Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 27 Noi 2017, 23:04

Bambucha scrie:In 2013 era 5,5 lei per litru in conditiile de 100$ barilul
In 2014 6,5 lei per litru la acelasi pret al barilului.

Dar mata ai cumparat motorina mai ieftin, deci.....cum a crescut daca e mai ieftin? :?
Bambucha scrie:
csaa scrie:Omule pe aia ii injuram cu totii. Dar ii injuram degeaba daca nu recuperam ce sa furat.


Pai ce se striga in strada? Dar vad ca nu servesti

Nu stiu ce se striga ca n-am avut timp si chef sa ma uit la tv sau pe facebook,dar nu am auzit sa se strige impotriva vreunei companii.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 27 Noi 2017, 23:08

Eh, aia cu " nu ne vindem tara", " noi muncim, nu gândim si " imgb, face ordine" sunt din alt film! ?
Cam repede ati uitat! Si doar t-'am zas sa nu uiți, Darie!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 27 Noi 2017, 23:10

Shrek scrie:Eh, aia cu " nu ne vindem tara", " noi muncim, nu gândim si " imgb, face ordine" sunt din alt film! ?
Cam repede ati uitat! Si doar t-'am zas sa nu uiți, Darie!

Bre, daca te-ai trezit mata inseamna ca trebuie sa ma duc la culcare eu! Imi pare rau dar vorbesti prea cifrat pentru cat pot eu sa inteleg acum. O seara buna tuturor!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 27 Noi 2017, 23:14

Eu cred asa, or fi strainii cu bube in barba daca li se permite, sa nu uitam totusi ce salt am facut prin intrarea in UE ( si aci cred ca suntem de acord cu totii in afara de don bazil) in 2004 eram la nivel de 100 $ salariu mediu bunicel in privat... pensia cred ca pe la jumatate.

Faptul ca au intrat 25 miliarde fonduri eu directe (cu absorbtie de toata jena).
avem 100 de miliarde intrate de la romanasii nostri care trimiteau banuti acasa.
avem investitii directe private ale multinationalelor.
avem bani atrasi indirect in tara .

Toti banii astia ne-au impins in fata ca tara, si da, din pacate in mod inegal si din pacate nici macar la 10 % din potential, tocmai datorita "elitei" noastre politice indiferent de curcubeul politic lui peste unde rosu=portocaliu, toti votati cu manuta noastra.
Poate e vremea de reset!! Sunt idealist :P
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Mircea_63 » 27 Noi 2017, 23:16

Voi discutati de bani si economie. Problema cea mai importanta e libertatea si independenta justitiei si scaderea la cote rezonabile a coruptiei.
Daca ii asiguri conditii stabile economia se pune aproape singura pe picioare. Are nevoie de infrastructura, dar nu poti construi intr-un sistem corup. Are nevoie de reguli stabile, iar sistemul le tot schimba dupa interese marunte sau populisme. Doar de separare puterilor in Stat e nevoie. Una e justitia independenta.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 28 Noi 2017, 00:41

csaa scrie:
Bambucha scrie:Pai ce se striga in strada? Dar vad ca nu servesti

Nu stiu ce se striga ca n-am avut timp si chef sa ma uit la tv sau pe facebook,dar nu am auzit sa se strige impotriva vreunei companii.

Fără supărare csaa dar nu esti convingător cu aşa abordare.

Cum să auzi sau să spui că n-ai auzit să-l fi înjurat cineva pe Mitică dacă tot tu declari că n-ai avut nici timp şi nici chef să asişti la scandalul din cîrciumă.
Cum să ai o opinie despre un eveniment oarecare dacă nici n-ai participat, nici n-ai văzut la TV, nici n-ai citit, etc.

... cum :?:
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde akmm » 28 Noi 2017, 11:28

1.In Germania benzina e mai ieftina pentru ca pretul pe baril e mai mic.
2.Tinerii pleaca din cauza noastra, a celor care ramanem.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 28 Noi 2017, 12:17

ioanpuiu scrie:
csaa scrie:
Bambucha scrie:Pai ce se striga in strada? Dar vad ca nu servesti

Nu stiu ce se striga ca n-am avut timp si chef sa ma uit la tv sau pe facebook,dar nu am auzit sa se strige impotriva vreunei companii.

Fără supărare csaa dar nu esti convingător cu aşa abordare.

Cum să auzi sau să spui că n-ai auzit să-l fi înjurat cineva pe Mitică dacă tot tu declari că n-ai avut nici timp şi nici chef să asişti la scandalul din cîrciumă.
Cum să ai o opinie despre un eveniment oarecare dacă nici n-ai participat, nici n-ai văzut la TV, nici n-ai citit, etc.

... cum :?:

Care Mitica bre? Am spus ca nu am urmarit protestele astea.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 28 Noi 2017, 12:18

akmm scrie:1.In Germania benzina e mai ieftina pentru ca pretul pe baril e mai mic.
2.Tinerii pleaca din cauza noastra, a celor care ramanem.

De unde cumpara nemti petrol? De pe Marte? Sau de la Isis?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 28 Noi 2017, 17:40

csaa scrie:
Bambucha scrie:Astia care au stat la marginea oalei si "au smantanit" oala cu privatizari, astia sunt curati lacrima. Sa le multumim ca ne avertizeaza ca ne halesc strainii.

Omule pe aia ii injuram cu totii. Dar ii injuram degeaba daca nu recuperam ce sa furat.

Tocmai asta incearca sa faca "statul paralel", asta caruia dom profesor, taricena, belinezu si psd ii tot dau cu paru-n cap. Si pentru asta au pus in capul comisiei de cercetare a " securistilor" pe nepotul lui Parpanghel agatat de chilotii unei traseiste isterice, iar la comitetul "sufrageria" un individ soios ce duhneste pana si prin sticla si aminteste de indeletnicirile pomohaciului. Este un moment potrivit sa incepem cu recuperarea celor 21 MIL de euroi descoperiti de OLAF.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 28 Noi 2017, 18:39

feederman scrie:Tocmai asta incearca sa faca "statul paralel", asta caruia dom profesor, taricena, belinezu si psd ii tot dau cu paru-n cap. Si pentru asta au pus in capul comisiei de cercetare a " securistilor" pe nepotul lui Parpanghel agatat de chilotii unei traseiste isterice, iar la comitetul "sufrageria" un individ soios ce duhneste pana si prin sticla si aminteste de indeletnicirile pomohaciului. Este un moment potrivit sa incepem cu recuperarea celor 21 MIL de euroi descoperiti de OLAF.

Oho!!!! Ce de epitete! Colegu ai luat notite dupa pancardele din Piata Victoriei? :lol:
Spune-le frate pe nume, ca noi, aia mai nescosi la miting, nu cunoastem adrisantul.

Dar de ce sa ne oprim doar la aia 21 de milioane? Hai sa recuperam si ce-a furat Videanu, hai sa recuperam si ce s-a praduit in cardasie cu EADS, sa le luam banii, neamurile, conturile si....la aia de au falimentat Tarom, sa dam de pamant cu procurorii care au lucrat in dosarul flota, sa recuperam casele de la basecu, sa-l condamnam pe ala de l-a ucis pe Teo Peter,.....completati si voi ca ma enervez pe masura ce enumar.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde ioanpuiu » 28 Noi 2017, 20:01

:lol: :lol: :lol:
http://www.hotnews.ro/stiri-administrat ... raciun.htm
Trei zîmbete ... cîte unul pentru fiecare tîrg.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 28 Noi 2017, 21:56

Asta e chiar......! De fapt ar fi corect: Pe asta chiar o mananca!
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 28 Noi 2017, 22:02

akmm scrie:
csaa scrie:
din cauza lui basesel? Marinarul chiar a indemnat populatia sa plece. Ai uitat? Si pe asta l-ati ales primar....de doua ori!!! ...

Numai diplomatia ma face sa nu trimit o asemenea concluzie la locul ei.

http://adevarul.ro/news/societate/bases ... index.html
Nene Cernagor unde vrei sa trimiti o asemenea concluzie ??? :shock:
Inteleg sa voua basistilor nu va convin anumite lucruri, dar evidenta nu poate fi negata ! :oops:
Sincer, de la dumneata ma asteptam la un alt fel de consideratii ! :oops:
Iti reamintesc ca sub domnia derbedeului au fost alocate pentru ANRP sume care puteau sa tina toti medicii in tara, basca ca mai ramanea si de vreo mie de km. de autostrada ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde akmm » 29 Noi 2017, 08:17

csaa scrie:
akmm scrie:1.In Germania benzina e mai ieftina pentru ca pretul pe baril e mai mic.
2.Tinerii pleaca din cauza noastra, a celor care ramanem.

De unde cumpara nemti petrol? De pe Marte? Sau de la Isis?

Hai ca asta cu petrolul am nimerit-o.Dar punctul doi?
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde akmm » 29 Noi 2017, 08:23


Sunt constient ca securistii sunt si ei oameni si ca la o adica imbatranesc si ei.Ca nu mai are cine sa-i stearga e probabil durere mare.Cu siguranta romanii nu au plecat in lume din cauza lui Base. Nu sunt expert in treaba cu ANRP-ul ca nu am interese in zona.
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 52 vizitatori