigliani scrie:
Donbazil scrie:Romanii poate-si mai amintesc....

.....


... cand vreodata un partid politic , in intreaga istorie a Romaniei , a fost pazit cu lunetisti urcati pe cladiri si cu efective de ..... mii de jandarmi ???????

E vorba despre Congresul PSD, partid ales si sustinut in exclusivitate de acefali, inculti, dezinteresati, pensionari depasiti, .... sau pur si simplu de catre boi. Asta nu mai demult de ieri , 10 03 2018 , in Europa , intr-o capitala a unui stat asazis democratic.....



Modi !!! ...LIKE !!!

.....traim vremuri mai ciudate decit pe vremea PCR-ului . ...... pe zi ce trece, PSD-ul cu fraza "mai marim cu 10 % salariile bugetarilor" seamana cu discursul lui Ceausescu din ultimile zile cind avea promisiuni de genul "mai dam cite 100 de lei...."...

Daca miine s-ar merge la vot nici un sfert din cei care au votat PSD nu vor mai merge pe mina, lui dragnea @ Co.

Cssa, ... fugi d-le de-aici cu fanteziile tale .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: Politia in actiune

Mesajde Bambucha » 11 Mar 2018, 21:08

mircea.costache scrie:Buna Dimineata !
....
Daca eu om la 50 de ani și polițist de frontieră de la PLOTON cum,incorect a spus doamna,am putul intălni asemenea SLUJBAȘI ai TARI si abia am iesit NEBATUT si NEĂNCĂTUȘAT de REZOLVAT ce să mai vorbim ,GANDIȚI-VĂ ce poate păți un NEAVIZAT in ale POLIȚIEI.

URMEAZĂ PLĂNGERI ÎMPOTRIVA celor trei AGENTI de .........


Am depus si eu si vecinii, deocamdata organul nu mai sta ascuns in tufis pe stradute paralele neinsemnate ci s-a deplasat in intersectia principala unde era mare nevoie de el. :idea:
Sa vedem cat il tine!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Politia in actiune

Mesajde csaa » 12 Mar 2018, 00:12

A uitat de blestemul fulgerului galben!!!! Daca nu reuseste cu asta il va chema in ajutor pe Pikachu. Atunci sa vezi razbunare!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori