Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 19 Iun 2014, 15:28

Astea cu regateanul sunt chestii mai noi, despre niste flamanzi inchiaburiti cu o FONCTIE! Au existat si in Ardeal si in Basarabia si mai ales in regat...Am o serie de carti cu tema istorica in versiune electronica! Inainte de chestia cu Regateanul- era aceea cu Valahul! Cum e reprezentat soldatul medieval valah? Ungurul e cavaler, neamtul la fel- valahul e CIOBAN! In Cosi fano tutte a lui Mozart, apar la un moment dat in scena doi indivizi mai badarani- intrebarea - Cine sunt acestia? Turci sau valahi?... Asa ca imaginea negativa a noastra ca natie indiferent in ce parte a Carpatilor am locuit este una singura- BARBARI SI CIOBANI! (Nu ca ciobanul ca individ nu ar avea noblete, cinste, dar astazi mai mult ca oricand, ciobanul provine dintr-o categorie extrema) Ciocoiul- frezat cu putina scoala- de limba greceasca, ruseasca, englezeasca, dupa moda vremurilor, a fost si va ramane un exponent al societatii romanesti! Acum ca vom continua in al lipi de imaginea Regateanului...este deja depasit de vremuri! Am vazut in ultimi ani VALAHI flamanzi din toate regiunile tarii, de la toate partidele...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 19 Iun 2014, 16:24

delorin I scrie:Astea cu regateanul sunt chestii mai noi, despre niste flamanzi inchiaburiti cu o FONCTIE! Au existat si in Ardeal si in Basarabia si mai ales in regat...Am o serie de carti cu tema istorica in versiune electronica! Inainte de chestia cu Regateanul- era aceea cu Valahul! Cum e reprezentat soldatul medieval valah? Ungurul e cavaler, neamtul la fel- valahul e CIOBAN! In Cosi fano tutte a lui Mozart, apar la un moment dat in scena doi indivizi mai badarani- intrebarea - Cine sunt acestia? Turci sau valahi?... Asa ca imaginea negativa a noastra ca natie indiferent in ce parte a Carpatilor am locuit este una singura- BARBARI SI CIOBANI! (Nu ca ciobanul ca individ nu ar avea noblete, cinste, dar astazi mai mult ca oricand, ciobanul provine dintr-o categorie extrema) Ciocoiul- frezat cu putina scoala- de limba greceasca, ruseasca, englezeasca, dupa moda vremurilor, a fost si va ramane un exponent al societatii romanesti! Acum ca vom continua in al lipi de imaginea Regateanului...este deja depasit de vremuri! Am vazut in ultimi ani VALAHI flamanzi din toate regiunile tarii, de la toate partidele...


Si... ti-ai pus intrebarea: ce se intampla cand ariciul intra in casa???

Pai, noi suntem popor milenar, nu barbari migratori!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Dragos2006 » 19 Iun 2014, 21:30

ignatov andrei scrie:Pai, noi suntem popor milenar, nu barbari migratori!

BIne spus popor , natiune niciodata ! asta cu ” milenar” ramane de discutat.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde cristian bh » 19 Iun 2014, 23:15

Donbazil scrie:Sal'tare!

”În momentul unirii cu tara,1918), m în Lugoj, ca peste tot în Ardeal şi Banat, s-a efectuat schimbul de administraţii.
Astfel, sosit din Bucureşti, noul director al poştei din Lugoj,”regăţean” get-beget, şi-a vizitat instituţia, iar la sfârşit, privind încă o dată cu atenţie în jur, a exclamat: “Frumoase perdele, să mi le aduceţi acasă!” Şi aşa mi-am dat seama care e diferenţa între administraţia austro-ungară şi cea românească


In sfarsit, un punct de vedere corect, ramas adevarat dupa trecerea anilor,pt ca nimic in bine nu s-a schimbat de atunci ,asta din punct de vedere a ceea ce a insemnat Administratia.Cu toate ca (urberi birtok),adica urmasii fostilor iobagi transilvaneni, aveau toate proprietatile inscrise in cartile funciare ,prin legea iliesciana 18, s-a recuperat doar o parte din ele,pt ca aceasta lege a permis dobandirea de proprietate si dupa alte criterii.Despre reforma agrara din anul 1923 cand s-a expropriat imperiul funciar romano-catolic si s-au improprietarit obstile locale,satele in parte,acest lucru nu este recunoscut nici in ziua de azi.De fapt ceea ce n-au reusit nici comunistii, nici cei de toate culorile, de s-au perindat la butoanele acestei pseudo-natii, prin legea 165/2013 ,se pare ca va reusi aceasta,,,, nomenclatura securist-o pestrita la culoare,,,,,adica sa deposedeze satele de proprietatile lor si sa fie administrate de ADS,si scoase la mezat pt cine stie ce clientela informata suficient, incat sa cunoasca tot ce misca pe deasupra si pe dedesuptul solului.
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 19 Iun 2014, 23:22

Hmm...traim in 2014 si voi inca va simtiti marginali si mai putin romani? Oare nu alegeti voi pe cei trimisi in Parlament? Credeti ca e cazul sa cultivam acest tip de identitati? Acum cand in mai putin de 4 ani vom serba 100 de ani de la constituirea Romaniei putin mai mici decat Romania mare? ? Ele oricum exista! Am daramat tot ce s-a construit in 40 de ani de comunism- nu toate rele si proaste dar oricum facute din banii si traaaiul prost a 99% din cetatenii acestei natii! Sa fie vremea sa demolam si statul national? Sigur orice discutie se poate purta!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde modigliani » 19 Iun 2014, 23:27

Mai fratilor , voi traiti si va manifestati de pe urma unei Istorii comuniste falsificata si masluita ( partial ) ce v-a fost predata-n scoli .
Chiar si daca la pagina 119 ( sa zicem ! ) a manualului de Istorie a clasei a X-a scria ceva ce v-ar fi putut face mandri ..... la 16 ani , ....... astazi , dupa doua-trei decenii de-atunci ( de la vremurile la care vi se spalau creierii ) , nu va puneti cumva intrebarea urmatoare :

- cat din ce mi s-a inoculat printr-un invatamant fortat , comunist , ..... o fi fost adevarat ? Oare ce stiu eu despre poporul meu este efectiv adevarat ?

..............................................

In fine , duc eu multe , dar nu ma hazardez in polemici si dispute pe genul asta de subiecte . N-am nicio sansa ........
modigliani
 

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 19 Iun 2014, 23:30

Si daca nu a fost adevarat- TREBUIE SA DARAMAM? Sa negam faptul ca existam? Imediat gasim aici cativa "voluntiri" pentru alipirea la Ungaria- poate chiar la Austro- UNGARIA! :)) Fani ai Vechiului Regim! Oricum si ceea ce se vinde ca fiind alta istorie - isi are si ea limitele dar mai ales mitizarile sale! Traim cu iluzia unor epoci exceptionale pe vremea regilor! Asa sa fi fost oare? Rusia vechiului regim ante 1917 sa fi fost un regim asa IDILIC? Amaratul acela cu nume de Tolstoi sa fi fost un unicat in tot peisajul intelectualilor necomunisti "indignati" ce doreau reforma? A evolua sigur, nu inseamna a darama, dar cu si mai multa siguranta nu inseamna a idealiza prin stergerea memoriei colective!
Ultima oară modificat de delorin I pe 19 Iun 2014, 23:35, modificat 1 dată în total.
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde modigliani » 19 Iun 2014, 23:34

delorin I scrie:Sa negam faptul ca existam?



Am sa-ti pun o intrebare de 100000000000000000000000000000000 de puncte :

De acord . Existi . Dar in afara de tine ....... pentru cati contezi ?

Imi pare rau ca fortandu-te sa-mi raspunzi vei avea o revelatie dureroasa .........
Am avut-o si eu .

Referitor la "DARAMARE" , spune-mi , te rog , ..... dar sincer , ...... ce-a CTITORIT acest popor ?
Ultima oară modificat de modigliani pe 19 Iun 2014, 23:38, modificat 1 dată în total.
modigliani
 

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 19 Iun 2014, 23:37

Acum- pentru prea putini! Dar- cand societatea este destul de matura si incepe sa simta ca are nevoie de altceva- atunci eu ca si altii, putem conta pentru mai multi! Asta ar trebui sa fie o societate matura care evolueaza! Sigur e o utopie, dar utopiile uneori misca lumea!
Ultima oară modificat de delorin I pe 19 Iun 2014, 23:46, modificat 1 dată în total.
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde modigliani » 19 Iun 2014, 23:40

delorin I scrie:Acum- pentru prea putin .....


Atat de putini incat putem spune ca acum , noi doi , pe-un forum , ...... "discutam discutii" . Cat sa ne vedem scriind intrucat n-avem somn la ora asta ....

Adicatelea pierdem vremea si luam la ciomege ...... fostele ogoare ale patriei . Ca si cum am crede ca le doare . Ca le mai pasa de noi .
Ultima oară modificat de modigliani pe 19 Iun 2014, 23:42, modificat 1 dată în total.
modigliani
 

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 19 Iun 2014, 23:41

modigliani scrie:
Referitor la "DARAMARE" , spune-mi , te rog , ..... dar sincer , ...... ce-a CTITORIT acest popor ?


Hidrocentrala Vladimir Ilici Lenin, de la Bicaz!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde modigliani » 19 Iun 2014, 23:44

ignatov andrei scrie:
modigliani scrie:
Referitor la "DARAMARE" , spune-mi , te rog , ..... dar sincer , ...... ce-a CTITORIT acest popor ?


Hidrocentrala Vladimir Ilici Lenin, de la Bicaz!


Mai Andrei , aia-i o realizare tehnica . Eu intreb : CE-A CTITORIT ACEST POPOR AFIRMANDU-SE INTERNATIONAL ? Chestii cu care sa-si capete respectul pentru care noi batem permanent apa-n piua c-ar trebui sa-l avem ?

PLM , hidrocentrale a facut si Ghana ! Si ce ?

KKT ! Hidrocentralele sunt " capac de pipa " in mileniul 3 .........
modigliani
 

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 19 Iun 2014, 23:46

modigliani scrie:PLM , hidrocentrale a facut si Ghana ! Si ce ?


Cam asta am vrut si eu sa spun!!!

Chestia cu V.I.Lenin, era "la misto"!
Ultima oară modificat de ignatov andrei pe 19 Iun 2014, 23:48, modificat 1 dată în total.
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Closcutz » 19 Iun 2014, 23:47

Permiteti sa fac o gluma: Acest popor a facut Casa Poporului( care se vede de pe Luna) ;)
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde modigliani » 19 Iun 2014, 23:49

Closcutz scrie: Acest popor a facut Casa Poporului .....


Un popor a facut o Casa a Poporului ! ....... A carui popor ?
Iar eu nu fac o gluma .
modigliani
 

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 19 Iun 2014, 23:51

Poate ai sa razi- cumva prin hazard, neamul nostru de ciobani a alcatuit o natie! Nu are urme de biserici din cele mai vechi timpuri ale crestinismului pe aici ca si le-a facut din lemn! Neamul nostru de la sud- izolat in insule- a descoperit comertul! A descoperit metalugia fina in aur si argint! A facut orase cand la nord aproape tot ce e oras pana la 1820 e facut de altii! Nu suntem chiar atat fara de istorie! Poate nu am inventat hamul, plugul, tipograful...si cu toate astea EXISTAM! Ne-a ramas sa inventam STILOUL! :D
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


cron