Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 26 Feb 2018, 15:09

Tutuianu, deputat psd , astazi intr-o declaratie pentru Digi 24: Daca Iohanis nu semneaza demiterea lui Kovesi, ne vom adresa curtii constitutionale care va da o decizie istorica. Este prima amenintare fara echivoc, cu demiterea presedintelui.. Vad pe aici o multime de oameni tineri care nu prea stiu ce a fost comunismul. Vor afla ce insemna statul mafiot. Somn usor dragi romani. Dormiti cu c….l pe camesa. In felul acesta cat de curand aici se va srie o poezie: Partid iubit, iubit conducataor. Calea Venezuelei este deschisa.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 26 Feb 2018, 22:54

ioanpuiu scrie:
csaa scrie:Despre ce greseli vorbesti mataluta in raportul lui nea Tudorel?

Scuză-mă că ţi-o spun aşa pe şleau şi în public dar eşti bîtă, csaa. Ori asta ... ori eşti bandit.
Cum încă nu am renunţat cu totul la ideea că ai fi un om corect (deşi am rezerve serioase în sensul ăsta) şi nici nu am dovezi concrete că eşti necinstit, rămîne deocamdată valabilă prima opţiune, reaspectiv că eşti "bîtă" în domeniu.

Nu uita că vorbim despre d-l Tudorel Toader, Ministrul Justiţiei în funcţie la momentul ăsta, un om blindat de titluri şi diplome care mai de care mai prestigioase, atestat ca fiind o somitate în materie, un om de la care se aşteaptă competenţă şi claritate în expuneri.
Ori pînă şi tu ... care eşti un pîrlit în domeniul juridic prin comparaţie cu el (ce să mai zic de mine ;) ) ai declarat în scris:
csaa scrie:Am recitit raportul si......... Nu prea inteleg ce a vazut dom' ministru, dar la finalul celor trei decizii scria clar ca nu e conflict juridic de natura constitutionala.

Evaluarea d-lui ministru poartă titlul ... "Raport privind activitatea managerială de la Direcţia Naţională Anticorupţie"
afară-i vopsit gardu' ....PNG

Poţi începe cu asta ... titulatură versus conţinut

Hai, bagă-te csaa! ... arată-ne dacă eşti cu adevărat "bîtă" sau doar un bandit mărunt!
Una din două :lol:

Asa o fi. Sunt bata, recunosc. Dar nici nu ma las condus de "formatorii de opinie". Prefer sa vad eu, un fel deToma daca vrei.
La cafeaua data de tine am renuntat in momentul ofertei. Era falsa.
Oricum, te rog sa ma luminezi. Eu am pus cateva semne de intrebare in continutul raportului MJ. Tu spui ca sunt mai multe greseli.... Releva-le te rog.

Inca ceva: Daca nu scandez impreuna cu tine "Jos....!" sau "Sus.....!" nu inseamna neaparat ca sunt impotriva ta. Inseamna ca explicatiile tale nu m-au lamurit, ca motivele tale nu mi se par relevante.
Ok?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 27 Feb 2018, 01:35

csaa scrie:
ioanpuiu scrie:Una din două :lol:

Asa o fi. Sunt bata, recunosc.

Bravo csaa, bravo!
Acum vezi ce uşor e să-ţi facă cineva un "raport" ale cărui concluzii sunt, una proastă iar cealaltă şi mai proastă ?

Raportul este rezumatul analizei activităţii cuiva, în esenţă.
Orice cercetare de genul ăsta TREBUIE să cuprindă două capitole distincte: realizări şi deficienţe. Asta, ca să fie obiectiv şi credibil.
Din punctul ăsta de vedere, raportul ministrului nu e doar şchiop, e olog de-a dreptul.
Aşa se procedează cînd vrei să dai la gioale, să rupi picioarele cuiva.

La fel ca tine, şi DNA-ul are realizări, părţi bune, dar dacă vrei neapărat să "îngropi" pe cineva ascunzi tot ce este pozitiv şi subliniezi îngroşat restul. Cînd nu ai mare lucru de subliniat, mai şi inventezi.



P.S. - şi eu sunt suspicios de fel dar tu eşti aproape paranoic ... ce, credeai că vreau să-ţi strecor esenţă de democraţie în cafeaua aia? :)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde akmm » 27 Feb 2018, 08:38

feederman scrie:Tutuianu, deputat psd , astazi intr-o declaratie pentru Digi 24: Daca Iohanis nu semneaza demiterea lui Kovesi, ne vom adresa curtii constitutionale care va da o decizie istorica...

In toata povestea asta cel mai frumos e ca stie Tutuianu ce va face Curtea.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 27 Feb 2018, 09:52

ioanpuiu scrie:
csaa scrie:
ioanpuiu scrie:Una din două :lol:

Asa o fi. Sunt bata, recunosc.

Bravo csaa, bravo!
Acum vezi ce uşor e să-ţi facă cineva un "raport" ale cărui concluzii sunt, una proastă iar cealaltă şi mai proastă ?

Raportul este rezumatul analizei activităţii cuiva, în esenţă.
Orice cercetare de genul ăsta TREBUIE să cuprindă două capitole distincte: realizări şi deficienţe. Asta, ca să fie obiectiv şi credibil.
Din punctul ăsta de vedere, raportul ministrului nu e doar şchiop, e olog de-a dreptul.
Aşa se procedează cînd vrei să dai la gioale, să rupi picioarele cuiva.

La fel ca tine, şi DNA-ul are realizări, părţi bune, dar dacă vrei neapărat să "îngropi" pe cineva ascunzi tot ce este pozitiv şi subliniezi îngroşat restul. Cînd nu ai mare lucru de subliniat, mai şi inventezi.



P.S. - şi eu sunt suspicios de fel dar tu eşti aproape paranoic ... ce, credeai că vreau să-ţi strecor esenţă de democraţie în cafeaua aia? :)

Stiu ce inseamna un control de daramare. Am trecut prin asa ceva, dar in cazul de fata e de discutat. Inspectia judiciara nu e (inca) in subordinea ministrului.
Tu ai citit rapotul MJ si anexele? Macar concluzia de la fiecare anexa?


In ce priveste democratia din cafea.....ti-am mai dpus: convinge-ma ca ai dreptate. "Crede si nu cerceta!" accept doar in ce priveste religia.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 27 Feb 2018, 10:32

csaa scrie:Stiu ce inseamna un control de daramare. Am trecut prin asa ceva, dar in cazul de fata e de discutat. Inspectia judiciara nu e (inca) in subordinea ministrului.
Tu ai citit rapotul MJ si anexele? Macar concluzia de la fiecare anexa?

Nu te întinde măi csaa că-ţi ies ciolanele de sub plapumă ... şi se văd!

Repet întrebarea:
titlul raportului versus conţinutul raportului. (atît deocamdată ... nu te ascunde în anexe!)
Cîte din cele 20 de puncte se referă la management şi cîte nu?


P.S. - dacă vrei să răspunzi cinstit, bine! ... dacă nu, eu m-am săturat să te alerg prin păpuriş, pe unde te ascunzi tu.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde mircea.costache » 27 Feb 2018, 11:41

feederman scrie:Tutuianu, deputat psd , astazi intr-o declaratie pentru Digi 24: Daca Iohanis nu semneaza demiterea lui Kovesi, ne vom adresa curtii constitutionale care va da o decizie istorica. Este prima amenintare fara echivoc, cu demiterea presedintelui.. Vad pe aici o multime de oameni tineri care nu prea stiu ce a fost comunismul. Vor afla ce insemna statul mafiot. Somn usor dragi romani. Dormiti cu c….l pe camesa. In felul acesta cat de curand aici se va srie o poezie: Partid iubit, iubit conducataor. Calea Venezuelei este deschisa.


Mai demoleaza din casele luate pe ''MEDITATII'' ale domnitorului tau.

Ce SILA SCARBOASA poti sa CREEZI.
Citez : Cinstea noastra si MANDRIA ,IOHANA si presedintia.Romania pe unde.....este,vine,.......auuuu,.....daaaaa,prin peregrinarile din america ,Germania,la CURSURII de PERFECTIONARE
......................................................................................ETC., S.A.M.D.
LASANEEEEEEE...................LASANEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE

Bine Domnia Voastra ,pastrati-l pentru SIBIU , TARA asteapta BARBAT nu "comis voiajor"' la instructaje.

Ce sa zic ??? Ce sa RESPECT ????
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 27 Feb 2018, 11:56

Pai ce faceti domnule costache? Direct in mijlocul strazii? Vreti sa va vada copiii? :oops:
Nu mai bine stati in sectie si faceti "dezvaluiri" la vorbitor?

Pacat ca nu gustati T.Caragiu.

Sorcova, vesela,
Sa traiti, sa-mbatraniti,
Ca un mar, ca un par
Ca un fir de trandafir.
Ca merii, ca perii,
In mijlocul verii.
Ca vita de vie,
La Sfanta Marie.
Tare ca piatra,
Iute ca sageata.
Tare ca fierul,
Iute ca otelul.
Vacile laptoase,
Oile lanoase,
Porcii unsurosi,
Copii sanatosi.
Cate cuie sunt pe cas,
Atatia galbeni pe masa.
La anul si la multi ani!
Sa traiti sa ne dati bani!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde cristian bh » 27 Feb 2018, 11:58

Costache,....incepusem sa ne ingrijoram ca incepi sa devii coerent,....da apa de ploaie se facu ninsoare,.... ;)
Baftalmo!
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 27 Feb 2018, 12:44

Mirciulica tata, mai lasa-l pe drojdie vreo doua saptamani, sa fie o noapte senina cu luna plina. Intre timp , ca sa-ti treaca aleanul, mai scrie cateva poezii, ca vaz ca improasca talentul din tine. Si grija mare la izmene, sa nu lase urme si sa nu te prinda evenimentele cu ele in vine. Nici fara ele. Ca e rusine mare mă neica.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 27 Feb 2018, 13:15

Puiule imi place si mie poezia, dar nici chiar asa. Daca vrei sa alergi prin papuris treaba ta, eu sunt in alta parte. Ala e raport facut cu respectarea tuturor conditiilor de forma. Ca iti convine sau nu continutul.....e alta poveste.
Clar nu e rechizitoriu, asa cum sustin "formatorii de opinie".
Eu te intrebam, concret, ce neconcordante ai gasit si tu in fondul raportului (ca eu ti-am spus ce ma nedumireste). Vrei sa cred ca nu ai trecut de titlu?????
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 27 Feb 2018, 18:19

Astazi 27 feb 2018 toti romanii au fost martorii degradarii unui individ de la rangul de jurist si rector universitar la cel de angajat penibil al a3 si trompeta a puscariasului Voiculescu. S-a renascut totodata speranta si convingerea ca Romania nu este sat fara caini.
CCA, dupa ce iesi de sub birou, linge-ti ranile ca te astept la pescuit pe malul Sebesului. Vino cat mai repede, pana nu-si repara Mirciulica ventilatorul.
Nu mai scapa doar cine poate.
Ultima oară modificat de feederman pe 27 Feb 2018, 18:20, modificat 1 dată în total.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 27 Feb 2018, 18:20

csaa scrie: Ala e raport facut cu respectarea tuturor conditiilor de forma. Ca iti convine sau nu continutul.....e alta poveste.

Iarăşi dai mă cu ghiocu' ? ... ştii tu că nu-mi convine.
Nu-mi convine minciuna şi prostia dar "raportul" este atît de slab în substanţa lui încît nu mă deranjează.
Opiniile noastre de amatori contează oricum prea puţin, sau de loc. Contează cele ale profesioniştilor în domeniu: Scrisoare deschisa semnata de peste 1.000 de magistrati

Înţeleg că nu-ţi place şi nici nu-ţi displace raportul sau persoana ministrului Tudorel Toader că doar nu joacă la Astra Giurgiu.
De fapt, în toate susţinerile tale nu sprijini pe cineva anume, tu pledezi pentru o stare de fapt care-ţi convine, pentru o justiţie blîndă, pentru un prag valoric la abuzul în serviciu (să ştie omul pînă unde se poate întinde fără pericol mare)
Opiniile tale sunt în general concurente cu cele ale marilor fugari ai ţării cum ar fi Radu Mazăre, Sebastian Ghiţă, Elena Udrea ...
Atunci cînd ele există dar de obicei te ascunzi, te fofilezi, fugi


În condiţiile astea nu putem avea un dialog dar ... ai putea fi un bun partener de jogging ;)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 27 Feb 2018, 23:30

2Dorel astazi.
Jenant , penibil, ipocrit.Si daca ar fi numai atat. Astazi insa a fost si un magar.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 28 Feb 2018, 00:59

Raportul ministrului Toader a fost din capul locului atît de slab încît nici PSD-ul nu cred că şi-a pus o speranţă reală în el.
Cu siguranţă au oameni care l-au evaluat înainte să-l prezinte Tudorel Toader şi au înţeles că nu poate fi suficient pentru scopul anunţat.
Încă nu-mi dau seama la ce le-a folosit tot circul ăsta dar există probabil un motiv.
Cred că facem greşeala să judecăm ca nişte oameni cinstiţi aşteptînd ca lucruile să se desfăşoare după logica noastră.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 28 Feb 2018, 09:48

Justitia si statul de drept au obtinut un statu quo temporar. Asaltul si hartuirea va continua. Care va fi urmatorul pas al ligii infractorilor, in cazul in care dezacordul cu UE se va adanci? In ura si disperarea lor vor incerca un Exit.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori