Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde delorin I » 26 Sep 2014, 16:19

Departe de mine gandul de a folosi acest cuvant peiorativ pentru a desemna niste biete fiinte care muncesc din greu, oricum mult mai greu decat am crede noi, pe marginea drumului poate sa isi creasca copii sau cine mai stie din ce alt motiv! Va invit sa cautam si sa discutam aspecte tratate dual de catre societatea noastra si astecte clare!
De pilda acte de "imbracat camasa a mortii", cum nu faci compromisuri asa cum nu au facut Vladimirescu, Craisorul muntilor, M.Antonescu! Si acte de josnicie, cand vei castiga si pastra puterea cu orice pret....Nu sunt un adept al atropologiei culturale care considera de pilda vehea educatie pe model latin ca fiind ceva limitat si prea clasic! De pilda din vechea scoala latineasca, la mare moda in secolele al XVIII-al XIX-lea eu as pastra si scoate in fata si astazi pe eroul meu preferat- Cincinatus! Aflat la plug si muncind ogorul el este chemat inca o data in viata sa preia si sa instituie dictatura pe timp de 6 luni pentru binele Republicii! Omul vine, isi face datoria si pleaca! Diocletian, imparat roman isi incheie sarcinele si se retrage la Split sa CULTIVE- varza(NU M-AM GANDIT NICODATA DACA SE CULTIVA VARZA INSECOLUL AL III-LEA, Mircea 63:) )! Ce -i lipseste societatii noastre astazi de nu mai scapam de niste indivizi flamanzi si fara bun simt? Om fi oare cu adevarat urmasii vechilor puscariasi romani? Nu as crede asta dar parca prea ne comportam ca atare! De ce nu vii la putere si te retragi cand e cazul? De ce nu iti asumi puterea cand esti chemat de popor si nu prin jocuri de 2 lei de tip aliante cu tovarasi de drum utili si recrutare de dusmani sau traseim politic, adevarata arma marxista?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde Cristian IONITA » 26 Sep 2014, 17:14

cam multe pretentii pentru tara in care premierul este plagiator dovedit si mai ales pentru tara in care prin lege se accepta traseism politic fix inainte de alegeri.

cred ca societii ii lipseste asumarea responsabilitatii de catre fiecare individ .... atat timp cat toleram intre noi oameni fara caracter, duplicitari si mitocani o sa tot avem de tras.

prioritate ar trebui sa fie curatarea socieatii de gunoaie comuniste si si mancatorii de c*cat.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 26 Sep 2014, 19:43

delorin I scrie:Om fi oare cu adevarat urmasii vechilor puscariasi romani? Nu as crede asta dar parca prea ne comportam ca atare!


- Delorine, asta ar fi un subiect ce ar merita dezvoltat.

Tocmai ieri incerca sa ma lamureasca unul, fost mare, ajuns tare, apoi intrat in declin, dar ramas totusi plin de sine, cat de inteligenti si descurcareti sunt romanii oriunde in lume si cat de naivi si de incuiati la minte sunt nemtii si olandezii, de exemplu si cum i-a romanizat el si pe unii si pe altii, invatandu-i cum sa se 'descurce mai bine in viata'. Cum ? Furand cu lazile din tirurile pe care le conduceau si vanzand la negru unor magazine mici. Fiindca sistemul nemtesc si olandez nu tinea o evidenta foarte stricta a ceea ce se deteriora pe drum (nici nu era nevoie, fiindca sistemul romanesc nu era inca exportat la scara mare in anii '90)

Fara pretentia de a detine argumente 'stiintifice' in domeniu, din experienta si analizele proprii reiese ca cea mai adanca trasatura de caracter a romanismului este tocmai firea interlopa, in continua cautare de 'solutii rapide cu efect maxim'. De gasirea scurtaturii, a punctului slab al unui sistem sau al unei legi. Instinctul de supravietuitor, care ii smechereste tot timpul pe 'aia mari' si se considera superior lor, de cate ori ii reuseste cate o tzeapa. Folclorul nostru abunda de 'mostre de intelepciune' care consfintesc acest mod de gandire.

Vei spune ca numai asa am putut supravietui printre cei care ne-au dominat de secole...
Eu iti spun ca am fi avut aceasta mentalitate de oportunisti si daca am fi fost proprii stapani. Pentru ca o avem in gene. Deosebirea dintre noi si urmasii puscariasilor expulzati din Marea Britanie in Australia este ca noi, pe langa faptul ca provenim dintr-un substrat de interlopi romanizati si trimisi in zonele tampon ale imperiului pe post de colonisti, am mai fost si balcanizati de catre greci si mai ales de catre turci. Fara sa avem modelul britanic ca ax central al dezvoltarii sociale.

Asa ca, te astept la fileu :D
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde Florin Dobre » 26 Sep 2014, 19:49

LUPU' ALBINELOR scrie:Fara sa avem modelul britanic ca ax central al dezvoltarii sociale.

Daca se poate in cateva cuvinte, care ar fi modelul britanic?
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 26 Sep 2014, 20:14

Nu m-am referit strict la monarhia constitutionala britanica, ci mai degraba la autoritatea, demnitatea, disciplina si tipul de valori morale care guvernau societatea si dupa care erai judecat ca cetatean. In contrast, haosul si coruptia specifice imperiului otoman si sistemului fanariot, desconsiderau disciplina, ascensiunea sociala be baza calitatilor unui individ, considerand ca nu conteaza mijloacele, atat timp cat te ajuta sa ajungi tu in varf…

Insa o dezvoltare a cestui subiect aici ar fi off topic. Poate deschide delorin un nou topic.
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde Florin Dobre » 26 Sep 2014, 20:25

Multumesc!
Imi pare nepotrivit sa compari un neam de cuceritori cu un popor mai mereu cucerit/aservit de puterea/imperiul momentului.
Anglia este o insula, noi am fost si suntem in fasia dintre doua civilizatii/culturi diferite si de cele mai multe ori opuse.
Tine de instinctul de supravietuire sa te adaptezi.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde redoo » 26 Sep 2014, 20:48

Hai sa incepem cu "haiducul"

- HAIDÚC, haiduci, s. m. 1. Răzvrătit împotriva ordinii stabilite, care, trăind singur sau în cete în păduri, jefuia pe bogați și ajuta pe săraci; haramin. 2. (Înv.) Soldat mercenar. – Din bg., sb. hajduk. --luat din dex.

Istoria noastra e plina de haiduci,dar se pare ca cea mai iubita activitate a haiducului era pomana pe care o dadea saracului. Mai vine si partea de mercenariat,unde nu mai exista scrupule,doar banul sa iasa.
Eu cred ca daca la baza era razvratirea,asta era lasata in urma in momentul in care aparea recunoasterea,respectul si teama de care era insotit haiducul.Haiducul ajungea sa fie un model pentru alti viitori haiduci,care nu aveau razvratirea in ei si asa se denatura activitatea...deci tot la furat si jaf.
Life is BEE...utiful!!!
http://e-redoo.ro/
Avatar utilizator
redoo
 
Mesaje: 985
Membru din: 21 Mar 2011, 17:48
Localitate: bucuresti/ cartojani

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde ioanpuiu » 26 Sep 2014, 21:02

Dexu' scurt:
Haiduc sunt, Haiduc mă chiamă, şi nu dau la nime samă ;)
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde Bambucha » 26 Sep 2014, 21:12

Din pacate nu vom sari prea repede din mentalitatea noastra balcanica ca si popor, aici salasluim de sute de ani influentati de diverse "imputuri culturale". Putem merge pe fir despicandu-l in 4 de exemplu, sa vedem ce anume a facut ca imperiul otoman sa decada im timp ce cultura occidentala apasa greu pedala de acceleratie.
Ce-i lipseste societatii noastre astazi? As indrazni sa spun acum: timp, mult timp... suntem intr-o faza a "estului salbatic" unde este nevoie de educatie, multa munca si implicit un anumit grad de bunastare, pentru a putea construi o societate cu o grila de valori si repere pe care sa se bazeze generatiile urmatoare. Deocamdata suntem in pamant!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde modigliani » 26 Sep 2014, 21:19

Bambucha scrie: Deocamdata suntem in pamant!

Amin !

Sa ne rugam sa fie facute pomeni cum-se-cuvine acestui popor ..... Macar atat .
modigliani
 

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde Cristian IONITA » 29 Sep 2014, 10:19

mda .... adevarul este ca la rugaciuni si pupat de moaste nu prea avem rivali

dar .... eu totusi cred ca nu e timpul trecut .... si SPER ca nu-s singur in aceasta "credinta"
Fişiere ataşate
10258142_657870127594544_6292766623215223464_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde Cristian IONITA » 29 Sep 2014, 16:50

:) .... macar la sloganuri chiar si-n versuri nu stam rau deloc


.... in ceea ce priveste faptele .... inca asteptam
Fişiere ataşate
10336594_777503442295865_1363320261568957584_n.jpg
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde gigibecalul » 30 Sep 2014, 00:40

LUPU' ALBINELOR scrie: Folclorul nostru abunda de 'mostre de intelepciune' care consfintesc acest mod de gandire.


Întăresc cele spuse cu unul din zecile de exemple: În strigarea găinii, obicei care se mai practică și azi, din păcate din ce în ce mai rar, regăsim versuri care reflectă exact această fire "țepuitoare" a românului...
"Bine-mi pare mie-amu'
C-am 'celuit nănașu'
Tăt am zâs că-i dau puicuță
Da' i-am dat cocoș cu puță"...spune <<ghiersu'>> în Maramureș...sau:
Frunză verde lemn sucit
Nașule te-am păcălit
Tu mi-ai dat o mie nouă
Și io cloșca de pe ouă...spune <<ghiersu'>> în Apuseni...și exemplele pot continua...se fură mireasa și hoții cer răscumpărare de la naș...în loc să fie bătuți la tălpi!!!...
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 01 Oct 2014, 11:57

Stimate domnule delorin I

Nici nu indraznesc a cuteza ca provocarea aruncata de catre mine in acest topic , v-a luat pe nepregatite in asemenea masura incat v-a disparut total spiritul istoricului obiectiv, suficient de curajos sa abordeze in spatiul public subiecte tabu, de dragul demitizarii unui posibil adevar istoric ! ;)

Eu unul inca mai astept 8-)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde delorin I » 01 Oct 2014, 19:26

Lupule, ma iarta! In mod exceptional am intrat in ultima saptamana de 2 ori! Ma ocup deocamdata de cateva zile de albine si nu de polemici! Nu am raspuns din lipsa de preocupare si timp pentru activitati intelectuale!:)
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: Despre CURVE si MARTIRI!

Mesajde Neafiliatul » 30 Ian 2016, 12:27

[quote="Cristian IONITA"]cam multe pretentii pentru tara in care premierul este plagiator dovedit si mai ales pentru tara in care prin lege se accepta traseism politic fix inainte de alegeri.

cred ca societii ii lipseste asumarea responsabilitatii de catre fiecare individ .... atat timp cat toleram intre noi oameni fara caracter, duplicitari si mitocani o sa tot avem de tras.

prioritate ar trebui sa fie curatarea socieatii de gunoaie comuniste si si mancatorii de c*cat.quote.
http://www.contributors.ro/cultura/scurta-medita%C8%9Bie-pe-marginea-lui-%E2%80%9Esunt-nevinovat%E2%80%9D/
Neafiliatul
 
Mesaje: 1972
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Următorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 12 vizitatori