Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 19 Dec 2019, 16:18

ignatov andrei scrie:
Cristian IONITA scrie:Shrekule .... apropo de '89 .... tu ce ai facut in acele vremuri? ...


Sa mori tu... !
Bine ca ai fost destept, ai iesit in strada, ai urlat ca prostu' si s-a rezolvat... adica ce avem azi!
Ti-au furat hotii revolutia, da' macar te-au lasat sa fugi acasa cu treishpe' caramizi si o ranga de fier, ca era dreptul tau, de la neamul tau, caruia comunistii i-au luat si...


Vai ..... da ce-i cu dumneavoastra domunule Ignatov? .... lipseste lesa? sau dorul de bice-n spinare va doboara?

pana una alta este vorba despre colegul Shrek .... nu despre mine si mai ales .... nu despre dumneavoastra ... sau sunteti cumva gelos pe ideea ca se poate ca dumnealui sa va intreca la perceptia de comunistoid?
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 19 Dec 2019, 16:28

Shrek scrie:
Cristian IONITA scrie:........

Eu ti-am mai spus si cu alta ocazie: " discutiile" mele cu federman, oricât de contondente ar fi, sunt de un alt nivel, pe care nu il înțelegi! Este ca si cum ai castiga ceva bani la barbut și apoi te trezesti ca-l provoci pe Kasparaov la șah! Ca atare, te rog sa ai puțintică răbdare până după sărbători, daca vrei sa te colind!
In ceea ce priveste " revolutia", tocmai am aflat ca " statul de drept" a constatat că este de fapt o lovitură de stat. Asa ca o sa-i spunem lovilutilutie. Dar nu inteleg sensul întrebării, dat fiind că, în urma cu ceva vreme, imi spuneai printre sughituri ca discuțiile despre ...lovilutie, iti trezesc amintiri dureroase! Sa inteleg ca acum ti s-au culcat...amintirile?! Eu am făcut ce făcea toata lumea: am făcut foamea, am făcut frigul, am făcut...patul si m-am culcat! Io n-am ceferticat de revoluționar!



Colegu' tu spui multe .... dar din pacate fara sens asa ca .... nu ai de ce sa te mire ca esti tratat cu indiferenta

In ceea ce te priveste avem deja cu totii rabdare de ani de zile ... dar tot pentru premiu de ilustru anonim te incadrezi (asta ca suntem in ajun si nu vreau sa-ti spun ca de fapt esti doar un parazit infect) .... te astept cu mare interes la colindat ... dar zic si eu sa ai grija sa nu iesi ciufulit ca de fiecare data cand te-ai laudat ca rupi fasu' la adversari si ai sfarsit tavalit in mocirla.
Ca te-ai comportat ca un nimic nu este nici o surpriza
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 19 Dec 2019, 22:44

feederman scrie:.....
Nici macar n-ai dat foc simbolului comunismului, latrinei din curtea scolii ? De aceea este de mirare lucru faptul ca nu ai fost recompensat.......
C I o fi avand si el bubele lui, dar daca nu vrei sa-i raspunzi, spune macar ce cautau in gara Timisoara/ 18 dec ‘89 trenurile paralelei 44, ticsite cu betivi inarmati cu bate, identificati ca “luptatori din garzile patriotice”
..?... Pe linia continuarii traditiei tot de acolo s-au recrutat hoardele de salbatici din iunie ’90 si brutele ciomagare din 10 aug… Este ceva in aer sau in apa?
Este endemic? N-aveti medici? Nici macar preoti?
....... Si daca tot cartesti apocaliptic impotriva a ceea ce va face dusmanul Iohanis si amicul lui Orban, poate ne lamuresti de unde vin banii pentu marirea alocatiilor , compensarea reducerii de TVA. Care sunt implicatiile economice, sociale, de securitate nationala? Unul face comanda si celalat plateste? Comenteaza concret. Fara fanfaronada gaunoasa .......

Nu credeti ca sunt prea multe întrebări pentru o singură.....audiere? Sunt la interogatoriu? Pot sa spun " alta intrebare"? Ori poate credeti ca sunt mama omida sa le visez pe toate! Sa le luam pe rand , cu rugămintea de a-mi ierta impertinentă de a nu răspunde chiar la toate. Deci .....
Înainte de orice, trebuie sa explic ( dumneavoastra nu este cazul, pentru că sunt sigur că ați inteles) ca a face foamea, frigul, si a face patul, nu este acelaș lucru cu a desena niste figuri geometrice, cu creionul ca mai apoi sa cauti aria lor pe gogu', sa nu dai de fraier, ca nah, poate te intreaba cineva si nu stii! A face....., are sensul de a îndura! A face patul, inseamna a te pregăti sa visezi frumos , de exemplu sa visezi ca esti liber, ca poti sa te exprimi liber, fără constrângeri, ca vor exista alegeri libere și mai ales, vom scapa de dictatura, de comunism, de comunisti....Unele vise s-au îndeplinit, dovada ca multi scriu, foarte mulți citesc si extrem de puțin inteleg ceea ce se scrie. Altele, au rămas la stadiul de vise. Sper sa traiesc suficient sa pot spune ca am scapat de comunisti!
1. Nu, nu am dat foc simbolului comunismului. Pentru cei mai mulți, acesta era fotografia tov-ului, aia in care apărea intr-o ureche, atârnate în orice birou, sala de clasa, clădiri etc. Este adevarat însă că la un moment dat, am făcut o " mini revolutie" , în care am adunat ramele cu pozele tov-ului, si cărțile cu poza lui de fapt niste manuale, pentru a le da foc! Dar un domn mai mucalit, ne-a rugat sa ii dam lui pozele. O zas ca sunt foarte bune sa rastorni mămăligă pe ele! Sunt lucioase si nu se prinde! Directorul școlii, ne-o rugat sa nu stricăm ramele si sa nu cumva sa spargem sticla! O sa vina altul si o sa vrea sa-l spînzure in fiecare birou! De ce sa dam bani pe alte rame..... Cam asa a fost lovilutia la sat. Acolo unde s-a născut...vesnicia!
Cu trenurile ticsite de " batausi", am auzit. Nu pot confirma daca au existat sau nu. Ar putea sa ne povestească despre ele, timișorenii. În orice caz, nu am gasit nici o referire in presa vremii( poate nu am cautat bine) despre bătăi între civilii aduși sa restabilească ordinea și timișoreni. Dar aceste " brigazi" de oameni ai muncii care sa restabilească ordinea au existat. Sa nu uitam de coloanele de muncitori care scandau " imgb, face ordine! Nu stiu, nu comentez!
Nu stiu de unde recrutează oameni jandarmeria si nici nu stiu pe unde au scoli de pregătire pentru subofițeri ( ei, asemeni sri si pompieri, inca sunt militari)! Nici nu ma intereseaza. Totusi nu cred ca cei care au participat la 13-15 iunie 90, în speță minerii, ( cred ca la ei va referiti), au devenit jandarmi. Acum ar fi trebuit să aibă cam 50-60 de ani și sincer, la 10 august, ce am vazut erau tineri sub 30 de ani. Născuți, crescuți după revoluție. De unde sunt ei? Nu stiu! A sugera ca toti sunt sudisti, este o exagerate! Sunt si alte zone " cu potential", de exemplu, Moldova, Dobrogea, de ce nu , județele Sălaj , Alba, Bistrita. Adică zone cu dezvoltare economică modesta. Cum ar fi, fiind scoala de poliție la Cluj, sa consideri ca toti absolvenții sunt din Cluj sau din Ardeal. Se fac politisti de foame? Sau ca toti militarii de la Academia militară sunt din Sibiu! Acestia de ce se fac militari? Din dragoste de țară? Cineva trebuie sa fie si militar! La fel si jandar, si polițist si popa!
Iohannis si Orban nu sunt dușmanii mei! EU, nu sunt fanul lor! Dumneavoastra aveti dreptul sa le faceti un altar si sa va inchinati lor in fiecare zi! Este dreptul dumneavoastra. Asa cum este dreptul meu de a nu face acest lucru! Cat inca ne este permis să facem acest lucru! Refuz ( inca) sa cred , ca din acele rame păstrate la revolutie, ne va " zambi" actualul președinte! De ce sa nu il alegem rege?! Ar fi pe viata!
Despre circul din parlament, cu votare bugetului, ce este de spus? Aceeași sceneta penibila cu dublarea alocațiilor. Am vazut-o acum doi ani, doar ca actorii interpretau personaje diferite! Pnl-vota dublarea alocațiilor, psd, se plângea că n-are bani, apoi s-a sucit si a zis ca el ( psd-ul) a propus. Acelaș lucru va face si pnl. Pe pariu! De unde vin banii? Numai ce am vorbit de prețul la carburanți! Anul viitor va curge lapte si miere, doar sunt alegeri! Vom vedea!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 20 Dec 2019, 16:47

http://www.ziare.com/marcel-vela/minist ... ei-1590507

Se pare ca in acest an pentru unii Craciunul nu adice musai vesti minunate

"slugoii" care au condus jandarmeria in 10 august 2018 vor avea la ce reflecta.

asteptam cu mare interes sa se alature "celui mai iubit" dintre PSD-isti
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 20 Dec 2019, 23:50

Shrek scrie:
Nu stiu de unde recrutează oameni jandarmeria si nici nu stiu pe unde au scoli de pregătire pentru subofițeri ( ei, asemeni sri si pompieri, inca sunt militari)! Nici nu ma intereseaza. Totusi nu cred ca cei care au participat la 13-15 iunie 90, în speță minerii, ( cred ca la ei va referiti), au devenit jandarmi. Acum ar fi trebuit să aibă cam 50-60 de ani și sincer, la 10 august, ce am vazut erau tineri sub 30 de ani. Născuți, crescuți după revoluție. De unde sunt ei? Nu stiu! A sugera ca toti sunt sudisti, este o exagerate! Sunt si alte zone " cu potential", de exemplu, Moldova, Dobrogea, de ce nu , județele Sălaj , Alba, Bistrita. Adică zone cu dezvoltare economică modesta.

La Falticeni este o scoala renumita. De jandarmi ! Are vreo importanta ? :o
Jandarmul este un organ al statului care se afla ... la ordin si sub juramant ! Adica, cine-i vinovat, mana care executa sau capul care comanda ?
N-are nicio legatura cu dezvoltarea zonala !
Intreb si eu, pentru mine, nu pentru prieteni, jandarmii francezi care-i gazeaza saptamanal pe protestari or fi provenind din zone de dezvoltare modesta ? Or fi incalcand acei jandarmi legea ? :shock:
Sa fim seriosi ! Vorbim de ... dublu standard ! In Romania nu-i ok, in Franta e ... super. Ciuma rosie n-avea voie sa depaseasca 3% deficit. Galbenelele au voie 4,5 % si 3,5 % pentru anul 2020 . Despre ce vorbim ?
Vad ca tare se tiflesc unii pe aici de dublarea alocatiilor pentru copii. N-au avut nicio problema cand au fortat ciuma rosie sa faca acelasi lucru. Niciun cuvintel despre marirea alocatiilor bugetare pentru armata, deh, scumpa sapcuta americana, niciun cuvintel despre marirea alocatiilor bugetare la servicii si interne, niciun cuvintel despre taierile de buget de la sanatate. Nu le mai trebuie spitale regionale, nu le mai trebuie un serviciu medical care sa te asigure ca nu te culci viu si te trezesti mort, ca sa citez tuta suprema care face greseli de exprimare ... ocazional ( sic ) ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 21 Dec 2019, 10:52

Jandarmii din Romania au dovedit ca sunt slugoi. PUNCT

Ordinele care presupun actiuni provocatoare si mai ales maltratarea protestantilor non violenti nu pot fi executate decat de oameni fara minim discernamant.

Ca cei de la PNL nu sunt diferiti fata de cei se la PSD intrutotul de acord.

Comparatia cu ce se intampla in Franta are elemente comune dar .... mai ales diferente .... ca vrei tu Paule sa le pui i aceeasi categorie nu ai decat ... dar nu sunt.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 23 Dec 2019, 05:37

Borfasul stalinist isi aminteste de tineretea-i revolutionara, in care a cazut cortina trasa de el si Anna Pauker...https://www.stiripesurse.ro/mihai-ora-j ... ii_1415378 :oops: :oops: :oops:
Vorba unei persoane dragi mie ... dupa 30 de ani ne-am castigat dreptul de a ne linsa in piata publica ! :oops:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde paul » 23 Dec 2019, 08:27

Scuze ! Dubla postare !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 30 Dec 2019, 14:53

Zace la gazeta: o pacientă a luat foc, în timpul unei operații....
Cum sa nu iei foc ( metaforic vorbind), cand vezi ce se întâmplă în sistemul medical romanesc! Creșterea spectaculoasă a salariilor, din sistemul medical, ar fi trebuit să ducă si la cresterea calitatii serviciilor medicale si, inevitabil, la dispariția spagii din spitale. Realitatea este ca nimic nu s-a schimbat! Poate o creștere, consistenta zic eu , a disprețului cu care esti tratat de către personalul de " deservire" respectiv infirmieră, brancardieri, asistenți medical stagiari, portari, bagatori de seama, etc! Colcaiala coruptiei din jurul sistemului medical de stat, a rămas aceeași cu țevi prin care banii alocați de stat, se scurg in conturile unor medici " descurcareti" si de " neinlocuit" adică operații chirurgicale făcute doar in scripte de " unii " medici, de cele mai multe ori, celebri, în realitate facute de medici rezidenți, care trebuie sa-si formeze si ei mana ! La luat desigur! Apoi medicii" celebrii" își incarca in sistem operații pe care nu le-au efectuat , tratamente si proceduri inexistente, făcute unor pacienți cu șanse minime de supraviețuire, care se duc repede si care nu mai pot spune nimic. În timp ce familiile sunt " convinse" ca s-a făcut tot ce se poate , " omeneste", dar niciodată nu sunt restituite spagile! Unii au sa sara ca nah, un doctor psd-ist, ciuma rosie, bla, bla, bla.....
Sistemul medical necesita, asemeni justiție, politiei, orice tine de administrarea si buna functionare a statului, de reformă profundă. O reformă care sa duca la eradicarea spagii din toate domeniile, indiferent de cine se află, vremelnic sau perpetuu la conducerea tarii! Altfel, " vom lua foc" ori de câte ori apare cate un eveniment de acest gen si care provoacă emoție colectivă și idiganarea plebei!
Pan ' atunci, pentru că trece vremea, va urez tuturor ce binevoiți a " dezbate in poiana", un an nou fericit ! La multi ani!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 08 Ian 2020, 14:27

Zace la gazeta: in Bucuresti, a fost înregistrată o cantitate mare de....praf in aer! De fo 7 ori peste limita legală! Ai naibii miticii istea, au prafuri de le arunca in ( si ) aer! Nu înțelegeam de ce se sunt oamenii veseli de sărbători! Ba unii din ei au vedenii! Vad numa animale! Mereu auzi in trafic : ce faci bah, boule! Primarita anunță că după ce se gata ...prafurile, va da bucureștenilor, zăpadă! Iar la primavara, iarba va fi la liber! Chiar si intre liniile de tramvai. Pe unde circula cocalarii. Ca la americani! Oricum este mai ieftin sa le dea d-astea decât apa calda si căldură!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 13 Ian 2020, 18:54

Romanul viteaz si hotarat ca intotdeauna, baiat istet cu capul pe umeri, s-a prins rapid la ce vor aia din ue si de pe langa ue sa faca pe plaiurike noastre: o tara ca afara. Asa ca le dadu alora cu tifla, sa se invete minte si facu cum stie el din mosii si stramosii lui, care nu-si vandura tara. Si ce poate fi mai convingator pentru a demonstra iubirea vesnica de tara , decat sa ramai atasat traditiei milenare. Iar traditia se probeaza prin fapte . Fapte măi! Facute in pasi rapizi, cat ai zice: zi-i măi! Si in spirit de coeziune culturala, la Iasi, de Boboteaza cumetrele si gospodarii locului s-au pus pe jumulit Sfanta Cruce , iar la Constanta-ca sa nu ramana mai prejos- un voinic cum altul nu-i, ‘nalt la stat, narod la sfat , i-a ciordit unei domnisoare Sfanta Cruce, lansata in apa marii. Asa ca sa vada pizmasii ca noi suntem Romania normala, dintotdeauna. Pe care n-o vindem, o prapadim noi cum putem.
Alarma printre oratanii. A intrat vulpea in cotet si le zboara penele curcanilor si bibilicilor oplosite prin batatura ministerelor si institutiilor. Secretari simpli sau de stat, consilieri si inspectori de tot felul cuibariti prin ministere si institutii si-au facut boccelutele si-si cauta de lucru. Clanuri intregi de blonde talentate si baieti cu pedigree se planifica la buzunarul apartinatorilor. Cei doi tineri Nastase destinati sa-i calareasca pe vecie pe romani, fiul marelui ziarist communist Tinu, ascuns sub un birou printr-un minister, au ramas fara coledzi. Blondele care incalzeau spatele puriilor trandafirii, vor trebui sa iasa la traseu pentru a-si plati taxele sau vor inta in regim de austeritate dat fiind ca sponsorii lor sunt pe butuci sau vor merge in curand acasa. O fantoma bantuie prin parlament si le atine calea celor cu AND de stapani: alegerile anticipate. Mars acasa! sopteste ea sobolanilor de pe coridoare. Intelectuali subtiri, cu scoli inalte din fel de fel de vagauni cu firma de universitate se pregatesc sa faca ceea ce faceau inainte de a ajunge sa blocheze evolutia unui popor: chelnareala , taximetrie , distributie de vopsele, vanzari de masini euro 3 in targ, mic comert de frontiera, baby siter , parcagii, producatori de venin sau ţucalari. Economia Romaniei este dinamica, in plina dezvoltare si cu o multime de oportunitati.
Sperietoarea muncii bantuie si prin ministerul de interne. Ministrul a grait: Reforma! Baietii organizati pe clanuri, cocosati sub grade; mai multi comisari decat agenti; cei care erau convinsi ca Politia este tot un fel de Militie, care cred cu convingere si acum ca au parti sociale din institutie, ca institutia este o proprietate familiala sau de gasca mostenita si transmisibila sunt ingroziti de perspective. O reforma va trimite la gunoi o multime de fotolii asociate functiilor platite gras. Cosmarul lor: politia sa devina POLITIE. Cosmarul are si un nume: VELA.
Dar ca intotdeauna adevarul si valoarea se afirma oriunde ar fi . Se explica asfel cartitorilor cum de in neamul d-nei FIEREA, toate cele trei surioare ale distinsei domnite sunt angajate pe posture de conducere administrative de stat. Ca daca o hahalera a reusit sa ajunga de la Barca la Viena, de ce n-ar putea ajunge trei paţachine din Bacau la Bucuresti ?
PS astept Sputnic.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Shrek » 13 Ian 2020, 20:33

Așteptați degeaba, maestre! Atentie, se închid usile! Urmează stația...." eroilor" cu peron pe partea dreapta! Statia..."apărătorii patriei" cu peron pe partea stângă, a intrat în renovare! Pan' la toamna! Unii zac ca o sa se inchida de tot! Alti spun că numa o farbuie cata cu galben pai si-i da drumul! 'Om videa!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Bambucha » 15 Ian 2020, 20:32

30 de ani din istorie de asteptat ... degeaba cu PSD si cu tot ce s-a nascut din pisica comunista... politica antinationala ce va permite colonizarea Romaniei.
Si-mi permit sa afirm ca cifra este dubla, deoarece cel putin jumatate din acei copii nu au nici macar cetatenie romaneasca.


cei-mai-multi-copii-care-cresc-in-alte-tari-din-ue-decat-cea-de-origine-sunt-romani

https://www.g4media.ro/cei-mai-multi-co%20...%20omani.html


https://www.dw.com/image/52001211_7.png
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde peterneamt » 15 Ian 2020, 22:07

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Neafiliatul » 22 Ian 2020, 07:16

Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde peterneamt » 22 Ian 2020, 12:24

Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori