Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: de ce sa votam?

Mesajde delorin I » 07 Noi 2014, 11:28

Structuri , nestructuri TARA ARE NEVOIE DE EVOLUTIIEEEE! Si cu un Ponta prim ministru, eu m-am lamurit! Ce de bani au aparut brusc pentru toti in prag de alegeri? de ce nu au venit din timp oare? DE ce nu i-a dat si Boc si a ales camasa mortii? Daca voi nu...aveti nevoie de ochelari! Problema de a nu vota nu se mai discuta. Am facut asta la locale mi-am anulat votul la furie dupa ce era sa votez Totul pentru tara! Nu exista a nu vota! Nu exista a vota cu Ponta! EVOLUTIE! Orice schimbare din tara asta a generat EVOLUTIA noastra ca tara! Oricare...Poate centrimetri de evolutie dar am crescut ca tara! Puterea nu trebuie sa fie concentrata in mainile unei singure culori politice! Asta este insasi spiritul democratiei! Daca nu ati priceput asta....mai asteptam 10 , 20 de ani sa vfa luminati! Acele rudimente de justitie care au functionat, trebuie sa functioneze mai departe! Nu voi vota pentru ai da totul lui Ponta! Patrascule, zic sa te mai gandesti!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: de ce sa votam?

Mesajde patrascu » 07 Noi 2014, 11:35

Uite eu promit ca ma gandesc daca imi enumeri 10 politicieni de stanga si 10 de dreapta cu principii care sa nu fi migrat dintr-un partid in altul iar in prezent sunt in stafurile prezidetiabililor eu merg la vot. Obligatoriu sa fie cate 10 din ambele tabere.



PS pariu pe ce vrei ca nu gasesti:)
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: de ce sa votam?

Mesajde delorin I » 07 Noi 2014, 11:40

Pariu pe ce vrei ca nu vrei sa mergi la vot! Oricum vor vota altii pentru tine! Dar lucrurile sunt extrem de clare. NU ma intereseaza gasca din spatele Neamtului CI NEAMTUL! Doar cartea asta....E vorba de prima functie in stat cu putin alte atributii decat cele pe care le mai considera unii in subconstient! Doar pentru neamt in loc sa scriu pagini de litaratura obligatoriu de terminat in cateva zile, stau pe forum si fac politica! Politica din care personal nu am nimc de castigat! DAr cer sa incercam sa EVOLUAM, cu bune si cu rele, dar nu cu PONTA! Caz extrem de clar si inchis pentru mine, scos din ecuatie! La aceste alegeri, nu exista decat un singur candidat! Neamtul...restul sunt orice altceva, dar nu o alternativa credibila pentru viitor!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: de ce sa votam?

Mesajde feederman » 07 Noi 2014, 11:42

cristi x scrie:- pomeni pt toata lumea pe care le vom plati la anul cu totii;
- folosirea bisericii de catre un om fara nici un Dumnezeu;
.

Total gresit si lipsa de aprofundare a problemei. Numai noi, astia amarati vom plati si nu un an, ci mult, mult mai multi. Atentie la fratii nostrii greci, ca avem aceeasi radacina.
Biserica este bucuroasa , de o asemenea colaborare, este o mare compatibilitate si o mare asteptare in jlturi, strane, mercedesuri, bmwuri si sutane. Iar dumnezeul lor, se pare ca este doar o sosie, cu carnetul rosu cusut in captuseala potcapului. Este o traditie indelungata in gradina celor trei trandafiri, intru afirmarea liberului cuget, precum si aceea care ii inspira pe piosii crestini, cu oarece cuget(?), sa se alinieze la sectiile de votare, sub flamura rosie, pe care se mai disting urme de secera si ciocan, pentru a vota pe cel care afirma o viata: Dumnezeu? O inventie a exploatatorilor si a imperialistilor pentru a putea impila clasa muncitoare.
Ultima oară modificat de feederman pe 07 Noi 2014, 11:50, modificat 1 dată în total.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: de ce sa votam?

Mesajde delorin I » 07 Noi 2014, 11:48

Patrascule, ai devenit fundamentalist...esti in cautarea a ceea ce nu veii gasi nicaieri in nici o tara din lume...Eu zic sa lasi absolutismele si sa te gandesti doar la o singura expresie! Atat: E. V.O.L.U.T.I.E. Cu un om nou, venit din tara si nu din cartierul Primaverii sau de la Snagov...are 6 case, nu stiu daca o sa mai faca inca 6....dar ai o problema cu cei care au? Sau cu cei care isi vor face din bannii tai si ai mei si ai altora?
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: de ce sa votam?

Mesajde TDI » 07 Noi 2014, 11:54

Daca luam in calcul scenariile cele mai proaste, putem presupune ca nu o sa vedem in instante pe arivistii de maine, dar o sa-i vedem pe cei de ieri si de azi - Johannis. In lupta pentru ciolan partidul lui Ponta are cea mai mare vechime si cele mai mari numere de infractori.
Intr-o tara sănătoasă nu prea exista o alegere evidenta intre ei. Dar noi nu am fost niciodată o tara sănătoasă. Interpretările si manipularile sunt la ordinea zilei.
Dar cum majoritatea îl sustine pe Ponta ar fi natural sa-l alegi pe Johannis ca sa apară un echilibru. Chiar si la nivel de oras daca ceva ar fi fost putred se descompunea demult.
Povestea cineva mai sus ca Băsescu l-a refuzat pe Johannis. Mi se pare normal sa vrei un om usor de manipulat si controlat prin propriile greseli decât unul căruia nu-i poti impune nimic.
Revenind la problema cu tăierea pensiilor si salariilor nu cred ca Romania avea alternativa. Atât timp cat o sa toleram si o sa-i marginalizam pe cei care pot face ceva viitorul e sumbru. In 5 - 10 ani, problema pensiilor o sa devina cronica. Si noi n-o sa avem o plasa de siguranta ca Grecia.
Numai daca luam in calcul redeventa de 4% in loc de 16-22% la petrol si alte resurse naturale se astupa o grmada de gauri
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: de ce sa votam?

Mesajde feederman » 07 Noi 2014, 11:58

patrascu scrie: are stanga? Care dreapta? Dand votul meu unuia sau altuia m-as simti partas cu structurile din spate.

Mostra perfecta de lozinca, cu rol de demobilizare si indemn subliminal: stati acasa baieti ca se ocupa Dragnea de autobuze. Eu te indemn pe fata: stai acasa badie!Le faci unbine romanilor.
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: de ce sa votam?

Mesajde TDI » 07 Noi 2014, 12:00

Daca se votează legea amnistiei romanii ar trebui sa iasă in strada. Cred ca pentru asta ar trebui sa ne pregătim toti.
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: de ce sa votam?

Mesajde patrascu » 07 Noi 2014, 12:04

delorin I scrie:Patrascule, ai devenit fundamentalist...esti in cautarea a ceea ce nu veii gasi nicaieri in nici o tara din lume...Eu zic sa lasi absolutismele si sa te gandesti doar la o singura expresie! Atat: E. V.O.L.U.T.I.E. Cu un om nou, venit din tara si nu din cartierul Primaverii sau de la Snagov...are 6 case, nu stiu daca o sa mai faca inca 6....dar ai o problema cu cei care au? Sau cu cei care isi vor face din bannii tai si ai mei si ai altora?


Nu am nimic cu cele 6 case dar chiar nimic. Apreciez oamenii care reusesc sa faca averi sa EVOLUEZE pe cale cinstita indiferent de oras sau cartier. Problema mea este alta. In viata orice se plateste iar sprijinul politic inca mult. Tu imi vorbesti de evolutie si te cred dar cu cine? Clasa politica nu s-a schimbat. Sa evoluam tot cu jegurile? Omul Iohanis s-a aliat cu unii care au avut la un moment dat parghii sa faca ceva si rezultatele le stim. In spatele omului este o structura ( nu este independent). Din cine este formata? Din nepatati? Votul tau il dai unui om dar in realitate il dai unei gasti de mizerii care au finantat campaniile si indiferent de castigator isi va onora obligatiile ca na totul se plateste.
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: de ce sa votam?

Mesajde patrascu » 07 Noi 2014, 12:05

feederman scrie:
patrascu scrie: are stanga? Care dreapta? Dand votul meu unuia sau altuia m-as simti partas cu structurile din spate.

Mostra perfecta de lozinca, cu rol de demobilizare si indemn subliminal: stati acasa baieti ca se ocupa Dragnea de autobuze. Eu te indemn pe fata: stai acasa badie!Le faci unbine romanilor.



Tu fiind cine? Mafalda?
Învaţă din greşelile altora, viaţa este prea scurtă pentru a le face tu însuţi pe toate.
Avatar utilizator
patrascu
 
Mesaje: 515
Membru din: 12 Dec 2011, 16:08
Localitate: urziceni

Re: de ce sa votam?

Mesajde delorin I » 07 Noi 2014, 12:25

Andrei, unde ai vazut tu puri in politica care reusesc ei singuri asa? Poate un Gandhi, dar acolo era si un alt filon, poate un Mandela...lumina si politica atrag si multe specimene care nu sunt de dorit dar sunt acolo! Cine l-a adus, cine l-a impins, e un bun adus! Joc pe aceasta singura carte!
Sezi bland si continua! NU moare Moldovanul cand vrea Mayasul!

“Tracii mai povestesc că teritoriile de dincolo de Istru ar fi ocupate de albine şi că din această cauză oamenii n-ar putea merge de ele mai departe“
(Herodot, Istorii, V.10)
Avatar utilizator
delorin I
 
Mesaje: 2676
Membru din: 17 Iul 2012, 16:55
Localitate: Bucuresti/Comanesti-Bacau

Re: de ce sa votam?

Mesajde CristianBee » 07 Noi 2014, 12:29

Ponta e ca o carte la poker , una mica pe care o stim pe cand Iohannis e o carte necunoscuta care nu poate fi mai mica decat precedenta pentru ca precedenta este cea mai mica .
CristianBee
 
Mesaje: 680
Membru din: 01 Sep 2013, 19:08
Localitate: Satu Nou , Tulcea

Re: de ce sa votam?

Mesajde cristi x » 07 Noi 2014, 13:11

cine sunt si de ce scriu?
sunt un fir de nisip pe malul oceanului si incerc sa nu ma inec.
pana in '90 am visat ascultand europa libera si vocea americii.
cineva a murit si visul a devenit realitate.
uneori privesc cate un reportaj din coreea de nord si-i multumec lui dumnezeu ca nu voi muri intr-un lagar.
uneori privesc cate un copil care se sinucide asteptand mangaierea mamei care ingrijeste un batran foarte departe de casa.
uneori ma intreb: daca copilul acela avea nevoie de bani sau de o mangaiere?
uneori privesc cum sunt bagati in dube baronii locali si ma intreb: cum este sa te crezi dumnezeu si apoi sa-ti fuga pamantul de sub picioare?
uneori privesc cum copiii nostri prind aripi si zboara departe lasand in urma tristetea.
uneori calculez cate se puteau face cu fabricile distruse, padurile furate, mosiile adjudecate.
inca gandesc, uneori mai sper.
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

Re: de ce sa votam?

Mesajde TDI » 07 Noi 2014, 13:31

"speranţa, cea care ieşise din cutia Pandorei numai după ce scăpaseră toate molimele şi necazurile, este cel mai bun lucru din lume. Fără ea nu există decât timpul. Iar timpul ne împinge de la spate, forțându-ne să ne îndepărtăm până când ne aruncă în neant."
TDI
 
Mesaje: 1609
Membru din: 07 Aug 2013, 17:31
Localitate: Bacau-Roman

Re: de ce sa votam?

Mesajde nae » 07 Noi 2014, 14:28

cristi x scrie:cine sunt si de ce scriu?

Pt mine esti un Om , ca si I Guist ..., Patrascu .................................
Nu cred sa fie cineva sa nu stie cat il detest pe D2006 , daca ma suna ca e in Dragasani si vrea sa bem o cafea il REFUZ ; daca are pana/un necaz in Dragasani sper sa ma sune = am o camera pt el si o ciorba calda .
Nu cunosc forumist care sa nu merite sa-i strang mana ; in politica :cry: sa zicem ca am o ''jena''(fu..tui in g...a )
Votati cum vreti dar nu-mi mai spuneti ca sunt antenist !
Multumesc .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: de ce sa votam?

Mesajde cristi x » 13 Noi 2014, 21:29

prim-ministru lui ponta care reuseste sa cucereasca femeile cu semne clare de scleroza. de cand facea aripa tanara a pnl a ramas doar cu infatuarea.
https://www.youtube.com/watch?v=pjOF4DIm67A
Avatar utilizator
cristi x
 
Mesaje: 298
Membru din: 11 Mai 2011, 19:32
Localitate: Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


cron