Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 08 Oct 2018, 12:06

Eu apreciez ca ar fi de retinut urmatoarele:
- falia tot mai adanga si larga intre politicieni si alegatori; politicienii in marea majoritate (exceptie USR) au participat la acest referentum, alegatorii pana la interventia in forta a BOR au participat in procent mai mic decat marja de eroare (sambata participarea era de 5%);
- influenta BOR in politica este la nivel apreciabil (au ridicat de la 5 la 20 la suta), lucru total neortodox, sa faci campanie electroala in ziua votului este impotriva oricarei ideei de obiectivitate, iar cand motivatia este demna de povestile lui Creanga cu atat mai mult consider a fi lipsa de moralitate si obiectiviate.
Fişiere ataşate
43351638_1065217920323941_156403643560493056_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti


Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 08 Oct 2018, 16:33

Eh, o trecut și " tentativa" asta de referendum! Că de fiecare dată când sunt chemați să se pronunțe cu privire la o " chestiune" concretă, romanii au rezolvat-o in stilul dâmbovițean consacrat și anume " au rezolvat-o curvește"! Mai exact, chemați să se pronunțe cu privire la legalizarea căsătoriilor între persoanele de același sex ( se zice că UE a transmis o directivă in acest sens ), romanii au lăsat-o la mijloc sub pretextul că nu a ieșit lumea la vot. Este foarte adevărat că întrebarea de la referendum era atât de evazivă că mulți au înțeles că de fapt draqnea întreabă dacă suntem de acord sa nu meargă la pușcărie. Din acest motiv și pe fondul unei campanii foarte agresive in mediul online pentru " boicot", referendumul nu a trecut. Că urmare, Romania se va vedea pusa în situația de a reglementa juridic cel mai probabil căsătoria între persoane de același sex adică să fie recunoscută administrați cu consecințele de rigoare : participarea la moșteniri, pensie de urmaș, contracte prenupțiale și de ce nu, dreptul de a infia copii.
Punctul meu de vedere, chiar daca el va deranja pe mulți, este că avand de ales pentru un copil abandonat să își trăiască copilăria într-o familie cu părinții de același sex ori prin canale sau gări as recomanda prima varianta.
Exista insa o explicație simplă și extrem de dură a motivului pentru care românii nu au ieșit la vot: atâția am mai rămas în țară. Să nu uităm că, după Siria, Romania este cel mai mare " furnizor" de imigranți !
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 08 Oct 2018, 16:38

Shrekule .... poate ca emigrarea sa fie explicatia procentului mic de participanti in multe zone din tara .... nu insa in capitala si orasele mai mari .... unde se vede in trafic si cozile de la supermarket ca nu-s deloc putini "votanti"

la explicati eu mai adaug ca acum fata de alte alegeri, desi guvernul PSD-ALDE_UDMR au organizat "lejer" (gen fara verificare electronica, etc) au fost mult mai putini cei dispusi sa fraudeze,
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde petru71 » 08 Oct 2018, 20:42

Cristian IONITA scrie:Eu apreciez ca ar fi de retinut urmatoarele:
- falia tot mai adanga si larga intre politicieni si alegatori; politicienii in marea majoritate (exceptie USR) au participat la acest referentum, alegatorii pana la interventia in forta a BOR au participat in procent mai mic decat marja de eroare (sambata participarea era de 5%);
- influenta BOR in politica este la nivel apreciabil (au ridicat de la 5 la 20 la suta), lucru total neortodox, sa faci campanie electroala in ziua votului este impotriva oricarei ideei de obiectivitate, iar cand motivatia este demna de povestile lui Creanga cu atat mai mult consider a fi lipsa de moralitate si obiectiviate.


CI-ule, io am vrut să te citez doar pentru poză, dar nu merge.
Despre poza cu două curve discutăm... :mrgreen:
În ceea ce mă privește, ți-ai spălat o găleată de rahaturi debitate pe forum.
Bravo !!
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224


Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 16 Oct 2018, 17:29

Azi, despre " circul foamei", dintr-un oraș oarecare.....
Ca tot țăranul, marțea, merg la oraș la cumpărături. La tara nima nu mai cultivă legume asa ca, chiar dacă ai vrea sa ajuți " economia locală" , nu ai pe cine. Iar daca te mânca in... părțile moi sa pui ceva in grădină ori t-i le mânca găinile vecinului, ori scapa capra si te îmbolnăvește de nervi! Asadar merg întâi la mall, de une trebe sa cumpăr tzucar, oțet, sare, ceva conservat si ce mi-o scris șefa ca-i trebe pentru fabrica de conserve. Si fiindca io gat repede....cumparaturile, merg sa mânca ceva la grilu' din aer liber ca tare fain miroase!
Si cum mestecam acolo la masa, mă napadesc amintirile. Mă întorc si mă uit pe un deal unde înainte de 89 se aflau două portrete gigant cu " tovarășul si tovarasa". Acum flutura un steag imens. Este de bine, zic io, sper sa nu vad iar un portret imens! Mai bag o imbucatura si imi aduc aminte ca pe locul unde acum se află mall-ul, înainte de 89 se construia un circ al foamei. Cei mai în vârstă își aduc aminte de visul lu' ceasca de a scoate oamenii din casa si aduce sa ia masa in oras la niste cantine uriașe. De fapt spera să nu mai plateasca muncitorii apoi sa le dea mâncare si cazare. Un fel de " slugi" cum ar zice unii sau niste " sclavi" cum ar spune altii. Ceausescu ar țopăi de bucurie văzând cum oamenii stau la niste cozi imense sa mance ceva la prânz ori sa rupă caruturile cu cumpărături, fără să îi oblige nimeni. Ar putea spune ca visul său s-a împlinit. Oare asistăm la reîntoarcerea comunismului? Vom vedea o nouă nomenclatură care vor avea idei năstrușnice la început dar care in final vor contribui la restrângerea exercițiului democratic. Vom fi nevoiți ca cei de la" talpa iadului" sa ne zbatem din nou in mocirla suficienței si ă lipsurilor de tot felul, unde valoare umană este data de " pe cine cunosti " si nu nivelul de cunostinte dobândite în ani mulți de școală și vagoane de cărți citite? Citeam in presa despre decizia unei Curți de a declara adunările spontane, ilegale daca nu au fost înregistrate la primărie. Ilegale au fost din 90, de cand s-a dat legea dar constituția prevede drept inalienabil dreptul la libera exprimare aici incluzând dreptul de a protesta. Încet, incet, in spatele perdelei de fum care o numesc mișcarea # rezist, se coc decizii care ne vor afecta viitorul. Dacă tineretul nu se implica in luarea deciziilor politice prin vot, tare mă tem că in locul tablourilor lu ' ceasca vom vedea alte tablouri si sloganuri cu un alt ceasca, izvorît din somnul ratiunii. Deci dragi tineri, mergeți la vot si nu mai cadeti in capcana celor care va cer # boicotul. Altfel ve-ti trai si voi multe din neîmplinirile noastre dar nu mai puteti spune cum spuneam noi : indiferent pe cine votăm noi, iese tot cine trebuie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 16 Oct 2018, 17:29

Eroare!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bezna Zorilor » 16 Oct 2018, 22:01

Ai scris frumos, dar ma fac ca nu am inteles mesajul.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 16 Oct 2018, 22:38

Care? Din ă două postarea?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Neafiliatul » 18 Oct 2018, 13:37

semnele clinice nu arătau ca fiind pestă porcină africană, au luat analize, iată cât de perfid acţionează″, a precizat Petre Daea.

https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/petre-daea-despre-raspandirea-pestei-porcine-factorul-uman-este-cel-care-duce-acest-virus.html

Orice asemănare cu fapte reale este pur întâmplătoare! :lol:
https://ro.wikisource.org/wiki/Mo%C8%99_Teac%C4%83/Epizootia
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01



Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 25 Oct 2018, 11:46

Evenimente in avalansa , unul mai contrariant decat altul. Palatul Cotroceni a devent o institutie cu totul democratica, aflata la indemana maselor de catateni truditori ai soselelor noastre. O demonstreaza recenta vizita a grupului de cinci ungatori de la autobaza dupe Kiseleff . Cracanati , transpirati, cu pantalonii burlan, aflati in pauza de tigara si de injuraturi, neamul lui manivela a facut si o poza de grup pe scarile palatului. Mesajul transmis e cat se poate de clar: In curand vom fi ce n-am fost niciodata si chiar mai mult!
O leaca mai tarziu, o somitate intelectuala , lumina dreptatii, qintesenta adevarului, vataf in functie , in buna traditie a lui Teohari Georgescu, infiera cu manie proletara, pe procurorul general, acuza presedintele de coruptie si ilegalitati, cu argumentul supreme “ba pe- a ma-tii”.
- Ma inveti tu pe mine?! Alt argument si bineinteles acuzatie.
Firesc se naste intrebarea : Care este motorul acestei atitudini ostile fata de justitie, fata de oameni in general? Toate responsurile posibile se concentreaza intr-unul singur. O stare de narcissism generatoare de mizantropie , determinata de un trecut cu siguranta umbros si complexat, ce-l indeamna sa raspunda cu obedienta la santaj grupurilor dominatoare ale infractorilor.
Conform tiparului revolutiei muncitoresti din perioada 1945- 1948, desfasurata sub lozinca ” ocupati garile” lichidarea statului parallel se afla in stadiul final . Pe cand arestarea nevestei presedintelui, si urcarea acestuia in “ trenul regal”?. Arturo Ui se grabeste sa ajunga in varf. Acolo aerul este rerefiat si temperaturile sunt scazute. Si atunci te apuca ameteala.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Neafiliatul » 25 Oct 2018, 14:51

Un extraordinar exemplu de solidaritate a unei bresle,pentru unul de-al lor aflat în necaz cu animalele,în prag de iarnă. Poate greșesc,dar nu cred că o solidaritate de asemenea anvergură poate fi la apicultori.
https://www.agroinfo.ro/economic/oierii-uniti-in-necaz-cu-totii-il-ajuta-pe-oierul-la-care-o-mana-criminala-i-a-dat-foc-azi-noapte-la-tot-furajul
Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 26 Oct 2018, 19:17

In Bucuresti exista un primar pe numele sau Florea. Baiat capabil.
Atat de capabil incat si nevasta-sa trebuia sa fie pe aceeasi masura. Valoare la valoare trage. Sacul si petecul. De astazi petecul sa carpit cu un salariu de 40 000 de mii de lei pe luna. Intr-un post la stat, la statul roman. Iar moldovenii nostri se gandesc cu dor la autostrada spre Europa. Cate zeci de mii de salarii ca acesta ar rezolva problema lor?! Inteleg oare dragii nostril moldoveni că cânele nu pleaca de buna voie de la macelarie?
Moldovenii raman cu dorul lor, iar latrinele TV ricaneaza. L-au prins pe Iohannis, cu ocaua mica. Lazar l-a mituit pe neamt clasandu-i dosarele. Iar asta, strans cu usa, l-a numit illegal in funcie. El moro si-a indeplinit objectivul nedeclarat, l-a troznit pe Lazar , dar i-a pleznit una si lui Iohannis. Punct ochit, punct lovit. Fericiti, consumatorii produselor fetide ale vidanjelor TV, asteptand un semn si un cec de la copiii plecati in lume, molfaind un covrig , sorbind din berea de 1.79; isi numara banutii ramasi pana la pensie, maraind excitati: V-am prins, ‘re-ati ai dr… cu Europa voastra cu tot!
Somn usor dragi romani!
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 48 vizitatori