Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde namzeb » 12 Dec 2014, 09:26

Subscriu la ultimul mesaj in totalitate, sa vedem cine ar mai pune mina. Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde Adi Hodis » 13 Dec 2014, 04:44

nae scrie:Eu sunt ''gica contra ''.
STATUL este solutia la tot ; el dainuieste omul nu .
Statul poate sa faca planuri /proiectii bugetare sau altele, omul nu .
Daca esti ''cult in cap'' + de dreapta (nu intelegi termenul dar e la moda ) STATUL e ceva rau ,clar comunist/ eventual A3 ;) ; Statul e rau , omul e BUN/PROVIDENTIAL :lol:
Vinovat pt saracia noastra este aurolacul din sant nu HOTIA TRANSPARTINICA ; mai bine pui o taxa decat sa deranjezi clientela ;) (clientela E de stanga desigur ).
Base a taiat /Ponta a taxat ''stalpul'' dar n-au deranjat ''baietii destepti''= statul e talhar ?
NU .
Statul nu e Ponta/Base/sau Iohannis ,statul suntem NOI .
Trist de simplu . ;)

Eu nu sint Gica contra dar ... ma uit si la partea goala si la partea plina a paharului.
Asa este, statul dainuieste omul nu ... dar daca in viata muncita in sistemul statului, muncitorul are paharul mai mult gol ... iar la pensie nu-i ajung banii pentru medicamente ... s-au poa sa moara pe patul spitalului, apai nu e bine deloc.
Inseamna ca statul l-a talharit pe muncitor rau de tot.
Astea in timp ce cei care sint in functiile statului, beneficiaza de toate facilitatile, la care salariatul mediu nici nu poate visa. Ce sa mai zic de imbogatirile realizate de cei din top 500 ?.

Tu faci referire la Base si Ponta ... eu zic sa privim muult mai in trecut si nu la unul s-au altul din functii mari.
Dupa revolutie Romania avea industrie, datorii externe zero, ba chiar avea de primit niste mild. $ ... avea cam tot ce-i trebuia ca sa urce nivelul de trai al poporului.
Toti cei ce au fost pe la conducere au coborit nivelul de trai.

Sa privim si mai mult in trecut, la Japonia de ex. ... a capitulat neconditionat in fata americanilor la sfarsitul razboiului al II-lea. Japonia nu are resursele minerale ale Romaniei si nici asezarea geografica, noi nu avem cutremurele lor si nici tzunami ... unde e Japonia azi si unde sintem noi ? ... ca nivel de trai.
Sa pomenesc de Germania ? ... americanii au zis ca nemtii nu vor reusi nici intr-o suta de ani sa-si plateasca datoriile din urma razboiului. Ei bine, la nici 50 de ani, Germania era recladita si a revenit din nou o putere economica in lume.

O sa zici ca aia nu fura ... o fi, dar furatul are origini in epoca de aur, de acolo se trage. Iar daca Nastase si Vioculescu + multi altii fura ( ei care au venituri colosale ) cum sa nu fure si ala care abia-i ajung banii pentru mancare ?.
Intotdeauna liderul este exemplu de urmat, asa a fost din stravechi timpuri. Iar daca liderul e hot, nu te poti astepta ca toti ceilalti sa fie corecti. Adica te poti astepta dar degeaba, ca realitatea a dovedit spiritul de turma.

Si-atunci, nu a fost bun nici sitemul comunist, nu e bun nici acesta care cica-i democratic, de ce sa-l pastram ?.
S-au sistemul e bun, nu sint buni functionarii ... si-atunci solutia e in spusele lui Godfrey Bloom. :mrgreen:
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde namzeb » 13 Dec 2014, 19:46

Nu stiu altii cum sint, vorba lui Creanga ,,nici frumos pina la 20,nici destept pina la 40 dar sarac ca pina la 60 si ca azi nu am fost niciodata ,, si am fost in doua regimuri cel comunist si in acesta democrat, atunci daca furai un ou ajungeai la racoare azi fura cite un bou pe zi si mai mult fac filme cu ei cum se plimba pe la DNA.Tara asta a pierdut in 25 de ani al doi-lea tezaur (fabricile si uzinele), bogatiile terestre si subpamintene si nimeni nu raspunde. :roll: .Cu respect
Toate fiintele au un rol in viata pe pamint.http://bismark.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
namzeb
 
Mesaje: 591
Membru din: 10 Iul 2011, 14:17
Localitate: Baleni jud.Galati

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde nae » 13 Dec 2014, 20:52

Adi Hodis scrie:....

Sunt multe situatii cand nu am dreptate , acum AM .
Cand vorbesc de STAT nu ma raportez la nimic uman =efemer (trimiterea la base si ponta sau NOI e fortata )
Statul e masina nu soferul , e prea simplu .
Masina in mod normal trebuie sa mearga ''fara sa -i simti miscarea'' , din pacate cand e un bou la volan si zmuceste frana /ambreiajul /iese dupa carosabil si te hurducaieste griblura . ;)
Bloom :roll: nu vorbeste despre STAT ci despre functionarii statului care e alta mancare de peste ,TOTAL diferita .
Cand ma gandesc ca sunt ''acuzat'' de anarhism !? :oops:
Poate trai in afara grupului albina ?, evident nu .
Incercarea omului sa-si faca buncar = spune TOT
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde luci » 13 Dec 2014, 21:07

Statul roman nu-si asuma nici o responsabilitate constitutional in ce priveste proprietatea; pentru a-l putea intreba cum dispare proprietatea noastra ar trebui sa scrie in constitutie ca statul o garanteaza.Daca va aduceti aminte la noi scrie ca statul protejeaza proprietatea nu o garanteaza adica nu-si asuma raspunderea ca o fur eu sau austriacul sau americanul ; deasta e bine pentru unii in tara asta...ca pentru majoritatea stiti cum e sa cumperi benzina mult mai scumpa decat in tari care n-au petrol; sa nu gasesti un lemn ca lumea cand au disparut padurile. Apropo de disparut padurile in primavara la salcam la Jiana eram vreo 3-4000 de stupi si padure 20-30 ha si mai vrem sa facem si miere.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde Donbazil » 13 Dec 2014, 21:30

Sal'tare!

Benedetto Croce:
"Statul este privit cu admiratie ca oricare manifestare a fortei si ca atare este temut, dar nu constituie prin sine însusi un obiect de dragoste. Îl slujesti fiindca nu poti sa nu-l slujesti; îl slujesti cu scrupulozitate fiindca ceea ce e acceptat ca necesar incumba îndatoriri, si îndatoririle îti dicteaza în îndeplinirea lor probleme de constiinta, dar nu-l iubesti. Si totusi raportul dintre cetatean si stat pare a fi încalzit de dragostea de Patrie, care este cu adevarat o mare dragoste"....

Democratia, prea multa duce la anarhie dupa care trebuie sa intervina un despot pentru a pune ordine, iar acesta este rasturnat de la putere de "fortele democratice" si tot asa, ciclul nu se mai gata..... :idea:
Ultima oară modificat de Donbazil pe 13 Dec 2014, 21:32, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde proapis13 » 13 Dec 2014, 21:31

luci scrie:.... in primavara la salcam la Jiana eram vreo 3-4000 de stupi si padure 20-30 ha si mai vrem sa facem si miere.

Nu minti poporul cu televizorul.....Padurea Bunget - Crivina este a doua ca marime si intindere din Europa :!:
Intra pe Google Maps si o sa te convingi...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde Adi Hodis » 13 Dec 2014, 22:52

nae scrie:
Adi Hodis scrie:....

Sunt multe situatii cand nu am dreptate , acum AM .
Cand vorbesc de STAT nu ma raportez la nimic uman =efemer (trimiterea la base si ponta sau NOI e fortata )
Statul e masina nu soferul , e prea simplu .
Masina in mod normal trebuie sa mearga ''fara sa -i simti miscarea'' , din pacate cand e un bou la volan si zmuceste frana /ambreiajul /iese dupa carosabil si te hurducaieste griblura . ;)
Bloom :roll: nu vorbeste despre STAT ci despre functionarii statului care e alta mancare de peste ,TOTAL diferita .
Cand ma gandesc ca sunt ''acuzat'' de anarhism !? :oops:
Poate trai in afara grupului albina ?, evident nu .
Incercarea omului sa-si faca buncar = spune TOT

Pai si eu ce ziceam ? ... statul sintem noi, toti. Problema e ca sintem in doua tabere, functionarii si ... oropsitii. Functionarii huzuresc in avutul national ... iar oropsiii platesc, Birfind pe la colturi ... cum facem noi acum dar fara nici o rezolvare. :(
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde nae » 13 Dec 2014, 23:14

Daca schimbati titlul ne intelegem = STATUL este condus mafiot .
Pt mine statul e sansa la viata a copilului din orfelinat a batranului din azil = ca acesti napastuiti primesc mai putin decat un puscarias sau un caine din adapost e alta discutie la fel de ampla .
Statul nu fura , nu uraste , nu dispretuieste , GARANTEAZA ; nu este palpabil /tangibil ca si aerul dar la fel de VITAL .
Nu pot sa confund pe D-zeu cu biserica , nici STATUL cu mafia care conduce .
Manipulare mai simpla de atat nu se poate , e de manual ;nu Gheo e vinovat = cu CNP si adresa ci STATUL , pune mana pe el !, nu poti , deci !? ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde petru71 » 13 Dec 2014, 23:42

nae scrie:.............
Nu pot sa confund pe D-zeu cu biserica , nici STATUL cu mafia care conduce .


Nae,
condensat, sec, pragmatic si real.
De unde naiba le scoti ?
Raman la parerea mea initiala, ti-ai gresit vocatia !

Sa traiesti !
petru71
 
Mesaje: 1791
Membru din: 17 Oct 2013, 18:12
Localitate: Tg. Mures 0744 757224

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde luci » 14 Dec 2014, 16:39

proapis13 scrie:
luci scrie:.... in primavara la salcam la Jiana eram vreo 3-4000 de stupi si padure 20-30 ha si mai vrem sa facem si miere.

Nu minti poporul cu televizorul.....Padurea Bunget - Crivina este a doua ca marime si intindere din Europa :!:
Intra pe Google Maps si o sa te convingi...

Mierea nu se face din suprafata de padure ci din salcami maturi care au fost taiati; din tufe poate doar caprele sa rupa niste frunze.In capatul dinspre Batoti unde era padure batrana acum nu sunt decat niste tufe; si la Jiana e cam tot aia; da cred ca daca te uiti in bidoane vezi mai mai bine.
“Nimeni n-a vazut vreodata pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este in sanul Tatalui, Acela L-a facut cunoscut.”
luci
 
Mesaje: 263
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: DEVA

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde proapis13 » 14 Dec 2014, 18:24

luci scrie:Mierea nu se face din suprafata de padure ci din salcami maturi care au fost taiati; din tufe poate doar caprele sa rupa niste frunze.In capatul dinspre Batoti unde era padure batrana acum nu sunt decat niste tufe; si la Jiana e cam tot aia; da cred ca daca te uiti in bidoane vezi mai mai bine.

Lucica,unde mai este padure batrana,de la canton spre Batoti sau dinspre Tismana spre canton NU s-a putut intra nici in racunoastere din cauza crovurilor si a namoalelor...La intrarea in padure dinspre Vrancea anul asta salcamaul a fost parlit de bruma deoarece acolo este la nord....spre Dunare iar nu s-a putut intra tot din aceeasi cauza...anul asta am prins loc sus in Bunget si am avut un cules de....intretinere...pana am fugit la Ciresu...
Da padurea s-a taiat si se taie la greu iarna,am scris la topicul despre salcam..anul asta s-a taiat mai putin...sub 9 000 MC....parca...
Padurea Jiana e la peste 20 km de padurea crivinii si nu se continua din asta...
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Statul este o institutie tâlhară

Mesajde berlogea » 14 Dec 2014, 19:46

salutare la toata lumea .dragi romani nu furati .guvernul nu vrea concurenta .cu stima berlogea//
berlogea
 
Mesaje: 26
Membru din: 29 Dec 2011, 21:31
Localitate: petrila

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: cristi_vidican şi 32 vizitatori