Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde mircea.costache » 05 Mai 2019, 20:38

Buna seara !

O...ho...hooo ...!

Cand dă ploaie și crești mare,.....of...., căt de mic poti să rămâi.

Ce bine este să fie lumină și să nu fi orb !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Cu bună re(VEDERE)
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 06 Mai 2019, 13:14

Doar atât!? Haideți că aveți adunat cu muuult mai mult venin dedicat transilvănenilor.
Drept e și faptul că ne cam doare'n cot.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 06 Mai 2019, 15:32

paul scrie:Tot ce se intampla rau in tara asta este din cauza moldovenilor ! ;)

Ion a glumit, cu gandul la trenul foamei. In fruntea clasamentului hotiei se afla un grup folcloristic cu traditie indelungata. Unii care tragand de un fir ce-ti iese pe sub pantaloni, fac un ghem si te lasa fara izmene.Cum zice menestrelul dupa fata site-ului : Muicaaaa! multi te-au dusmanit, ca esti neam blagoslovit
.
Ioan Guist scrie:Drept e și faptul că ne cam doare'n cot.

Pentru durerea de cot exista un remediu rapid cu eficienta pe termen lung. Stampila de vot. Daca este aplicata corect, cu tot neamul, evitand locurile infectate, actioneaza ca foggerul asupra paduchilor. Este singurul tratament care se aplica pe locul sanatos cu scopul de a vindeca gangrena..
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 06 Mai 2019, 18:45

Ioan Guist scrie:Doar atât!? Haideți că aveți adunat cu muuult mai mult venin dedicat transilvănenilor.
Drept e și faptul că ne cam doare'n cot.

Eu unul n-am observat nici macar o aluzie la transilvaneni in aceasta discutie, daramite ceva venin ! Poate eu nu vad bine si imi trebuie ochelari, arata-mi tu, sau poate-i doar imaginatia ta ! ;)
Durerea in cot este una dintre cele mai groaznice dureri ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 06 Mai 2019, 19:53

Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 06 Mai 2019, 19:55

Federmane. Te-am citit în permanență.
Să hi sănătos.
Ce sa zic. M-ai cam ghicit in text și afirmație. O
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 06 Mai 2019, 20:01

Paul.
Șezi molcom, bea o pălincă, ( mă suni daca nu ai) și cujeta cu minte ta.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Ioan Guist » 06 Mai 2019, 20:03

Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 06 Mai 2019, 21:11

Ioan Guist scrie:Paul.
Șezi molcom, bea o pălincă, ( mă suni daca nu ai) și cujeta cu minte ta.

Ioane, eu sed mai mult decat molcom.
Ideea era urmatoarea ... hai sa nu-i mai acuzam pe unii sau pe altii. Votanti PSD sunt si in Ardeal, votanti PNL, USR, sunt si in Moldova. Suceava, care-i in Moldova n-a votat PSD la precedentele alegeri, ma refer la votul politic.
Pentru ca tot este campanie pentru europarlamentare si ma mai indeletnicesc din cand in cand cu cujetarea (dupa puterea mintii mele) ... nu i-am auzit pe penelisti, useristi sau pontisti vorbind despre teme precum migratia, securitate de toate felurile, incepand de la cea teritoriala si sfarsind cu cea cibernetica sau energetica, schengen ... etc. Atat i-am auzit ... Dragnea ! Asa cum faceau odinioara cu Ponta, care, pare-se ca a uitat prea repede. ;)
Eu zic ca problema-i in alta parte si nu la cetatenii provinciilor istorice.

LE ... cu palinca m-ai nimerit ! Chiar azi mi-a adus un prieten 10 l . Palinca din Ardeal, Maramures, de la o manastire . Super ! Am pe -un cincinal ! :lol: Multumesc pentru oferta ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde mircea.costache » 06 Mai 2019, 21:29

Ioan Guist scrie:Doar atât!? Haideți că aveți adunat cu muuult mai mult venin dedicat transilvănenilor.
Drept e și faptul că ne cam doare'n cot.


Buna seara !

Despre ce vorbim ???
Schimbarea nu o facem cu mâinile altora ( vezi la domn profesor iohana). Schimbane-vom noi si domn profesor este pe dinafară.
Atât de tari si mari am devenit că nici furnica nu ne mai ia în seamă.

E drept că de la Ceaușescu în coace fiecare vrea să fie un mic/mare el ( adică Ceaușescu). Uraaa.....uraaaa...ura asta nu există la Dumnezeu, ci la unii aplaudaci.

Fară cuvinte.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 07 Mai 2019, 08:14

Aflat in pauza bahica din motive de sarcina de partid, dom’ Mitica de Vaslui a intrat in sevraj si si-a convocat admiratorii in piata mare, pentru niste aplauze pe sufletul domniei sale.
Fie din cauze demografice si emigrationiste, fie din cauza valului de aer polar, fie cum spunea ‘mnealui, ca vasluienii sunt oameni echilibrati, dornici sa evite scandalul, dom’ Catavencu s-a pomenit cu 17 oameni si o bicicleta, dornici sa-l asculte si sa-l aplaude. Oricum ai intoarce-o, rezulta ca vasluienii se impart in doua categorii: prima alcatuita din cei 17 devotati, plus bicicleta, dornici de scandal si neechilibrati, iar a doua formata din miile de vasluieni, formata dupa cum spunea insusi ipochimenul, din oameni seriosi, ce nu mai pot fi plimbati cu belciugul pus in nas. Nu putem sa-l contrazicem, astfel ca suntem nevoiti sa-l credem pe cuvant.
PS Nu exista informatii despre bicicleta; a venit singura sau cu cetateanul turmentat.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 07 Mai 2019, 14:52

paul scrie:
Ioan Guist scrie:Paul.
Șezi molcom, bea o pălincă, ( mă suni daca nu ai) și cujeta cu minte ta.

Ioane, eu sed mai mult decat molcom.
Ideea era urmatoarea ... hai sa nu-i mai acuzam pe unii sau pe altii. Votanti PSD sunt si in Ardeal, votanti PNL, USR, sunt si in Moldova. Suceava, care-i in Moldova n-a votat PSD la precedentele alegeri, ma refer la votul politic.
Pentru ca tot este campanie pentru europarlamentare si ma mai indeletnicesc din cand in cand cu cujetarea (dupa puterea mintii mele) ... nu i-am auzit pe penelisti, useristi sau pontisti vorbind despre teme precum migratia, securitate de toate felurile, incepand de la cea teritoriala si sfarsind cu cea cibernetica sau energetica, schengen ... etc. Atat i-am auzit ... Dragnea ! Asa cum faceau odinioara cu Ponta, care, pare-se ca a uitat prea repede. ;)
Eu zic ca problema-i in alta parte si nu la cetatenii provinciilor istorice.

LE ... cu palinca m-ai nimerit ! Chiar azi mi-a adus un prieten 10 l . Palinca din Ardeal, Maramures, de la o manastire . Super ! Am pe -un cincinal ! :lol: Multumesc pentru oferta ! :)


Tii ritmu', Ioane...?!?

ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 07 Mai 2019, 15:01

Ioan Guist scrie:Și asta trebuie văzută: https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 6266388287


Daca ai timp de cele postate... ia de aici...

ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 07 Mai 2019, 16:35

mircea.costache scrie:Schimbarea nu o facem cu mâinile altora ( vezi la domn profesor iohana). Schimbane-vom noi si domn profesor este pe dinafară.
E drept că de la Ceaușescu în coace fiecare vrea să fie un mic/mare el ( adică Ceaușescu). Uraaa.....uraaaa...ura asta nu există la Dumnezeu, ci la unii aplaudaci.
Fară cuvinte.


Toata fraza asta incalcita are totusi o idee centrala: Iubirea fata de aproapele nostrum. Faptul ca-l excludem pe domn professor exprima tocmai nobletea iubirii cu iz de praz, tuica doua prune si caracuda de namol. Ii iubim pe toti mai putin pe sasu’ asta si pe aplaudacii lui. Cine nu-i ca noi nu e roman.
Cugetarea respective arata asemanarea frapanta dintre raţă si absolventul de academiae kaky. Prima trece prin balta fara a se lipi o picatura de ea. Caraliul trece prin Sibiu cu escala saptamanala la Butoiul Carpatin. De el se lipesc doar 5 beri si sase mici, iar la final mai râgâie o cugetare: ce-or vedea astia in darapanaturile astea.
Daca studiezi situatia cu atentie poti constata ca dom professor Ion este vinovat fara doar si poate de schimbarile climatice, febra porcina, boala caprei nebune, infertilitatea tinerelor cu jucaria facuta harcea parcea si scaderea recoltei de praz authentic, nu din cel contrafacut, pe care vor sa ni-l bage pe gat noua patriotilor verzi, aia de la Bruxelles. Desigur ca schimbarea vine de la noi. Dupa cum merg lucrurile, ne schimbam si ne vom intoarce acolo de unde am plecat: la stevie si dragavei, la loboda si urzici. Noi nu, dar voi, poate da.
Cel putin curioasa este asocierea dintre Ceausescu demolatorul de biserici si Dumnezeu. Este cumva o compatibilitate pe care nu o stim? Era cizmarel un trimis secret al Domnului, cu biblia in mana si cu buldzerul la spate?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde mircea.costache » 07 Mai 2019, 19:12

feederman scrie:
mircea.costache scrie:Schimbarea nu o facem cu mâinile altora ( vezi la domn profesor iohana). Schimbane-vom noi si domn profesor este pe dinafară.
E drept că de la Ceaușescu în coace fiecare vrea să fie un mic/mare el ( adică Ceaușescu). Uraaa.....uraaaa...ura asta nu există la Dumnezeu, ci la unii aplaudaci.
Fară cuvinte.


Toata fraza asta incalcita are totusi o idee centrala: Iubirea fata de aproapele nostrum. Faptul ca-l excludem pe domn professor exprima tocmai nobletea iubirii cu iz de praz, tuica doua prune si caracuda de namol. Ii iubim pe toti mai putin pe sasu’ asta si pe aplaudacii lui. Cine nu-i ca noi nu e roman.
Cugetarea respective arata asemanarea frapanta dintre raţă si absolventul de academiae kaky. Prima trece prin balta fara a se lipi o picatura de ea. Caraliul trece prin Sibiu cu escala saptamanala la Butoiul Carpatin. De el se lipesc doar 5 beri si sase mici, iar la final mai râgâie o cugetare: ce-or vedea astia in darapanaturile astea.
Daca studiezi situatia cu atentie poti constata ca dom professor Ion este vinovat fara doar si poate de schimbarile climatice, febra porcina, boala caprei nebune, infertilitatea tinerelor cu jucaria facuta harcea parcea si scaderea recoltei de praz authentic, nu din cel contrafacut, pe care vor sa ni-l bage pe gat noua patriotilor verzi, aia de la Bruxelles. Desigur ca schimbarea vine de la noi. Dupa cum merg lucrurile, ne schimbam si ne vom intoarce acolo de unde am plecat: la stevie si dragavei, la loboda si urzici. Noi nu, dar voi, poate da.
Cel putin curioasa este asocierea dintre Ceausescu demolatorul de biserici si Dumnezeu. Este cumva o compatibilitate pe care nu o stim? Era cizmarel un trimis secret al Domnului, cu biblia in mana si cu buldzerul la spate?


Bună seara !

Gogu Feederman să mă căznesc nițel.
Dumnezeu este IUBIRE. Amuuuuuuuuu........getul boului, să nu confundăm IUBIREA cu iubitul unei gagigi.
Că ajunsă țara condusă și de ARDELEAN nu musai de OLTEAN vezi matale rezultatele, reușitele și diferențele.
Să-ți șadă bine în cap. Nu contește cine conduce, contește cine lasă în urmă ceva.
Sincer??????. După o revoluție a la Iohanis nu avem ce vinde, nici măcar ce mănca. După Ceaușescu s-a proacopsit tăt Ăcțidentul și nețcai romănași șmecheri, și încă mai rod și acum unii CIOLANUL lăsat de răposatul-împuțcat.
Amu cum vă place vouă atotpricepuții fiștecare cu ce a rumegat și rumegă la iesle.

Să-ți fie după creier și inimă.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
Avatar utilizator
mircea.costache
 
Mesaje: 650
Membru din: 01 Oct 2011, 21:22

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 07 Mai 2019, 19:57

feederman scrie: Dupa cum merg lucrurile, ne schimbam si ne vom intoarce acolo de unde am plecat: la stevie si dragavei, la loboda si urzici. Noi nu, dar voi, poate da.

Parca incep sa aiba gust stevia si urzicile ... https://www.stiripesurse.ro/comisia-de- ... 47685.html
Am uitat sa precizez ... urzicile si stevia romanesti ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori