Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: de ce sa votam?

Mesajde patrascu » 19 Noi 2014, 19:29

feederman scrie:Dar abuzul de putere a fost necesar


Lasa bre discutiile astea vorba lui Paul ca te umplii de penibil.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: de ce sa votam?

Mesajde paul » 19 Noi 2014, 21:35

patrascu scrie:
feederman scrie:Dar abuzul de putere a fost necesar


Lasa bre discutiile astea vorba lui Paul ca te umplii de penibil.

Ce-i Patrascule, vrei sa facem fiftey-fiftey la despagubiri ??? :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: de ce sa votam?

Mesajde ioanpuiu » 19 Noi 2014, 23:47

patrascu scrie:
feederman scrie:Dar abuzul de putere a fost necesar

Lasa bre discutiile astea vorba lui Paul ca te umplii de penibil.

Eşti vigilent bre Pătraşcule. De tine, nu scapă un bob de neghină în blidu' cu linte. :)
Totuşi, dacă vrei să-i simţi gustu' ... ia cu lingura! ;) ... nu bob cu bob.
feederman scrie:Daca poate fi acuzat de ceva, aceea este marlania si abuzul de putere. Dar abuzul de putere a fost necesar, cind ...........

Dacă nici aşa nu merge, ia cu polonicu' Pătraşcule, textu' şi contextu' ca la Masterchef.
Comentează!
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: de ce sa votam?

Mesajde patrascu » 20 Noi 2014, 00:08

Paule nu pot sa te ajut:)
Domnule Ioan Puiu nu se poate vorbi de abuz de putere NICIODATA intr-un stat democratic. Ca este necesar ca nu este abuzul se pedepseste. Sa fii de acord cu abuzul de putere si domnia ta? Nu cred. Oare legea sa fie aplicata pana la favoritul nostru sau pana la usa noastra? Cand se ajunge la noi sa mai inchida si democratia ochii?. Ai dom Puiu ca nu te stiam asa ......
Astazi tind sa dau dreptate celor care l-au votat pe Iohannis! Dar nu pt fanatismul cu care l-au sustinut. Nu pentru campania de pe facebook care sincer se adresa manelistilor. Nu pentru sustinerea pe care a avut-o de la Macovei (procuror comunist) sau de la Udrea care spune 5 prostii in 3 cuvinte. Nu pentru ca este inconjurat de baronii PDL. Si nici pentru lucrul bine facut.
In primul rand fata de altii (inclusiv Basescu) nu a colaborat cu securitatea, nu a avut activitate politica in PCR. Iar cel mai important astazi REGELE singura persoana care reprezinta un exemplu de 25 de ani a facut un gest care ma face sa am o speranta.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: de ce sa votam?

Mesajde Bambucha » 20 Noi 2014, 07:54

Ok,
Hai sa facem un pic retrospectiva 2014 din alt unghi, mai tineti minte vizitele oficialilor americani? Dar vizita lui Ponta la Berlin? Dar aroganta psdistilor care afirmau ca totul este ok si ca mesajele de dincolo nu se refera la ei? :D
Se pare ca MikyPinochio este strans cu menghina zilele acestea din 2 parti. De bilute. De aia si vacanta "bine meritata".

http://www.mediafax.ro/externe/nuland-s ... t-12451685
LE
http://www.gandul.info/interviurile-gan ... a-12720683
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: de ce sa votam?

Mesajde ioanpuiu » 20 Noi 2014, 09:53

patrascu scrie: Domnule Ioan Puiu nu se poate vorbi de abuz de putere NICIODATA intr-un stat democratic.

Domnule Pătraşcu, tocmai despre abuzul de putere îţi scriam. Al tău.
Din tot ce a scris feederman ai ales cu de la tine putere şi ai citat trunchiat o scurtă afirmaţie scoasă din context, în aşa fel încît să-l poţi gratula cu acel "penibil" deşi omul afirmase cu doar cîteva cuvinte înainte că abuzul de putere e condamnabil.
Nu-mi place abuzul de putere, nu numai la un şef de stat, dar nici la alţii şi nici la mine :) (că o mai comit şi eu uneori)
Iar dacă e să fim sinceri, nici eu şi nici tu nu suntem democraţi pînă în vîrful unghiilor. ;)

După ce te-am criticat puţin Pătraşcule, vreau să ştii că văd şi ce este bun la tine şi din toate redau aprozimativ, una: de ce să ne "isterizăm" doar la 4-5 ani o dată, cînd ar fi mai bine s-o facem în fiecare zi ?
Aşa este Pătraşcule! ... nu e bine să lăsăm garda jos. :D
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: de ce sa votam?

Mesajde Bambucha » 20 Noi 2014, 17:13

"Avem in lucru dosare mari, complexe, care vizeaza persoane cu functii importante. Cat vom fi lasati sa ne facem treaba, o vom face la fel de bine si eficient. Suntem la curent cu toate metodele de furt si disimulare a banilor. Daca se cred mai destepti decat noi, fac o mare greseala, nu sunt. Si nici intangibili nu sunt."
"Valoarea contractelor Microsoft si EADS verificate in acest dosar depaseste 1 miliard de euro. Nu inseamna ca atat este si prejudiciul. Il vom stabili dupa ce stabilim valoarea reala a contractelor. In cazul licentelor Microsoft, valoarea suspectata de procurori ca fiind obiect al infactiunilor de mita si trafic de influenta este in jur de 60 de milioane de euro, dar prejudiciul efectiv este inca in evaluare."

Fata de persoanele urmarite penal au fost dispuse masuri asiguratorii. Suntem in procedura indisponibilizarii tuturor bunurilor mobile, imobile, identificarii conturilor din tara si strainatate in vederea indisponibilizarii banilor. Deci exista preocupare si pentru recuperarea prejudiciilor. a declarat procurorul sef DNA, Laura Codruta Kovesi.

http://www.ziare.com/laura-codruta-kove ... eo-1334355
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: de ce sa votam?

Mesajde paul » 20 Noi 2014, 19:59

O bila alba de la mine, chiar daca-i dezamagesc pe basistii fanatici, pentru ... herr Werner, atitudinea fata de Rege si familia acestuia ! ASA-I NORMAL !!! :P
Inceputu-i promitator ! Pe linie de imagine se misca foarte bine !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: de ce sa votam?

Mesajde Mircea_63 » 20 Noi 2014, 20:19

Care-i logica in ce ai scris mai sus?

Adica ii acorzi lui Werner o bila alba si presupui ca ii dezamagesti pe Basisti.
Basisiti fanatici... :?

Cu ce sau de ce ar fi dezamagit un simpatizant al lui Base? Pe bune ca nu inteleg.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: de ce sa votam?

Mesajde paul » 20 Noi 2014, 20:28

Mircea_63 scrie:Care-i logica in ce ai scris mai sus?

Adica ii acorzi lui Werner o bila alba si presupui ca ii dezamagesti pe Basisti.
Basisiti fanatici... :?

Cu ce sau de ce ar fi dezamagit un simpatizant al lui Base? Pe bune ca nu inteleg.

Pai n-a zis Base ca Regele a fost un tradator ??? :o :o :o
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: de ce sa votam?

Mesajde patrascu » 20 Noi 2014, 22:45

ioanpuiu scrie:Iar dacă e să fim sinceri, nici eu şi nici tu nu suntem democraţi pînă în vîrful unghiilor. ;)



Dom Puiu foarte sincer nu cred ca putem fi democrati pana la ultima picatura. Departe de mine gandul de a ma cosidera stapanul adevarului. Poate doar echidistant intre tabere(politice) sa incerc sa judec rece lipsit de fierbinteala momentului. Poate gresesc dar totusi incercati sa recititi tot citatul e un fel de bine cu de-a sila.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: de ce sa votam?

Mesajde Bambucha » 05 Iun 2018, 20:12

cristi x scrie:cine sunt si de ce scriu?
sunt un fir de nisip pe malul oceanului si incerc sa nu ma inec.
pana in '90 am visat ascultand europa libera si vocea americii.
cineva a murit si visul a devenit realitate.
uneori privesc cate un reportaj din coreea de nord si-i multumec lui dumnezeu ca nu voi muri intr-un lagar.
uneori privesc cate un copil care se sinucide asteptand mangaierea mamei care ingrijeste un batran foarte departe de casa.
uneori ma intreb: daca copilul acela avea nevoie de bani sau de o mangaiere?
uneori privesc cum sunt bagati in dube baronii locali si ma intreb: cum este sa te crezi dumnezeu si apoi sa-ti fuga pamantul de sub picioare?
uneori privesc cum copiii nostri prind aripi si zboara departe lasand in urma tristetea.
uneori calculez cate se puteau face cu fabricile distruse, padurile furate, mosiile adjudecate.
inca gandesc, uneori mai sper.


Zilele trecute in timp ce vizitam clisura Dunarii, (cazanele mici, unde fluviul are numai 120 de m latime) mi-am amintit de acest topic, cat entuziasm, efervescenta si naivitate ma purtau pe val in 2014, aproape ca-n 2004 cand m-am reintors in tara, cat de plin de speranta eram pentru o Romanie mai buna si mai demna! Ce trist sa ne buseasca acelasi bobarnac istoric, aceeasi realitate hidoasa.
Cu ceva ani in urma judecam/aproape condamnam persoane dragi, ce departe fiind, renuntau la cetatenia romana, unii din comoditate/birocratie, altii din indignare/indiferenta, cu totii probabil vor mai face probabil o singura vizita in Romania pentru a-si ingropa parintii. Intre timp mi-am schimbat optica fundamental.
Nu mai sper!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: de ce sa votam?

Mesajde ioanpuiu » 06 Iun 2018, 00:05

Bambucha scrie:Intre timp mi-am schimbat optica fundamental.
Nu mai sper!

Azi, nu mai încerc să-ţi schimb viziunea. Nu mai am argumente. Nu suficient de solide.
Dacă în trecut am făcut-o şi poate ţi-am stricat vreo oportunitate ... te rog să mă ierţi.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2240
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: de ce sa votam?

Mesajde Bambucha » 06 Iun 2018, 19:44

Nu ai fi avut cum Puiule, un om normal isi va creea intodeauna in viata diverse oportunitati, indiferent de vremuri.
Contempland Dunarea undeva in zona manastirii Mraconia vis-a-vis de poiana libertatii, as fi fructificat chiar si "o oportunitate" cu sanse de reusita de numai 1 % in alte timpuri, asa cum au facut-o alti inaintasi in '70 - '80; in conditiile in care la 100 de metri crowl scoteam sub 1:30 minute la 7-8 ani.
Nu vad deci, de ce sa te scuzi, mai ales ca intodeauna ai argumente puternice, greu de combatut, probabil ca m-as fi agatat in continuare de ele pentru a contraargumenta oarecum patetic.

In acest moment societatea romaneasca seamana cu orasul vechi Herculane, adica ...o ruina. Nu poti construi ceva nou pe niste ruine, pe cenusa da! Daca tot a venit comunismul si peste forumul nostru, mai am o poza sa mai pun.
Fişiere ataşate
20180602_104228.jpg
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: de ce sa votam?

Mesajde Bezna Zorilor » 06 Iun 2018, 23:21

Nu stiam de ce sughit... :evil:
Si...ce solutii aveti, mai baieti?
Citisem pe undeva, chiar pe acest forum, ca cine e smecher, e smecher oricunde, chiar si in Romania, mai ales in Romania.
As avea si ceva cunostinte stabilite...momentan in Olanda, Belgia...si care pe zi ce trece devin din ce in ce mai hatre. O fi din lipsa de soare, o fi si din lipsa de altceva?
Nu stiu cum e in China, am o prietena acolo, financiar nu se plange...desi salariile nu mai sunt la fel nicaieri.
Cat despre cei amintiti mai sus, nu vrea nimeni sa recunoasca (din cei ce au plecat pentru joburi prin Olanda) ca dintr'un salariu de 2000+ euro dai jumate pe chirie...plus alte taxe...si mananci conserve de pisici ca sa nu mori de foame pana luna urmatoare. Si singuratatea de care se plang ar fi cea mai mica problema...daca ar avea ce sa manance...mai rezonabil.

Europa? - un ciorap din care sugem toti. Scump si nespalat.
The image of the hero was set up for all in every age through the appetite for imitation. Therefore the hero was murdered, since we have all been aping him. Do you know why you cannot abandon apishness? For fear of loneliness and defeat.
Avatar utilizator
Bezna Zorilor
 
Mesaje: 1534
Membru din: 21 Aug 2016, 22:45
Localitate: Bucuresti

Re: de ce sa votam?

Mesajde Bambucha » 07 Iun 2018, 19:58

Optiunea la suptul ciorapului nespalat ar fi masticarea excrementului bolsevic. Mai trebuie sa faci si alegeri de genul asta, nu intodeauna poti alege inghetata pe bat.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori