Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 17 Apr 2020, 13:36

[quote="paul"
Si DA ... atacul este dat la Biserica Ortodoxa , cu complicitatea inaltilor ierarhi care au participat la Sinodul talharesc din Creta si bineinteles cu colaborationismul soaitelor !
[/quote]
Inca o data ai reconfirmat rosu pe alb care sunt adevaratii tai stapani. Voi demonstra acest lucru. Pentru cine stie pe ce lume traieste, dau un citat din documentul explicativ al BOR , adica soaitele, in frunte cu patriarhul ortodox al Romaniei, Daniel.
Din această mărturisire, înțelegem foarte clar că
sfântul și Marele sinod a reafirmat conținutul și misiunea bisericii, potrivit învățăturii Sfinților Apostoli,
a Sfinților Părinți, a celor șapte Sinoade Ecumenice1 și a
sinoadelor ortodoxe ulterioare, de autoritate universală

Studiind acest document se poate afla cine comanda incriminarea bisericii ortodoxe romane a ierarhilor sai si mai ales motivele care determina aceasta a pizma.
https://basilica.ro/wp-content/uploads/ ... -Creta.pdf
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 17 Apr 2020, 13:59

paul scrie:Tulburare obsesiv compulsiva cumva ? :oops:
Ca de obicei, nu intelegi nimic din ce spunem noi pe aici , eu cu prietenul Shrek, nah Shrek-ule acuma suntem prieteni ca asa o zis ... maistrul tau ! Ne acuzi pe noi de ceea ce tu faci cu varf si indesat ... cinism, parsivenie si rea credinta . La capitolul parsivenie si rea credinta tu esti campionul ... en titre,ti-am demonstrat-o de nenumarate ori, imi pare rau, noi suntem copii de gradinita !

Recunosc ca ai dreptate, dar partial, cam 75%. Incep recunoasterea pacatelor de la coada la cap.
1 intr-adevar sunteti mici copi.( Cu un singur i fiindca nu-l meritati pe al doilea)
2 Sunt intr-adevar cinic fiindca imi place sa va dau picioare in c...r si sa va chinuiesc.
3 Sunt parsiv fiindca va pun capcane in care va prindeti cu perseverenta cozile.
Nu sunt de rea credinta si voi o stiti asta prea bine. Reaua credinta - consultatie gratuita pentru amandoi- inseamna refuzul adevarului. Pune mana pe carte. Pana atunci voi aplica prevederile punctelor 1;2;3. Si ca prima lectie luati de aici si faceti conspecte.
Klaus Iohannis, atac de o duritate fără precedent la adresa PSD: O majoritate parlamentară votează populist, e imoral să punem pe umerii tinerilor factura. Am făcut un apel către politicieni să nu câștige capital politic pe suferința oamenilor
ieri la ora 13
Președintele a avut un mesaj după ce Parlamentul a aprobat condiționat noul decret ce prelungește starea de urgență. Iată principalele declarații:

Trăim o perioadă dificilă, după ce trecem de această criză va trebui să despărțim ce funcționează și ce nu. Vedem efectele dezastruoase ale acestui mod de a gândi care ne-au ținut în loc zeci de ani, oamenii politici sunt primii care trebuie să se schimbe. Sunt politicieni care fac acum propuneri care nu sunt doar greșite.
O majoritate parlamentară votează populist, e imoral să punem pe umerii tinerilor factura. Am făcut un apel către politicieni să nu câștige capital politic pe suferința oamenilor.
Cum poate fi caracterizat un lider politic care condiționează starea de urgență de măsuri imposibili de implementat
Români respiră ușurați că nu e condusă țara de o coaliție iresponsabilă.
Nimeni care a făcut nereguli în această perioadă să nu creadă că va scăpa de brațul legii.
Vedem cât de multe lipsuri a fost necesar să fie acoperite într-un timp atât de scurt.
Mulți români au dat un exemplu extraordinar de civism, dau un examen al maturității lor și le mulțumesc.
Suntem în prag de sărbători pascale, în condiții atipice, haideți să facem împreună acest efort ca să fim cât mai aproape și cât mai curând de părinții noștri.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 17 Apr 2020, 14:31

feederman scrie:Recunosc ca ai dreptate, dar partial, cam 75%.

Oho, daca-i mai mult de 51% deja e ... majoritate. De la 75 in sus e majoritate absoluta ! :lol:
Merci. Azi esti generos ... s-a trezit ortodoxul din tine in Sfanta si Marea Vineri ! :lol:
Daca tot te pronunti in materie de ... adevar de credinta, cat timp imi dai exemplu pozitia BOR preluata de pe Basilica, esti ca un copil care citeste povesti din carti si crede in ... fat frumos ! ;)
In rest, ce sa spun ... multumesc din inima partidului si conducatorului multiubit pe care-l citezi cu sens si fara sens, pentru grija ! :oops:
feederman scrie:adica soaitele, in frunte cu patriarhul ortodox al Romaniei, Daniel.

Oh, DA, chiar daca n-am formulat asa ... nu contest nicio virgula !
Respectul meu neconditionat pentru patriarhul Georgiei, Illia si pentru patriarhul Bulgariei Neofit ! Ei s-au opus lui ... stai acasa ! Lumea vine la Biserica, disciplinat, cu respectarea masurilor de precautie ( distanta sociala, masca, manusi ) !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 17 Apr 2020, 15:42

Shrek scrie:Dupa ca ce trompetele actualului regim au sărit la gâtul medicilor, acuzând dea valma trădarea si dezertare acestora in lupta cu virusul ucigaș, acum constatăm că tunurile sunt puse pe biserica, preoți și enoriași deopotrivă, daca se poate numa cei de religie ortodoxă, facandu-i in responsabili de mortile viitoare, chiar dacă la acest moment, nimeni, dar chiar nimeni, nu a miscat un deget sa vada daca acea categorie extrem de vulnerabilă în fața virusului, bătrânii, mai traiesc , dar mai important ,cum traiesc. Ascunși în spatele unei griji declarative( eu as spune o imensa minciuna) fata de soarta acestora , ii condamna practic la o exterminare sistematică, prin tot felul de " obligatii" legale, dar care îi privează de un drept fundamental, dreptul la o viata decență. Nimeni nu îi intreaba ( vorbesc exclusiv de mediul rural) daca le lipseste ceva, daca au suficiente medicamente si cel mai important, daca au nevoie de ceva , nevoia de socializare a celor aflati in amurgul vieții fiind imensa. ...!



Tu spui aberatiile astea pentru dramatizare .... si sper ca nu chiar crezi in ele.

Acum cand "oamenii muncii" din turism, industrie, etc sunt trimisi in somaj, copii si studentii sunt nevoiti sa invete altfel, investitile publice sunt in cel mai bun caz amnte daca nu direct anulate, sa sustii ca are cineva ceva cu cei in varsta - adica ptr cei mai vulnerabili deci beneficiari direct al masurilor nu dovedeste decat inca o data ca de fapt la tine ratiunea ai discernamantul sunt notiuni abstracte.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 17 Apr 2020, 20:58

Cristian IONITA scrie:.........
Tu spui aberatiile astea pentru dramatizare .... si sper ca nu chiar crezi in ele.

Acum cand "oamenii muncii" din turism, industrie, etc sunt trimisi in somaj, copii si studentii sunt nevoiti sa invete altfel, investitile publice sunt in cel mai bun caz amnte daca nu direct anulate, .............

Si dramatizarea-i vorba! Un punct de vedere personal la care nu trebuie sa dai " like"! Iar daca nu esti de acord, cu atât mai bine! Nici degetele de la o mână nu sunt toate egale!
La faza cu criza din economie, sunt de acord cu tine ( scuze pentru tutuiala)! Cu observația că te duci mult prea usor după fenta. Prelungirea fars rost a unor interdicții, nejustificate științific, si mai putin explicate publicului larg, ma duce cu gândul la o manarie îngrozitoare sub umbrela stării de urgență. Lăsând la o parte achizițiile din sănătate de măști si combinezoane achiziționate la pret de ...versace si dezinfectanti la pret de coco chanel, ar trebui să faci niste săpături cu privire la locurile unde se face carantină. Mai exact, cine sunt proprietarii locatiilor si sumele decontate de " stat"! Evident ca exista o "transparență totala" ( sic) cu privire la cheltuieli, dar banii se duc in niste buzunare largi. Bani, care de fapt ar trebui să meargă în proiecte mari de investiții, care pun în mișcare intr-o oarecare masura, industria adiacentă! Dar nu! Asa cum a facut pdl-ul, în precedentă criza, se va opera cu taieri otova, la bugetari, în timp ce " altii" se vor cocosa la greu carand sacoșe cu bani la partid sau acasa( vezi cazul Elena Udrea, nesolutionat nici până în prezent).
Dupa cum vad eu, partidele politice sunt deja in campanie. Semn ca virusul ii gata. Deci, ne apucăm de anticipate?! Sa nu!
Despre scandalul cu biserica? O fumigena! Cine are nevoie de lumina, o primește în suflet. Nu are neaparat nevoie de biserica. In Au si De, bisericile au stat si inca sunt deschise in permanenta. Exista o diferenta de educație sau cultură între noi și ei, în sensul că acolo nimeni nu s-a imbulzit sa ia lumina, ori ramuri de salcie, ori pur si simplu sa se roage. Oamenii păstrează distanță intr-un mod foarte elegant. Nici la noi nu cred ca ar fi fost o problemă lăsarea deschisa a bisericilor ori a cimitirelor. Cine a dorit să meargă acolo, a mers, s-a rugat, a aprins o lumânare ori ce se mai face( nu sunt dus prea des la bkserica)! Vom vedea ce s-a întâmplat după ce se risipește fumul!
Pana atunci, eu voi doresc tuturor, sărbători fericite si sănătoase!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 18 Apr 2020, 06:10

Pentru a realiza faptul ca avem de a face cu ceva letal si pebtru care pana acum nu avem leac nu de stiinta este nevoie ... ci de ratiune si discernamant ... aspecte care. Atribute care bineinteles ca nu sunt pe acelai palier cu habotnicia si superficialitatea.

Tu spui ca eu ma duc prea usor dupa fenta ... asa o fi dar pentru cunoscutii mei care au ramas fara venituri si fara "afacere" situatia nu este deloc "fenta" ... este realitate crunta. Putem oare pune pe acelasi palier pierderea brusca a veniturilor cu lipsa imbulzelii la biserica si imburienirea mormintelor?
Se plang "inutilii" ca nu s mangaiati pe crestet, ba mai mult le mai si cauta garcea nod in papura cand pleaca la haladuire, si vezi doamne motivele lor nu s la fek de bune ca ale altora. Cred si eu ca e greu ... mai ales cand toata viata ai fost parazit .... te ai bucurat la mici si galeti
... e greu sa accepti ca in realitate esti o povara pentru societate.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 18 Apr 2020, 07:37

Shrek scrie: Lăsând la o parte achizițiile din sănătate de măști si combinezoane achiziționate la pret de ...versace

De ce sa lasam la o parte ? Nu astia erau ... neprihanitii ? :oops:
O mostra de ... neprihana https://www.stiripesurse.ro/video-expli ... 54555.html

Bineinteles, organele de control n-au descoperit nimic in neregula, ca doar, nu-i asa ... e stare de urgenta ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 18 Apr 2020, 08:33

Miluiti sau mituiti ??!!! .. retorica zilei
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 20 Apr 2020, 16:06

In tara lucrului bine facut :oops: , nicio fapta buna nu ramane nepedepsita, sau, ma rog, neanchetata ....https://www.dcnews.ro/anchetat-nu-aplau ... 43862.html
Pentru cei mai putin informati ... acest primar a fost condamnat pe nedrept in timpul domniei borfasului si derbedeului de basescu, a facut ani grei de puscarie si a fost achitat de CEDO !!! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde jonny_it » 20 Apr 2020, 16:11

paul scrie:In tara lucrului bine facut :oops: , nicio fapta buna nu ramane nepedepsita, sau, ma rog, neanchetata ....https://www.dcnews.ro/anchetat-nu-aplau ... 43862.html
Pentru cei mai putin informati ... acest primar a fost condamnat pe nedrept in timpul domniei borfasului si derbedeului de basescu, a facut ani grei de puscarie si a fost achitat de CEDO !!! :oops:


Cu banii dati pe lumanarile alea mai bine ajuta niste batrani, copii ...
Mortii nu mananca si nici nu au nevoie sa le fie aprinse lumanari chinezesti. ;)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 20 Apr 2020, 16:20

jonny_it scrie:
Cu banii dati pe lumanarile alea mai bine ajuta niste batrani, copii ...
Mortii nu mananca si nici nu au nevoie sa le fie aprinse lumanari chinezesti. ;)

Fiecare face ce vrea cu banii lui, cred ca esti de acord cu asta ! ;)
Daca rezumi totul la burta ... imi pare rau, dar, esti departe de ADEVAR ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 20 Apr 2020, 17:08

Paule .... nu fi rau ... ca si tu tot moldivean.
Iar moldovenii tin burta la rang inalt.
Dar eu impartsesc opinia lui Jonny, doar ca in loc de mancare ma gandesc la scoli, spitale, un parc, o investotie ceva ... banii ptr lumanari sunt bani aruncati ... iar in cazul de fata este populism ieftin si mai ales nesimitit.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde jonny_it » 20 Apr 2020, 17:13

paul scrie:Fiecare face ce vrea cu banii lui, cred ca esti de acord cu asta ! ;)
Daca rezumi totul la burta ... imi pare rau, dar, esti departe de ADEVAR ! :oops:


Nu rezum totul la burta, sunt multi care nu au un acoperis, haine pe ei sau cade tencuiala de pe scoala in care invata.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 20 Apr 2020, 17:16

Chiar dacă nu se vorbește, se pare ca in foarte multe cimitire ortodoxe, au fost aprinse lumânări la toate mormintele . Mai ales daca acestea erau in imediata apropiere a bisericilor. Dar distribuirea si aprinderea lor a fost făcută de cei din " ceo" bisericesc si din această cauză nu s-a mai vorbit. Acum, pentru că sunt carcotas, ma intreb la ce pret or fi fost cumpărate lumânări la si mai ales, din ce bani. Din spaima ca vor rămâne cu ele pe stoc, magazinele mari au făcut reduceri foarte mari la achiziții consistente dar ele figurează ca fiind lumânări cu...cristale svarowski!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3308
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde jonny_it » 20 Apr 2020, 17:22

Cristian IONITA scrie:Iar moldovenii tin burta la rang inalt.


Nu fi invidios, sarmale ca in Moldova nu se fac nicaieri :lol:
Si dupa ce a venit covidul am vazut ca peste tot prin tara s-au golit rafturile, asa ca nu mai radeti de moldoveni :D

Cristian IONITA scrie:Dar eu impartsesc opinia lui Jonny, doar ca in loc de mancare ma gandesc la scoli, spitale, un parc, o investotie ceva ... banii ptr lumanari sunt bani aruncati ... iar in cazul de fata este populism ieftin si mai ales nesimitit.


Nu m-am gandit neaparat la mancare, ma gandeam ceva in ajutorul celor care chiar au nevoie. Ca sunt spitale, scoli, carti, etc ...
Totusi, asa cum a scris si Paul fiecare face ce vrea cu banii lui, totusi cei care scriu articole de 2 lei ar trebui ca in astfel de cazuri sa renunte la cuvinte sau sininime cu "fapta buna" si sa foloseasca altele gen "fatarnicie". :)

Citeam zilele trecute un articol cum ca lumina sfanta se aprinde doar la ortodocsi, ca doar ei sunt adevaratii crestini. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 20 Apr 2020, 17:36

jonny_it scrie:Citeam zilele trecute un articol cum ca lumina sfanta se aprinde doar la ortodocsi, ca doar ei sunt adevaratii crestini. :lol:

Lumina Sfanta se aprinde la toate sectele si denominatiunile ... de la bricheta ! ;) Deci, se aprinde ! :oops:
Nu cred ca-i cazul sa-ti povestesc cum intr-un an armenii iau scos pe ortodocsi din Sf. Mormant cu ajutorul turcilor si au slujit ei in Sf. Mormant, ca doar, doar, Sf. Lumina o sa vina la ei . Patriarhul ortodox a iesit impreuna cu clerul si au slujit inafara Bisericii si ... fulger din cer a strapuns coloana din piatra a bisericii ! Acest lucru este vizibil si astazi, coloana de piatra despicata este marturie ! De atunci ... ortodoxul intra in Sf. Mormant si armeanul sta in capela ingerului si se rezuma sa priveasca si sa ia lumina de la patriarhul ortodox ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 42 vizitatori