Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde tinumaftei » 17 Mar 2017, 13:46

feederman scrie:
Cristian IONITA scrie: nu e constienta de limitele ei ..

Fudulia, sora buna cu prostia. Gura mare si nesimtirea nu tin loc de competenta. Frumusetea asta de pe Jiu, care tulbura visele izolatilor defavorizati de soarta, este etalon de varf valoric pentru absolventii universitatii din Alexandria, imprejurimi si colegii ei de partid si guvern. Asa electorat, asa conducatori!

Proști, da' multi! Și să nu îți imaginezi că există un pol al proștilor. Ei sunt distribuiți uniform in masa populației. Îi găsești și la Alexandria și la Sibiu, și pe Jiu și pe Cibin și oriunde ..
N-au fi mai bună o dictatură "luminată"? Sa hotărască unul pentru toți, ce atâta democrație?! Pe aia inutili sa ii dea la săpun.. La așa desconsiderare a semenilor, fascismul nu este departe. Chiar de aude bătând la ușă!
tinumaftei

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde Cristian IONITA » 17 Mar 2017, 16:34

tinumaftei scrie:
Cristian IONITA scrie:
tinumaftei scrie:Cunoașterea unei/unor limbi străine este importantă. Însă evaluarea unui ministru nu se face după grila după care evaluăm un traducător sau profesor de limbi străine.
Un ministru trebuie să știe să își chiverniseasca domeniul și să ducă societatea înainte.
Am avut și scriitori și savanți recunoscuți pentru erudiția lor dar care au fost proști că miniștrii.

bag de seama ca lista colegilor superficiali suporta completarii ....

problema nu este ca dna Olguta cunoaste sau nu limbi straine .... ci faptul ca nu e constienta de limitele ei .... si s-a incapatanta sa vorbeasca (de fapt dupa mine a citit transcrierea fonetica) in mod "simpatic" si in conditiile care nu era musai si obligoariu (existau translatori). Si cum discursul in limba engleza nu a fost suficient ... a continuat si-n franceza.

Nici Nicolae Iorga, mare savant, istoric, lingvist, mare apologet al românismului. Că politician oscilant când marxist când antisemit. Deși a fost prim ministru a făcut o politică măruntă.
Toți oamenii competenți tind sa se angajeze în zone care exced competența lor.
Sa înțeleg că Olguța și-a depășit doar aici în aria lingvistică competențele și că apreciați acțiunile ei politice? Ha!!
Sau, varianta 2, nu apreciați activitatea ei politică și criticați "din principiu", fiindcă orice ar face bun un dușman tot rău mi se pare. Vorba evangheliei: Dacă ochiul tău este rău, toate lucrurile vor fi văzute așa!!

dragul meu .... eu apreciez pe oricine (nu doar pe alesi) prin prisma actiunilor lor .... incerc sa evit aprecierea prinopiniile si parerile altora dar recunosc ca nu-s rare cazurile cand totusi ma uit si-n gura unor terte persoane (Donbazil este una dintre acele persoane .... un om bine pus la punct pe anumite aspecte .... din pacate nu la toate).
In ceea ce priveste activitatea politica a Olgutei nu am vazut (si nici nu am auzit de la altii) lucruri de apreciat .... e drept ca eu nu apreciez (si nici nu ascult la altii pe aceasta tema) populismele.
In viata asta ești de unul singur și nimeni nu ține cu tine - Eu
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 17 Mar 2017, 17:04

csaa scrie:Discutiile pe marginea ordonantei 13 s-au incheiat???

doar la DNA .... vedem ce spun si cei de la Parchet
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 17 Mar 2017, 17:09

tinumaftei scrie:
feederman scrie:
Cristian IONITA scrie: nu e constienta de limitele ei ..

Fudulia, sora buna cu prostia. Gura mare si nesimtirea nu tin loc de competenta. Frumusetea asta de pe Jiu, care tulbura visele izolatilor defavorizati de soarta, este etalon de varf valoric pentru absolventii universitatii din Alexandria, imprejurimi si colegii ei de partid si guvern. Asa electorat, asa conducatori!

Proști, da' multi! Și să nu îți imaginezi că există un pol al proștilor. Ei sunt distribuiți uniform in masa populației. Îi găsești și la Alexandria și la Sibiu, și pe Jiu și pe Cibin și oriunde ..
N-au fi mai bună o dictatură "luminată"? Sa hotărască unul pentru toți, ce atâta democrație?! Pe aia inutili sa ii dea la săpun.. La așa desconsiderare a semenilor, fascismul nu este departe. Chiar de aude bătând la ușă!

dictatura mai mult ar incurca, ideea sa mai reducem din numarul de prosti .... dar ptr asta trebuie timp si disponibilitate si mai ales responsabilitate
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 17 Mar 2017, 17:57

revenind la dna Olguta ... gasesc potrivite spusele dnei Oana PELLEA (tot olteanca ... dar )

„Daca ai o engleza de balta si o franceza de Coana Chirita poti sa vorbesti in public cat doresti…daca doresti sa arati cat tupeu ai…mai ales ca recunosti ca nu ai studiat engleza nicio ora…esti libera sa te faci de ras. Dar daca reprezinti o Tara si vorbesti la un Forum International in numele tarii respective…NU poti avea tupeul sa vorbesti intr o limba pe care NU o cunosti ! (mai ales ca exista traducator) Oamenii (in general) daca vor sa vorbeasca intr o limba straina depun efort pentru a o invata! PS Sa nu se spuna ca este un atac pentru ca este doar o simpla constatare ce o fac din bun simt! Daca nu ma credeti… vizionati materialele”.
Cristian IONITA

Mesajde feederman » 17 Mar 2017, 20:16

Prosti da multi

Regret dar ai dreptate.
Ultima oară modificat de feederman pe 17 Mar 2017, 20:28, modificat 1 dată în total.
feederman

Mesajde feederman » 17 Mar 2017, 20:26

feederman scrie:
tinumaftei scrie:Proști, da' multi! Și să nu îți imaginezi că există un pol al proștilor. Ei sunt distribuiți uniform in masa populației. Îi găsești și la Alexandria și la Sibiu, și pe Jiu și pe Cibin și oriunde ..

Suntem pe calea cea buna. In 11 decembrie romanii, nu altii, i-au facut de ras pe toti cei ce au incercat o dictatura inceputa cu voia lor. In Italia si Germania dictaturile au inceput cu mai putin de 50%. Dictaturile aparute ca urmare a alegerilor, incep cu zaharelul si se termina cu şişul. Un procent atat de mare reveleaza o imaturitate culturala masiva, asociata cu o mare spaima fata de ziua de maine a unui popor abrutizat, captiv al unei mentalitati defetiste, incapabil, dar si impiedicat deliberat sa-si asigure existenta prin initiativa proprie. Acele 50% din voturi pentru o singura culoare, au deschis calea abuzurilor si a dezmatului administrativ, odata cu accesul hoardelor de sinecuristi si arivisti de Alexandria si imprejurimi, la posturi din institutiile statului. De aceea nu pot sa nu fiu de acord, cu d-l care spune ca- din pacate- pentru tara asta, sunt multi. De aici si culoarea dezgustatoare a hartii electorale, copiata dupa cea a afinilor nostri de suflet, Rossia i Belarus. Inca un efort si ajungem cum trebuie, la 99.99%. Si atunci daca nu mai vreti sa faceti canal, puteti face fabrici de sapun. Doar aveti expertiza in domenii asemanatoare. O solutie pe termen lung pentru blocarea avantului electoral , ar fi planificarea familiala, insa nu-i poti lua bietului romanaş singura placere gratuita. Situatia seamana a inceput de fascism rosu. Bate la usa, insa dupa usa astepta Iohannis cu tulumba pentru racorire.
feederman

Mesajde Donbazil » 17 Mar 2017, 20:53

Salut!

..."cand totusi ma uit si-n gura unor terte persoane (Donbazil este una dintre acele persoane .... un om bine pus la punct pe anumite aspecte .... din pacate nu la toate)"...

Acuma-i floare la ureche....Saptamana trecuta mi-a terminat dentistul proteza noua, arat si io ca omu' normal!... :lol:

P.S. Apreciez!..... :) :) ;)
Donbazil

Mesajde Shrek » 17 Mar 2017, 21:02

Aha! Ai schimbat tabăra! Nu mai meri la Cotroceni, meri in piață Victoriei! Si cum este cu proteza , #rezist(a)?
Shrek

Mesajde Donbazil » 17 Mar 2017, 21:09

Salut!

Nem ertem!....
Ce-am schimbat?....Si cand am afirmat eu vreodata ca m-as duce in fata la Cotroceni sau la Guvern?... Astea-s prostii pentru cei manipulati, eu altfel inteleg politica...
Cat despre C.I. La Craiova am incheiat un "pact de neagresiune"... :lol: :lol: :lol:
Oricum e mult mai putin periculos decat unii "prieteni"....Macar el stie ce-am eu "in gusa" si eu am inceput sa-i inteleg stilul...Nu incercam sa ne schimbam unul pe celalalt si cred ca asta-i perfect...
Salut!...
Donbazil

Mesajde Bambucha » 18 Mar 2017, 08:50

Ce este amuzant in poienita daca stai si privesti din alt unghi:

-Unii nu vad batul din cauza morcovului (se prefac ca nu vad in Olguta o Lenuta mai roscata) ceea ce denota putina lipsa de coloana. Chiar asa? Sa nu vezi cioara vopsita?
-Altii ceva mai sofisticati denatureaza/trunchiaza voluntar/involuntar informatie cu scop de propaganda. Vezi inregimentarea participantilor la discutie in Noi versus Voi, sau bullshit de tipul am votat 27 de ani "dreapta" iar acum m-am sucit si am pus stampila pe "stanga" :lol: :lol: :mrgreen:
-Ceva clone..
-si in fine altii ce intrupeaza pe Don Quijote si se bat cu morile de vant in spiritul dreptatii/adevarului.

De retinut insa esenta:
The Ducks come from the Trucks
"Langa oaie gasesti o frunza, langa o frunza nu poti sa gasesti o oaie" In strafundul analizei pentru fiecare!
Bambucha

Mesajde Puffy » 18 Mar 2017, 09:27

Paice ratele nau dreptul sa vina din camioane ?
Puffy

Mesajde csaa » 19 Mar 2017, 11:22

Chiar nu mai are nimeni nimic de zis privitor la OUG 13???
csaa

Mesajde Puffy » 19 Mar 2017, 11:38

Pai daca sa aprogat cine ce sa mai zica de ia ?
Puffy

Mesajde csaa » 19 Mar 2017, 12:14

Au fost discutii pe textul articolelor ca sa ne dumirim ce se contesta, de ce sunt anumiti....asa de vehementi.
Eu cred ca schimbarile la Codul Penal se vor produce, dar prin lege nu OUG.
csaa

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE