Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 19 Noi 2019, 23:14


Si eu as fi fost curios daca Werner stie legea lui ... Ohm ?
Asta, legat de premierul de la Grivco, cu mogulul Voiculescu in prime time si ... pesede trebuie sa dispara ! :oops:
Viorica a fost hingherita de toata presa iar Werner si-a ales intrebatorii pe spranceana. Am dat pe spate la intrebarea pusa de Cristina Sincai ... daca-i grea meseria de presedinte ? :lol:
Viorica a facut fata cu brio unui maraton jurnalistic de vreo doua ore si jumatate in picioare, iar Werner, intr-o rana, a cerut pauza dupa o ora. Obosise, ca deh, e grea viata de presedinte . ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde kiloz » 20 Noi 2019, 08:29

Medicul în sala de operatie. Se uite la ceas. O trecut o ora, de când am inceput operatia, e timpul sa luam o pauza de tigara.
Presidentul nu o fii obosit de caldura reflectoarelor? O pauza de suc si el merita!
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 21 Noi 2019, 18:08

Deontologii presei romanesti tipau in gura mare ca vor dezbatere. Ce fel de dezbatere ar fi fost, ne-a aratat matusa Viorica. Cu poalele in cap, dotata cu otrava imprumutata de la viperele Olguta si Firea, timp de aproape trei ore, a spurcat tot ce se putea spurca, oferind natiei deliciul suprem: mahalaua. Cine este convins ca cercul are totusi un coltisor ascuns pe undeva, cine crede ca geometria Dancileana are prioritate in fata geometriei Euclidiene are de ales intre doua variante ale prostiei: fie Vasilica fie Viorica. Oricum toate duc la Videle.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 21 Noi 2019, 22:46

feederman scrie: cine crede ca geometria Dancileana are prioritate in fata geometriei Euclidiene are de ales intre doua variante ale prostiei: fie Vasilica fie Viorica. Oricum toate duc la Videle.

Propagheaza ... geometria analfabetei functional Raluca ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 22 Noi 2019, 01:17

feederman scrie:cine crede ca geometria Dancileana are prioritate in fata geometriei Euclidiene are de ales intre doua variante ale prostiei: fie Vasilica fie Viorica. Oricum toate duc la Videle.


Din cate cunosc, asa, ca si rus comunist, Euclid e catalogat ca cel ce a emis o axioma, nu o geometrie.
Tot ca rus, da' de data asta... si mai comunist, spun ca... mai exista o axioma...
... n-o spun, ca mi-e rusine...! :oops:
La voi, la Sibiu, ce e mai greu:
- un kil de plumb, sau un kil de lana...?!?

P.S. Nu rade, feedermane, ca intrebarea e serioasa, chiar daca la gradinita, sau la evaluarea IQ ai ras si ai raspuns "corect", adica ...au aceeasi greutate!!! :lol:
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde tiih » 22 Noi 2019, 09:59

ignatov andrei scrie:
feederman scrie:cine crede ca geometria Dancileana are prioritate in fata geometriei Euclidiene are de ales intre doua variante ale prostiei: fie Vasilica fie Viorica. Oricum toate duc la Videle.


Din cate cunosc, asa, ca si rus comunist, Euclid e catalogat ca cel ce a emis o axioma, nu o geometrie.
Tot ca rus, da' de data asta... si mai comunist, spun ca... mai exista o axioma...
... n-o spun, ca mi-e rusine...! :oops:
La voi, la Sibiu, ce e mai greu:
- un kil de plumb, sau un kil de lana...?!?

P.S. Nu rade, feedermane, ca intrebarea e serioasa, chiar daca la gradinita, sau la evaluarea IQ ai ras si ai raspuns "corect", adica ...au aceeasi greutate!!! :lol:


Domnii mei,ma simt nevoit sa fac o precizare...in ce priveste geometria,aveti amundoi dreptete,Euclid a formulat 5 axiome dupa care pe baza acestor axiome a inceput sa se dezvolte in decurs de 1500 ani o stiinta numita geometrie euclidiana (Euclid a trai in sec.IV i.Hr)
Incepand cu sec 18 au aparut si alte geometrii neeuclidiene,care contesta o parte din axiome(spre exemplu in geometria euclidiana ,doua drepte paralele nu se intalnesc niciodata...in alte geometrii..ele se intalnesc...la infinit!)
In ce priveste politica...desi au viziuni politice diferite,nu cred ca dl Ignatov este comunist si nici dl feederman nazist...nu au studiat in tinerete nici Capitalul lui Marx nici..Mein Kampf...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 22 Noi 2019, 11:02

feederman scrie:.......Cu poalele in cap, dotata cu otrava imprumutata de la viperele Olguta si Firea, timp de aproape trei ore, a spurcat tot ce se putea spurca, oferind natiei deliciul suprem: mahalaua. ........

Wow! Cata ipocrizie maestre, mai că-mi crapă obrazul de rușine! Daca nu ati fi afirmat că sunteti din....locul unde a încărcat mutu iapa ( fără nici o ironie), as putea sa jur ca sunteti un mitic autentic! Altfel este greu de explicat cum mai ieri, alaltăieri, radeati cu gura la urechi, tolerand, ba chiar promovând expresia....plăcută suedeză, ori tolerand expresia cu caracter rasist ( mai subtilă, este adevarat), cum ca" încă se simte iz de pesedism"( adica pesedistii ăștia, imputiti, cam asa se traduce) acum va aratati extrem de ofuscat de mahalagismul " mamei ranitilor" săraci...cu duhul!! Ca sa nu mai amintesc de ploaia torentiala de epitete care mai de care mai....elevat, pogorata asupra " bietei femei" de ultrasii echipei ghinionstadt!
Deci tot ce spune contrandidatul este fie o inepție, fie mahalagism si xenofob, în timp ce ....tăcerea celuilalt candidat este extrem de....savantă! S-avem pardon, dar fiecare din cei doi candidați, reprezinta o anume parte populație a acestei țări, fie ca ne convine sau nu. Mai este o altă parte care sta pe margine și inca nu s-a decis daca va vota un vot negativ ( împotriva unuia sau altuia) ori nu va vota deloc. Aceasta " gloata " de votanti, ar fi dorit să îi vada alături, umăr la umăr pentru a se putea decide cine este mai nimerit sa ocupe tronul de fier din.....Game of thrones ! Dar se pare ca scenaristul, a scris ultimul episod la beție, privandu-ne de aceasta bucurie ancestrală, adică o lupta intre un barbata și o bărbat !
Este totuși de neînțeles de ce , pe finalul partiturii, dirijorul introduce aria ...trompetelor, dezacordate pe alocuri, de parcă s-ar teme ca finalul sonatei nu ar mai fi asa de sigur cu cel din partitura. Ori poate se teme că, asa cum sunt ei, românii bețivi, needucati si puturosi, ar putea avea prostul obicei ca si de aceasta data , sa-si spargă icoanele, la zi de mare sarbatoare( st. Andrei)! ' Om vedea! Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 23 Noi 2019, 10:08

ignatov andrei scrie:
Din cate cunosc, asa, ca si rus comunist,
Tot ca rus, da' de data asta... si mai comunist, spun ca... mai exista o axioma...
La voi, la Sibiu, ce e mai greu:
- un kil de plumb, sau un kil de lana...?!?:

Nu râd Bagiţa Andrei. Matale sii prea bine ca eu nu te contrazic nici odata. Pentru mine esti ca Hammurabi cugetand in farul din Alexandria. Ce scrii matale este pentru mine litera de lege. Daca mata spui de doua ori ca esti ce esti , si eu sunt ce sunt si ce mai sunt, musai sa te cred.
Te cred si in privinta celor doua kile. Deoarece problema m-a depasit, am apelat la fizicienii din piata de zarzavat,care au inceput dezbaterea pe tema data si inca nu au finalizat o concluzie. Asa am aflat ca subiectul este o preocupare permanenta a diversilor savanti de pretutindeni, unii dintre ei platind cu….capul interesu lpentru cunoastere. Pe aici se vorbeste cu mare respect despre un cercetator.din Vaslui, care vrand sa afle adevarul gol golut despre legea atractiei universale s-a ales cu capul spart pe altarul stiintei si a asa ramas , in urma unui experiment in care ne avand la dispozitie niscai mere, a folosit materiale traditionale (rasist) verificate din mosi stramosi: una bucata cuptor, una bucata drob de sare, una bucata copaie, una bucata mâţă. Grabnica insanatosire!
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 23 Noi 2019, 21:44

feederman scrie:
ignatov andrei scrie:
Din cate cunosc, asa, ca si rus comunist,
Tot ca rus, da' de data asta... si mai comunist, spun ca... mai exista o axioma...
La voi, la Sibiu, ce e mai greu:
- un kil de plumb, sau un kil de lana...?!?:

Nu râd Bagiţa Andrei. Matale sii prea bine ca eu nu te contrazic nici odata. Pentru mine esti ca Hammurabi cugetand in farul din Alexandria. Ce scrii matale este pentru mine litera de lege. Daca mata spui de doua ori ca esti ce esti , si eu sunt ce sunt si ce mai sunt, musai sa te cred.
Te cred si in privinta celor doua kile. Deoarece problema m-a depasit, am apelat la fizicienii din piata de zarzavat,care au inceput dezbaterea pe tema data si inca nu au finalizat o concluzie. Asa am aflat ca subiectul este o preocupare permanenta a diversilor savanti de pretutindeni, unii dintre ei platind cu….capul interesu lpentru cunoastere. Pe aici se vorbeste cu mare respect despre un cercetator.din Vaslui, care vrand sa afle adevarul gol golut despre legea atractiei universale s-a ales cu capul spart pe altarul stiintei si a asa ramas , in urma unui experiment in care ne avand la dispozitie niscai mere, a folosit materiale traditionale (rasist) verificate din mosi stramosi: una bucata cuptor, una bucata drob de sare, una bucata copaie, una bucata mâţă. Grabnica insanatosire!


Esti un PORC!
Ca mai esti si prost... si prost crescut...!
Mai du-te dracu'!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 23 Noi 2019, 21:52

ignatov andrei scrie:
feederman scrie:cine crede ca geometria Dancileana are prioritate in fata geometriei Euclidiene are de ales intre doua variante ale prostiei: fie Vasilica fie Viorica. Oricum toate duc la Videle.


Din cate cunosc, asa, ca si rus comunist, Euclid e catalogat ca cel ce a emis o axioma, nu o geometrie.
Tot ca rus, da' de data asta... si mai comunist, spun ca... mai exista o axioma...
... n-o spun, ca mi-e rusine...! :oops:
La voi, la Sibiu, ce e mai greu:
- un kil de plumb, sau un kil de lana...?!?

P.S. Nu rade, feedermane, ca intrebarea e serioasa, chiar daca la gradinita, sau la evaluarea IQ ai ras si ai raspuns "corect", adica ...au aceeasi greutate!!! :lol:

Axiomele sunt considerate adevaruri absolute!
Teoremele, trebuie demonstrate!

Euclid a spus:
- printr-un punct dat, la o dreapta data, se poate duce o SINGURA dreapta paralela!

Lobacevski a spus:
- printr-un punct dat, la o dreapta data, se pot duce O INFINITATE de drepte paralele!

La Sibiu, la desteptul feederman, nu are importanta volumul, ca la ei... doar Sibiul conteaza, nu mai exista alt UNIVERS!

P.S. Cand te gandesti ca ce se stie despre UNIVERS, reprezinta doar 1/1000 din realitate (sau poate mai putin)...!
Prostii de fizicieni, nu auzisera de SIBIU!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 26 Noi 2019, 20:01

Suta de lei majorare la salariul minim era considerata ... insulta ! ;)
83 lei majorare inseamna ... respect ! :oops:
https://www.bugetul.ro/guvernul-a-decis ... iul-minim/
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 26 Noi 2019, 23:42

Paul, eu sper sa ai candva puterea sa recunosti ca ai gresit!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde tiih » 27 Noi 2019, 09:35

paul scrie:Suta de lei majorare la salariul minim era considerata ... insulta ! ;)
83 lei majorare inseamna ... respect ! :oops:
https://www.bugetul.ro/guvernul-a-decis ... iul-minim/



LIKE!!!

Si acum un aspect la fel de grav:
Stie cineva cate milioane de oameni au salariu minim pe economie...mai precis ,nu iau in mana mai mult de 1500....1800 lei (adica 350..400 E pentru cei care inteleg mai greu de ce totusi multi romani prefera sa munceasca pe afara ) in Romania de azi???

Asta dupa parerea mea inseamna un amestec de "insulta" + "respect" de tot rasul... :lol: :oops:...(.preturi ca-n vest,salarii ca-n est..dupa exact 30 ani de "democratie"!)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 27 Noi 2019, 11:50

S-avem pardon! Ce are amestecul statului in economie ( de genul stabilirii unui salariu minim) cu productivitatea? Poate nu stii, dar statul , pe care îl acuzi, se "amesteca" in economie, subventionand mascat angajarile in mediul privat, evident. Exista numeroase politici ori programe prin care statul plătește sume consistente pentru salariile din mediul privat, de genul " program de ucenicie", angajări directe din somaj" etc, în care statul plătește salariile angajatului in diferite procente, deși " sclavii" produc profit pentru patron. De fapt, corect ar fi , pentru firma. După ce expiră programul, firma da faliment. Cele mai multe afaceri dau rateuri, pentru că, patronii, calculează profit doar cand nu plătesc taxele datorate la bugetul de stat. Un fel de furaciune , dar care i se spune pompos " afacere" sau " biznis"!
Existând libera circulație a forței de muncă în spațiul european, statul nu va reuși să opreasca ori cel puțin sa tempereze migrația din motive economice. Cum crezi ca va ramane un tânăr în țară sa lucrez pe 350 eu, din care sa-si plateasca si chirie, sa mănânce, sa se îmbrace, sa meargă intr-un concediu? Dar, de cele mai multe ori, patronul ( in constructii) ii da bani la negru ori il plătește la salariul minim plus ceva la negru! Pentru aceeași munca, de cele mai multe ori mult mai tehnologizata primește de 4 ori mai mult, chiar si de 5 ori in unele state, bani din care o persoana singură își plătește ce are de plătit si traieste decent. Asta însemnând sa aiba si o rata la masina, sa isi permita concediu decent!
Problema la noi o reprezintă însă corupția mare, din contractele cu tot ce înseamnă stat. Un contract pentru constructii, presupune de exemplu două componente materiale si manoperă. Cand șpagă este de 15-20 % sau cât o mai fi acum după schimbarea polilor de putere, ea se scade din manoperă. De fapt, plata manoperei este aceeași in acte, dar faptic ea se diminuează pentru a acoperi cei 20%. Adică muncitorii ( cheltuielile cu salariile) au salarii mai mici pentru că diferenta reprezinta șpagă care trebuie plătită. Cand procentul este mai mare, se umbla si la materiale. Adică se caută ceva ieftin si foarte prost, care altfel nu s-ar vinde. De aceea vedem autostrăzi....mișcătoare, clădiri renovate si care se strica imediat după terminarea construcțiilor.
Pana cand corupția mare, nu dispare, ori nu scade la cote de sub 0%, nu vom avea salarii mari in ro. Parerea mea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 28 Noi 2019, 01:40

„Au fost ani de mare hoție, sălbăticie, dar mai ales umilință. PSD a încercat și reușit să lipească imaginea României de aceea a unei maimuțe, explicând că maimuța nu e numai om, ci chiar prim-ministru. O piesă absurdă, aberantă, suprarealistă, în care am jucat toți, că ne-a convenit, că nu ne-a convenit. Toți, acoperiți de aceeași rușine, de același sentiment al neputinței, de aceeași greață. Dăncilă e un episod tragic în istoria României, nu e nimic amuzant la ea, triumful prostiei, gloria imposturii, glasul noroielii morale, chip pentru intelectul rudimentar, subuman. Nu a fost un candidat la prezidențiale, a fost doar expresia tupeului infinit al PSD, până în ultimul moment, de a arăta României că orice curcă, dacă e pesedistă, ar putea ajunge președinte".

Citiţi ceea ce merită !
;)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 29 Noi 2019, 10:31

Incet incet se limpezesc apele si pentru cei ce cred orbeste in PNL... :oops:

"Nu se repară aproape nimic din ce a distrus PSD în materie de justiție"


"Astăzi, ministrul Justiției, dl. Cătălin Predoiu, a lansat un apel ca procurorii să intensifice lupta împotriva criminalității organizate, a infracționalității cu violență și a corupției. Cred sincer că nu lipsa acestui imbold era ceea ce lipsea și astepta sistemul judiciar. De la nivelul Guvernului și al Ministerului Justiției se așteaptă măsuri concrete și ferme, mai puțin îndemnuri înflăcărate.

Sunt dezamăgit să constat că, în ciuda apelului pe care l-am făcut în mod public acum două săptămâni, Ministerul Justiției insistă să declanșeze procedura numirii procurorilor de rang înalt (procuror general, procuror-șef DNA, procuror-șef DIICOT) înainte de a face modificările legislative care reglementează procedura de numire a acestora.

Problema principală în ultimii ani, care a condus la situații de criză inacceptabile în sistemul judiciar, a fost aceea că am avut un cadru legal care a permis ca numirile procurorilor de rang înalt să se facă de către politicieni. Această problemă nu poate fi rezolvată prin schimbarea politicienilor care fac numirile, ci prin schimbarea procedurilor, astfel încât factorul politic să fie cât mai puțin implicat în aceste numiri. Miza este colosală pentru justiția și pentru democrația noastră. Trebuie să ieșim din paradigma „cei numiți de noi sunt ex-officio mai buni decât cei numiți de ei” câtă vreme factorul politic atârnă încă cel mai greu la aceste numiri.

Primul punct din Acordul pe care USR l-a semnat cu PNL pentru susținerea guverului Orban a angajat guvernul să implementeze recomandările din cadrul MCV și să pună în acord legile justiției cu avizele Comisiei de la Veneția și recomadările GRECO.
Numirea procurorilor de rang înalt nu a fost considerată o prioritate absolută de către părțile semnatare, fiind mai important ca, în primă fază, legislația să fie corectată astfel încât să fie asigurate toate garanțiile de independență și meritocrație, urmând ca numirea efectivă să fie făcută după modificării procedurilor legale.
De altfel, și în programul de guvernare votat în Parlament la instalarea Guvernului Orban se menționează angajamentul Guvernului de a pune în aplicare cu prioritate recomandările din cadrul MCV, avizele Comisiei de la Veneția, recomandările GRECO, ale Consiliilor Consultative ale Judecătorilor și Procurorilor Europeni.

Ca atare, demersurile pe care le face actualmente ministrul Justiției pentru declanșarea procedurilor de numire a procurorilor de rang înalt în condițiile legislației actuale, criticate de organismele sus menționate și de o bună parte a magistraților români trebuie abandonate până la momentul în care vom avea cadrul legal corect, echilibrat, care să ofere garanții reale de independență, prin elaborarea unei proceduri de selecție pe criterii obiective, din care să fie înlăturat factorul politic.

Nu putem continua politica în domeniul justiției urmând resemnați niște reguli pentru care organismele europene, societatea civilă și magistrații ne-au criticat atât de aspru. Nu putem spune că unele legi sunt proaste doar când sunt aplicate de PSD, dar sunt bune când le aplicăm noi. Dacă nu schimbăm paradigma, ne vom întorce iar și iar în același loc de unde am plecat și vom genera aceleași crize.

Rezolvarea problemei deficitului de personal din magistratură nu se face prin prorogarea intrării în vigoare a modificărilor făcute de Dragnea, ci prin abrogarea lor. De ce să mai amânăm un an? Pentru a o lua iar de la capăt anul viitor?

Înțeleg că s-au făcut niște promisiuni la acordarea încrederii pentru Guvernul Orban, dar unele dintre ele se bat cap în cap. S-au promis de toate tuturor. Și atunci, dacă tot nu poți mulțumi pe toată lumea, de ce alegi să-i mulțumești pe Tăriceanu și UDMR, care au batjocorit justiția alături de PSD, întorcând spatele celor care au înghețat în stradă la nenumărate proteste și care au luat bastoane în cap și gaze lacrimogene pe 10 august? Din calcule politice?

Nu aș vrea să aud de la cineva argumentul Referendumului. Referendumul acela, cu toată stângăcia cu are au fost formulate întrebările, a fost eminamente PRO justiție, PENTRU ocrotirea cetățenilor onești în fața infractorilor, nicidecum pentru păstrarea Secției Speciale sau a legii recursului compensatoriu. Referendumul a fost consultativ și produce efecte politice, nu juridice. Ce au înțeles politicienii din acest rezultat. Fiecare se pare că a înțeles ce a vrut și ce îi convine.

În privința desființării Secției de Investigare a Infracțiunilor din Justiție, anunțul că Guvernul nu va proceda la desființarea ei și că așteaptă să îi convingem în Parlament pe Nicolicea și Iordache, ori pe Tariceanu și Ponta, este dezamăgitor. Această armă instituțională creată de Dragnea pentru intimidarea magistraților trebuie dezasamblată rapid.

Dacă mai adăugăm și atitudinea Ministerului Justiției față de Legea recursului compensatoriu, avem în față un peisaj dezolant. Nu se schimbă mai nimic, nu se repară aproape nimic din ce a distrus PSD-ul în materie de justiție. Ok, nu mai stăm cu teama că se dă mâine ordonanță de amnistie și grațiere, dar legea recursului compensatoriu scoate AZI criminalii și corupții din penitenciare, iar procurorii de rând înalt vor fi puși pe funcții tot de politicieni.

Cum adică nu abrogăm legea asta odioasă pentru că se supără CEDO și ne sancționează? CEDO nu știe ce efecte oribile a produs acest act normativ? Dacă nu știe, e rolul MJ să întocmească un dosar bine documentat cu studii și analize și să le arate judecătorilor de la CEDO aceste orori. Sunt sigur că nu ne vor sancționa dacă începem reabilitarea centrelor de detenție și abrogăm aceasta lege nenorocită. Mai ales că CEDO nu ne-a cerut niciodată să adoptăm legea recursului compensatoriu, ci să propunem un plan coerent de măsuri care să rezolve problema condițiilor din penitenciare."


Sursa: https://www.facebook.com/search/top/?q= ... SEARCH_BOX
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron