Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 22 Noi 2017, 20:09

Tu ce zici? De 28 de ani a contat vreodata culoarea papusilor?




Singura noastra sansa a fost intrarea noastra in Nato si U.E. De aceste 2 lucruri se leaga toate sperantele viitorului!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Donbazil » 22 Noi 2017, 21:47

Salut!

Am gasit un comentariu interesant....Poate sunt curiosi printre colegi...

Nertan Sebastian
Administrator · 10 ore · Shenzhen, Guangdong, Republica Populară Chineză
Un coment facut in contextul unei discutii despre rachetele Patriot si "amenintarea rusa":
Putina cultura politica nu v-ar strica Oana Cernat ! Cum poate fi Putin comunist sau Psd ul cand in ambele tari avem mijloacele de productie in proportie se 90 la suta (in Romania si mai mult probabil) in proprietate privata functionand pt profit? Nu mai intereseaza cine sunt miliardarii..va inteleg ca va e ciuda ca nu sunteti vou in locul lui Dragnea...nici nu aveti cum..sansele sunt minime. Capitalul reprezinta nici 20 la suta din totalul populatiei..restul e munca..proletariatul! (Am.bagat in cei 20 la suta si micul capital) . Deci varza totala. Cat despre taxe..alea nu au legatura cu secera si ciocanul..deci cu comunistii (ca in RSR NU EXISTAU TAXE!), ci cu o doctrina politica moderata de stanga (la originile ei) azi de centru sau chiar centru dreapta numita social democratie! Ca principiu al social democratiei taxarea e progresiva..asa e in aproape toate statele europene industrializate (adica alea din vest) . La noi e cota unica..pe care Psd ul au si redus-o. Deci nu vad logica. Macar daca ar taca progresiv ai putea spune ca is social democrati! (In nici un caz comunisti!) Iar comunismul nu e despre egalitarism ci despre umanism si echitate! "De la fiecare dupa capacitati fiecaruia dupa nevoie" inseamna ca oamenii au capacitati si nevoi diferite! E tocmai capitalismul vostru ..si liberalismul ca ideologie cel care ii trece pe toti printr-un pat procustian cerandu-le sa fie la fel! Adica cerandu-le sa fie antreprenori sau..daca nu , proletari-loseri! Evident o pacaleala ..o iluzie..caci si daca toti ar fi la fel de mirifici si frumosi ca Donald Trump..structura societatii ar ramane aceeasi..adica le fel de multi antreprenori si la fel de multi proletari. Si asta pt ca capitalul poate sa exista doar atata timp cat exista munca salariata si deci proletariat! Fara exploatarea muncii salariate nu se poate acumula capital! Bine..e clar ca esti varza ca si cultura politica..deci nu ca tu esti de alta parere si mie nu imi place..tu pur si simplu esti habarnista. Stii cateva clisee de propaganda auzite din massmedia ca emanatie a culturii burgheze si le tot repeti papagaliceste.
Cat despre inarmare..datoria fata de tara cui!?!? Tara catorva bogatani romani si corporatii transnationale!? Noi cei multi nu avem absolut nimic din tara asta! Cum sunt sclav salariat in Romania pot fi oriunde si inca culmea fix pt aceeasi patroni..aceleasi corporatii globale! Plus cativa baroni locali (Dragnea..Tiriac..Becali..etc) ..care detin Romania! Deci aparati-va averile voi! (Nu tu..tu esti doar o fraiera utila a astora..sau una care ia ceva salariu de c*cat de la capitalisti si se crede mare liberala) ca tara asta e a voastra! Cumparati rachete din banii vostri! Care tot de la noi vin oricum..dar asta e alta poveste. Faceti cheta voi si lasati buhlgetul statului.. "democratilor".. ca nu ati intrebat pe nimeni daca vrea sa intre in Nato, sa trimita militari in Irak si Afganista, sa faca baze militare americane pe teritoriul tarii, sa cumpere arme de miliarde..da? Nu ati inrrebat pe nimeni "democratilor" ati hotarat voi..oligarhia capitalului ceea ce trebuie sa faca "tara". Tara voastra! Cat despre amenintare..nu exista nici o amenintare pt ca orice razboi Nato Rusia ar insemna razboi nuclear..dar hai sa zicem ca daca ar exista..eu ..noi proletariatul nu avem de ce muri pt bogatiile voastre si nici rusii pt ale capitalului rus! Sigur ca se vor gasi multi fraieri..dar asta e alta poveste. S-au mai gasit si in primul razboi mondial si asa a putut Lenin sa vina sa le spuna soldatilor rusi ca mor pt interesele clasei de bogatani..si sa-i faca sa dezerteze si sa se alature revolutiei!

P.S. Respect, Doamna Senator! :idea: :idea: :idea:
http://vaslui.robo-stiri.ro/2017/11/22/ ... ia-omoara/
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 23 Noi 2017, 00:18

Donbazil scrie:.............
.................................
P.S. Respect, Doamna Senator! :idea: :idea: :idea:
http://vaslui.robo-stiri.ro/2017/11/22/ ... ia-omoara/

Cum a ajuns şi PSD-ul ăsta ....... :idea:
Dacă mai are un singur senator demn de respect, şi ăla este Gabriela Creţu ... nasol moment :oops:
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 23 Noi 2017, 01:27

Au trecut deja cîteva zile de cînd am citit demisia lui Sorin Moisa.
http://www.hotnews.ro/stiri-politic-221 ... a-comp.htm
O declararaţie-manifest de independenţă faţa de PSD şi social-democraţie care m-a pus în încurcătură de la prima lectură şi aşa am rămas şi după ce am citit-o de cîteva ori.
Încă de la început am simţit nevoia să o comentez cumva dar nu ştiam cum. Îmi lipsea experienţa în a scrie ceva pozitiv referitor la PSD.
Nu o am nici acum dar treaba asta m-a măcinat: să mă prefac că nu am citit articolul, sau să recunosc că am fost şi surprins şi impresionat?
Bănuiam că partidul ăsta are oameni mai buni decît amatorii care sunt acum la butoanele puterii dar nu mă aşteptam la o diferenţă aşa mare.

Probabil că avem printre apicultori şi pesedişti sau măcar simpatizanţi.
Statistic vorbind, ar putea fi cam 25% din total.
Gîndind logic, n-ar trebui să fie decît unu-două cazuri izolate pentru că apicultorul cu albinele lui formează un "binom" (că tot e la modă) independent, care nu aşteaptă pomeni de la nimeni. Da' logica şi cu realitatea ...
Pot deci să întreb: cum a ajuns, măi pesediştilor, partidul ăsta al vostru să fie condus de aşa nişte hahalere ?

Că PSD-ul ne conduce şi pe noi, odată cu voi, nu e vina voastră ... e a noastră, că am avut ceva important de făcut în ziua votului, ceva ce nu suporta amînare (probabil :mrgreen: ) Să ne fie de bine !
Dar voi ... voi cum aţi ales la vîrful partidului pe aiuriţii ăştia care au bramburit toate legile ? Şi cum vă împăcaţi cu situaţia asta?

Am citit despre Tel Drum şi m-am gîndit la voi, la cei care i-aţi votat şi le mai şi ţineţi partea uneori.
Şi-a imaginat vreodata unul dintre voi ... cum ar fi să aveţi un milion de euroi acasă, întinşi pe masa aia mare din sufragerie, unde vă primiţi neamurile şi prietenii de Craciun sau cu alte ocazii ? Dar zece milioane ?
Să zicem ca tu apicultorule, ai accesat o măsură europeana, una babană, ca aia de la Tel Drum ... să-ţi faci hală, şi utilaje şi linie de îmbuteliere şi ce mai vrei tu ... şi prima dată ai luat un Ferari ... şi dup' aia un Lamborghini pentru fiu, că eşti şi tu tată ... şi te-au aflat ăştia, europenii care au dat fondurile
Şi pe cînd te frămîntai mai tare că îţi vor cere banii înapoi, şi poate te vor şi priponi, te întîlneşti cu doamna ministru de la ministerul de resort, pe care se întîmplă să o cunoşti, şi care îţi spune: ... lasă apicultorule, nu te necăji ... facem o corecţie, îi luăm de la necăjiţi şi plătim ... de la buget. Tu mai bine gîndeşte-te, ce cadou îmi faci de ziua mea!
Ultima parte, asta cu mormanu' de euroi, a fost doar un vis. :)

Trezeşte-te ! :lol:
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 24 Noi 2017, 12:45

Donbazil scrie:Salut!
P.S. Respect, Doamna Senator! :idea: :idea: :idea:
http://vaslui.robo-stiri.ro/2017/11/22/ ... ia-omoara/

Curajoasa doamna!
Cu experienta sa dobandita prin activitatea dedicata propasirii unui judet parasit de locuitorii sai in favoarea Italiei si Spaniei, Gabriela Cretu onesta si hotarita, reactualizeaza celebrul quadrinom :profesorul distrat, menajera, untul si pisica, din care dupa o lunga convietuire, a mai ramas doar trinomul professor, menajera, o pisica grasa si uimirea profesorului generata de disparitia untului. In forma contemporana regasim personajele evoluate la nivelul senatoarei –profesor distrat, guvernului-menajera , sanatate, educatie, infrastructura pe post de pachet de unt si o mata hoata cu mustata deasa nitelus mai incaruntita decat a lui STALIN. Uimirea si indignarea este mare, cand distinsa doamna constata ca din quadrinomul cu aparente de indestructibilitate a mai ramas trinomul: senator, govern-parlament si o pisica invizibila cu mustata sobra. Intrebam si noi nedumeriti. Ce-ati facut cu untul doamna senatoare? Nu cumva tineti mata la san? Ce ati facut pana acum, timp de cinci ani? Ati avut cutitul, painea si untul in mana. Cine a condus tara asta ? Ce aveti cu mata vecinului? Prindeti mata casei de coada si dupa ea veti gasi untul. Poftiti la masa.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 24 Noi 2017, 22:48

Gaudeamus

Cultura pe paine :(

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 25 Noi 2017, 09:20

Era si timpul unei revigorari in literatura nationala. Daca Eminescu este contestat, talentele contemporane, vin din urma -de la puscarie- cu promisiunea ferma de a se insuruba in programele scolare ale d-lui ,,Ghenunche". Asteptam cu interes imbogatirea patrimoniului literar cu ,,Pseudokinegeticos la Belina"
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Noi 2017, 11:19

Bambucha scrie:Gaudeamus

Cultura pe paine :(


La asa societate visati voi???? Naspa!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 25 Noi 2017, 12:27

Deci totul se traduce la NOI versus VOI? Asa se gandeste in mediul "Vostru"?
Interesant :idea:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 25 Noi 2017, 12:36

Apropo de "VOI"
Intreb si eu o fi bine sa ne reintoarcem la "capitalismul" salbatic ai anilor '90? Salariu mediu pe economie de 60 $, inflatie cu 3 cifre, jupani care au siluit tara din toate pozitiile? Pana la intrarea in NATO s-a demolat mai mult decat "s-a construit" in comunism. Nu ajunge exodul de 5 milioane de romani, mai vrem un val de 5 milioane?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Noi 2017, 12:48

Bambucha scrie:Deci totul se traduce la NOI versus VOI? Asa se gandeste in mediul "Vostru"?
Interesant :idea:

Asa traduci tu (de fapt expresia corecta este :totul se reduce la...).

In ce priveste miscarea #resizt credeam ca v-ati lamurit.....Scuze! Esti din Bucuresti. Voua va trebuie doua generatii de primari tigani,un marinar si un primar bordurar ca sa descoperiti ca sunteti furati!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Noi 2017, 12:54

Bambucha scrie:Apropo de "VOI"
Intreb si eu o fi bine sa ne reintoarcem la "capitalismul" salbatic ai anilor '90? Salariu mediu pe economie de 60 $, inflatie cu 3 cifre, jupani care au siluit tara din toate pozitiile? Pana la intrarea in NATO s-a demolat mai mult decat "s-a construit" in comunism. Nu ajunge exodul de 5 milioane de romani, mai vrem un val de 5 milioane?

Pai nu stiu ce vrei tu, dar eu nu mai vreau conventia de trista amintire DA. Chiar nu vreau sa mai am un ministru de genul lui Dejeu, ministru de externe de genul lui Severin sau ministru transporturilor.....de trista amintire .
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 25 Noi 2017, 13:10

csaa scrie:
In ce priveste miscarea #resizt credeam ca v-ati lamurit.....Scuze! Esti din Bucuresti. Voua va trebuie doua generatii de primari tigani,un marinar si un primar bordurar ca sa descoperiti ca sunteti furati!


Sa nu o dam in lambada :lol: ce legatura are prefectura ?

Jumatate din generatia mea de scoala generala si liceu sunt plecati afara... USA, Suedia, Germania, Franta, Italia, Spania, Qatar, Canada etc. Nici unul n-a plecat in Rusia 99% din ei au fugit pana in 2004 datorita "capitalismului" propavaduit de personaje ca Bombo, Bunicuta si Varanul. Mai pastrez cu ei contactul via FB (e si asta bun la ceva) toti sunt in plina maturitate a vietii, au copii si nici gand sa se mai intoarca. Personal as fi ramas si eu mai departe afara daca nu venea Bush in 2002 sa anunte directia Romaniei, a fost poate singura sclipire de speranta pe care am simtit-o in suflet vis a vis de viitorul tarii mele. Inca mai avem sanse sa-i atragem pe cei care au plecat mai tarziu si nu au facut cheag pe afara.

Asta daca nu ne incapatanam sa revenim la anii 90 (caritas si FNI) si structura statului de foste cadre.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 25 Noi 2017, 13:17

Statul paralel striga: statul paralel :lol: nu vi se pare cunoscut?

Imagine
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Noi 2017, 15:38

Bambucha scrie:
csaa scrie:
In ce priveste miscarea #resizt credeam ca v-ati lamurit.....Scuze! Esti din Bucuresti. Voua va trebuie doua generatii de primari tigani,un marinar si un primar bordurar ca sa descoperiti ca sunteti furati!


Sa nu o dam in lambada :lol: ce legatura are prefectura ?

Jumatate din generatia mea de scoala generala si liceu sunt plecati afara... USA, Suedia, Germania, Franta, Italia, Spania, Qatar, Canada etc. Nici unul n-a plecat in Rusia 99% din ei au fugit pana in 2004 datorita "capitalismului" propavaduit de personaje ca Bombo, Bunicuta si Varanul. Mai pastrez cu ei contactul via FB (e si asta bun la ceva) toti sunt in plina maturitate a vietii, au copii si nici gand sa se mai intoarca. Personal as fi ramas si eu mai departe afara daca nu venea Bush in 2002 sa anunte directia Romaniei, a fost poate singura sclipire de speranta pe care am simtit-o in suflet vis a vis de viitorul tarii mele. Inca mai avem sanse sa-i atragem pe cei care au plecat mai tarziu si nu au facut cheag pe afara.

Asta daca nu ne incapatanam sa revenim la anii 90 (caritas si FNI) si structura statului de foste cadre.

Ce sa ....lambada!?
De ce nu te intrebi daca au plecat din cauza lui Bombonel sau din cauza lui basesel? Marinarul chiar a indemnat populatia sa plece. Ai uitat? Si pe asta l-ati ales primar....de doua ori!!! :roll:

Stai linistit ca nu revenim la Caritas (sustinut tot de profitori) sau la FMI (cat de prost sa fi dupa ce ai luat plasa cu Caritasul sa mai vrei si la FMI!!!!!????). Fostele cadre sunt.....marea majoritate moarte.
Noi trebuie sa ne ferim de actualele hiene.
Stii cum e? Cam la fel ca flora stomacala. Daca nu ai tu bacteriile tale vin alte bacterii nasoale care te fac sa te caci pe tine.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 25 Noi 2017, 16:19

csaa scrie:Noi trebuie sa ne ferim de actualele hiene.


De acord. Pana si marile blocuri sindicale cartel alfa si blocul national sindical au realizat acest lucru.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori