Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 15 Iun 2020, 22:37

Bambucha scrie:Nici un cuvant de onomastica de 30 de ani si ce au insemnat pentru noi toti acele evenimente, ce au constituit temelia de emigrare masiva a milioane de romani :?: psssst


Caline, noi ne stim mai demult ( pe forum), propaganda ieftina nu te prinde ! ;)
Daca tinem cont ca Iliescu a fost ales cu peste 86% in duminica orbului, in conditiile unei participari la vot record, cum n-a mai fost niciodata ... emigrarea masiva a milioanelor nu iese la calcul ! De temelie ... hai sa radem ;)
Iti dau exemplul urbei mele ... Ratiu si Campeanu n-au luat impreuna mai mult de 100 de voturi iar de plecat afara au plecat cateva mii. Adica, nu fenomenul politic i-a impins la emigrare , sa fim seriosi ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 16 Iun 2020, 18:37

Shrek scrie:Salut " amice", Bambucea! Nu iti cunosc varsta pentru a purta o discuție cu privire la ce a însemnat atunci si, mai târziu, fenomenul Piata Universitatii. Trebuie să fi fost cel puțin...tânăr și neliniștit, pentru a înțelege ce a fost acolo. Despre represiune, nu este nimic de spus . Ea ne-a intors cu 45 de ani in timp. Chiar daca inainte de mineriada a fost " imeghebe, face ordine"! Despre justiție, este aceeași pentru care # rezistentii au stat in strada luni de zile!
Referitor la faptul că mulți români au emigrat , de atunci si pana in prezent, iar tu ai rămas inca in tara, iti reamintesc o vorba din bătrâni: "daca esti ....neprecaut stai acasa"!?

...

Când îți vei fi raspuns la aceste intrebari si vei fi de acord să îmi spui si mie răspunsurile, vom continua discuția.
Pana atunci, comemoram evenimentele 13-15 iunie , numai în zilele lucrătoare! In cele nelucratoare, trebe sa fim....precauti! Sau...neprecauti! Sa stam linistiti la locurile noastre? Intreb si io!


Buuun, shrekule, e bine ca iti pui intrebari, dar nu e bine ca ma pui pe mine sa deslusesc intunecimea rationamentului tau, mai ales dupa ce ma intrebi cati ani am!?? Am 20 si inca nu mi-a mijit mustata. :)

Nu am sa-ti satisfac doleanta de a continua discutia... dar pentru informarea ta corecta, emigrarea mea din Romania (aproape 7 ani) in anii '90 a fost una dintre cele mai bune decizii ale vietii mele! Plecat-am in conditii vitrege... cand pentru a iesi din tara iti trebuia invitatie, cand romanii erau vazuti ca niste maimute, fara nici un drept, acum te urci in avion si esti european! Si da, a fost consecinta mineriadelor si jafului monstruos ce a urmat apoi de catre fostele cadre deghizate in oameni poiltici mai in toate partidele plus clientela aferenta, dar in special de grosul din PSD. Dimensiunea jafului colosal s-a vazut si se vede in continuare in traiul de zi cu zi al romanilor de azi, unde un om cinstit si de buna credinta are slabe sanse de a prinde cheag fara sa se bage adanc in c*cat!!!

Ca te dai iubitor de monarhie iarasi nu ma impresioneaza prea tare, mai ales ca prin omisiunea "intamplatoare" sistematica sau pur si simplu ca uiti sa specifici cine si ce nu l-a lasat pe rege in tara pentru a sprijini moral o anumita generatie, iti agraveaza statutul de asa zis neutral. Raspunsul il anticipez deja ;) Werner e de vina!


paul scrie:Caline, noi ne stim mai demult ( pe forum), propaganda ieftina nu te prinde !
Daca tinem cont ca Iliescu a fost ales cu peste 86% in duminica orbului, in conditiile unei participari la vot record, cum n-a mai fost niciodata ... emigrarea masiva a milioanelor nu iese la calcul ! De temelie ... hai sa radem
Iti dau exemplul urbei mele ... Ratiu si Campeanu n-au luat impreuna mai mult de 100 de voturi iar de plecat afara au plecat cateva mii. Adica, nu fenomenul politic i-a impins la emigrare , sa fim seriosi )



Paul, te asigur ca dintre toti neutralii ce misuna pe aici eu am cea mai putina apetenta catre ce zici tu...
Ca duminica orbului s-a desfasurat cum s-a desfasurat, asta nu inseamna ca ai facut calculul corect!!! Exista o vorba din popor: Da-i Doamne romanului, mintea de pe urma! Se pare ca multi au primit-o in anii ce au urmat!
Ce ma surprinde, iarasi, la tine totusi ;) este ca in timp ce, din ce in ce mai multi romani se desteptau odata cu anii, tu ai trecut cu toate bagajele mici si mari, in curtea calailor de neam. Undeva este o fractura logica sau pur si simplu imi lipsesc mie ceva amendamente pentru a face un rationament corect.


PS: Si mai jos pentru toti cei de buna credinta! 8-)

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 16 Iun 2020, 21:34

Bambucha scrie:




Ce ma surprinde, iarasi, la tine totusi ;) este ca in timp ce, din ce in ce mai multi romani se desteptau odata cu anii, tu ai trecut cu toate bagajele mici si mari, in curtea calailor de neam. Undeva este o fractura logica sau pur si simplu imi lipsesc mie ceva amendamente pentru a face un rationament corect.

]

Hai sa incerc cateva ... amendamente
- Sora a venit cu trenul de la Paris, din lumea libera, ca sa puna umarul alaturi de adevaratii calai ai neamului Ana Pauker si Dej la construirea monstruozitatii care s-a numit comunism si tu ... l-ai iertat ! E vreo fractura de logica aici ? ;)
- personal, consider ca social liberalismul este solutia la nevoile actuale. Nu neoliberalismul din zilele acestea si nici neomarxismul atat de drag tie ! ;)
- iarasi, apreciez guvernarile care fac ceva cat de putin pentru majoritatea categoriilor sociale ( medici, profesori,oameni de rand) si nu ma refer la pomeni gen ajutoare sociale.
- ar mai fi o probabilitate in ceea ce ma priveste ... poate am dezvoltat sindromul Stockholm . :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 18 Iun 2020, 08:04

Iertarea, Paule, este una dintre cele mai inalte insusiri omenesti, e adevarat deprinsa doar de cei chemati!

Daca citeai topicul meu unde ma prezentam acum 10 ani pe forumul stuparitul, ca asa se purta pe atunci, aveai sa citesti:
"Sunt deschis noului si inovatiei, insa in acelasi timp raman conservator pe ce este vechi si bun, incerc sa fac un Mix cat mai sanatos intre vechi si nou." Propozitie ce ma defineste in mare si azi. Simpla! Daca tu deduci ca " imi e drag neomarxismul " ... :lol: :lol: :lol: no comment! Mishto...



"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti


Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 22 Iun 2020, 22:52

Din ciclul : ticăloșii nostri sunt mai " buni" decât ai lor.....
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 7345519717
Da' oile, oile un'e sunt, ghiolban Flutur?
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 27 Iun 2020, 08:47

Ceva de citit.....
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 1090752926
Cineva se intreba de ce pleacă românii din țară! Unul dintre motive este atitudinea absolut execrabila a hartogarilor, fie ca lucreaza la stat sau la privat, de parcă toți au fost școliți în comunism! Un sfârșit de săptămână liniștit s-aveți cu toții!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 28 Iun 2020, 18:28

Cu masca, fara masca , marca ... penele, sau, cine poate, oase roade ... https://www.stiripesurse.ro/pnl-sedinta ... 79811.html :oops: :oops: :oops:
Despre distantare sociala mai stiti careva ceva ? :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 29 Iun 2020, 13:42

Zace la gazeta: Ionuț Dolănescu s-a înscris în psd......
Anul acesta, lăutarii vor da tonul campaniei electorale, refrenele melodiilor lansate, devenite hit -uri, fiind folosite pe post de slogan electoral. Astfel, psd, va folosi melodia de succes, cântată de Dulanescu' junior, " hai , hai ca nu-i rau/ că-s mai hot ca.....tata lor"!
Pnl, va folosi melodia cântată de .... Florin Johanis Gheneralu' , " fie roata si patrata, noi tat o 'nvartim odată"! Plm, pardon, pmp, va folosi melodia cântată de maestru Gica...Petrov , " ia mai toarnă.....un păhărel, sa ne cherchelim nitel"! Partidu' lu' Ponta, va folosi melodia cântată de Adrian Sar....pardon, Andrea feat: ( va mintim )" k la meteo..."! Usr, va folosi melodia interpretata de Gotiu, pardon, George Nicolescu:.."mai avem nevoie si de iarba...."!
Tăriceanu cu balamaua lui, vor folosi melodia ( speram) : "plec departe, plec pe marte"!
După ce alegerile vor fi trecut, ca niște buni români vom lua drumul bejaniei, ascultând melodia lui Nicu Novac:" cu opinia gaurita"!
Sa fiti iubiti si fericiti! Nu va tzuc dar va salut, Shrek!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 01 Iul 2020, 15:28

Dumneata citesti o novaia gazeta cam fatalista :lol: ;)
Cam clasica reteta din Miorita, cu precizarea personala si intrebarea totodata, de ce nu e pedepsita oaia turnatoare!?? Toti il condamna pe cel moldovan, dar oaia???? :twisted: De ce nu e belita oaia?
Ai la indemana forte noi, nealterate inca, ce pot actiona ca niste parghii de schimbare a intregii masinarii, a sistemului corupt. Mai lasa un strop si pentru optimism, chiar daca destinul te invata sa fii circumspect si pesimist!

Drumul bajeniei ar putea fi si... prin muntii banatului, unde este exceptional de frumos! Cand obosesti mai opresti la cate o batranica si manci 2 rosii si un castravete, ca poate te plictisesti de varza, mai admiri turma de oi...

Fişiere ataşate
IMG-20200628-WA0005.jpg
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 05 Iul 2020, 10:07

Este duminică, este frumos afară, căldură ca vara, ar trebui sa fim...pozitivi!
Dar, gogu mi-a trimis ceva de citit. Întâmplător sau nu, aseară povesteam cu un amic, despre trecerea în neființă a unui bun prieten, în această perioadă tulbure. Cazul este absolut identic cu ceea ce este povestit, cu diferenta ca " bunicul" avea 52 ani si a plecat intr-o lume mai buna ca urmare a unui infarct, nedepistat la internare, dus pe picioare o săptămână. Nu pot sa inteleg cerbicia medicilor si a asistenților de a-l declara decedat de covid deși realitatea era cu totul alta. Rezultatul testului a venit dupa 5 ( cinci) zile si era negativ. Oare ne vom face bine vreodata...........
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 1188314012
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 06 Iul 2020, 22:15

Pentru cei care mai aveau vreun dubiu legat de ... orientarea doctrinara a usr+ https://www.stiripesurse.ro/demisie-de- ... 82492.html
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 08 Iul 2020, 17:04

Zace la gazeta: doi parlamentari ( psd), aprigi mancatori de...shaorma ( cu de toate), plecat-au nouai din Vaslui( si cu ciola...nu', 10), au făcut scandal la o shaormerie din ( Dristor, cea mai buna) București!
Avem, obținute pe surse, transcriptul conversației dintre politicieni, shaormar si " militeni"!
- Beeeiiii, turcule! Da-mi două shaorma, big mac slim de vită, da' ma repede ca se răcește...scaunu', la parlament, unde lucrează je!
- Shaorma nu mai avem decât din carne de tantar! Dar va putem da ...rahat turcesc, autohton, cu aroma de migdale, ciubuc, trabuc....Punet-ti masca umflatule ca ne umpli de scabie pa creier!
- Beiiii turcule!? Tu stii cine este io? Io sunt cel mai mare ( adevărul, este ca abia a început pe usa), în ierarhie! Tu ai ba hârtie d-aia verde sa lucrezi la mine?
- Adicaaaa, tu schimba dolari la mine?! Nu trebuie! Sa vina pază, sa vina garda ca ne umple asta de prostie! Uita, face clabuc la gura! Si apasă butonul de panică....
Fiindcă tot erau in drum spre shaormerie, " militia" sosit imediat! Lilul, lilu, lilu!
-Ia sa vedem, care-i spilu p-aci, zise unui dintre polițiști! Care n-ai plătit ba shaorma? Ha? Tu, grasule?
- Beeeiiii! Ai grija cum vorbește cu mine! Io sunt mare in ierarhie si tu nu-ti stie locul! Eu va plătesc pa voi ba, ca sa stiti, ia uite unde lucreaza nenea?! Stiti sa cititi, ca aveti numa trei luni de scoala?! Ha?
- Ba umflatule, daca nu stii iti spun io, la noi carte nu se cere! Sa fii prost, sa ai putere! Tot voi ați făcut legea! Hai basculeaza actele că-ți dau o felicitare! Cum vrei s-o iei ( amenda)? In mana, loc sau acasă?
- Beiiii? Voi nu stiti cu cine va puneti?! Las' ca vorbe io cu Coarna sa va deie afara( din sindicat. n.r.)! ........
Înregistrarea se termina brusc, până ca s-o luat curentul....
Morala: copiilor din politica le cad dintii! Din toamna, nemaiavând cu ce ori ce roade ( ciolan....nu), se orientează spre mâncăruri exotice, cu iz oriental: shaorma( cu de toate) rahat turcesc.....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 08 Iul 2020, 18:48

off .... bre nea Shrekule cand te-am invitat eu sa vii la capitala sa mai iesi si tu in lume si sa-ti sporesti sansele de a nu-ti declama ignoranta chiar peste tot te-ai dat lovit ... ca esti ocupat ... ca tu tot crezi ca aia de-i urau "uniune europeana" lui Dragnea o faceau pe bune ... ca etc ...

daca ai fi venit ... foarte probabil ne-am fi promenadat si prin Centrul Vechi ... si acolo ai fi vazut ca exista o saormerie pe nume "Dristor" .... care face parte din lantul de saormerii Dristor .... care intradevar ... acum mult timp a luat fiinta in cartierul Dristor.

iar o data venit pe aici .... poate ai fi retinut ca la capitolul asta al saormeriei cei de la Dristor sunt buni la .... marketing .... adica pentru dintrastia mai gomalai .... :oops: tu de ce crezi oare ca te plimbam eu prin centrul vechi :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 08 Iul 2020, 22:35

Prin....mlastina pe unde rătăcesc io, a spune cuiva ca-i place ...shaorma, este acelaș lucru cu a-l invita sa mance....rahat!
De venit la capitala, inca nu! Dar daca ajung si timpul imi permite, poate te scot la o cafea! Amara si cu-n biscuit!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 15 Iul 2020, 17:30

https://m.hotnews.ro/stire/24174684

Se pare ca au ramas de căruță slugoii de rând ... cei cu grade fiind scoși basma curata ... nu m ar mira sa fie si decorați.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


cron