Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Novorossiya

Mesajde alt stupar » 01 Sep 2014, 08:39

nori negri.
Fuck the bear from the East !!! :twisted:

http://www.gandul.info/international/no ... a-13178366
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Novorossiya

Mesajde yulian » 01 Sep 2014, 08:54

Cat timp va exista bomba atomica, nu vor mai fi razboaie mondiale...sau nu? Acum totul e business...depinde how many woking days :D
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Novorossiya

Mesajde alt stupar » 01 Sep 2014, 09:08

Mda.
Doar ca, fluturand mereu "realitatea nuclearelor", da ragaz senilelor sa inainteze nestingherit...
Ne gandim macar o clipa ca lumea de astazi, asa cum o stim noi, cu valorile occidentale, cu alea-alea... s-ar putea ca in cel mult un an sa nu mai existe ?
Pare un scenariu putin probabil ?
Hm, la fel credeau prin 1935 inaintasii, cine dadea vreo sansa nazismului ? :oops:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Novorossiya

Mesajde yulian » 01 Sep 2014, 10:18

N-au aruncat bomba in '61 in criza din Cuba...cand inca se mai cucereau pamanturi...acum totul e on-line. Ucraina a fost vanduta cand a lasat bomba nucleara din mana. Acum trag ponoasele increderii in Uncle Sam si Urss-ul rusesc :D

P.S. care-s valorile ale occidentale?? Toti au avut imperii, toti au avut supusi, toti au atacat si au distrus natiuni intregi...in numele credintei de multe ori ;) Nemtii n-or fi castigat ei razboiul cu arme, dar l-au castigat economic...cam tot timpul ei au dat/dau tonul in Europa.
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Novorossiya

Mesajde patrascu » 01 Sep 2014, 15:10

alt stupar scrie:Hm, la fel credeau prin 1935 inaintasii, cine dadea vreo sansa nazismului ? :oops:


La fel si mai tarziu cand Hitler anexa anumite terirorii occidentul se rezuma la declaratii.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: Novorossiya

Mesajde Mircea_63 » 01 Sep 2014, 15:41

patrascu scrie:
alt stupar scrie:Hm, la fel credeau prin 1935 inaintasii, cine dadea vreo sansa nazismului ? :oops:


La fel si mai tarziu cand Hitler anexa anumite terirorii occidentul se rezuma la declaratii.


Nu odata m-am intrebat la modul serios, ce s-ar intampla daca s-ar lua rusii de noi. Nuuu, nu din senin. Motive gasesc ei daca vor. Suntem in NATO, dar oare chiar ar interveni careva in mod direct, ori am fi asemeni ucrainenilor si ni s-ar servi declaratii politice, incurajari, compatimiri si niscaiva ajutoare materiale?

S-ar invoca prudenta de a nu declansa al treilea razboi mondial, evitarea folosirii armelor nucleare si n-ar trece mult pana sa ajungem din nou ceea ce am fost, daca nu mai rau.
Intre Europa si Rusia este o falie a civilizatiilor, mai periculoasa decat cea dintre crestinism si islamism. Macar intre astia ultimii, stie fiecare cum sta, in schimb cetateanul rus este convins ca ceea ce face tata Putin este bine, traiasca maica Rusia si el este de partea binelui. Noi...la fel. Nici macar nu ne-am bate ca chiorii, ci ne-ar ocupa mai ceva decat nemtii pe polonezi. Nemtii cu tancurile, polonii cu sabia...Bravi patrioti si mandrii cavaleri. Apropo de asta, noi ne uitam cu admiratie la samuraii dispusi sa moara -o forma de sinucidere de fapt- in numele onoarei, dar astfel de exemple sunt langa noi. Din pacate nu folosesc la nimic, asta fiind doar observatie colaterala.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Novorossiya

Mesajde Ioan Guist » 01 Sep 2014, 18:26

Si eu ma intreb ca...cum de astia din vest o tin pe aia cu declaratii , cand nebunul de Putin n'are nici-o regula?
Pai eu cred ca e cam asa:
Doi barbati se intalnesc pe strada.Unu e cu lucru cu treaba si cu gandul la toti ai lui.Sa fie bine sa nu pateasca ceva ca...na ...sa nu sufere familia.Astalalt, e handralau si cu chef de ciomageala pa te miri ce are in posesie primul.Handralaul, talharul nu are mama nu are tata.La rupere. Primul o da codita o da din vorbe o ...intinde ca ....poate poate are cu cine vorbii.Ciomagarul e de nepotolit.
Cand se va intinde coarda cel ce are de aparat ceva , o idee o famile, un stil de viata, situatia se schimba.Numai suntem in '44 sa stam la drum cand trec rusii.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Novorossiya

Mesajde TDI » 01 Sep 2014, 20:31

TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: Novorossiya

Mesajde State » 01 Sep 2014, 23:00

Ioan Guist scrie:Numai suntem in '44 sa stam la drum cand trec rusii.


Cred ca '44 a fost pistol cu apa rece.Baioneta,tanc, grenada,etc.Le-a expirat timpul...Rusul are un buton rosu acum.Il apasa si i se mareste curtea, muta gardul.Cine e istet, il lasa in pace, declaratii,etc.Cine e *****, il someaza, agita si ameninta.Baselul e primul din ******.America discuta, Baselul ameninta. Bomba nucleara nu e buna, ca face santuri in curte.Cica aia cu nitrogen e spuma.Plus ca nu trebuie sa se deplaseze.A inceput usor cu Ucraina si continua, ca are vite multe si nu mai are spatiu. America,UE,NATO, au dormit in papuci. De fapt, la fel ca iepurii, cu ochii deschisi. N-o sa fie bine deloc.
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: Novorossiya

Mesajde ioanpuiu » 01 Sep 2014, 23:56

Ioan Guist scrie:Nu mai suntem in '44 sa stam la drum cand trec rusii.

Nu la drum ... acum se stă la crîsmă, aşa cum au făcut mulţi la inundaţii cînd aşteptau să le scoată alţii apa din gospodării şi să le cureţe şanţurile de drenaj de la poartă. La fel şi la deszăpeziri.

Ruşii trec deja (nu tropăind în cizme) dar cine să-i vadă ?
mobilizarea nu intervine atunci cand este declarat razboiul, ci, "neobservata, intervine mult inainte de asta".
http://www.hotnews.ro/stiri-internation ... ntului.htm
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Novorossiya

Mesajde ignatov andrei » 02 Sep 2014, 07:14

Un "handralau" se cearta cu o gashca de "handralai" (SUA+UE)!
NOI, "popor liber"...am "ales" si "stim" ce vrem, deci... vrem sa "aparam"...
"Avem", deci, "un cuvânt" de băgat in... seama!

Spuneam, mai demult, despre Rusia+China+Brazilia=..."Ceva"+Franta (numai ca..."Sar-cu-o-zi" a ajuns..."Sar-cu-cativa-ani")!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Novorossiya

Mesajde Cristian IONITA » 02 Sep 2014, 10:28

cu toate ca-i uras pe rusi nu pot totusi sa nu remarc ca acum ei sunt "in aparare",

ne place sau nu realitatea este ca Putin "reactioneaza" si nu "actioneaza".

Mi-ar place sa cred ca toata actiunea asta "anti-putin" nu este in acelasi timp si de sustinere a actualilor "oficiali" ucrainieni .... adina un guvern numit si nu votat si ale carui interese sunt departe de a fi in favoarea propriului "electorat".
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Novorossiya

Mesajde Dragos2006 » 02 Sep 2014, 11:16

Poate maine Putin va cere retrocedarea Dobrogei catre Rusia , iti vei pastra opinia ?
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Novorossiya

Mesajde Cristian IONITA » 02 Sep 2014, 11:24

"poate" maine voi castiga la 6 din 49 (desi nu joc)

ca sa vezi lucrurile obiectiv este necesar sa analizezi "certitudini" si nu "posibilitati"

PS: nu are nimeni cum sa ceara "retrocedarea" catre Rusia a Dobrogei ...., eventual catre Bulgaria .... sau Turcia
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Novorossiya

Mesajde Cristian IONITA » 02 Sep 2014, 11:48

inca o chestie interesanta: http://m.hotnews.ro/stire/18014252

la o verificare ochiometrica Kazahstan-ul este o tara cam cat Europa (fara Scandinavia) pozitionata intre Rusia, China, si cateva republici cu terminatia in -istan ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Novorossiya

Mesajde andrei_calinescu » 14 Sep 2014, 17:52

alt stupar scrie:nori negri.
Fuck the bear from the East !!! :twisted:

http://www.gandul.info/international/no ... a-13178366



Ca de obicei, propaganda ieftina comandata unei prese ingenuncheate de interese total straine noua.
Pana una alta NATO doreste re-negocierea granitelor euro-atlantice cu vadita tendinta de acaparare de teritorii catre Rusia.
Dar aceste deplasari de granite e preferabil de catre ei sa se faca prin destabilizarea unor tari mici(ex Romania).
La Ialta tot americanii ne-au futut. Don't forget.

In alta ordine de idei piata energetica e dominata de exporturie rusesti catre vest(Germania-Franta), occidentul avand nevoie vitala de resurse.
Franta tocmai a finalizat tranzactia Mistral care prevede livrarea a 2 bombardiere ultimul tip catre Rusia, fiecare in valoare de un miliard euro.
Asa ca sa o lasam balta cu etica ieftina. Exista o stransa colaborare intre marile puteri europene si Rusia.
America doar incearca sa scindeze aspectul asta prin propaganda ieftina.

Hai sa o privim si invers: Rusia isi protejeaza autonomia teritoriala de invazia Nato.
andrei_calinescu
 
Mesaje: 1886
Membru din: 10 Mai 2011, 00:31

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori


cron