Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 24 Ian 2021, 14:13

Trecand peste integritatea morala precara (ca sa nu zic ceva pe romaneste) a individului citat de dvs, cunoastem si noi la firul ierbii problema populatiei de muste din incinta stupului! Drumul de reciclare si selectare a gunoiului este si va fi unul foarte anevoios astfel incat dupa un timp de .... x generatii, sa speram ca albinele vor fi repuse la locul lor, unde merita. Pana atunci traim cu speranta asta si evident intoleranta fata de muste!

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 27 Ian 2021, 19:19

Zace la gazeta: fiica lu' manivelă a fost incadrara șefa la arii protejate!
După ce câțiva ani au racnit din toți bojocii ca psd este o mizerie si ca isi promoveaza in functii toți agramatii ,incultii, rudele etc, acu ' vedem cum onor peneleeee, face exact acelaș lucru. Fix la fel!
https://www.facebook.com/395542559745/p ... 122479746/
Stiu, este o pagină de caterinca dar aceasta este realitatea cruntă! Cum ziceam : psd=pnl=aceași mizerie! Sau, cuie matu!
Despre " penali" , sloganul cu care au amăgit o buna parte a oamenilor onești, de buna credinta, nu mai zic nimic! Penali penele sunt mai "sexi" decât ai pesedeeee! Cum sa recunosti ca ai gresit pozandu-te ca președinte cu un gainar ordinar, care ia șpagă foi de tablă!? Sau ca primarul Iașului a fost trimis în judecată pentru abuz în serviciu! Altora le cerea demisia in fiecare zi pentru lucruri mai putine! Are dreptate batistuta : li s-a umflat capu'......
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 30 Ian 2021, 22:25

Într-un județ care a dat țării cel mai( putin) iubit dintre pământeni, nu se gasesc locuințe sau terenuri pentru construcția de case tip familial destinate copiilor din orfelinate sau centre de plasament, asa cum se numesc acum. După ce bolnavii de covid au fost făcuți prosti, cei care au avut " ghinion" sa se integreze in spital sperând intr-o minune si nu in tratament...termic, acum si copiii defavorizați de soarta sunt tratați cu o execrabila indiferență de către autorități. Ghinion...
https://www.facebook.com/11037471233653 ... 953892025/
PS. După incendiul de la spitalul din București, președintele si-a îmbrăcat din nou geaca rosie ! Dar nu pentru a se arăta revoltat de " guvernul meu", ci pentru a merge la schi. Ghinion, ce conteaza acolo câțiva morti?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 10 Feb 2021, 21:03

Exista si un alt mod de a face politică, administrație, de a impune un anumit punct de vedere......
https://www.facebook.com/10004456476378 ... 638781360/
Alaturati stilul lui Dominic si stilul lui Clotide.
Încercați să alaturati si un primar neaoș roman. Eu nu cunosc, dar sunt convins că exista( in ro, bineinteles).
Ma intreb de ce de fiecare alegere, oamenii aleg nulități, doar sa nu castige " ailalti"!?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Neafiliatul » 11 Feb 2021, 11:04

Politica a apărut când s-a întâlnit hoțul cu prostul.
Noaptea minții PNL-iste:
Mărirea pensiilor cu 8% era în programul electoral,nu în cel de guvernare. :mrgreen:
Da,dar nici voi la guvernare.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitactualitateate/politica/florin-citu-marirea-pensiilor-cu-8-era-in-programul-electoral-nu-in-cel-de-guvernare-1449519?__grsc=cookieIsUndef0&__grts=53767669&__grua=e3b07b47d355324637ef299b796fa329&__grrn=1
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 12 Feb 2021, 16:19

Vorbeam zilele trecute despre un alt mod de a face politică. Sau administrație! De fapt despre abilitățile unui " lider" de a gestiona crize, fie ele provocate artificial de opozanți cu mana presei de casa. După cum evoluează lucrurile in jurul lui DF, nu este exclus să îl vedem in postura de candidat la prezidențiale. Cu șanse reale. Asta, daca " partenerii" de guvernare nu ii vor arunca in cârcă cine stie ce afacere dubioasă, spionaj, fapte imaginare săvârșite pe cine stie unde.
Deci , iată o iesire elegantă din scandalul Colterm:
https://www.facebook.com/10004456476378 ... 102008347/
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde mircea.costache » 13 Feb 2021, 01:22

https://m.facebook.com/story.php?story_ ... d.28564389 GB87957356%3Atl_objid.2856438987957356%3Acontent_owner_id_new.100007738476236%3Athrowback_story_fbid.2856438987957356%3Astory_location.4%3Athid.100007738476236%3A306061129499414%3A2%3A0%3A1614585599%3A-2329484620985615993&__tn__=%2As%2As-R#
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bezna Zorilor » 13 Feb 2021, 02:21

Parca sa zic ca pe Paul l'am mai vazut pe forum scriind, sper sa vada aceste randuri ca sa stie ca ma gandesc...la mierea lui! Am o datorie la el pentru ceva bun ce am primit acum cativa ani, si totusi as vrea sa mai si arvunesc ceva miere. Stateam acus si ma delectam cu ceva deosebit primit de la Marian Stoica, de asta mi'am amintit de Paul. De la putini oameni am mancat ceva ce mi'a placut. Asa ca Paul, daca mai are oare miere dintr'aia, sa imi dea un semn, si daca nu, astept la rand la recolta de vara asta. Asa lucruri urate am auzit despre stupari, ca nu'mi vine sa mai am incredere in nimeni. Din pacate, dar nu tocmai pentru mine, unii cu care am facut tranzactii cu miere in anul precedent, ca nu le mentionez numele, ca si dracu' trebuie evitat, au fugit ca paduchii, prajiti de faptul ca sunt total in afara intelegerii cand le spui diferenta dintre afacere si prietenie. Radem, glumim, dar omul trebuie respectat. Sunt oameni care tin la glume si oameni care nu tin la glume si dumnezeu stie ca daca eu ca femeie nu tin la glume, atunci nu stiu ce femeie mai tine la glume. Cu toate astea, exista o vorba care spune "mai rarut e mai dragut", as completa eu, mai bine deloc. Faptul ca merg pe la unii prin stupine si mai fac niste poze nu inseamna ceea ce susotesc gurile rele. Nu ma impac niciodata cu dusmanii, doar ii tin nu prea departe, pentru ca...am eu o vorba - ca niste curve suntem toti!
Ma aflu deci, in situatia sa am nevoie de ceva miere mai deosebita, in cantitati, poate, pe care eu nu le pot sustine. Adica miere deosebita am si eu in perioada murului, insa nu ma lasa inima sa comercializez din ea mai mult de cantitati limitate, stiti voi, vrajeala de aia cu marturii scumpe impinse la bucuresteni.

Oameni pe care ii stiu - Marian Stoica - iau de la el o miere deosebita, cateva borcane pe an, pentru consumul propriu, de pofta.
Jonny It - am luat recent de la el, de curioasa, miere de munte, mi'a placut si la vara voi lua din nou, pe comanda pentru bucuresteni.
Stroe Geanino - la recomandarea lui Marian. Bun om Stroe, se pot face "intelegeri cu el".
Paul - nu il cunosc, dar am mancat mierea si mi'a placut, as mai vrea.
Si nu in ultimul rand Jean Valjean, despre care nu am mai auzit nimic, desi am fost la el in curte si de la el am luat primele albine, rele de te'ndoaie.

Mai stiu si alti oameni, care nu sunt aici pe forum, un profesor de matematica din Horezu, care calareste niste cai foarte mari, si pe langa care am reusit sa ma "dau" cat de cat, sa imi impinga si mie niste miere. O relatie la care tin, ca'i un baiat cu un obraz foarte fin.

De asemenea, care va stiti ca faceti comert cu miere si sunteti dispusi sa luati si de la altii sortimentele de baza - rapita, tei, floarea soarelui, salcam, poliflora si sa le impingeti mai departe, mai scump, sa stiti ca sunt si tragatoare de sfori si pot ajuta. Si tot de asemenea, care va stiti ca aveti miere buna, adica fara sirop turnat fara discernamant, si inca aveti mierea in butoaie asteptand un pret mai bun sau stiti ca veti avea miere la vara si asteptati un pret bun pt cea la butoi, sunt tragatoare de sfori si aici. In privat va pot da preturile ce se ofera pe mierea la butoi, pt fiecare sortiment, de niste strainezi carora le place mierea noastra, dar se face analiza in Germania, deci nu merge sa veniti cu siropuri. Cantitatea pentru care se merita a se face eforturile de rigoare este de cel putin 300 de kg pe sortiment.

Ca sa revin la mine, ma intereseaza in cantitati mici anumite sortimente de miere, si poate in cantitati mai mari anumite poliflore, nu foarte comune.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde jonny_it » 15 Feb 2021, 16:27

Bezna Zorilor scrie:Oameni pe care ii stiu - Marian Stoica - iau de la el o miere deosebita, cateva borcane pe an, pentru consumul propriu, de pofta.
Jonny It - am luat recent de la el, de curioasa, miere de munte, mi'a placut si la vara voi lua din nou, pe comanda pentru bucuresteni.

Multumesc pentru apreciere si ne auzim dupa ce incep sa extrag.

Bezna Zorilor scrie:Ca sa revin la mine, ma intereseaza in cantitati mici anumite sortimente de miere, si poate in cantitati mai mari anumite poliflore, nu foarte comune.


Interesant cu mierea de mur, nu stiu totusi cat de diferita este fata de zmeur.
Ai incercat sau a incercat cineva sa guste din ambele tipuri? Ce diferente ar fi intre ele ca si aroma/gust/aspect?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bezna Zorilor » 17 Feb 2021, 21:06

Da! Am mancat eu de la Paul miere de zmeura, nu am inteles daca din flori sau din fruct. Este ca o poliflora mai fructata si putin mai inchisa.
Mierea din flori de mur (sau ma rog, amestecul care imi iese mie - flori de mur, maces, ce ramane de la salcam, plus alte flori, dar intuiesc ca dupa aroma predomina murul si macesul) este foarte aproape de cea de pomi fructiferi. Are un gust mai lemnos, migdalat, deci asta ar fi asemanarea cu pomii fructiferi, plus aroma de la maces, este ceva apropiat de trandafir. Una peste alta, e foarte aromata.
La vara pot trimite niste mostre la degustat pentru cine isi doreste (gratis). Desi am vandut cateva borcane cunoscutilor (cu 35 lei kg), ma gandesc, fiind foarte valoroasa, comparativ cu ce am mancat de pe la altii (nu fac vreun apropo la cei cunoscuti de aici ci la un nesimtit), ori sa nu mai vand deloc nici macar 1 borcan, ori sa o dau cu 50 lei kg, ca asta e pretul minim de Bucuresti pt orice miere mai atipica.
Sa dea dumnezeu sa scot acest sortiment si vara asta cel putin cat am scos anul trecut. Spun asta pt ca, la sfatul unui mare cunoscator (acelasi nesimtit) nu am restrans un stup important, si tot la acele sfaturi, am lasat sub capac nu doar folia, cat si gramezi de cartoane si reviste de alea de wc, care tin umezeala. Presupun ca asta ar avea legatura cu o oarecare mortalitate in acel stup. Of, ca bine imi pare (evident nu pt albine) cand aflu ca acestui fel de indivizi le vine avaria peste stupi, ca poate se satura de sfaturile alea date de sus, si mai ales imperative, adica nesimtite! Asa sa ii ajute al de sus la stupi dupa ce isi lasa foliile si revistele de pus la cacastoare sa tina umezeala.
Hai, va salut!
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 17 Feb 2021, 22:32

Draguta, nu inteleg ce ai cu topicul asta ? Pe aici era vorba despre ... altceva. ;)
Daca m-ai intrebat aici, aici iti raspund si eu. Acea miere de zmeur, era miere florala. Vreo 2 ani am dus stupii intr-o salbaticie, la munte, si de acolo acea miere. In ultimii ani nu am mai deplasat stupii de pe vatra, din diferite motive ... alte preocupari,oaresce probleme de sanatate, poate si o doza de lehamite de incarcat-descarcat. Asadar, sortimente de miere mai deosebite nu mai am. Mai am doar ceea ce este in jurul vetrei mele ... ceva rapita amestecata cu pomi fructiferi ( tin stupii intr-o livada) si ceva poliflora ( salcam in amestec cu flori de camp). Sory !
Si apropos ... n-ai nicio datorie. Erau doar mostre. Si ... mostrele sunt gratis ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bezna Zorilor » 18 Feb 2021, 13:25

Astept si eu anul asta de la o sursa din Valcea rapita cu pomi fructiferi, am inteles ca o sa se amestece. Sa stii ca sunt dispusa sa cumpar si de la tine, ca vreau sa vad cum este.
Nu am nimic cu topicul asta, poate ai observat ca mesajele mele contin si boscorodeala! :)
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 23 Feb 2021, 22:51

Romanică lucrului ( prost croit, da') bine făcut?
Nu stiu altii cum sunt, dar io cand merg pe la autorități m-apuca dracii! Fiindcă imi expira buletinul luna viitoare si trebuie sa ies cata l-afara, am mers sa-mi schimb documentul. La ghișeu, minune mare, nima! Nici in sala, doar câțiva pe la starea civila. Bat cu pumnul in masa, de fapt imperceptibil in geamul de la ghișeu si iese cineva. Ii explic expeditiv ca vreau sa-mi schimb buletinul, dar am nevoie de el în cel mult trei săptămâni. Nti! S-a prelungit valabilitatea actelor de identitate până după ridicarea stării de urgență. Oricum nu se pot face in urmatoarele doua-trei luni ca n-au nus' ce plastic. Trag adânc aer in piept si reiau explicatia ca pa ungur si neamt il doare fix in p.....lastic ! Daca actul de identitate are valabilitate mai mica de 6 luni poti fi intors. Si nu vrea nimeni sa ramana in vama noaptea pe la doua! Nu se poate! Si imi gândește gemutu' in nas!
Am plecat de la ghișeu făcând prezenta....tuturor sfinților existenți în calendarul ortodox si catolic, urări de" bine" la adresa politicienilor, autorităților, bla, bla....
Umblu la cutia cu pile si sun un prieten, care are" tangenta" cu " institutiaprefectului". Ii explic si lui lui " speta" si imi spune acelas lucru: nu este plastic! Cică bugetul nu a fost aprobat, nu sunt bani, bla bla, bla, deci tri luni!
Deci cam asta este nivelul " guvernulu lui"!
Ce poti sa zac? Cuie Matu! Buie Mode! Iar cu ocazia sărbătorii " sfinte" de dragobete, cand șefii își f.....elicita subalternele, ii transmit președintelui din toata inima o plăcută cu instructiuni in suedeză! Hai pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 24 Feb 2021, 00:17

Pasaport stimabile ... ca e din carton ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 25 Feb 2021, 18:29

Multumesc de sugestie! Dar nu inteleg de ce autoritățile ma obliga sa imi fac un document pur si simplu degeaba ( sa le dau niste bani, degeaba), pe care nu il voi folosi decât pentru o trecere! Mai bine imi iau " marunt" la mine si imi fac cruce can' plec!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori