Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 29 Noi 2017, 20:24

akmm scrie:
csaa scrie:
akmm scrie:1.In Germania benzina e mai ieftina pentru ca pretul pe baril e mai mic.
2.Tinerii pleaca din cauza noastra, a celor care ramanem.

De unde cumpara nemti petrol? De pe Marte? Sau de la Isis?

Hai ca asta cu petrolul am nimerit-o.Dar punctul doi?

Cu punctul 2? Nu vad legatura de cauzalitate, dar poate exista. Si daca am pleca noi ar ramane ei?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde akmm » 04 Dec 2017, 10:03

csaa scrie:Cu punctul 2? Nu vad legatura de cauzalitate, dar poate exista. Si daca am pleca noi ar ramane ei?

No comment.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 04 Dec 2017, 10:17

Ba vad ca da.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 04 Dec 2017, 14:26

Pesediştii e şi ei oameni ...
E bine că fac un protest al lor dar ... unul cu o agendă de revendicări stabilită de la partid, organizat de partid ... nu ştiu cît de bine se potriveşte omului de rînd.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-221 ... imarie.htm

De ce nu au făcut pînă acum mitinguri spontane ?
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 04 Dec 2017, 15:12

Mda...cat de lichea tre' sa fi ca sa scoti populatia in strada cu arcanu, pentru a te proteja de ...justitie?
Cine le ia votul ? Sa guverneze tata si sa nu se ocupe din primul an de guvernare de prostii. Sa nu-si dea singuri guvernul jos, sa nu-si dea singuri la gioale si sa nu-si mai bage singuri cutite in spate unii la altii. Ca apoi sa dea vina pe aia ce muncesc.

Nu as vrea sa fiu in inima celui ce va iesii in strada la miting rosu.Ca nu stiu ce sa strig .
Pot sa dau cateva sugestii.
1 Jos Justitia.
2 Coruptia e romania ! Sa fie lasata sa lucreaza
3 Hotia e cu noi
5 Betia e cu noi
6Prostia e cu noi
7Marlania salveaza Romania
8 PSD nu e ciuma rosie.E o ciuma normala !! Se stie !!
9 Dracnea !! Dracnea !! Belina-i Belina-i... in no- mans -land !
10 Bazilia e cu noi !!

ETC ETC


Va invit pe toti sa cautati sloganuri potrivite, dam si noi o mana de ajutor.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 04 Dec 2017, 23:55

csaa scrie:Nu stiu ce se striga ca n-am avut timp si chef sa ma uit la tv sau pe facebook,dar nu am auzit sa se strige impotriva vreunei companii.


Se pare ca viata este dreapta, se va ivi curand ocazia sa strigi impotriva multinationalelor, impotriva Europei, impotriva Nato si poate chiar pro gratiere criminali, violatori si talhari la drumul mare.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 05 Dec 2017, 11:19

Odata si odata trebuie sa scuturam jugul multinationalelor care vor sa ne faca o colonie. Cinste celor doi patrioti craioveni care ne arata calea demnitatii si a progresului. Sambata la ora 15 putem sa ne luam tara inapoi. Toti angajatii de la Ford au ocazia sa –si castige definitiv libertatea, sa nu se mai lase exploatati, sa iasa in fata uzinei si intr-un glas sa strige : Ajunge! Yankee go home! Cu fabrica voastra cu tot! La fel pot face si cei de la Dacia, cei de la Mital, din Bucuresti si Ilfov si de pe unde or mai fi. Sa vezi atunci fericire pe capul romanului. Jos statul Paralel! Traiasca si infloreasca statul perpendicular!
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde akmm » 05 Dec 2017, 14:00

feederman scrie:Odata si odata trebuie sa scuturam jugul multinationalelor care vor sa ne faca o colonie. Cinste celor doi patrioti craioveni care ne arata calea demnitatii si a progresului. Sambata la ora 15 putem sa ne luam tara inapoi. Toti angajatii de la Ford au ocazia sa –si castige definitiv libertatea, sa nu se mai lase exploatati, sa iasa in fata uzinei si intr-un glas sa strige : Ajunge! Yankee go home! Cu fabrica voastra cu tot! La fel pot face si cei de la Dacia, cei de la Mital, din Bucuresti si Ilfov si de pe unde or mai fi. Sa vezi atunci fericire pe capul romanului. Jos statul Paralel! Traiasca si infloreasca statul perpendicular!

Ca tot am revazut de curand ,,Inchisoare Ingerilor'' pentru a nu stiu cata oara zic si eu: Traiasca statul optuz!
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 05 Dec 2017, 15:15

feederman scrie: Toti angajatii de la Ford au ocazia sa –si castige definitiv libertatea, sa nu se mai lase exploatati, sa iasa in fata uzinei si intr-un glas sa strige : Ajunge! Yankee go home! Cu fabrica voastra cu tot! La fel pot face si cei de la Dacia, cei de la Mital, din Bucuresti si Ilfov si de pe unde or mai fi.

Nu cred că angajaţii din mediul privat vor participa la protestele guvernanţilor.(ştiu, sună straniu protestele guvernanţilor dar, asta e :lol: )
Vor participa:
- în primul rînd, membri de partid - cei care au obligaţii, cei cărora partidul le-a dat şi acum le cere.
- bugetari în general, oameni care au slujbe asigurate, fără presiunea concurenţei pe post, fără obligaţia sau grija competenţei la locul de muncă.
- persoane de bună credinţă dar defavorizate, cu venituri foarte mici, asistaţi social, oameni pentru care orice pomană oricît de mică, contează. Cei mai mulţi dinte ei nu înţeleg că "S"-ul din denumirea partidului PSD, respectiv Social, nu este altceva decît o minciună.
- toţi cei care într-o formă sau alta sunt conectaţi la robinetul prin care se scurg beneficiile corupţiei, chiar dacă la unii dintre ei doar picură din cînd în cînd. Aici găseşti oameni la care nu te-ai aştepta să fie angrenaţi în circuitul marii corupţii dar care, aşa cum puteţi vedea dintr-o investigaţie excepţional documentată, împotriva tuturor aparenţelor sunt cooptaţi şi angrenaţi acolo.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 05 Dec 2017, 17:51

csaa scrie:Pai nu stiu ce vrei tu, dar eu nu mai vreau conventia de trista amintire DA. Chiar nu vreau sa mai am un ministru de genul lui Dejeu, ministru de externe de genul lui Severin sau ministru transporturilor.....de trista amintire .

La alianta DA......aveau numai viraje necontrolate (derapaje), ce vroiau sa faca unii ministri era daramat de ceilalti ministri. Ce vroia sa faca PNTCD era blocat de PNL si toooot asa.

S-a scumpit benzina si s-a ieftinit ghiveciul. Legume si trufandale din gradina democratiei originale, amestecate la gramada si asezonate cu esenta de trandafiri pentru condimentare. La final nu se prea asorteaza. Conventia lui Dejeu si Severin se numea pur si simplu Conventia Democrata din anii '96-2000. Cei doi nu au fost membri in Alianta DA din 2004-2007. Ei nu aveau nimic de-a face cu Alianta DA. In alianta DA , nu conventia DA, PNL nu putea fi blocat de PNT pentru ca pur si simplu nu mai existau din pdv politic. Din 2000 ei nu au mai avut membri in parlament, cu atat mai mult in guvern; acolo sunt ministrii. Democratia este greu de inghitit alaturi de ghimpii trandafirii serviti regulamentar din frageda pruncie. Senzatia sugerata de consumul indelungat de legende rosii, ar trebui sa fie ca Iliescu si Nastase ne-au impins pana la poarta raiului.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 05 Dec 2017, 18:36

feederman scrie:...... Conventia lui Dejeu si Severin se numea pur si simplu Conventia Democrata din anii '96-2000. Cei doi nu au fost membri in Alianta DA din 2004-2007. Ei nu aveau nimic de-a face cu Alianta DA. ......

Ai dreptate, dar tot doua aliante de rahat au fost.
Bambucha scrie:...
Se pare ca viata este dreapta, se va ivi curand ocazia sa strigi impotriva multinationalelor, impotriva Europei, impotriva Nato si poate chiar pro gratiere criminali, violatori si talhari la drumul mare.

De unde ai dedus tu asta? Din faptul ca i-am criticat pe cei care au protestat isteric fara sa stie ce vor provoca? Sau din faptul ca am reamintit niste jafuri ordinare savarsite de unele .....multinationale (desi eu nu le-am numit generic)?
Usor si gresit cataloghezi si pui etichete! Oare ce arata asta :roll:
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 05 Dec 2017, 19:35

ca sa intelegem ce se intampla cand coruptia e in floare
couptia poate ucide si o tara

https://extranews.ro/ilie-serbanescu-bu ... -facebook/
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 05 Dec 2017, 19:58

csaa scrie:........ i-am criticat pe cei care au protestat isteric fara sa stie ce vor provoca?

Te-am atenţionat şi cu altă ocazie măi csaa, în legătură cu opiniile tale despre fapte pe care nu le cunoşti.
Pe ce se bazează afirmaţia: au protestat isteric ?

O declaraţie despre un eveniment la care nu ai participat sau măcar asistat, ca martor, se încadrează de obicei la mărturie mincinoasă.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Mircea_63 » 05 Dec 2017, 20:12

csaa scrie:.. am reamintit niste jafuri ordinare savarsite de unele .....multinationale (desi eu nu le-am numit generic)?


Ne jefuiesc "multinationalele"!? Cum procedeaza?

Isi repatriaza profitul? Este ceva ilegal, sau asa e regula stabilita de Statul Roman?

Nu isi declara profitul real? Respecta Sistemul Contabil impus de Stat? Daca da, care este neregula? Daca nu, cine trebuie sa verifice?

Incalca vreo lege? Daca nu, atunci ce avem a le reprosa? Daca da, atunci cine trebuie sa ia masuri.

Au angajati romani si ii plateste prost?
Nimeni nu te obliga sa te angajezi la ei.

Recunosc, eu nu inteleg nimic din reprosurile aduse multinationalelor. M-as bucura sa ma lumineze cineva! Multumiri anticipate. :)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 05 Dec 2017, 20:15

Regele Mihai nu mai este.
Iliescu nu are nici macar un guturai amarat. Daca mai traieste mult , si mai mor parte din generatia lui, Iliescu va putrezii pe trotoar ca nu are cine sa-l ingroape.


Cu privire la multinationale si profitul lor " pe spatele acestei tarisoare".

Daca maine se deschide posibilitatea sa culeg miere in Ucraina de ex, sa folosesc mana de lucru ieftina, oare ce fac cu mierea si cu banii obtinuti?
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 05 Dec 2017, 20:36

Salut!

Pai simplu!...Iti tragi o vila la Moscova!.... :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


cron