Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde luci.pasca1 » 19 Mar 2020, 20:46

Mi-am fracturat mintea in articolul asta.
Mai bine citesc ceva despre albine.
luci.pasca1
 
Mesaje: 42
Membru din: 24 Oct 2019, 05:27
Localitate: Tulcea

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 20 Mar 2020, 20:39

Zace la gazeta ca este un fake stirea cu " hotărârea 14"...
Evident ca este o " testare" a stării de spirit a populației si nu vad de ce trebuie sa ne gandim ca noi romanii avem două rânduri de....,adica nu vom fi afectați de virus asemeni Italiei, Spaniei, mai nou Franța și in curând restul statelor. Intrarea în vigoare a restricțiilor de mobilitate este o chestie de timp.
Partea nașpa este ca acei care nu au stupii in curte, în cazul în care vor intra în vigoare restricțiile de circulație, cum vor proceda cu albinele? Poate nu ar fi rau ca niste oameni grei din apicultură sa ceara o derogare pentru apicultori. Altfel vom sta acasa si ne vom uita pe camere ( cei care au), cum se muta stupii in pom. Zac si io!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Mar 2020, 21:46

Nu va fi blocata complet circulatia. Cei care trebuie sa mearga neaparat la serviciu vor fi lasati sa mearga. Ori apicultorii care au de regula stupii in locuri izolate in camp, nu vad cum ar putea contribui la raspandirea virusului.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Balian » 20 Mar 2020, 22:52

Shrek scrie:Zace la gazeta ca este un fake stirea cu " hotărârea 14"...
Evident ca este o " testare" a stării de spirit a populației si nu vad de ce trebuie sa ne gandim ca noi romanii avem două rânduri de....,adica nu vom fi afectați de virus asemeni Italiei, Spaniei, mai nou Franța și in curând restul statelor. Intrarea în vigoare a restricțiilor de mobilitate este o chestie de timp.
Partea nașpa este ca acei care nu au stupii in curte, în cazul în care vor intra în vigoare restricțiile de circulație, cum vor proceda cu albinele? Poate nu ar fi rau ca niste oameni grei din apicultură sa ceara o derogare pentru apicultori. Altfel vom sta acasa si ne vom uita pe camere ( cei care au), cum se muta stupii in pom. Zac si io!


Prindeți un câine maidanez pe stradă, și
dacă nu vă mușcă vă deplasați cu el la
stupină. Și înapoi.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 20 Mar 2020, 23:52

Uite o idee foarte buna! Multumesc!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 21 Mar 2020, 09:08

Balian scrie:
Prindeți un câine maidanez pe stradă, și
dacă nu vă mușcă vă deplasați cu el la
stupină. Și înapoi.

S-ar putea sa nu fie suficient ... un caine. S-ar putea sa trebuiasca ... o turma . :lol:
Nici tehnologia n-ar trebui sa fie ... ignorata ! :lol:
https://evz.ro/metoda-inedita-de-a-ti-p ... lumii.html
LE ... imi pare rau ca inca citesc presa aservita ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 21 Mar 2020, 10:48

ca" voi" de parcă eu as fi exponentul întregi...clase politice sau jumatate din țară!
Vad de exemplu, cum incompetenta lui Orban este crasă, neavând absolut nici o realizare marcanta

Referirea la intreaga clasa politica este o perversitate dezgropata din arsenalul manipulator al betivului national: …aceeasi mizerie, cu semn de egalitate intre orientarile politice si intentia de inducer a sentimentlor defetista.
Voi inseamna apartenenta la grupul parazitar si ostil interesului general al Romaniei represzentat in ordine descrescatoare de gruparea rosie 44 dgr, a3, sputnic si javrele marunte ce preiau mesajul. Semnul de recunoastere al membrilor este identitatea de falsuri si minciuni promovate simultan , datorita unor canale de comunicare oculte.
Referind-te la incompetenta Orbanului, reamintesc blocajele din parlament, din Ograda CC, de ala avocatul bietului popor, de asemenea reamintesc veselia isterica cu care ati votat ultima motiune de cenzura si disperarea cu care a fost reinvestit in mai putin de 12 ore.
Poate incomptenta este vizibila si in raport cu marile realizari ale gastii rosii printer care mentionez: Cancerizarea bugetului prin masuri nesustenabile de mariri ale pensiilor - salariilor. Parazitarea cu cca 400 mii de sinecuristi suplimentari a institutiilor statului, autostrada Sibiu Pitesti, autostrada Moldovei, Cele opt spitale regionale, ramase la stadiul de hartie, cele 1000 gradinite noi ramase tot pe hartie, Cele 400 de vagoane noi aduse –pe hartie de cuc- trenurile zburatoare de pe sine. Cand ai mers ultima data cu trenurile patriei?
Daca tot reclaim marete realizari in trei luni de obstructii pesediste, Spune punctual ce nu a facut Greuceanu- Orban.
Pana cand iti pregatest reteta fara logica, ca de obicei singura ta logica este:” ba pe a…,” Iti spun eu ce au facut JOH si OR : Conduc bine tara !
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 21 Mar 2020, 11:28

Conduc bine o sula ... oportunisti nimeriti in plin de criza ... oameni incapabili sa vada fondul ... dar care fac abuz de forma.

Bine ... comparativ cu psd sunt la ani distanță... dar tot departe fata de ceea ce trebuie.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 21 Mar 2020, 16:16

feederman scrie:........ Cand ai mers ultima data cu trenurile patriei?
Daca tot reclaim marete realizari in trei luni de obstructii pesediste, Spune punctual ce nu a facut Greuceanu- Orban.
Pana cand iti pregatest reteta fara logica, ca de obicei singura ta logica este:” ba pe a…,” Iti spun eu ce au facut JOH si OR : Conduc bine tara !

1. De ce trebe sa merg cu trenul? Parafrazand o melodie dragă mie, mi-a cam trecut juma' din viata( după socoteala mea). Nu vreau sa-mi petrec cealaltă jumătate mergând cu trenul de la Reșița la București!
2. Atunci când a venit la guvernare , avea majoritate in parlament. De ce nu mai are acum? Si ce cauta la putere daca nu este" putere" adevarata?
3. Eu am pus o intrebare de bun simt: spuneti o singură realizare a guvernului Orban, în perioada de guvernare! Una singură!
4. Profu' si lautaru' conduc bine tara! De acord! Dar intr-o directie greșită!
O ultima observație și gat, ca am treaba. Dacă trecem cu bine prin criza, lumea va uita toanele președintelui si impotența lu' Orban! Daca lucrurile se termina prost, " plebea" ii va spulbera pe amândoi! Iar pnl-ul va deveni un fel de pnt-cd, dar mult mai neînsemnat.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 21 Mar 2020, 21:07

Cristian IONITA scrie:Conduc bine o sula ... oportunisti nimeriti in plin de criza ... oameni incapabili sa vada fondul ... dar care fac abuz de forma.

Bine ... comparativ cu psd sunt la ani distanță... dar tot departe fata de ceea ce trebuie.

Sunt pe dreaq! Toti o apa si-n pamant! Pana ieri se pupau.
Ce ma enerveaza cel mai tare e ca, indiferent de partid sau orientare, cum ajung la ”ciolan” dau vina pe ”greaua mostenire”. Pai de aia te-a votat lumea, ca ailalti au dat cu oistea in gard, ca daca ”faceau bine sa nu fie rau” erau ei la putere si tu in opozitie.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 21 Mar 2020, 22:11

Problema este la noi ... plebeea, sa nu votăm ipocriti
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 21 Mar 2020, 22:47

Nah, ca m-a mancat uneva sa cobesc cu restrictiile de circulatie! De caine nu-i bai, am ochit deja un maidanez, da' cum sa explic io ca trebe sa plimb canele ...400 km?!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Balian » 22 Mar 2020, 07:54

Shrek scrie:Nah, ca m-a mancat uneva sa cobesc cu restrictiile de circulatie! De caine nu-i bai, am ochit deja un maidanez, da' cum sa explic io ca trebe sa plimb canele ...400 km?!

Și ce dacă? Prindeți un ogar de cursă lungă, și mai puneți un shaorma în plus pentru drum. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor




AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 28 vizitatori


cron