Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 20 Iun 2014, 06:40

modigliani scrie:Iarasi imi citezi dintr-o Istorie "oficiala" , invatata la scoala , cu nimic verificabila .......

Mai omule, ROMANII , ca natie , N-AU CONSTRUIT NICIODATA UN ORAS !!! Au trait ( nedorindu-si niciodata mai mult ) la sate , in catune , etc ....... PLM , au trait pe pustii , multumindu-se cu un trai de "Ice Age" . Hai sa nu kkm pe noi dintr-un patriotism fortat si cu nimic fundamentat ..........
ORASE au construit romanii , otomanii , austroungarii , alea-alea . Adicatelea aia de-au dat p-acilea periodic si si-au spus ca ne-ar trebui si noua bagate mintile-n cap .

Ce rost are sa te minti straduindu-te sa ma minti ?


Draga colega, daca ar fi sa fim seriosi, la scoala nu inveti mare lucru! Arunci destul de usor cu etichete care le presupui adevaruri! Citez aici literatura istorica si nu literatura scolara! La ce istorie a Europei te referi? La un Pierre Milza? O istorie a Europei spre deosebire de una a Mediteranei sau una a Marii Negre, care au o vechime ca demers istoric de maxim 50 de ani, este una de data mult mai recenta! La ce Europa te referi? La o Europa a invingatorilor? La o Europa ca entitate politica recenta? La cea forestiera? Daca la ea te referi, ca natiune inca mai avem o sansa...
Romanii ca natie...De cand dateaza natia noastra Modigliani? Cand putem vorbi de natiunea romana? Punctual vorbind? Poate noi ca popor- nu am construit dar tind sa nu iti dau dreptate nici acolo! Daca discutam de neamul vlahilor de la sud de Dunare- iti voi cita un singur caz MOSCOPOLE - si te invit sa te documentezi! Afla cate biserici, cate scoli, ce diaspora la Viena, Venetia sau Budapesta intretinea acest oras in care se scriau carti cu mult inainte sa apara natiunea noastra! Tarnovo, oras vlaho bulgar iti spune ceva? In conditii de izolare, parti din acest neam al Valahilor, au fost absolut remarcabili! Da, capitalele noastre Baia, Siret, Suceava, Campulung au fost orase facute de sasi si unguri! Si Siretul si Baia si Suceava, au arheologic o structura urbana tipica occidentului medieval, in care, in centru, se afla o biserica, iar in unul din cazurile de mai sus, in centru se afla se pare chiar o biserica armeneasca! Da am fost barbari- a fost nevoie de rusi ca sa invatam frantuzeste, sa renuntam la moda rasariteana a barbilor si hainelor largi! Si totusi, pe ici pe colo, la o scara destul de mica, specifica entitatilor aparute tarziu, am lasat urme...ca nu am facut catedrale si universitati la 1300 si ne-am multumit cu acele bisericute pe care le citeaza parintele Closcutz, dar si acelea aflate pana tarziu sub influenta directa bizantina, este altceva! Suntem, si eu dupa ceva lecturi pe tema istorica cred mai mult ca oricand asta- o Enigma si un MIRACOL si totusi existam. Daca nu am contat pana acum poate am putea conta de aici in colo! Daca am fost pana acum condusi in mare parte de politicieni prosti si eu nu ma amagesc cu clasa politica interbelica sau cea anterioara, si ti-l citez aici pe batranul Petre Carp, ca natie am avut NOROC! Existam! Si oricum discutia este doar teoretica si cumva fara fond daca nu avem in fata si modele teoretice de asa zisa IMPLINIRE SI REALIZARE ISTORICA! Imi ceri cumva sa-ti demonstrez ca SUNTEM BURICUL PAMANTULUI! Aici prin asteptari gresesti iar greseala ta e urmare a unor valori cultivate de scoala comunista si in speta de dezamagirea cand ai descoperit ca lucrurile nu au fost chiar asa! Dezamagire pe care o cunoastem multi dintre noi.... Sa daramam ceea ce hazardul, masonii sau prea putinii cetateni capabili din aceasta zona au reusit sa construiasca?? DE CE SA FIM NIHILISTI? Din incapacitate sau din comoditate intelectuala? O natiune are nevoie de MITURI mai mult sau mai putin adevarate...Avem orase si nu mai conteaza ca sunt facute sau nu de noi- dar multe din ele DA SUNT FACUTE DE NOI IN ULTIMA SUTA DE ANI DE CAND EXISTAM CA NATIUNE, un spatiu destul de mare pe care il ocupam, o limba, o cultura cu radacini medievale fata de altii, care, chiar si asa, au ajuns de pilda pe coasta de est americana, si-au uitat obiceiurile din zona de origine, au inventat altele noi si au construit AMERICA!! Avem o diversitate de locuire iar forta unei natiuni poate consta in diversitate daca stim sa o valorificam! Ce nu avem? O istorie GLORIOASA? Nu am declansat razboaie mondiale? NU am dat o elita culturala? Nu suntem o mare putere? Nu suntem nici in elita idiotilor acestui pamant dar nici in cea a puternicilor! Zarurile poate au fost aruncate dar istoria este departe de a se termina in acest punct ca eu sa -ti pot vorbi despre MARETELE REALIZARI ALE ACESTEI NATII si cartile inca se joaca! Suntem si noi ca si altii O NATIUNE TANARA! Nu cere ceea ce nu se poate da! Ca popor am facut tot ce am putut cat sa nu fim in afara istoriei...asa cum sunt destule popoare acum!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 20 Iun 2014, 06:54

De ce nu au construit valahii de la nord de Dunare orase??? PENTRU CA NU AU AVUT NEVOIE DE ELE!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde redoo » 20 Iun 2014, 09:01

Donbazil scrie:Sal'tare!

Acad. Constantin Daicoviciu, rector al Universității Babeș-Bolyai:

”În momentul unirii cu tara,1918), m în Lugoj, ca peste tot în Ardeal şi Banat, s-a efectuat schimbul de administraţii.
Astfel, sosit din Bucureşti, noul director al poştei din Lugoj,”regăţean” get-beget, şi-a vizitat instituţia, iar la sfârşit, privind încă o dată cu atenţie în jur, a exclamat: “Frumoase perdele, să mi le aduceţi acasă!” Şi aşa mi-am dat seama care e diferenţa între administraţia austro-ungară şi cea românească“

Dă mai departe, poate-or dispărea metehnele şi-om putea trăi. Bine sau rău, dar după măsura muncii noastre

Nene Vasile, hai sa nu venim cu ieftineli din astea ieftine...ca unii sunt mai cu mot decat altiii.In primul an de facultate, discutam intre colegii,care de pe unde suntem si Calin ne spune foarte mandru ca el este ardelean....kkt,intrebarea era de unde este si nu ce este. Istoria ne arata ca am avut si noi si voi o bucata de granita de aparat,dar voi ati cedat si ati luat pozitia ghiocelului,in conditiile in care aveati mai multe paduri in care sa va refugiati,decat aveam noi. Referitor la administratie....pai cred ca si voi ati dorit sa va uniti cu tara...in conditiile in care Mishu cel Viteaz a mai venit odata cu propunerea asta,dar voi ati luptat impotriva lui.
Daca noi nu rezistam aici,regateni,mitici,....pun pariu ca nu mai vorbeati voi limba romana nici cat o vorbesc cei de pe Timoc iar de mandria voastra ardeleneasca avea cine sa se ocupe.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 20 Iun 2014, 09:26

redoo scrie:[..........



Viziunea ta nu este chiar chiar corecta! Dincolo de povestea cu Mihai Viteazu( probabil Mishu al tau, dar asta deja denota ca am trecut dintr-o extrema in alta...) Cata constiinta romaneasca avea Mihai Viteazu? Eu nu o pot masura! Dar avea cu siguranta o conceptie strategica...In Ardeal, Secuii au luptat de partea lui Mihai Viteazu! Orasele Sibiu, Brasov- si mare parte din nobilii unguri erau in tabara cardinalului Bathory! (romanii care astazi se considera ardeleni in virtutea unor inobilari cu ceva sange unguresc, sasesc sau cine mai stie ce, in acele vremuri erau fie iobagi fie locuia in cel mai bun caz la intrarile in oras, dar sa spunem ca nici asta nu ar conta pentru mine astazi) In aceasta tabara si in corespondenta dintre orase Mihai Viteazu este vazut ca un egiptean(peiorativ pentru tigan din ce am vazut ulterior) care ravneste un bun ce nu este al lui...Sunt documente! Eu am vazut 2 dintre ele! Tu esti deranjat de un oarecare elitism...fara sa fie general valabil, acesta este doar partial justificat! Constiinta romaneasca atat cat a existat s- a facut prin spargerea unor valori traditionale si prin acceptarea crestinismului in Unire cu Roma! Sigur in acel moment 1680 a fost o tradare fata de cei cu acelasi neam care au luptat si nu o singura data si-au pierdut averile, au fost martirizati pentru valorile lor ortodoxe! ! In durata lunga TRADAREA a contribuit la alcatuirea identitatii romanesti a celor din Ardeal si Banat a facut posibil ca vocea lor sa ajunga in Diete sau la Imparati! Compromisul- a insemnat TRADARE dar in termen lung indeplinirea unui scop imposibil poate altfel!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Closcutz » 20 Iun 2014, 09:29

Modigliani, daca tot te declari anticomunist, iti recomand sa citesti 322 de vorbe memorabile Petre Tutea, unde vorbeste foarte succint despre geniul ateu in antiteza cu baba credincioasa si analfabeta. Nu stiu la tine cine-s babele, dar la noi sunt mamele si bunicile noastre care au facut copii ce au ajuns ingineri, doctori, ofiteri,preoti(a, pardon popi, ca la astia ai alergie) si totodata au ,,sculptat" la sapa si cazma dealurile de zeci de ha din zona, transformandu-le in terase de vii roditoare(pe vremea odiosului plecau slepuri incarcate cu Afuzalii, Cardinal, Muscat de Hamburg, Chismis la export). Acum de atata democratie toate terasele au ajuns paragina.
Ultima oară modificat de Closcutz pe 20 Iun 2014, 09:36, modificat 1 dată în total.
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 20 Iun 2014, 09:34

Tipul asta de zeflemea- "Mishu" face iar parte in involutia noastra generala! De la venerarea si mitizare am ajuns acum in acest moment la "MISHU"! Crezi ca e ok? Practic nu faci decat sa-mi demonstrezi ca nu am evoluat deloc ca portret psihologic national din anii 20, cand Radulescu Motru vorbea despre caracteristicile noastre nationale! Undeva sus, cineva, un om inteligent a vorbit despre mituri! Provocarea lui la reflectie a fost preluata si o intreaga scoala mitizanta a disparut in randul poporului care nu a inteles si nu intelege despre ce se vorbeste, (pentru ca nu se CITESTE!! )inlocuita fiind cu ironia ieftina tip Vacanta Mare! Nu vom construi o alta Romanie si un alt roman decat daca vom fi seriosi, ne vom documenta si nu vom lua totul din vant in cel mai superficial mod cu putinta... Trebuie sa avem niste valori! Avem nevoie de ele! Trebuie sa fim PROFUNZI! Stii, se spune undeva intr-un izvor geografic, ca Buresbista, barbatul get i-a ridicat pe ai sai indemanandu-i la sobrietate, ascultare de porunci si prin starpirea viilor! (NU discut aici izvorul si nu spun nimic despre cel din spatele textului, retin doar aceste vorbe FRUMOASE spun eu) Vezi tu pe aceste meleaguri un semn ca a reusit? Ca a ramas ceva? NU o fi facut Burebista asta undeva prin PADUREA NEAGRA?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde redoo » 20 Iun 2014, 09:52

delorin I scrie:Tipul asta de zeflemea- "Mishu" face iar parte in involutia noastra generala! De la venerarea si mitizare am ajuns acum in acest moment MISHU! Crezi ca e ok? Practic nu faci decat sa-mi demnstrezi ca nu am evoluat deloc ca portret psihilogic national din anii 20, cand Radulescu Motru vorbea despre caracteristicile noastre nationale! Undeva sus, cineva, un om inteligent a vorbit despre mituri! Provocarea lui la reflectie a fost preluata si o intreaga scoala mitizanta a disparut in randul poporului care nu a inteles si nu intelege despore ce se vorbeste, inlocuita fiind cu ironia ieftina tip Vacanta Mare! Nu vom construi o alta Romanie si un alt roman decat daca vom fi seriosi, ne vom documenta si nu vom lua totul din vant in cel mai superficial mod cu putinta... Trebuie sa avem niste valori! Avem nevoie de ele! trebuie sa fim PROFUNZI! Stii, se spune undeva intr-un izvor geografic ca Buresbista, barbatul get i-a ridicat pe ai sai prin indemanandu-i la sobrietate, ascultare de porunci si prin starpirea viilor! (NU discut aici izvorul si nu spun nimic despre cel din spatele textului, retin doar aceste vorbe FRUMOASE SPUN EU) Vezi tu pe aceste meleaguri un semn ca a reusit? Ca a ramas ceva?

Salut. In ce priveste razboiul lui Mihai,intradevar ala a fost un razboi de cucerire care aducea si avantaje militare dar si economice.Cand am scris *Mishu* nu a fost in zeflemea...a fost pur si simplu in context cu *regatean,mitic*
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 20 Iun 2014, 09:57

Salut! Eu te invit sa lasam satira in seama revistelor si a unor emisiuni tv ieftine!! Sa ne educam copii intr-un minim respect pentru ce suntem, oricat de putin ar fi acel ceva, incercand sa nu luam cu imprumut nici macar in gluma, lucruri ce nu sunt esentiale! Mai mult ca oricand in tara asta este nevoie de SOBRIETATE, ASCULTARE DE PORUNCI, selectia liderilor care conduc, iar starpirea viilor sa nu duca la inlocuirea cu bere...
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Florin Dobre » 20 Iun 2014, 22:02

Nu stiu daca pe MIHAI(viteazul) l-a chinuit simtul patriotic sau a fost pur si simplu o ambitie personala de-a fi DOMN peste 3 principate. :?
Lamuritoare ar putea fi o analiza a surselor financiare pentru campaniile sale...a intereselor acelor sponsori. ;)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde delorin I » 21 Iun 2014, 00:06

Ban Mihali, Iani Oglu...dar e alta discutie...:)

Pana una alta la Bucueresti in mod absolut paradoxal dupa mine, otetarul galben a inflorit! Din cultura mea generala, otetarul ar fi trebui sa infloreasca in iulie- august!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 22 Iun 2014, 20:52

Sal'tare!
Colegul redoo are drepotate: Cine-s io sa ma bag ( mai ales ca nici nu-s banatan ci bihorean " colonizat"), da' acuma daca tot vorbim de istoria ADEVARATA, poate-i curios sa afle si el ca "Misu-cel-viteaz", n-a fost primu' , care a cucerit - si nu unit cum gresit se spune - toate cele trei entitati statale romanesti......Cu fo' doi ani mai inainte un amarastean de principe al Ardealului ( care nu era nici macar ungur - ca sa-l putem sudui sa ne racorim) a cucerit ( asa-i corect) cele doua vecine, Valahia si Moldova.....Le-a luat vistieriile inclusiv pecetile domnesti - daca stie domnu' ce-s alea si la ce-s bune.....
Ca ulterior prin negocieri politice sub presiunea Imparatului s-au rezolvat problemele, e alta poveste.....Nu i-o spun.....Sa caute in istorii ( Revista Magazin-Istoric de pe vremuri, dar si altele - inclusiv pe net - ca gaseste).....
Sal'tare!
Donbazil - venit intamplator pe-acasa din poiana cu tei care stau sa-nfloreasca, da' nu pot .....De frig! :shock: :evil:
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Mircea_63 » 22 Iun 2014, 21:08

Donbazil scrie:Sal'tare!.....Le-a luat vistieriile inclusiv pecetile domnesti - daca stie domnu' ce-s alea si la ce-s bune.....


Stiu eu, Donbazil. La spart nuci. :D

Cel putin asa reiese din "Un Yankeu la curtea regelui Arthur". Copilasul "clona" a regelui le-a folosit cu succes. :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde cantemir » 22 Iun 2014, 21:21

Mircea_63 scrie:
...Cel putin asa reiese din "Un Yankeu la curtea regelui Arthur".

...Sau din "Print si cersetor" de Mark Twain!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 22 Iun 2014, 21:24

Sal'tare!
Ti-am mai spus ca "iesti potcaş"?.... :lol: :lol: :lol:
Da' pen'ca tot ne-am adunat in fata fierariei iaca una care mi-a placut:
http://jurnalul.ro/editorial/strigat-de ... 1006.html..
Sal'tare!
( Hai c-am plecat ca ma asteapta rulota, ca maine am treaba).....
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Mircea_63 » 23 Iun 2014, 08:48

cantemir scrie:
Mircea_63 scrie:
...Cel putin asa reiese din "Un Yankeu la curtea regelui Arthur".

...Sau din "Print si cersetor" de Mark Twain!


Corect! "Print si cersetor"... :oops:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 01 Iul 2014, 16:00

Sal'tare!
Acuma daca tot ploua si e frig hai prin poiana!....Poate sub vreo umbrela, la o terasa........Mai aflam noutati......

Iaca-ta ce gasii: :idea: :idea: :idea: :shock:

...."Primarul Sibiului, Klaus Iohannis, a pierdut sâmbătă, alegerile din PNL. Știu, agențiile de știri, televiziunile, site-urile, v-au spus altceva. Numai că realitatea acelei zile e alta pentru noul președinte al PNL. Lucrurile se mai pot schimba însă pentru domnia sa.

Dincolo de zâmbetul larg al victoriei, de un discurs de învingător slab, parcă nepregătit, Klaus Iohannis a fost foarte aproape de dezastru. A vrut totul și în doar câteva secunde putea să rămână cu nimic. Desemnat cu o mie și ceva de voturi președinte al PNL, domnul Iohannis a forțat desemnarea lui pe post de candidat la Președinție. Greșeală. Ar fi putut să lanseze chiar el ideea competiției interne, ar fi putut să pară generos, nu a făcut-o, deși știa că Crin Antonescu vrea să revină.

Venerabilul domn Quintus a intors-o, cum altfel, ca la Ploiesti, și i-a smuls preșul de sub picioare atunci când a invocat Statutul care prevede că alesul pentru Prezidențiale e desemnat de Delegația Permanentă, nu de Congres. Mișcarea nr. 2 a fost să deschidă competiția în sală. Cine vrea? Antonescu! s-a strigat, Ghise! s-a strigat, probabil si Orban.

Atunci când Antonescu a venit la microfon să răspundă la întrebarea dacă vrea, sala s-a ridicat în picioare și … standing ovations. Mult mai puternice decât cele de la vestea alegerii Iohannis ca președinte. Iar Iohannis a sesizat abia atunci în ce s-a băgat și că dacă se ajunge la vot, în congres, pierde. Pericolul nu a trecut. Nici în Delegația Permanentă nu va câștiga, pentru că Antonescu o controlează. A fost atâția ani președintele partidului, vrea, domnul Iohannis a fost adus pe post de Salvator, dar șocul europarlamentarelor, i-a făcut pe mulți să ezite. Așa că singura șansă a Iohannis este ca numele prezidențiabilului PNL să fie dat de sondaje și VALIDAT doar de Delegația Permanentă.

La cum arata sala sâmbătă, Klaus Iohannis a ajuns președintele PNL doar în pentru că Antonescu nu a candidat. Sigur, dacă ar fi candidat Antonescu, atunci Iohannis nu concura etc…

Mai e ceva de spus. Două întrebări retorice.

1. Dacă nu va fi “bun de Cotroceni”, domnul Iohannis mai poate fi bun pentru șefia PNL?

2. Un om care a decis că nu mai este bun de șefia PNL, poate fi bun pentru președinția României? Mi-e greu, dar nu imposibil, să-mi imaginez prea multe variante de răspuns.

Continuând pe această logică, scriam mai sus că domnul Iohannis a fost foarte aproape de a pierde totul. Valul nu a trecut, pericolul există. Pentru că ceva s-a schimbat față de acum câteva luni când se purta tandemul. În varianta în care Dreapta îl va alege pe Crin Antonescu prezidențiabil, domnului Iohannis nu mai poate reveni în rolul de candidat la funcția de premier, pentru că e greu, chiar imposibil de imaginat, că PDL nu va emite pretenții la ea.

Cât despre prietenii…. să fim serioși! Acum un an și ceva, Crin Antonescu și Victor Ponta se gratulau reciproc cu acest apelativ: prietenul meu. Știm bine ce s-a întâmplat cu prietenia asta.

Adevăratele alegeri în PNL abia acum încep."......http://voxpublica.realitatea.net/politi ... 06719.html

Interesanta analiza , sau nu?.....
Donbazil :)
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori