Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Poiana lui Nea' Iocan

Mesajde feederman » 19 Iul 2019, 08:35

Arogant: https://ro.m.wiktionary.org/wiki/Catego ... %A2n%C4%83
Indignarea fata de comentariul numitului… indeamna la citirea si recitirea atenta , pentru a decela germenii supararii. La o prima citire este imposibil de detectat macar un singur element care sa trimita spre ceea ce sugereaza patriotii nostrii cei suparati: , fascism, extremism, xenofobie-rasism, iredentism, isolationism sau o sustinere proruseasca(Sputnik) Pentru ca acestia-germenii- sunt - cu probabilitate- bine disimulati, correcta ar fi o prezentare punctuala a ideilor care ar justifica dezapprobarea lui si de catre cetatenii mai nepriceputi in definirea patriotismului. Sa stim si noi.
feederman

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde mircea.costache » 19 Iul 2019, 10:55

Bună ziua !

Muicăăă....suntem toţi un neam când e vorba de DUŞMAN ....?????????????????????????????????????.

Duşmanul nevăzut dar omniprezent este TRĂDAREA.
Fiecare dacă suntem puşi în faţa unei oportunităţi uităm ,,mintenaş,, cum ne chiamă şi cine suntem.
Apicultura liantul apicultorilor păleşte şi apune instantaneu după zicala, citez: ,,mănânc măncarea mea şi duc grija altora,,
Bine spus, apicultura şi apicultorii au probleme de probleme, dar fiecare a devenit un mic ,,bandit,, şi se descurcă banditeşte.

Cu bune intenţii.
Unii sunt prea CREDINCIOSI ca sa priceapa,altii prea PACATOSI sa inteleaga.Noi cum trebuie sa fim?
Ceea ce este SEMANAT nu incolteste intotdeauna,dar ceea ce INCOLTESTE a fost intotdeauna SEMANAT.
Nimic nu este intimplator.Nimic fara DUMNEZEU!
mircea.costache

Mesajde Shrek » 19 Iul 2019, 13:04

Ioan Guist scrie:.......
Ai nițică răbdare să muște... Monstru

PS. Un fapt rămâne. Avem finală sibiană ( că nu-i 100%, se poate discuta) și văd că anunțul atipic făcut de mine,. agită spirite absconse.

No ni maaa! Azi ii vineri deci se poate prinde ......peste!
Referitor la p(f)s-itul dumitale, intreb si io : pe ce te bazezi?
Încă nu s-au scos din joben toți....iepurași alegerilor parlamentare! Discutând doar pe cele trei " nominalizări, " existente, da, este o finală sibiana, un fel de festival al filmului mut din Transilvania, în care personajul principal ( nu neaparat pozitiv), va ajunge împărat peste un tinut unde regele mut le vorbește surzilor , în timp ce orbii il privesc cu ....atentie si ingrijorare! Este un film de groaza, cu priza la o anume categorie de public, în urma căruia se vor bucura doar cei ce vand bilete. Mov! Sau galbene! Ori roze? Ma rog, orice fel de biletele colorate, autocolante, care însoțesc documente date la semnat si care atenționează că" tva-ul "a fost luat deja, după care dispar! Biletelele!
Dar, pentru că există și un dar( otrăvit, chiar dacă nu este de la....greci), mai exista un scenariu! Si anume, ca nici un sibian sa nu intre în finala. De ce?
Pai, par egzamplu, plusul lui Ciolos, nu a făcut nici o oferta. Psd, o molfaie pe la filialele județene, pro-ul lu' monta, tace malc, petrov este mahmur. Mai demult, spuneam despre...Ioana D'Arc a justiției ca va intra în lupta pentru Cotroceni. Vedem ca asa zisa candidatura nu se mai gata ( eu personal nu cred ca va fi aleasă procuror eu) si, in" plus" ,sunt convins că se va regăsi în pole position ! Apoi mai avem o candidatura neanuntata inca, a "vrabiutei" lui monta precum și femeia fatala cu lita-n fund de unde se da ora ebzacta! Si cum in eu se poarta ...matriarhatul, nu-i exclus să vedem o finală de dat capace, complet feminină din care sa lipsească tocmai....sibienii!
Altfel, oricare dintre sibienii anunțați in cursa, vor trebui să pupe poala psd-ului sa castige! Iar cel ce va câștiga, va fi obligat prin lege , sa afișeze la loc vizibil, zâmbetul larg si sfidator al eternului si nemuritorului ....II!
S-aveți un sfârșit de săptămână liniștit și febră musculara de la scos mierea! Va tzuca Shrek!
Shrek

Mesajde feederman » 19 Iul 2019, 19:35

Ioan Guist scrie:PS. Un fapt rămâne. Avem finală sibiană .

Puschea pe limba!
feederman

Mesajde paul » 20 Iul 2019, 01:03

feederman scrie:
Daca Onea sau altul sunt vinovati se va stabili exclusive in instanta. Pana la acel moment beneficiaza la fel ca orice cetatean de prezumptia nevinovatiei, iar acuzatiile unor inculpati si dorintele A3 nu se pot constitui in probe. Prezenta izolata a unor indivizi eventual abuzivi , nu se poate constitui in argument pentru diabolizarea unui intreg sistem si a persoanelor care functioneaza in cadrul lui. Reaua credinta ii duce pe sustinatorii infractorilor spre ignorarea deciziilor si a insasi legitimitatii celor mai avizate foruri din domeniu: C de la Venetia si GRECO. Adica negarea esentei spiritului European.

Foarte corect ... principiul !
Intreb si eu ... de ce doar oamenii sistemului beneficiaza de prezumtia de nevinovatie ? De ce ceilalti erau penali ... a priori ? :shock:
Onea si Portocala reprezentau ... unitatea de elita a DNA, parca asa-i caracteriza doamna candidat la sefia Parchetului European ! Adica, nu erau indivizi, nu erau abuzivi, erau reprezentativi pentru institutia careia ii apartineau, iar actele si faptele pe care le savarseau in exercitiul functiunii erau expuse la panoul de onoare . :oops:
Rapoartele Comisiei de la Venetia si GRECO au fost facute cu ignorarea totala a abuzurilor savarsite si mai ales pentru a motiva neacceptarea Romaniei in Schengen.
Nimeni nu diabolizeaza intreg sistemul si nici pe toti oamenii lui, dar, nici nu poti avea pretentia ca cineva sa aplaude ... paradelile lor. Atat timp cat sistemul a avut cunostinta si a tolerat asemenea abuzuri, se face vinovat sau nu, functie de ce hotaraste instanta, in solidum alaturi de abuzatori !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde teinegru64 » 21 Iul 2019, 08:21

Dintotdeauna codrul a fost frate cu romanul...acum codrul aproape ca violează ciobani.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64

Mesajde feederman » 21 Iul 2019, 18:01

Doua situatii, doua atitudini colective. De fapt o singura fata, cea a spiritului de turma.
In urma cu o luna cazul Sorina tinea capul de afis. Avertizate din timp, tv-urile responsabile cu spalarea creierelor romanasilor, prezente in locul si la timpul potrivit au dus indignarea publica la cote stratosferice. Cu merindea in traista rucksack, cohorte de nepoti ai lui “nu ne vindem tara” s-au pus voiniceste la drum, pentru a striga, taman la curte de apel Craiova, unde acustica este mai buna : jos mafia procurorilor ! Justitia- cata a mai ramas- a desumflat manipularea confirmand legalitatea adoptiei. Punct!
La Vatra Dornei un nenorocit a intins mana spre fructul oprit, expus cu generozitate. Ghinionul lui. Inhatat de trei haidamaci in uniforma, de ambele sexe, cu deprinderi profesionale optimizate in urma experientei “10 august”, a fost condus cu rapiditate spre campiile Elizee. Executie in direct. Fiind de fata doar un telefon si lipsind tv-urile preferate, romanasii nostrii au renuntat la mania proletara si colectiva (se poate citi: de haita). Opinia publica l-a trecut cu vederea, de parca nici n-ar fi fost. Sunt altele mai bune de facut : sa mancam 6 mici, sa bem 4 beri, sa blocam plajele si autostrazile, sa–l ascultam pe Bon Jovi, sa facem icoana si sa ne mândrim cu cineva care si-a mai adaugat niste milioane la averea personala .
Ăla? Lasă-l d…u de pedofil!
feederman

Mesajde teinegru64 » 21 Iul 2019, 18:54

Si peste nouă luni se va naste marele.. .
teinegru64

Mesajde Shrek » 21 Iul 2019, 19:21

feederman scrie:La Vatra Dornei un nenorocit a intins mana spre fructul oprit, expus cu generozitate. Ghinionul lui. Inhatat de trei haidamaci in uniforma, de ambele sexe, cu deprinderi profesionale optimizate in urma experientei “10 august”, a fost condus cu rapiditate spre campiile Elizee. Executie in direct. Fiind de fata doar un telefon si lipsind tv-urile preferate, romanasii nostrii au renuntat la mania proletara si colectiva (se poate citi: de haita). Opinia publica l-a trecut cu vederea, de parca nici n-ar fi fost. Sunt altele mai bune de facut : sa mancam 6 mici, sa bem 4 beri, sa blocam plajele si autostrazile, sa–l ascultam pe Bon Jovi, sa facem icoana si.......

Iar umblați cu trompeta sparta, dom Feederman! De ce unii, în opinia dvs., sunt acoperiți de prezumția de nevinovăție ( vezi cazul Blaga), iar alții sunt condamnați, executați, spânzurat în piața publică, înainte de a fi judecați ( jandari')? Poate dvs sunteti mai informati decât altii si atunci, indicați sursa, sa ne documentam si noi! Ati aflat rezultatul autopsiei, înaintea procurorului? Aha, am inteles! Da bine sa fii de partea celor " abuzati" de jandarmi! Adevarul? Da-l naibii!
Un articol luat la întâmplare....
MobilAdevărul Moldova
Tatăl fetiţei de 12 ani pipăite de bărbatul mort la spital după ce a fost gazat de jandarmi: „Nu pot decât să le mulţumesc pentru intervenţie“ 21 iulie 2019, 12:57 deOana Şlemco
Parchetul Militar Iaşi anchetează modul în care au acţionat jandarmii de la Vatra Dornei pentru a-l imobiliza pe suspectul de pedofilie, care a murit după ce o jandarmeriţă i-a dat cu spray lacrimogen direct în faţă, de la o distanţă foarte mică. Tatăl fetei care a fost molestată a făcut declaraţii în exclusivitate pentru „Adevărul”. ŞTIRI PE ACEEAŞI TEMĂ Un bărbat, acuzat că a atins indecent o fată de 12 ani, a ajuns la spi... VIDEO Un bărbat căruia jandarmii i-au pulverizat spray lacrimogen în f... Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului judeţean de Jandarmi Suceava, Bogdan Cornaci, a declarat că Parchetul Militar Iaşi anchetează modul în care a acţionat achipajul de jandarmi de la Vatra Dornei pentru a-l imobiliza pe bărbatul de 55 de ani, acuzat că „a atins indecent” o copilă de 12 ani. Echipajul a fost solicitat de tatăl fetei molestată. „Circumstanţele şi modul în care au folosit mijloacele de intervenţie din dotare vor face obiectul anchetei aflate în curs de desfăşurare la Parchetul Militar Iaşi. Misunea de la Vatra Dornei a fost o misiune de asigurare a ordinii la o manifestare în spaţiul public, iar intervenţia pentru scoaterea persoanei din mulţime a fost o decizie luată pe moment de jandarmi, în vederea rezolvării solicitării bărbatului în cauză. De asemenea, folosirea mijloacelor din dotare a fost decizia jandarmilor luată pe moment ca urmare a atitudinii persoanei în cauză”, a arătat Cornaci. Ancheta procurorilor nu va fi dificlă, pentru că momentul intervenţiei jandarmilor a fost filmat de un trecător. În imagini se vede clar cum bărbatul este ţinut cu faţa în jos de către doi jandarmi. O jandarmeriţă care făcea parte din echipajul de intervenţie se apropie de individul culcat la pământ şi îi pulverizează spray lacrimogen direct în faţă, de la o distanţă mică, de cel mult 20 de centimetri. Asta în condiţiile în care în Ghidul de Intervenţie Profesională al Inspectoratul General al Jandarmeriei Române, la pagina 62, se arată că distanţa eficientă de folosire a pulverizatorului de mână cu substanţe iritant-lacrimogene este de maximum trei metri, dar nu mai puţin de 1,5 – 2 metri. FOTO: extras din Ghidul de Intervenţie al Inspectoratului General al Jandarmeriei Române După folosirea spray-ului, bărbatul a mai dat de două ori din picioare, după care a rămas intert. Jandarmii i-au pus cătuşele, însă în scurt timp au observat că individul nu se mai mişcă şi decid să-i elibereze mâinile. Apoi, au chemat o ambulanţă. Pacientul a fost adus la Spitalul judeţean Suceava, în comă profundă, fiind operat urgent de medicul Dorin Stănescu. Intervenţia chirurgicală a fost în zadar, pacientul a murit sâmbătă, 20 iulie, la câteva ore după operaţie. Medicul opinează că decesul nu a fost cauzat de folosirea spray-ului lacrimogen. "A avut infarct mezenteric total, pe care l-am operat la scurt timp după ce a ajuns la spital. Din acest motiv a avut encefalopatie şi tulburări hidroelectrolitice şi acido-bazice. Starea lui de sănătate poate explica agresivitatea şi comportamentul lui. Nu are nicio legătură una cu alta, nici cu spray, nici cu altceva. Infactul era probabil de câteva zile. La noi a venit în comă deja. Putem spune că starea lui de sănătate îl făcea să fie agresiv. El a venit în comă, cu tensiune scăzută, cu status hemodinamic compromis şi cu burta foarte mare. Am zis de la început că are ceva în burtă. Nu avea lichid, dar burta plesnea. O coincidenţă cu evenimente“, a declarat Dorin Stănescu. Ultimul cuvânt cu privire la decesul pacientului îl va avea medicul legist. Incidentul s-a petrecut vineri, 19 iulie, la un festival de folclor pentru copii din Vatra Dornei.  Tatăl copilei molestată a povestit cele întâmplate în exclusivitate pentru ”Adevărul”. El opinează că jandarmii au acţionat corespunzător având în vedere natura situaţiei. „Noi (n.r. - părinţii) stăteam la masă, la terasă. Stăteam la o teresa care se afla la 20 de metri de scenă. A venit copilul plângând, fetiţa, şi mi-a spus că este o persoană care se uită la ea, o atinge. A avut un comportament deplasat. M-am ridicat de la masă, am luat fetiţa. Între terasă şi scenă era un echipaj al jandarmeriei. M-am dus la jandarmi şi le-am spus cele întâmplate. Am plecat cu domnii de la jandarmerie pentru a identifica persoana. Fetiţa mi-a arătat persoana. Domnii l-au rugat să se legitimeze şi să-i urmeze, la care individul a luat-o la fugă. Dacă eşti nevinovat, nu fugi. Atunci jandarmii au fugit după individ. Au reuşit să-l ajungă din urmă. I-au spus să se potolească, să stea pe loc. Nu a vrut să colaboreze. După care jandarmii au încercat să-l imobilizeze”, a spus tatăl fetei. El a adăugat că fiica sa este extrem de afectată de cele întâmplate. În noaptea de vineri spre sâmbătă nu a dormit, „a stat cu ochii în tavan”. „Nu pot decât să le mulţumesc jandarmilor. Nu trebuie să aşteptăm să se întâmple ceva grav cu copiii noştri ca să acţionăm. Oricum trebuie să-mi duc fata la psiholog”, a adăugat tatăl copilei

Citeste mai mult: adev.ro/puzk1s

Nu sugerez ca asta este adevărul absolut, dar ii intreb pe cei ce au copiii de varsta fetiței molestate: voi cum ati fi procedat?
Shrek

Mesajde paul » 21 Iul 2019, 19:53

feederman scrie:Doua situatii, doua atitudini colective. De fapt o singura fata, cea a spiritului de turma.
In urma cu o luna cazul Sorina tinea capul de afis..................................... Punct!
La Vatra Dornei un nenorocit a intins mana spre fructul oprit, expus cu generozitate............................

Feedere, iti cam place sa pui etichete ... :oops:
M-ai intrebat de cazul Sorinei, ce parere am. Nu ti-am raspuns deoarece am fost foarte ocupat in ultima perioada si n-am prea avut timp de tv si de portaluri de stiri si ... n-am riscat sa-ti dau un raspuns in necunostinta de cauza ! ;)
Ce-am retinut ... o procuroare taraia pe jos, de par, un copil care tipa ca din gura de sarpe ! Atat ! :oops:
La Vatra Dornei, un nenorocit (aici ai formulat corect) pipaia o copila ! Jandarmii au fost alertati si ... si-au facut datoria. L-au imobilizat si ca sa-l linisteasca l-au parfumat putin. Posibil sa fi gresit putin doza, posibil ca boschetarul sa fi stat mai prost cu corasonul, asta e ... paguba-n ciuperci !
Urmaream astazi la tv un caz cu un escroc care vindea bilete false la Untold. Cand a fost amenintat ca i se va face plangere la politie a replicat ca ii invita pe pacaliti acasa la el sa le restituie banii, acolo fiind spatiu privat si el detinator legal de arma si ii gaureste fara niciun resentiment, ca doar ... prostii trebuie sa plateasca !!! :oops: Zici ca pentru unul ca asta putin spray strica ?
Ca sa concluzionam ... rusine procuroarei care a tarait fetita ! Cinste jandarmilor care si-au facut datoria, chiar daca se dovedeste ca au gresit doza, asteptam politia sa-i ridice armele escrocului cu bilete la Untold si sa-l intrebe de sanatate !!! :idea:
LE ... sa nu uit, ai fata ? Eu n-am fata !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
paul

Mesajde cornelioandanciu » 21 Iul 2019, 23:00

Cazul Sorina? Dubioasă adopție !
cornelioandanciu

Mesajde feederman » 23 Iul 2019, 18:02

Jandarmii au fost alertati si ... si-au facut datoria. L-au imobilizat si ca sa-l linisteasca l-au parfumat putin. Posibil sa fi gresit putin doza, posibil ca boschetarul sa fi stat mai prost cu corasonul, asta e ... paguba-n ciuperci !

Aceeasi judecata cu doua masuri. Una pentru infractorii din establisementul stacojiu, care nu suporta sa fie etichetati ca infractori, pana la proba contrarie, adica niciodata data fiind ingenunchierea justitiei si amanarea termenelor de judecata, pana la prescriere si albirea suspectilor. A doua masura se aplica pentru cei din afara inaltei societati, dispretuiti si condamnati de multe ori doar penrtu ca exista. Posibilitatea sau aparenta unei infractiuni, nu justifica aplicarea unor sanctiuni in afara sau inaintea unei decizii a instantei competente, indifferent de gravitatea faptei. Prezumptia de nevinovatie si dreptul la o dreapta judecata al fiecarui OM, face parte din stalpii unei societati democrate consolidate. Spre deosebire de societatea democrata , totalitarismul si-a tras seva din jungle si din grote. Convingeri ca: “ si-au facut datoria”-spre cimitir –si “paguba-n ciuperci” reflecta satisfactii injositoare pentru fiinta umana si nostalgia pentru regimurile care au exersat metodele expeditive de rezolvare a faptelor antisociale. Paguba-n ciuperci practicata cu destoinicie in lagarele Dachau si Buchenwald, unde erau concentrati si decimati ciudatii unei natiuni, calatoare temporara prin delir: homosexuali, tigani, perversi sexuali , escroci, sunt realitati ale unei istorii cumplite, care s-a nascut si dezvoltat aberrant tocmai din dispretul fata de altii. Lagarele s-au desfiintat, dar mesajul a fost preluat de brutele latente ale prezentului.
P S Justitia Romaniei a hatarat. Sorina a ajuns la familia ei. Statul paralel-adevaratul stat paralel, cel stacojiu, incununat cu trei ghimpi - a luat una peste bot.
feederman

Mesajde teinegru64 » 24 Iul 2019, 09:13

E ,,grozav"" în Mali ???
teinegru64

Mesajde feederman » 24 Iul 2019, 18:14

teinegru64 scrie:E ,,grozav"" în Mali ???

Depinde de baobabul in care ai domiciliul stabil.
feederman

Mesajde teinegru64 » 25 Iul 2019, 12:02

Sunt nascut intr-un salcam ...si cu jandarmul zece.
teinegru64

Mesajde feederman » 25 Iul 2019, 17:20

teinegru64 scrie:Sunt nascut intr-un salcam ...si cu jandarmul zece.

Constitutia garanteaza dreptul la schimbul de locuinta, trei crăci confort sporit, intrari separate.
feederman

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE