Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde csaa » 12 Dec 2018, 23:02

Cristian IONITA scrie:.....

Cum anume si mai precis de unde ai tras tu concluzia ca eu as acorda "conotatie" expresiei respective??!! ... mi-am permis doar sa-ti atrag atentia ca esti confuzat ... stiu ca nu-ti cade bine sa fii tras de maneca ... dar te asigur ca nu am facut-o cu alt gand decat cel de a te ajuta ... pe tine si pe colegi ... ca tu vrei musai sa vezi orice interventie a mea ca pe un atac la prea pretioasa ta persoana nu am cum sa te ajut.

Observ ca in continuare esti confuzat .... una este semnatura si alta este avatarul ... iar legatura cu patriotismul este cumva tangentiala

Eu am intelegere ptr cei vitregiti de soarta ... si mai putin dotati de la natura ... dar totusi acum in prag de sarbatori consider ca este cu atat mai trist ca nu esti capabil sa te exprimi si altfel, ma refer la limbajul folosit (PLM, *****, cacanare, etc ...)

...

Mai pagal retard gaseste tu o interpretare pozitiva a expresiei in cauza. Stii ca pentru asta trebuie sa citesti...CARTI....nu lozinci si baliverne de pe net. Ai putea chiar sa iti diversifici si tu vocabularul si sa nu ma mai plagiezi. Bine....furtul face parte din filosofia ta de viata (ca si incestul), dar sa stii ca cititul te face neprost. La tine e deja tarziu dar poate atenua, adica sa te faca ”mai putin prost”.
Daca stau bine sa ma gandesc ti se potriveste o poezie scrisa de Ion Pribeagu din care o sa citez prima strofa:
Cu prostul care n-are şcoală
Te lupţi puţin şi-ai câştigat.
Dar duci o luptă colosală
Cu prostul care are şcoală!

In ce priveste aberatia ta cu multinationala, fabrica de cuie,.....ma-ta.... nu stiu ce fumezi dar iti recomand sa te opresti. Probabil deja ai inceput sa auzi in culori.

Inchei cu un citat (aproximativ) al unei actrite celebre: Cea mai buna replica pe care o poti da unui prost este tacerea. Asa ca pana in 2019, pentru tine,.......sssssstt!
csaa

Mesajde Cristian IONITA » 13 Dec 2018, 11:26

dorinta lui Lese tine de bun simt .... a nu se intra/iesi in sala pe timpul desfasurarii concursului .... de aici incolo totul este can can ....

paralela pe care tii tu sa o faci cu Colectiv nu are nici o logica .... acolo usa a fost deschisa ... dar nu si suficienta ptr toata lumea.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 13 Dec 2018, 11:40

csaa scrie:
Cristian IONITA scrie:.....

Cum anume si mai precis de unde ai tras tu concluzia ca eu as acorda "conotatie" expresiei respective??!! ... mi-am permis doar sa-ti atrag atentia ca esti confuzat ... stiu ca nu-ti cade bine sa fii tras de maneca ... dar te asigur ca nu am facut-o cu alt gand decat cel de a te ajuta ... pe tine si pe colegi ... ca tu vrei musai sa vezi orice interventie a mea ca pe un atac la prea pretioasa ta persoana nu am cum sa te ajut.

Observ ca in continuare esti confuzat .... una este semnatura si alta este avatarul ... iar legatura cu patriotismul este cumva tangentiala

Eu am intelegere ptr cei vitregiti de soarta ... si mai putin dotati de la natura ... dar totusi acum in prag de sarbatori consider ca este cu atat mai trist ca nu esti capabil sa te exprimi si altfel, ma refer la limbajul folosit (PLM, *****, cacanare, etc ...)

...

Mai pagal retard gaseste tu o interpretare pozitiva a expresiei in cauza. Stii ca pentru asta trebuie sa citesti...CARTI....nu lozinci si baliverne de pe net. Ai putea chiar sa iti diversifici si tu vocabularul si sa nu ma mai plagiezi. Bine....furtul face parte din filosofia ta de viata (ca si incestul), dar sa stii ca cititul te face neprost. La tine e deja tarziu dar poate atenua, adica sa te faca ”mai putin prost”.
Daca stau bine sa ma gandesc ti se potriveste o poezie scrisa de Ion Pribeagu din care o sa citez prima strofa:
Cu prostul care n-are şcoală
Te lupţi puţin şi-ai câştigat.
Dar duci o luptă colosală
Cu prostul care are şcoală!

In ce priveste aberatia ta cu multinationala, fabrica de cuie,.....ma-ta.... nu stiu ce fumezi dar iti recomand sa te opresti. Probabil deja ai inceput sa auzi in culori.

Inchei cu un citat (aproximativ) al unei actrite celebre: Cea mai buna replica pe care o poti da unui prost este tacerea. Asa ca pana in 2019, pentru tine,.......sssssstt!

Colegu' ... referitor la expresia in cauza iti repet ... interventia mea nu a fost pe "conotatie" ci pe faptul ca tu ai intrepreat gresit ... stiu ca iti vine greu sa accepti ... dar asta este realitatea ... omu' (inclusiv propria ta persoana) mai si gresete ... mai ales atunci cand foloseste expresii papagaliceste ... fara ca de fapt sa inteleaga despre ce este vorba.
Ma bucura faptul ca "nivelul" tau cultural a ajuns la Ion Pribeagu ... ce observ insa ca nu ai inteles este ca se poate si mai mult ... si mai ales mai bine.
Stim ca pentru tine "scoala" este importanta ... chiar ma mira faptul ca o aduci in discutie cand vorbesti despre mine (care am "facut" doar Politehnica, doar "Transporturi", doar "inginer", etc) ... dar din pacate nu esti si capabil sa o vezi altfel decat pe o forma de parvenire ...

O zi frumoasa ...
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 13 Dec 2018, 11:42

cornelioandanciu scrie:Pai... daca usa a fost deschisa, iar imensul artist tinea asa de mult ca usa sa fie inchisa, de ce a inceput sa cante acea cantare stramoseasca cu usa deschisa ? Pai ori era inchisa, ori era deschisa ! Te contrazici singur ! :lol:

Dl Danciu ... deveniti obositor .... atat timp cat nu realizati faptul ca nu este normal sa se mai intre in sala dupa inceperea spectacolului (indiferent daca usa este inchisa, incuiata, cu gratii, etc) discutia nu-si are sens.
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 13 Dec 2018, 12:34

Dl Danciu .... certitudine (pentru oameni cu bun simt) este ca dupa ora de incepere a spectacolului nu se mai intra in sala.
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 13 Dec 2018, 14:25

Cum le stiti dumneavoastra atat de bine de parca ati si fost acolo :)

Tot nu m-am lamurit ... in opinia dumneavoastra este sau nu acceptabil sa intri in sala dupa incepere spectacolului (indiferent daca exista sau nu usa, indiferent daca usa este sau nu incuiata, indiferent daca usa este sau nu inchisa, etc)

Multumesc,
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 13 Dec 2018, 15:54

:) ... strict in cazul de fata da ... tin cu Lese .... si ma intriga ca sunt multi cei care-l condamna ....

dar tu vad ca ocolesti raspunsul ... lucru care nu-ti face deloc cinste .... reiau

in opinia dumneavoastra este sau nu acceptabil sa intri in sala dupa incepere spectacolului (indiferent daca exista sau nu usa, indiferent daca usa este sau nu incuiata, indiferent daca usa este sau nu inchisa, etc)?
Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 14 Dec 2018, 11:46

Cu mare drag dle Danciu, dau si mai multe beri dar .... nu stiu daca gasim restaurante care sa primeasca la garderoba casca, lampasu' si furtunu'
Fişiere ataşate
mineriada-02-465x390.jpg
Cristian IONITA

Mesajde peterneamt » 14 Dec 2018, 14:34

peterneamt

Mesajde Cristian IONITA » 16 Dec 2018, 18:58

Cristian IONITA

Mesajde Cristian IONITA » 17 Dec 2018, 14:19

Eu va astept ... punem pe agenda si discutia despre Iliescu ... dar va previn ca nu gasesc deloc acceptabil sa i punem doar in carca lui modul absolut grotesc si salbatic in care au inteles sa se comporte "ramura profesionala"
Cristian IONITA

Mesajde Shrek » 18 Dec 2018, 18:49

Amnistia pe înțelesul tuturor........
https://www.facebook.com/395542559745/p ... 312894746/
Shrek

Mesajde feederman » 22 Dec 2018, 12:22

Eterna si facinanta Romanie.
Incepand de ieri 21 dec '18, un oras de pe malul Dunarii s-a declarat oras martir. Functionand dupa un fus orar decalat cu 24 de ore , patriotii s-au enervat si au declansat o revolutie, dupa fuga lui Ceausescu atunci cand cand armata, militia si securitatea facusera deja declaratii de fidelitate fata de popor, iar patriotii tocmai se emanau. Au murit totusi 43 de oameni. De ce, cand era liniste si pace pe pamant? Dupa razboi. Astazi zona este una dintre peticele de-a pururi rosii, care trag Romania inapoi.

Este cert ca primii morti ai revolutiei au fost ucisi de gloantele trase de soldatii armatei populare. Primii arestatii din Timisoara au fost inchisi in unitati militare la Ghioroc. Organizatorul represiunii si raspunzator de moartea protestatarilor din Timisoara, a fost ministrul apararii gen. V Milea.
In 1918 un erou al Marii Uniri a fost Iuliu Maniu. A fost arestat , torturat si aruncat dupa moartea sa in inchisoarea din Sighet, intr-o groapa de guoi. Ramasitele sale nu au fost gasite niciodata. Astazi Romania exista si-si cinsteste eroii. In Sibiu , artera rutiera principala, de intrare dinspre Bucuresti, se numeste V Milea. Numele lui I Maniu a fost atribuit unei stradute amarate, dintr-un cartier mai mult decat modest.

Dedicata lui P. Cu 5 ani in urma baiatul asta pleda cu foc in favoarea celui mai mandru dintr romani. Astazi il citez pe cel mai antipatic dintre romani V Ponta: “ De la 1 ianuarie se vor mari indemnizatiile demnitarilor cu cca 10 la suta, adica si mie. Mamei mele nu i se va mari pensia pentru ca se blocheaza toate pensiile. Imi este rusine! “ Aude mosu' P? Cum este cu devotamentul? Tot prin stomac trece?
feederman

Mesajde Neafiliatul » 22 Dec 2018, 14:58

Liviu Dragnea, mesaj de 22 decembrie: Eroii Revoluției au luptat pentru o Românie furată de noi.
https://www.realitatea.net/liviu-dragnea-mesaj-de-22-decembrie-eroii-revolu-iei-au-luptat-pentru-o-romanie-fara-abuzuri_2174908.html

Toleranță O (zero) față de politicieni hoți,inculți și corupți!

Le-ați arătat copiilor lingurița cu miere,le-ați luat-o înainte de a le-o da,în timp ce voi furați cu butoiul.
Ca să vă mai credem,renunțați la pensiile speciale,măririle de salarii,cheltuielile nejustificate și dispăreți din Parlament jumătate din voi.Noi vă plătim pe voi,nu voi pe noi.V-am dat serviciu nu pentru a ne fura sau gaza!
Neafiliatul

Mesajde Neafiliatul » 25 Dec 2018, 04:58

Mesajul ambasadorului Danemarcei:
Într-o țară ca Danemarca,orice indiciu minuscul de abuz în serviciu înseamnă că ți s-a terminat cariera politică

https://stirileprotv.ro/stiri/actualita ... rcei-orice-indiciu-de-abuz-in-serviciu-iti-termina-cariera-politica.html
Așa-i la ei. La noi:ești hoț,ești corupt,ești condamnat,ești penal,ești politician.
Versurile cântecului "Să nu uităm trandafirii" ar trebui schimbate. Trandafirii sunt flori trecătoare, numai duhoarea lor nu moare..
Nu mai aruncați trandafirii veștejiți în sacul galben, se reciclează și devin toxici pentru mediu(politic,de afaceri,de viață).Au inventat detergentul universal de spălarea păcatelor: amnistia și grațierea.
Neafiliatul

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE