Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 17 Noi 2019, 08:36

Si eu am vrut ca fiu-meu sa invete ... rusa, dar, n-a fost sa fie . :lol: Dupa engleza ( atestare Cambridge) si franceza ... ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 17 Noi 2019, 16:04

paul scrie:Si eu am vrut ca fiu-meu sa invete ... rusa, dar, n-a fost sa fie . :lol: Dupa engleza ( atestare Cambridge) si franceza ... ;)

In afara-i vosit gardul, inauntru-i leopardul. Toti antieuropenii sunt cu sufletul la PSD (in rai) si la statul de plata de la stat, iar cu gandul sunt la Europa si USA ( slanina). Un psd-ist care se respecta isi trimite copii fie la studii, fie definitiv tocmai in tarile pe care le blameaza din rasputeri de ani de zile. Doar romanii patrioti se intorc chiar acum din zari straine. E inghesuiala mare la aeroport. Se calca pe picioare fostii consuli trimisi de Dragnea si Dancila la New York, la Sanghai, la Milano, la Pretoria si vorba academicienei: Mai e State. Ii asteptam cu drag, pregatiti cu varachet si lesie de soda. La munca baieti!
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 17 Noi 2019, 17:16

feederman scrie:
paul scrie:Si eu am vrut ca fiu-meu sa invete ... rusa, dar, n-a fost sa fie . :lol: Dupa engleza ( atestare Cambridge) si franceza ... ;)

In afara-i vosit gardul, inauntru-i leopardul. Toti antieuropenii sunt cu sufletul la PSD (in rai) si la statul de plata de la stat, iar cu gandul sunt la Europa si USA ( slanina). Un psd-ist care se respecta isi trimite copii fie la studii, fie definitiv tocmai in tarile pe care le blameaza din rasputeri de ani de zile. Doar romanii patrioti se intorc chiar acum din zari straine. E inghesuiala mare la aeroport. Se calca pe picioare fostii consuli trimisi de Dragnea si Dancila la New York, la Sanghai, la Milano, la Pretoria si vorba academicienei: Mai e State. Ii asteptam cu drag, pregatiti cu varachet si lesie de soda. La munca baieti!

Poate vreun coleg sa-i traduca frustratului si needucatului ca eu doar am facut o gluma cu Calin :?:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 17 Noi 2019, 18:43

feederman scrie:...... Toti antieuropenii sunt cu sufletul la PSD (in rai) si la statul de plata de la stat, iar cu gandul sunt la Europa si USA ( slanina). Un psd-ist care se respecta isi trimite copii fie la studii, fie definitiv tocmai in tarile pe care le blameaza din rasputeri de ani de zile. Doar romanii patrioti se intorc chiar acum din zari straine. E inghesuiala mare la aeroport. Se calca pe picioare fostii consuli trimisi de Dragnea si Dancila la New York, la Sanghai, la Milano, la Pretoria si vorba academicienei: Mai e State. Ii asteptam cu drag, pregatiti cu varachet si lesie de soda. La munca baieti!

In realitate, expresia corecta era ca nu poti si cu sufletu'-n rai si cu sula-n c.....oaste! Aia cu un ochi la fanina si cu altul la slănină, are un cu totul alt sens! Ai ...strabism!
Referitor la educația copiilor, cam toți politicienii si-au trimis copiii la studii în străinătate. Cei care au! Asta nu inseamna ca tinerii se vor întoarce indoctrinati cu ( neo) marxism, gen Caramitru! Sau poate asta ati dorit să spuneți? Faptul ca o familie care are un venit de de 2-3000 eu pe luna, își rupe cam 1000 eu pe luna pentru a-si tine copilul la studii în Anglia sau Olanda sau Danemarca, inseamna ca sunt psd-isti?! Poate fi considerată Andreea Esca o psd-ista ca are fiica la studii " afara"? Ori Moise Guran?
Vad zilele astea o agitație generala cu înlocuirea ori demiterea funcționarilor publici psd-isti. Unii chiar au orgasm la citirea unor astfel de vești! Uita ca exact acelaș lucru l-a făcut si psd-ul cand a preluat puterea. Doar ca atunci, opoziția, ajunsă acum la putere, tipa ca din gura de sarpe ca se fac epurări, ilegalități, plansete, legarj cu lanțuri de usi, clante, minuni, o întreagă sceneta tragicomica! Pilele, amantele, incompetentii, sponsorii si trompetele cele mai....active, aparținând noii puterii, le vor înlocui pe cele ale perdantilor. Asa este in razboi. Nu inteleg de ce trebuie sa ne bucuram, intristam ori sa ne uram între noi pentru " ei"!? Intreb pentru un precin! Poate singurul!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ignatov andrei » 17 Noi 2019, 19:58

paul scrie:
feederman scrie:
paul scrie:Si eu am vrut ca fiu-meu sa invete ... rusa, dar, n-a fost sa fie . :lol: Dupa engleza ( atestare Cambridge) si franceza ... ;)

In afara-i vosit gardul, inauntru-i leopardul. Toti antieuropenii sunt cu sufletul la PSD (in rai) si la statul de plata de la stat, iar cu gandul sunt la Europa si USA ( slanina). Un psd-ist care se respecta isi trimite copii fie la studii, fie definitiv tocmai in tarile pe care le blameaza din rasputeri de ani de zile. Doar romanii patrioti se intorc chiar acum din zari straine. E inghesuiala mare la aeroport. Se calca pe picioare fostii consuli trimisi de Dragnea si Dancila la New York, la Sanghai, la Milano, la Pretoria si vorba academicienei: Mai e State. Ii asteptam cu drag, pregatiti cu varachet si lesie de soda. La munca baieti!

Poate vreun coleg sa-i traduca frustratului si needucatului ca eu doar am facut o gluma cu Calin :?:


Ba frustratule si needucatule, -vorba lui paul - ba nationalistule (de alta natie), cand dracu' o sa pricepi ca vorbesti o limba nevorbita...?!?
Nu crezi ca ai face bine sa ingurgitezi o sticluta de Varachet...?!?

P.S. Am facut greseala sa te respect...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 18 Noi 2019, 08:03

paul scrie:Si eu am vrut ca fiu-meu sa invete ... rusa, dar, n-a fost sa fie . :lol: Dupa engleza ( atestare Cambridge) si franceza ... ;)


E bine, urmatorul pas dupa atestare... este sa gandeasca inclusiv in limba respectiva :P
In rest aerul a devenit cam gros, inclusiv pe aici... prin poienita :lol:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Balian » 18 Noi 2019, 09:22

Bambucha scrie:......In rest aerul a devenit cam gros, inclusiv pe aici... prin poienita :lol:

Epurare sistematică până la ultimul om. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 18 Noi 2019, 18:35

paul scrie:Poate vreun coleg sa-i traduca frustratului si needucatului ca eu doar am facut o gluma cu Calin :?:

Despre frustrare ceva mai tarziu. Pentru azi mostra de nivel de educatie:
paul scrie:Ce-i popo, ti-au picat greu sarmalele mancate azi la pomana si ti-ai amintit de cirese ? :oops:
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 18 Noi 2019, 18:47

ignatov andrei scrie:
paul scrie:Poate vreun coleg sa-i traduca frustratului si needucatului ca eu doar am facut o gluma cu Calin :?:

Ba frustratule si needucatule, -vorba lui paul - ba nationalistule (de alta natie), cand dracu' o sa pricepi ca vorbesti o limba nevorbita...?!?
Nu crezi ca ai face bine sa ingurgitezi o sticluta de Varachet...?!?
P.S. Am facut greseala sa te respect...

Hâc! Dar eu cu cine votez?
AŞA! Ce facusi Andrei? Te dadusi la tulburel?
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 18 Noi 2019, 18:54

Balian scrie:
Bambucha scrie:......In rest aerul a devenit cam gros, inclusiv pe aici... prin poienita :lol:

Epurare sistematică până la ultimul om. :lol:

Aş! E doar abureală. Afumat de la busuioaca de Bohotin. Cules toamna pi târziu, combinat cu varachet si baut in pripa, ca doar omul stie ce - hâc! - spune. Sa mai vina un rand!
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 18 Noi 2019, 19:54

feederman scrie:Despre frustrare ceva mai tarziu. Pentru azi mostra de nivel de educatie:
paul scrie:Ce-i popo, ti-au picat greu sarmalele mancate azi la pomana si ti-ai amintit de cirese ? :oops:

Educatule ... incepand de la Creanga, continuand cu Slavici ( popa Tanda) si pana in zilele noastre, popular, unui preot sau unui slujitor al altarului i se zice ... popa . Nu-i o jignire ! Strict in speta respectiva , nimeni n-are voie sa ia in deradere pe cineva care n-are ce manca !!! Parca spuneai si tu pe undeva ca ai fost copil sarac si te hraneai cu fructe. Ti-ar fi convenit ca cineva sa fi ras de conditia ta ? Ah, dar, am uitat, tu ai mai multe unitati de masura cu care cantaresti, functie de interesul tau de moment ! ;)
Te-am rugat sa nu te mai anini de mine ! Crezi ca n-avem loc amandoi pe topicul asta ? Daca crezi asta, eu ma retrag. Ramai tu singur sa dezbati cu tine insuti, ca vad ca nu prea se mai inghesuie nimeni la discutii cu tine. ;)
Federe, am sarit si eu calul, nu zic nu, dar ... am stiut sa-mi cer scuze, mai ales in ceea ce priveste persoana ta. Nu astept scuze de la tine, astept doar un comportament fara jigniri, fara cuvinte grele si mai ales fara limbaj violent . Crezi ca poti ?
Inca ceva ... cred ca ai interpretat total distorsionat mesajul lui Andrei. De fapt, Andrei a vrut sa reliefeze faptul ca ceea ce afirmi tu nu-si gaseste ecou pe aici deoarece prea putini spre deloc impartasesc acest set de valori, care fie vorba intre noi, daca n-ar fi placuta suedeza, daca n-ar fi agresivitatea de limbaj folosita, ar putea fi luat in considerare. Mai pe intelesul tau doct, Andrei este de acord cu principiile pe care tu le propovaduiesti, mai ales ca el este un om de dreapta, ca fost si poate actual ( nu stiu) membru al PNL !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 19 Noi 2019, 12:26

feederman scrie:
tiih scrie:
Bambucha scrie: statul pesedizat

M-am adresat dvs...

Imi permiteti va rog? Peste vreo 3 ; 4 zile.

Citat dupa tiih
Salut dl Donbazil...ce frumoasa poveste!...si cati nu ar vrea sa mearga in Argentina...la munte ,la mare...Dar CU CE,daca n-au "pensii speciale" si "pensii nesimtite".Dupa aproape 40 ani de munca traiesc de pe o zi pe alta cu maxim echivalentul a 200...250 E pe luna...cu toate maririle de pensii a d.nei Vasilescu,sau a cui or mai fi..si cu toata inflatia care vine automat pe urma,fara un fundament economic...si fara sa te atingi de pensiile nesimtite si nejustificate.!!!!

Excelent! Felicitari! Pentru atitudinea asta renunt la un raspuns personalizat. Lumea gandeste altfel. Sandramaua se va narui.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde tiih » 19 Noi 2019, 13:12

feederman scrie:
feederman scrie:
tiih scrie:
Bambucha scrie: statul pesedizat

M-am adresat dvs...

Imi permiteti va rog? Peste vreo 3 ; 4 zile.

Citat dupa tiih
Salut dl Donbazil...ce frumoasa poveste!...si cati nu ar vrea sa mearga in Argentina...la munte ,la mare...Dar CU CE,daca n-au "pensii speciale" si "pensii nesimtite".Dupa aproape 40 ani de munca traiesc de pe o zi pe alta cu maxim echivalentul a 200...250 E pe luna...cu toate maririle de pensii a d.nei Vasilescu,sau a cui or mai fi..si cu toata inflatia care vine automat pe urma,fara un fundament economic...si fara sa te atingi de pensiile nesimtite si nejustificate.!!!!

Excelent! Felicitari! Pentru atitudinea asta renunt la un raspuns personalizat. Lumea gandeste altfel. Sandramaua se va narui.



Nu va grabiti cu felicitarile,ganditi mai in profunzime.pensiile nesimtite au fost votate in timpul asazisei guvernri de dreapta si de unii si de altii,si de cei de dreapta si de cei numiti de dvs"ciuma rosie".Sandramaua nu se va narui si nici "capitalismul de cumetrie" sau lupta dupa ciolan in detrimentul interesului national nu se va narui!Pentru mine..toti sunt o apa si un pamant!

PS."Bietul "Dragnea a fost inchis pentru niste "angajari fictive" :lol: :lol: ....mai mult politic,nu pentru averile facute in ultimi 30 de ani in timp ce un intreg popor traieste de azi pe maine in tara lor sau munceste ca vai de ei prin "srainatati"
Aveti cunostinta cate angajari fictive sunt facute in tara asta..la acest moment,sau in ultimii ani??????
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde tiih » 19 Noi 2019, 14:21

scuzati dezacordul dintre substantiv si pronume...

....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 19 Noi 2019, 14:43

feederman scrie:.....

Excelent! Felicitari! Pentru atitudinea asta renunt la un raspuns personalizat. Lumea gandeste altfel. Sandramaua se va narui.

Interesantă abordare! Aproape mi-au dat lacramile! Semn ca... trompetistul foloseste clapetele din partea stângă pentru că așa ii spune dirijorul! Bravo.......! Egalite, fraternite, muuu...lt psd!
Dar de ce sa mai gandim logic, daca putem lua o besina, o ambalam frumos, ii punem o funda rosie, o eticheta cu reducere de 70% Si o vindem pe post de coco channel!
Sa revenim la pensii. DA, exista o masa, aproape critica, de pensionari cu venituri mici. De ce sunt pensiile mici? Pai, multe dintre ele sunt pensii sociale, adică primite de persoane care nu au contribuit deloc ( sau aproape) la fondul de pensii, din varii motive: femei casnice, țărani cooperatori sau, de ce sa nu recunoastem, puturosi, care toata viata au trăit din ajutor social. Da ,,ei au pensii mizere, în comparație cu militeni, militarii, politicieni. Chiar si fata de cei ce au lucrat în siderurgie, constructii, etc, unde există riscuri si mediul toxic. Dar ei vor sa aiba pensii egale cu cei care, timp de 30-40 de ani, s-au trezit din noapte, ori poate nu au dormit deloc, nu au făcut sărbători acasă, nu au mers în concediu cand au vrut ei, au fost fu.... uti de sefi pentru ținte de producție ori ca sa li se nazarea......Ori s-au mutat toata viata ca țiganul cu cortul pentru că așa cerea meseria de constructor! Ori ( ca sa ma refer si la " militeni", ca asa este pohta unora), la fel cu aceia pe care îi înjuri zi de zi ( uneori pe buna dreptate) si la care ai pretentii ca atunci când vrei tu sa se comporte ca...superman ori cel puțin ca Rambo, Vangoh, ori alte personaje mitice!
Aceasta categorie de pensionari, își cam merita soarta dar toate guvernele, indiferent de culoare , o foloseste pe post de masa de manevra, pentru a înclina balanța electorală ori pentru a crea condițiile " rasturnarii" unei puteri politice, altfel decât prin alegeri democratice. De ce? Pentru ca, alături de copii abuzati ori abandonați, bătrânii singuri , neputincioși și mai ales săraci, crează emoție colectivă!
Dar, pare frumos sa defilezi cu nevoile pensionarilor, după ce mai ' nainte te aratai incantat de expresia " generatia gurilor stirbe", ori " au îndatorat viitorul nepoților pentru plata pensiilor"! Nu-i asa? Sa fie si olecuta de ...mov! Hai, pa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08


AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori