Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 03 Iun 2019, 16:01

Da da' vezi matale, legenda spune ca seara, sasii ăștia pe care matale ii lauzi , ii trimetea pe români să le cumpere tigari de la un chioșc din afara cetății, după care închideau porțile. Dar este doar o legenda! Am voit sa iti mai zic ca stirea cu peluza curata a aparut dupa ce ieri, un cameraman neinspirat, a transmis în direct imagini de la aeroport, cu resturi de hârtii pe jos si mici preturi de apă, din zona umbrelelor pentru public. Ce neobrazare, auzi sa arăti lumii asa ceva? Cu marele fan brânză in primul plan? De neimaginat! Apoi, sa dreagă busuiocul, au dat-o pe aia cu curățenia. Din alta parte.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 03 Iun 2019, 16:06

paul scrie:Pentru astia ... criminali, talhari, pedofili, violatori, nu-mi amintesc sa fi fost vreo intrebare la referendumul pentru ... justitie ! :oops:

referendumul pentru ... justitie !
Deorece referendumul desfasurat la cererea unui fistecine fost imperfect, cu intrebari fara relevanta, trebuie stiut ca daca poporul este nemultumit poate sa ceara un alt referendum referitor la ce vrea muschii d-voastre sau ai lui Dragnea.. Se poate intreba de exemplu ceva despre Codruta Kovesi; cum sa o … cum sa o … Curaj, intrebati. Curaj si cand va trebui sa aflati. Daca nu reusiti, urmariti ce se va intampla astazi in senat. Tocmai se va vorbi despre cea mai perversa crima, talharie, hotie, numita generic coruptie care le insumeaza pe toate . Se va da sau nu amnistie ascunsa sub forma unui vot de mentinere a imunitatii (protejarea hotilor in fata legii) unui derbedeu cu staif si cu abonament de 30 de ani la salariul si privilegiile de demnitar? Palarie intr-un picior, ghici caline ce-i. Nu se poate pentru ca ar fi un abuz. Or se va schimba vremea. Sper sa va indignati si cand alte cateva zeci de hoti se vor coaliza sa-l amnistieze pe cel mai barbat frumos si destept de pe podul de la Agigea.
Nationalist, nu-i asa iepuras?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 03 Iun 2019, 16:33

Nu laud ci incerc ,că după 70 de ani sa se știe și altele. Și da... târgoveții , cerșetorii, proscrișii erau scoși noaptea din cetăți. Peste tot. Și nu din cauza că le văruia peste noapte casele locuitorilor din cetate.
Lecturați de exemplu istoria satului Bungard. De la germanul baumgarten. Adică livada.
Au făcut pe la 1300 o livadă lîngă cibin. Populata cu...bulgari. ăștia se diluează , trec la nume nemțești etc religie etc. După invaziile mongole, este populat cu români. Ăștia...ortodoxi, vor biserica . De piatră. Bine, dar vă faceți și școala. ! Nu avem bani! Luați pe ăștia. Atât școală cât și biserica sunt in picioare. Pot fi văzute. De piatră.
Poate e interesant:.
https://youtu.be/wbXsvEUvzGs


Pot să întreb ce s-au întâmplat cu etniile din Dobrogea? Cu țiganii din Valahia? Cu bulgarii din zona? Cu rutenii, cu evreii, cu... atâtea este etnii. Dar...poate e interesant sa vedem când a dispărut ultimul bordei din tara. Ca idee.
Și da, Transilvania a fost un exemplu de comunitate interetnică, o mie de ani. La Viena se vorbeau 52 de limbi oficiale. În Transilvania erau 5 culte creștine. Fiecare cu treaba lui. "Sau înghițit" sute de ani. Fără prea multe conflicte de durata. Un exemplu de europenism.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde jonny_it » 03 Iun 2019, 17:43

Ioan Guist scrie: "Sau înghițit" sute de ani. Fără prea multe conflicte de durata. Un exemplu de europenism.


Eu zic doar Nusfalau, Treznea, Ip, Band, Sarmasu, Moisei, Oroiu .. etc .. "europenism" = prietenii tai vin si ma omoara, dar noi ramanem in continuare prieteni :lol:
Istoria recenta este printre singurele(NU singura) perioada cand europenii nu s-au macelarit intre ei din diferite motive. "europenism"-ul asta este ca si prietenia cu Rusia :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 03 Iun 2019, 18:40

Ca istoria umană e cruda? Că fiecare familie are sânge pe mâini? Asta spui? De la Cain și până la mine, toți avem sânge pe ghiare.

Resentimentele, lipsa îngăduinței și ura perpetua (inclusiv aici) nu duc decât la porți închise.
Transilvania, cu toată opoziția, e un model. Că alfel, daca ne luam doar după o parte a istoriei, la 1918, trebuiesc sa nu mai fie picior de român.
Când de fapt...e viteversa
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Neafiliatul » 03 Iun 2019, 18:47

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde jonny_it » 03 Iun 2019, 19:06

Ioan Guist scrie:Ca istoria umană e cruda? Că fiecare familie are sânge pe mâini? Asta spui? De la Cain și până la mine, toți avem sânge pe ghiare.

Resentimentele, lipsa îngăduinței și ura perpetua (inclusiv aici) nu duc decât la porți închise.


Am facut facultatea la Tg Mures + o perioada am lucrat acolo, apoi la Sibiu, etc .. Nici nu ai cum sa fii suparat pe cineva, nepotii si tranepotii ce vina au ca bunicii au fost tembeli?! :)

Ioan Guist scrie:Transilvania, cu toată opoziția, e un model. Că alfel, daca ne luam doar după o parte a istoriei, la 1918, trebuiesc sa nu mai fie picior de român.
Când de fapt...e viteversa


Moldova este un model(haideti sa ne laudam moldovenii mei) :lol: , si pe aici tot treceau pana acum 2-3 ani rusi(NU moldoveni de peste prut) catre UE(vacante in special) si nu a zis nimeni nimic, cu toate ca in gand cred ca 99% dintre cei din zona isi imaginau deja 99 de feluri cum pot fi torturati :lol: Dar la fel, ce vina au ei?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 03 Iun 2019, 19:11

Bravo moldovenii mei. Un exercițiu ...ce promite.
Diferența , e că avem locuri unde de 1000 de ani, am perfecționat... exercițiu... îngăduinței
Ultima oară modificat de Ioan Guist pe 03 Iun 2019, 19:31, modificat 1 dată în total.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde jonny_it » 03 Iun 2019, 19:20

Ioan Guist scrie:Bravo moldovenii mei. Un exercițiu ...ce primite.
Diferența , e că avem locuri unde de 1000 de ani, am perfecționat... exercițiu... îngăduinței


Eh, voi v-ati grabit, aici acum 400 inca le taiam capul celor care treceau prin zona fara sa ne anunte. :)
Aici este o mica diferenta intre Ardeal si Moldova in ce priveste convetiurea dintre popoare.
Totusi sa nu uitam ca Ardealul a fost mult timp sub ocupatie, voiau sau nu locuitorii din zona trebuia sa traiasca impreuna. Rascoalele alea facute de romanii din Ardeal(uneori participau si alte neamuri) nu au fost facute pentru ca totul era roz si ei traiau fericiti. Si trebuie sa recunosti ca ardelenii sunt putin mai ingaduitori, suporta calcatul pe bombeuri, dar si cand i-ai calcat pe bocanci cu ambele picioare trebuie sa te feresti.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde mircea.costache » 03 Iun 2019, 21:45

Bună seara !

Oooooooo....ho...hoooooooooooooooooooooooo.......Patima și lauda depășesc capacitatea mea de toleranță.
,,Lauda de sine ce miroase a bine,,. Sper să nu-l fi greșit ???.

Paci e de treabă macelar. Musai la recalificare cu mine.

Doamne mai aruncă ceva minte peste români.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde teinegru64 » 03 Iun 2019, 21:46

Încearcă sa fii mai subtil.Depresia face ravaGII.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 03 Iun 2019, 21:58

Revin. Va sâcâi până... Poate poate...ne revenim că țara.
https://www.facebook.com/10000062540067 ... 931392496/

E confirmată.

PS. Nu manifestanții sunt de vina. Ci taman ăla din Rahova, ăla ce se ascunde sub imunitate, aia ce ciordesc dimineață la micul dejun...în joacă și de încălzire
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 03 Iun 2019, 22:32

Serios!!!????
Poza e facuta inainte de....sau aia au plutit pe deasupra ierbii.....
Ma rog..... alta minune....sau alti fraieri .....
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 03 Iun 2019, 22:47

Sau alți incapabili

Girafa nu iexiata!
Majoritatea de la Blaj,au stat pe beton și pavele.
Da ... nu-i așa? De ce sa fie real când suntem obișnuiți cu ...culturile de folie și pungi.
Uite, că idee. Anul asta am luat după noi o familie din zona Calafat. Cu stupi. Soț și soție. Fain oameni.bun zaibăr Nu au trecut munții niciodată. Eu nu am făcut fotografii in zonaa de sud cu "cultura de plastic". Și nu am postat. După ce au intrat în Ardeal, nu au înțeles la propriu de ce nu sunt folii pe camp.
La ei in zona nu am văzut tomberoane de colectare deșeuri. Ce sa vorbim de selecție a deșeurilor. De vina nu sunt oamenii ci ..feudul ce-și umple buzunarele de 30 de ani în detrimentul electorului.
Bineînțeles cu locotenenții aferenți
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 04 Iun 2019, 00:06

Nu contesta nimeni ca Ardealul in general si orasele mari din Ardeal in special sunt mai curate decât alte zone. Asta tine de educație, cultură și mai ales de administrație care crează condițiile pentru un mediu curat.
Eu vorbeam de gazonul din fotografie si, ca un tip care ai lucrat si dupa ploaie, stii ca intr-o faneata proaspăt udata, după trei drumuri ă aparut imala. Nici nu trebuie sa recunosti ca te-ai repezit sa te lauzi dar asta este.
Fără a vrea sa jignesc sibienii sau locuitorii altor orașe din Ardeal, din punctul meu de vedere, cel mai frumos oras vizitat si unde m-am simtit textrem de bine, atat in ceea ce priveste arhitectura si clădirile vechi dar și modul de a interacționa al oamenilor este Oradea. Cam de două ori pe an merg la bai cateva zile si nu am simtit nici o diferenta in a fi tratat ca roman, cu accent sudic , în acest oraș.
În schimb, de cate ori merg la Sibiu, ultima dată în luna martie a acestui an, cand te simte cu accent sudic, oamenii devin aroganți si incep sa te trateze de sus. Poate este doar parerea mea si nu vreau sa judec pe nimeni, dar de fiecare data cand merg la Sibiu, am acelaș sentiment de înstrăinare care îl simt cand merg in Austria, de exemplu.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 04 Iun 2019, 07:49

Democratii ingrijorati de esecul referendumului incomplete al lui Iohanis , au avut ieri, in jurul orei 17, ocazia de a vedea si auzi cine ii protejeaza pe corupti in fata legii. Majoritatea din senat a facut scut intre un presupus- e voie?- infractor si bratul legii. Prin votul ei -a majoritatii- au scuipat pe lege si pe principiul egalitatii tuturor cetatenilor in fata ei. A fost de fapt o amnistie acordata unor indivizi pentru care miruirea nu mai ajuta. Discursul emotionant al lui Serban Nicolae a statuat solidaritatea de gasca a coruptilor de la paralela 45. Deci draga ingrijoratule, cine da amnistii pentru criminalii cu staif? Cine incurajeaza infractionalitate incepand cu varful ei coruptia? Coruptia actioneaza ca o umbrela a tuturor tipurilor de criminalitate.
Ioan Guist scrie:Revin. Va sâcâi până... Poate poate...ne revenim că țara.
https://www.facebook.com/10000062540067 ... 931392496/

E confirmată.

PS. Nu manifestanții sunt de vina. Ci taman ăla din Rahova, ăla ce se ascunde sub imunitate, aia ce ciordesc dimineață la micul dejun...în joacă și de încălzire

Tot suntem sub imperiul amintirii referendumului. Fotografiile respective – daca nu sunt masluite de oamenii lui Soros - prin procedeul pixelului albastru – se pot constitui intr- un referendum cu o intrebare foarte simpla:
Ce doriti dragi romani?: ASA?..... (cu da sau ba)
Sau ……………………….... : ASA?......( cu da sau ba)
Nationalist, nu? Aproape sovinist.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori