Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 24 Aug 2018, 12:33

csaa scrie:
Cristian IONITA scrie:@cssa - slujba-i slujba si drujba-i drujba .... unde si ce anume am mintit eu?

Inteleg ca nu avem aceleasi pareri ... dar acuzatia aceasta e de caca.t

Nu tu Gogule. Am si specificat ca tu doar repeti ce ti se spune. Ce draq nu citesti si ce e in paranteza.
Scuza-ma te rog. Am avut o zi nasoala si nu ma mai pot amuza la emanatiile inepte ale lui Puiu.
Cred ca iau doua-trei zile pauza de la poiana si de la ”politistii in actiune”. Sau mai multe. Am intrat aici sa invat ceva apicultura de la voi si sa ma distrez, iar zilele astea voi fi cam .....prea energic. ;)
Hai pa!


pai ... e tot pe acolo stimate coleg ... adica tot de ca.cat este si alegatia lu' matale cum ca "doar" as repeta ce mi se spune ... nu am pretentia ca dau pe dinafara in ceea ce priveste originalitatea ... ba chiar recunosc sincer ca ma bucur sa invat de la altii, dar consider eu ca nu ma limitez "doar" la asta

Apoi,... ca vorbim despre colegul Puiu ... te asigur ca nu-s putine subiectele in care nu sunt deloc pe aceasi lungime de unda cu dumnealui ...

Multa bafta,
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 25 Aug 2018, 11:08

Un repoter la moaşte, nu contează care că toate sunt la fel:
- Bună ziua! ... de cînd staţi aici la coadă?
- de ieri plus cinci ore.
- şi ce dorinţă vă veţi pune cînd veţi atinge racla?
- să fie bine ... pentru familie ... să nu fie rău!

Acest impersonal "să fie bine", pe care oamenii îl aşteaptă de la alţii, aşteaptă să se pogoare din cer adus de puterea moastelor. Sau poate un bine nou-nouţ şi curat pe care să-l aducă barza. Un bine care să-ţi vină la uşă aşa cum îţi vine ajutorul social, unul construit de alţii dar din care să primeşti şi tu o feliuţă. Cît de mică da' ... să fie gratis!
protest.jpg

"Să le fie ruşine! Oameni buni, ajunge, pentru numele lui Dumnezeu" (să fie bine!)
Ruşinea a fost cumpărată, demult, şi vîndută de către cei care o aveau de vînzare.

"Mă ştiţi, am fost poliţist. Am ginerele jandarm şi fata poliţistă................/...Deja nu ne mai intelegem frate cu frate, sot cu sotie, parinte cu copii, prieteni, vecini, colegi......Sper ca pana la urma se va gasi cineva care sa ne opreasca, apoi sa ne explice, si dupa aceia sa ne indemne si sa ne mobilizeze sa facem ceva pentru tara asta...Sa fie cineva care sa readuca PACEA..."
Să fie bine! Să vină de undeva! ... că eu stau, şi sper, şi aştept, şi mă rog.

Da! ... frate cu soră, parinte cu copil, vecini, colegi, prieteni. Copii ... ce îi spui copilului?
I-am văzut pe jandarmi. Tineri, puţin sub 30 sau puţin peste. Şi cred că au copii.
Pînă de curînd nu a fost o ruşine să fii jandarm. Pentru copii a fost chiar o mîndrie: tata e jandarm! Dar copiii, încă mici, neînţelegînd ce se întimplă, pun întrebări:
- e adevărat tati, că jandarmii au bătut oameni ?

Cei peste 40 au copii deja adolescenţi. Si ăştia au înţeles ce a fost acolo. La fel şi colegii lor:
- ce e mă tac-tu? ... jandarm ?
Să fie bine ... dar să-l facă alţii!
constatare.jpg

De ce se complac toţi în conspiraţia asta a tăcerii? De ce se expun toţi, pe ei şi familiile lor cu tot cu copii, dispreţului public?
Ruşinea asta va dura mult ... decenii, aşa cum au păţit şi cei care au făcut mineriada.
E frumos să ţii la unitatea de breaslă dar ... merită?
Şi ce putere de anticipaţie să aibă jandarmii să ştie că puterea actuală va ţine douzeci de ani, sau treizeci, şi că vor fi protejaţi în tot timpul ăsta de către cei care i-au împins în porcăria asta?

Şeful Jandarmeriei, Cucoş, vrea şi el să fie bine:
- ..."prea ne-am învrăjbit român contra român prea ne-am amărât."
- „Suntem în an Centenar, să ne așezăm la calm, moderație, înțelegere”


Nu, nu va fi bine pînă cînd cei doi, sau şapte, sau douăzeci şi şapte, cîţi or fi ei, cei care au acţionat ca nişte bestii nu vor fi identificţi, pînă cînd nu le va fi probată vinovăţia şi pînă cînd justiţia nu va face dreptate.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 25 Aug 2018, 11:09

... dreptate
Ilie Gâzea.jpg
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Aug 2018, 12:50

Nu Ci. Nu e acelasi lucru. Tu esti o unealta, esti folosit, nu esti constient de minciunile pe care le susti.
Puiu in schimb dezinformeaza, trunchiaza, schimba sensul postarilor prin interpretari fortate. Peste toate astea e atat de ingrat incat sa acuze pe altul de minciuna. Ca hotul care striga "Hotii!".
Toti cei care indraznesc sa se indoiasca de rahaturile postate de el sunt etichetati imediat "PSD". Cum etichetau comunistii pe toti care-i criticau ca fiind "dusmanul de clasa". Acum vine cu preluarile astea ce instiga la ura, la razbunare.

Acum intreb si eu de ce sa vin in piata? Ca sa schimb minciunile astora cu minciunile alora? Nu, multumesc!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 25 Aug 2018, 15:05

csaa scrie: Peste toate astea e atat de ingrat incat sa acuze pe altul de minciuna. Ca hotul care striga "Hotii!".

Nu vreau să transform topicul ăsta care este unul de interes general într-un spaţiu de dispută între tine şi mine, într-un loc în care ne acuzăm unul pe altul de minciună şi de...cine mai ştie ce.
Te invit pe un topic nou unde să ne rezolvăm divergenţele fără să stresăm membrii cu offtopicul pe l-am face dacă am continua aici
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Aug 2018, 17:06

Nu avem ce sa rezolvam. Esti cea ce esti - un mincinos.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Aug 2018, 17:08

In ce-l priveste pe Ilie Gizea, Dumnezeu sa-l odihneasca, s-au publicat conluziile medico legale?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 25 Aug 2018, 19:12

ioanpuiu scrie:Nu, nu va fi bine pînă cînd cei doi, sau şapte, sau douăzeci şi şapte, cîţi or fi ei, cei care au acţionat ca nişte bestii nu vor fi identificţi, pînă cînd nu le va fi probată vinovăţia şi pînă cînd justiţia nu va face dreptate.

Nu, nu va fi bine pînă cînd cei doi, sau şapte, sau douăzeci şi şapte, cîţi or fi ei, cei care au acţionat ca nişte bestii nu vor fi identificţi, pînă cînd nu le va fi probată vinovăţia şi pînă cînd justiţia nu va face dreptate.
Ne face placere sa afirmam ca suferintele romanilor sunt determinate de fenomene concrete cum ar fi lipsa de educatie, politici gresite, saracie, greaua mostenire, influentele imperiilor ce ne-au stapanit, conspiratii hraparete antiromanesti, invidia fata de mama noastra Romania milenara, la care se adauga mos Soros, cel mai crud dusman al tarisoarei noastre. Cautand raspunsul la neputinta conationalilor si aflandu-l , cele mai valoroase constiinte romanesti au sfarsit prin a renunta, a emigra, dar cei mai multi au platit cu libertatea si viata . Nicolae Filimon , Caragiale, Radulescu Motru, Cioran, Draghicescu ,s-au apropiat cu prudenta de cauza principala a comportamentului contradictoriu al romanului . Sociologi si psihologi, istorici si intelectuali autentici, incearca si azi cu timiditate, sa ne determina sa gasim noi insine raspunsul la intrebarea:
-De ce sunt romanii asa? O face Lucian Boia cu riscul starnirii oprobriului turmei.
Disperatii supravietuitori ai terorii national comuniste, au gasit raspunsul partial mai devreme . Petre Tutea spunea :
-Am facut puscarie pentru un popor de…
Corneliu Coposu spunea intr-un interviu din 1990:
Romanii sunt un popor marcat de….credinta.
Altii mai indrazneti merg mai departe in ceea ce priveste identificarea paradoxului: balcanic dar european . Poate cauza principala se ascunde sub scutul usurintei cu care injura acel jondarm …. mortilor ma-tii.
Daca justitia va reusi sa pedepseasca niste brute , se vor ridica altii, intr-un numar inzecit.
Romanilor le-au trebuit cca 150 de ani de contact cu Europa pentru a se armoniza in mod relativ cu ea. Cred ca mai este nevoie de trei generatii de acum incolo pentru ca natiunea romana sa devina cu adevarat europeana. Si totusi avem si un mare avantaj, un mediu extraordinar, pentru care merita sa traiesti aici, cu cer albastru sau cu ploi, cu zapezi sau seceta.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde teinegru64 » 25 Aug 2018, 19:21

csaa scrie:Nu Ci. Nu e acelasi lucru. Tu esti o unealta, esti folosit, nu esti constient de minciunile pe care le susti.
Puiu in schimb dezinformeaza, trunchiaza, schimba sensul postarilor prin interpretari fortate. Peste toate astea e atat de ingrat incat sa acuze pe altul de minciuna. Ca hotul care striga "Hotii!".
Toti cei care indraznesc sa se indoiasca de rahaturile postate de el sunt etichetati imediat "PSD". Cum etichetau comunistii pe toti care-i criticau ca fiind "dusmanul de clasa". Acum vine cu preluarile astea ce instiga la ura, la razbunare.

Acum intreb si eu de ce sa vin in piata? Ca sa schimb minciunile astora cu minciunile alora? Nu, multumesc!

Incepand cu 1 decembrie...radio Europa Libera ...va transmite in limba romana. :lol: :oops: :oops: :?:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Aug 2018, 22:57

Colegi din Tulcea stiu ca focare de pesta porcina au fost de anul trecut. Din pacate nu s-au luat masuri la timp.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Aug 2018, 22:58

teinegru64 scrie:
csaa scrie:Nu Ci. Nu e acelasi lucru. Tu esti o unealta, esti folosit, nu esti constient de minciunile pe care le susti.
Puiu in schimb dezinformeaza, trunchiaza, schimba sensul postarilor prin interpretari fortate. Peste toate astea e atat de ingrat incat sa acuze pe altul de minciuna. Ca hotul care striga "Hotii!".
Toti cei care indraznesc sa se indoiasca de rahaturile postate de el sunt etichetati imediat "PSD". Cum etichetau comunistii pe toti care-i criticau ca fiind "dusmanul de clasa". Acum vine cu preluarile astea ce instiga la ura, la razbunare.

Acum intreb si eu de ce sa vin in piata? Ca sa schimb minciunile astora cu minciunile alora? Nu, multumesc!

Incepand cu 1 decembrie...radio Europa Libera ...va transmite in limba romana. :lol: :oops: :oops: :?:

Buna treaba. Pana atunci ascultati radio guerrilla
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 25 Aug 2018, 23:10

Puiule nu fug, sunt tot aici. Doar ca mi se falfaie de topicul deschis de tine.
Aaa! Si nu trebuie sa probez eu. Tu trebuie sa-ti probezi afirmatiile.
Incepe prin a raspunde la ultima mea intrebare, cea legata de defunctul Ilie Gizea, sau e sub demnitatea ta sa-ti justifici actiunile?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 26 Aug 2018, 14:30

Mai Puiule, sa presupunem prin absurd ca as fi simpatizant PSD. Care e problema? Asta justifica minciunile tale?
Asta justifica ipocrizia ta?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 26 Aug 2018, 16:39

Alta minciuna marca Puiu: femeia executata in Arabia Saudita si prezentata de mister Ioan ca ar fi "militanta pentru drepturile omului" de fapt a fost condamnata pentru uciderea ficei ei in varsta de 6 ani.
Eu am citit pe adevarul.ro, poate onorabilul (sic) Puiu are o alta traducere.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 26 Aug 2018, 17:00

csaa scrie:Puiule nu fug, sunt tot aici. Doar ca mi se falfaie de topicul deschis de tine.
Aaa! Si nu trebuie sa probez eu. Tu trebuie sa-ti probezi afirmatiile.
Incepe prin a raspunde la ultima mea intrebare, cea legata de defunctul Ilie Gizea, sau e sub demnitatea ta sa-ti justifici actiunile?

Am un răspuns la întrebarea aia, unul sincer dar ... să-ţi spun cum merg lucrurile pe lumea asta:
m-ai sărit la o solicitare, te sar la rîndul meu şi eu. Nu am nici un motiv să-ţi ofer un regim preferenţial.

Şi mai e ceva, csaa.
Tonul mesajului tău ... şi acel imperativ "trebuie" ... şi celălalt, "începe"
Activitatea pe forum e benevolă, scrie în regulament. Nu poţi să faci cereri pe tonul ăla.
Dacă vei dori să obţii o informaţie apicolă sau o opinie în oricare altă problemă, de la mine sau de la oricare alt membru al forumului vei fi nevoit să înveţi să ceri.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 26 Aug 2018, 21:09

csaa scrie:Alta minciuna marca Puiu: femeia executata in Arabia Saudita si prezentata de mister Ioan ca ar fi "militanta pentru drepturile omului" de fapt a fost condamnata pentru uciderea ficei ei in varsta de 6 ani.
Eu am citit pe adevarul.ro, poate onorabilul (sic) Puiu are o alta traducere.

Acuzaţii nepotrivite.
Şi eu am citit în presa online şi am citat de acolo aşa cum o facem toţi. NU EU AM SCRIS ARTICOLUL.
L-a scris Avi Abelow şi a fost publicat în IsraelUnwired
traducere.PNG

... din articol:
"Saudi a decapitat-o ​​pe activistul Shia, Esraa al-Ghamgam, pentru criticarea conducătorilor Regatului și participarea la proteste pașnice în sprijinul democrației și eliberării prizonierilor"
https://israelunwired.com/saudi-arabia- ... h-penalty/


La cît de conflictual a devenit în ultima vreme csaa, este posibil să se fi certat şi cu Gogu şi nu-i mai traduce ăla nimic :lol:
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori