Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde Cristian IONITA » 30 Mai 2019, 16:10

paul scrie:
Shrek scrie:Ai perfecta dreptate! Uite, CI, deja (ti-) a tras una!

Deh, e si el tanar, frumos si liber ! :lol:

ce te mai oftici ... :D

uite ... ca sa vezi ca nu-s chiar atat de rau .... iti dau un motiv de bucurie ....

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... RAo4_VjyIw

romanii ... relativ tineri si frumosi loviti de politia olandeza
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Cristian IONITA

Mesajde Bambucha » 30 Mai 2019, 19:42

paul scrie:
ignatov andrei scrie:
Daca vor intra la guvernare, astia de au "castigat", fara alegeri anticipate, PSD va fi din nou victorios...!

Corect spus ... daca ! ;)
Tinerii frumosi si liberi au zis ... pas, nu conteaza motivatia, penele-ul e impartit in doua, unii vor, altii nu ... ;)
Toti sunt constienti de faptul ca odata cu arestarea lui Dragnea li s-a cam dus trei sferturi din ... obiectul muncii si daca mai pleaca si Dancila au ramas in aer.
De sanchi or sa bage o motiune de cenzura . ;)

Ca toti sunt constienti de... e "o opinie separata".
"Obiectul muncii" al acestei natii, sper eu, este disparitia completa a tuturor partidelor cu radacini si seva comunista, un tratament profilactic absolut imperios necesar. FACTURI ISTORICE!
Un prim pas s-a intamplat cu alde, cand romanii n-au dat vrabia din mana, pe cioara (nemtoaica de botosani) de pe gard. ;)

Bambucha

Mesajde Shrek » 30 Mai 2019, 19:46

Dar sa nu uitam ca la vot, în diaspora, pot merge si ei.......
https://youtu.be/blS7SaQrqSg
Shrek

Mesajde Bambucha » 30 Mai 2019, 19:54

Desigur si ei, iti accept si tie diversiunile aca A.M.Pippidi. Pot sa-ti dau porecla Pippidi Stuparitului? daca nu te superi ;)

Pentru diaspora si nu numai:

Bambucha

Mesajde paul » 30 Mai 2019, 20:08

Bambucha scrie:"Obiectul muncii" al acestei natii, sper eu, este disparitia completa a tuturor partidelor cu radacini si seva comunista, un tratament profilactic absolut imperios necesar. FACTURI ISTORICE!

Poti sa le enumeri ? Care-s partidele cu radacini si seva comunista care ar trebui sa dispara ?
Banuiesc ca PSD-ul ii primul ! Care-s celelalte ?
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde Bambucha » 30 Mai 2019, 20:17

Cunosti destul de bine raspunsul, draga Paul, te consider un om cu mult discernamant, eu inca am imaginea de acum aproape 30 de ani cu "minerii" ce tineau un sicriu pentru Coposu deasupra capetelor. Eram un tashti-bashti, dar imaginea aia ma urmareste si acum.
Bambucha

Mesajde Ioan Guist » 30 Mai 2019, 20:51

Am fost acolo și nu am înțeles. Eram imatur. Si totuși nu am vrut sa accept. Am mers cu trenul să susțin o cauză. Mulțimea a acoperit vocea mea. M-am retras la timp. Am văzut coșciugul. Că nu au mâncat salam cu soia. Că o sasiy ia moșiile că o să ne facă iobagi. Că munca din Ocna e tichili pe lângă ce o sa suportam
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Ioan Guist

Mesajde Bambucha » 31 Mai 2019, 06:32

paul scrie:
Bambucha scrie:"Obiectul muncii" al acestei natii, sper eu, este disparitia completa a tuturor partidelor cu radacini si seva comunista, un tratament profilactic absolut imperios necesar. FACTURI ISTORICE!

Poti sa le enumeri ? Care-s partidele cu radacini si seva comunista care ar trebui sa dispara ?
Banuiesc ca PSD-ul ii primul ! Care-s celelalte ?

Pentru a nu fi catalogat fascist, stalinist, rezistent, fiu al lui Soros, iubitor de stat paralel, etc... am sa imbrac raspunsul altfel. Romania dpdv geografic, istoric, etnografic si cu voia ta retard cultural, apartine Europei. Indubitabil! Intr-o lume globala unde fortele se coaguleaza in blocuri, sa fii natang sa joci cartea national comunismului izolationist.
Intr-o lume cu hegemonie americana, si un val crescand chinez al carui suflu il simti pana si in Africa, America de sud, intr-o lume unde aceasta bipolaritate devine din ce in ce mai ostila, singura sansa a Europei pentru identitatea si existenta ei, este sa stranga randurile.

Revin la scena politica interna la cum o vad eu pe termen mediu lung:

-Un partid social, cu adevarat aderent la stanga europeana, cu o agenda adevarat social-democrata. Singurul pe care-l vad cat de cat mai spalat in toata mocirla romaneasca, cu un discurs proeuropean, cat de cat coerent in ideologia asta, este Geoana (Mihaela, dragostea mea). Cu 3-4 primari cat de cat performanti si daruiti comunitatii lor, oameni tineri pana in 50 de ani, ar putea incepe sa construiasca in jurul lor un partid cu adevarat de stanga, european. Un astfel de partid la care pot sa adere inclusiv intelectuali cu viziuni de stanga. Chiar si eu ader la valoarea egalitatii de sanse... ;)

-Un partid liberal progresist. Aici avem toate sansele sa-l vedem cum creste!

-Un partid cu aderenta la crestin-democratie, dat fiind faptul ca taranistii in Romania sunt istorie. Nu insa si valorile lor! Nu stiu daca partidul national liberal actual ar putea sa mearga in aceasta directie, nu cel putin pana nu se reformeaza pana in maduva oaselor.

-Un partid verde, ecologist, european. Poate starni rasul, insa generatia actuala de copii 0-10 sunt aproape convins ca se vor inscrie pe aceasta directie la maturitatea lor. Noi ca stupari, simtim printre primii schimbarile climatice si consecintele grave ale acesteia, vedem de la zi la zi feneomene climatice din ce in ce mai extreme. Asadar, o optiune politica.

-Partide de balama...
Udmr, care nu si-a tras lectia din punerea umarului la distrugerea statului de drept, cu un discurs sovinist, isi va gasi sfarsitul repede daca nu schimba major mentalitatea. Consider electoratul maghiar mult prea inteligent sa mai accepte asa ceva, primele consecinte le vedem deja si asistam mirati cum in judete rosii din oltenia si moldova voteaza din ce in ce mai multi maghiari. ;) Totusi e nevoie de un partid care sa reprezinte aceasta minoritate (ce imbogateste cultural aceasta natie).
Un partid cu telul de reunificare a Romaniei cu Basarabia. Pe nisa avem un partid, insa nereformat, cu multe schelete in dulap...
Altele.

Cam asa vad eu datele problemei azi, un ins cu bagajele la usa, care si-a inchis firma in ultimile luni, dar hotarat sa mai stea 15 minute... vorba cojudeteanului tau Stefan Mandachi.
Bambucha

Mesajde feederman » 31 Mai 2019, 07:57

Poate la nivel emotional dar milogeala ilustrului cărturar si fan brânză către psd sa plece de la guvernare, devine penibila.. Deci pnl, a câștigat alegerile europarlamentare, aburind electoratul ca daca ei castiga,
nimeni din pnl sa zică lui Vasile Blaga, sa faca un pas in spate,
Totusi o intrebare nu-mi da pace. Daca justitia a avut probe suficiente sa-l condamne ă două zi după pierderea alegerilor, de ce nu l-a condamnat mai demult pe dracnea?

O intrebare careia se poate raspunde printr-o alte intrebari.
1. Ai cazut cumva din Luna?
2. Ai auzit de Toderel Toader? Ai auzit strigatul de lupta : Tudorele fa ceva? Ai auzit de argumentul supreme: pentru ca putem? Ai auzit de legile justitiei, facute praf si pulbere, discutate intr-o noapte, votate in zori si puse la indemana gastii din Teleorman? Ai auzit de CCR si de Avocatul poporului, violatori ai constitutiei? Ai auzit de asaltul asupra procurorilor? Ai auzit de Adina Florea si de sectia speciala? Ai auzit de amanarile repetate ale procesului cu ajutorul CCR? Fireste ca nu. Ai auzit doar de Blaga se de acuzatiile din 2016, dar nu ai auzit de achitarea lui. Incearca si cu vesnicul Burebista. Veeti descoperi ca a fost PNL-ist si a impuscat iobagii la 1821.
Dupa reactiile vectorilor “ democrati” de opinie s-ar zice ca rezultatul alegerilor este de respingere si sanctionare a PNL si nu de picior in c… aplicat PSD. Reorganizarea rapida a PSD si concentrarea atacurilor asupra Presedintelui Iohanis si asupra unui partidului istoric PNL, arata forta si ura celor ce stau in spatele bastardului PCR, hotararea lor de a pune Romania la punct, inclusiv prin ПЛАН Б.
Dictaturile de dreapta se instaleaza in general prin forta armata. Dupa un timp intr-un fel sau altul acestea cedeaza puterea unor structuri democratice.
Dictaturile comuniste se instaleaza prin persuasiuanea minciunilor, a promisiunilor, a promovarii urii si divizarii societatii, cu sprijinul unor mase majoritare de oameni abrutizati de ignoranta, saracie si lipsa de perspective. O data instalata se consolideaza prin restrictii si teroare si este foare greu de schimbat. Chiar si atunci lasa sechele pentru patru generatii.
Pentru romani este o victorie importanta. Ei au aratat ca nu mai pot fi pacaliti si si-au identifficat atat prietenii cat si dusmanii. Au strigat: de la Râm ne tragem, dar nu din temnitele ei. Este un final de etapa, dar strigoiul comunismului asiatic nu a pierit. Cu puterea lui de regenerare, va bantui generatii in sir prin mintile romanilor.

Pentru a nu fi catalogat fascist, stalinist, rezistent, fiu al lui Soros, iubitor de stat paralel, etc... am sa imbrac raspunsul altfel. Romania dpdv geografic, istoric, etnografic si cu voia ta retard cultural, apartine Europei. Indubitabil! Intr-o lume globala unde fortele se coaguleaza in blocuri, sa fii natang sa joci cartea national comunismului izolationist.
Intr-o lume cu hegemonie americana, si un val crescand chinez al carui suflu il simti pana si in Africa, America de sud, intr-o lume unde aceasta bipolaritate devine din ce in ce mai ostila, singura sansa a Europei pentru identitatea si existenta ei, este sa stranga randurile.
-Un partid social, cu adevarat aderent la stanga europeana. Chiar si eu ader la valoarea egalitatii de sanse... ;)
-Un partid liberal progresist.
-Un partid cu aderenta la crestin-democratie, dat fiind faptul ca taranistii in Romania sunt istorie. Nu insa si valorile lor!
-Un partid verde, ecologist, european.
-Partide de balama...
Udmr, care nu si-a tras lectia din punerea umarului la distrugerea statului de drept, cu un discurs sovinist,
Cam asa vad eu datele problemei azi, un ins cu bagajele la usa, care si-a inchis firma in ultimile luni, dar hotarat sa mai stea 15 minute... vorba cojudeteanului tau Stefan Mandachi.

Mai mult bun simt decat in asertiunile de mai sus nu cred ca poate exista. Treziti-va!
feederman

Mesajde Ioan Guist » 31 Mai 2019, 09:55

Bravo Caline.
Salutări de la școală.:))

Uite și o prognoză de adevărați jurnaliști
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0027101940
O dovadă cel puțin clara despre manipulare crasa
Ioan Guist

Mesajde Shrek » 31 Mai 2019, 12:31

feederman scrie:.......
2. Ai auzit de Toderel Toader? Ai auzit strigatul de lupta : Tudorele fa ceva? Ai auzit de argumentul supreme: pentru ca putem? Ai auzit de legile justitiei, facute praf si pulbere, discutate intr-o noapte, votate in zori si puse la indemana gastii din Teleorman? Ai auzit de CCR si de Avocatul poporului, violatori ai constitutiei? Ai auzit de asaltul asupra procurorilor? Ai auzit de Adina Florea si de sectia speciala? Ai auzit de amanarile repetate ale procesului cu ajutorul CCR? Fireste ca nu. Ai auzit doar de Blaga se de acuzatiile din 2016, dar nu ai auzit de achitarea lui. Incearca si cu vesnicul Burebista. Veeti descoperi ca a fost PNL-ist si a impuscat iobagii la 1821. ......... Treziti-va!

Nu, n-am auzit! Asa sunt io, mai tare de.....urechi! In schimb am citit despre corupția din pd, promovată la rang de politica națională. PD care s-a " integrat" intr-un pnl care pierduse alegerile după ce mulsese împreună cu un psd, tot ce mai era de muls de prin economie. Iar Vasile asta al vost, tot corupt ramane, până o instanță il va declara nevinovat, irevocabil. Deocamdata( sper sa nu gresesc) procesul nu este gata. Dar nah, fiind ardelean de-al vost, este absolut nevinovat iar geanta cu euro primită de la pinalti este o " facatura". De fapt tot ce este din interiorul arcului carpații este curat ca lacrima, cum este scriitorul de romane sf Omagii, în varianta moderna, cum este Orban, cum este Tyrion de la Cluj, cum este avocatul diavolului, augustul Lazăr si cati or mai fi. Dacă erau din sud, pan' acu erau beliti, rasi, trasi in țeapă si afișați la poarta.....sarutului. Asa, inca se bucură de "credibilitate"!
Shrek

Mesajde Shrek » 31 Mai 2019, 13:49

Nah, uite ca pnl nu este chiar cine crezi! Deci este cum iti spuneam io: politicienii sunt niste dame de moravuri ușoare. Chiar si in Cluj, acasă la Tyrion!
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 0970277365
Shrek

Mesajde Ioan Guist » 31 Mai 2019, 14:30

În loc de concluzie.
Păcat...mare păcat că țara nu înțelege ce pierdere e șutul in fund dat celor din PSD
Iar intrarea la pârnaie a lui Dragnea, nu decât o crimă împotriva unui îngeraș.
Ioan Guist

Mesajde Shrek » 31 Mai 2019, 14:36

Ba io zac alta vorba, bage Ioane! Schimbarea domnilor, bucuria proștilor! Nu trebe sa-mi ziceți care v-ati bucurat!
Shrek

Mesajde feederman » 31 Mai 2019, 16:26

Shrek scrie:
Nu, n-am auzit! Asa sunt io, mai tare de.....urechi! Dar nah, fiind ardelean de-al vost, este absolut nevinovat iar geanta cu euro primită de la pinalti este o " facatura". De fapt tot ce este din interiorul arcului carpații este curat ca lacrima,

Nasol. Atat de tanar. Nu mai esti in arc? Ardelenii nosti , astia de acum, suntem cam ... olteni. Noah, hai nu te mai necaji , sa nu patesti ceva. Fereste-te sa-ti doresti prea mult ceva. Cand crezi ca dorinta este realitate , dai in delirium. Tremens. Si fa ceva cu urechile alea.
feederman

Mesajde Ioan Guist » 31 Mai 2019, 18:08

Shrek scrie:Ba io zac alta vorba, bage Ioane! Schimbarea domnilor, bucuria proștilor! Nu trebe sa-mi ziceți care v-ati bucurat!

Te faci că nu pricepi. Și de aici și o oarecare răutate din partea ta.

Cei mai mulți nu se bucura de vreo schimbare. Ba dimpotrivă. Personal sper sa nu se schimbe nimic. Astăzi.

De normalitayea de duminică și luni ne bucuram. Ai furat ... plătești . Conduci că și cum ar fi tarlaua lui tacto... plătești. De data asta a fost rândul pesedistilor și a celor din alde. Ăștia chiar și-o merita după aproape 30 de ani majoritatea la butoane

Eu asta nu înțeleg. Se umple pagini la rând cu fraze de ... minimizare a ticăloșiei vizibile din cer.

În rest. Oi fi eu prost. Dar prefer aceasta stare, ticăloșiei asumate.
Ioan Guist

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE