Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde cristi_vidican » 30 Ian 2015, 00:05

Mircea_63 scrie:La mine sotia este alaturi de mine, cel putin psihologic.

Nu-mi pot imagina un apicultor moderator care să nu fie cu soția în relațiile cele mai bune.
Am o vagă presimțire că cei care au demisionat începeau să aibă probleme pe-acasă :lol:
Un moderator trebuie să fie în câmp la albine, apoi vine acasă și iute la computer să vadă cine s-o mai bătut și câte banări împarte în acea seară :lol:
Și nevasta?
Nevasta știe că bărbatul nu va fi moderator pe viață. Că vine ziua demisiei. Mai devreme sau mai târziu :P
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde Ioan Guist » 30 Ian 2015, 00:21

cristi_vidican scrie:Am o vagă presimțire că cei care au demisionat începeau să aibă probleme pe-acasă :lol:


Fra" ai imbatranit !! Te lasa simnturile !! :lol:
Uite, Sotioara mea a fost "interogata" zilele aste despre cantitatea de incredere fata de mine.S-a uitat o data (numai ea poate asta) stramb la mine si mi-o reprosat ca indraznesc sa ma indoiesc de increderea ei fata de mine.Habar nu are ea de ...forum.Stie ca eu fac ceva acolo pe net.Ca am iesit de la moderare? tot asa-mi pune mamaliga cu branza de burduf.Si efectiv exact la fel ma saruta pe fiecare seara.Nu are nici-o treaba.E de neclintit.
Slavit sa fie Domnul !!
D'aia ma duc eu ...pan-fein frumos in fiecare pastorala cu mintea limpede.Ca am ajutorul potrivit - POTRIVIT!
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde iunicu » 30 Ian 2015, 00:28

La inceput se cam amesteca nevasta in treaba. Amestecul ala care te face sa iti iesi din fire.
- Iulia, iti spun eu tie cand sa schimbi sacul de la aspirator? Te-am intrebat vreodata cat detergent pui pe buretele de vase? Iti numar eu cu cati clesti prinzi rufele la uscat? Nu. Atunci tu de ce simti nevoia sa te amesteci unde nu te pricepi? Pune mana si citeste cartile de pe noptiera mea si dupaia esti invitata sa imbraci combinezonul. Altfel daca ma mai freci la ridiche vand toti stupii cu jumate de pret si ma apuc de baut.
A mai incercat timid sa ma invete cum sta treaba in stupina si a renuntat dupa o vreme.
Acum este director de vanzari. Are borcanele aliniate pe sortimente si cum striga cineva la poarta e pregatita sa ii vare un borcan pe gat.
Ma anunta cu ochii sclipind
-Am mai vandut azi un borcan de floare si unul de mana. Da, colegul ala tia adus banii pe miere?:)
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde cristi_vidican » 30 Ian 2015, 00:37

Ioan Guist scrie:Fra" ai imbatranit !! Te lasa simnturile !! :lol:

Bag samă că ești mai vigilent acum pe forum decât atunci când erai moderator :lol:
Să fii sănătos! Și iubit de soție!
P.S. Ție ți-o fost mai ușor cu nevasta că făceai tonele.
Dar cei care le vedeau doar pe facturile tale la procesator? :o
Ce să zică acasă?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde Florin Dobre » 30 Ian 2015, 00:53

iunicu scrie:Acum este director de vanzari. Are borcanele aliniate pe sortimente si cum striga cineva la poarta e pregatita sa ii vare un borcan pe gat.
Ma anunta cu ochii sclipind
-Am mai vandut azi un borcan de floare si unul de mana. Da, colegul ala tia adus banii pe miere?:)

Pana in 2014 dadeam si noi cu borcanelul.
In 2014 zice: O dam la engros, sa se cunoasca la buget.
Acum: Ce bine era sa fi oprit si pentru dat cu borcanelul! Mai venea un ban...

Nu-i zic nimic...partea pentru stupina s-a investit deja. :lol:
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde gigibecalul » 30 Ian 2015, 02:41

Closcutz scrie:Apropo de vaduvi. Pe la noi circula un aforism... Tanti ii spune mosului:,,Vasile sa stii ca daca moare unu din noi, eu ma mut la copii, la oras!"


Off topic: Ion pleacă la război. Înainte de plecare îl întreabă Mărie: Mă Ioane!, dacă o fi să fie și-o da Dumnezău să fie așe cum găndesc io c-o fi, io să mă mai mărit ori ba? :lol: :lol: :lol:

On topic: Nevasta mă bate la cap să nu mă opresc la 15 stupi...”că doară găsești tu câteva ore pe săptămână să îi verifici...și asta numai în sezonul activ”...sau: ”uite, dacă zici că trebuie stimulați zilnic, le dau eu în fiecare zi...doar să le faci la toți găuri cu plasă în podișor, ca să nu trebuiască să îi deschid tot timpul”
"În mintea mea e numai bine
La mine-n suflet e doar cald
Domesticesc de drag albine
Și-n roua raiului mă scald"
(Sergiu Cipariu)

"Dă-i albinei ce-i trebuie, fără să te zgârcești, și te va răsplăti la prima ocazie."
(C.V.)
Avatar utilizator
gigibecalul
 
Mesaje: 1145
Membru din: 15 Oct 2012, 00:54
Localitate: Teleac, Alba

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde catalin.profiri » 30 Ian 2015, 08:40

Stiu un apicultor de pe forum, care a fost pus sa aleaga intre albine si nevasta (la modul cel mai serios). A fost sfatuit de catre un om cu frica de Dumnezeu sa nu renunte la familie si a ascultat. Asta a fost muulti ani in urma.
Respect !
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde Bambucha » 30 Ian 2015, 08:50

Florin Dobre scrie:Nu-i zic nimic...partea pentru stupina s-a investit deja. :lol:


Ca orice inceput, cel mai greu este in primii ani cand faci investitii, ca banii din pacate zboara pe cele trebuincioase. Dupa ce te asezi cat de cat incepe sa se relaxeze situatia :P La mine merge de minune varianta cu 2 plicuri (unul pt albine, si unul pt cazuri extreme de urgenta). Al doilea a schimbat perceptia fata de ele definitiv :lol: Problema mare care mai ramane este timpul, pe care din pacate nu-l putem cumpara!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde ignatov andrei » 30 Ian 2015, 09:03

catalin.profiri scrie:Stiu un apicultor de pe forum, care a fost pus sa aleaga intre albine si nevasta (la modul cel mai serios). A fost sfatuit de catre un om cu frica de Dumnezeu sa nu renunte la familie si a ascultat. Asta a fost muulti ani in urma.
Respect !


Am scris la inceputul topicului, dar apoi am sters, pentru ca era prea frumoasa postarea lui LU' !
Cu mana mea am inchis stupii, am batut podisoarele in cuie si... m-am intors... sa fac curat, sa topesc fagurii... :(
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde catalin.profiri » 30 Ian 2015, 09:11

In ceea ce ma priveste, cand m-am apucat de stuparit, nevasta imi spunea ca vrea sa fie si ea un stup, ca sa aibe parte de atentie, macar cat are o familie de albine. Intre timp am crescut numarul de stupi, am mai taiat din activitatile extra(fotografie) si am ramas doar cu serviciul. Ma ajuta la extras, la vopsit si monitorizeaza foarte atent cheltuielile.
In schimb daca nu intru pe + in urmatoarea perioada, nu stiu pe unde scot camasa.
„În conformitate cu Sfintele Scripturi, capătul posibilităţilor umane este frecvent locul de întâlnire cu Dumnezeu.”
catalin.profiri
 
Mesaje: 571
Membru din: 03 Mar 2011, 13:31
Localitate: Iasi

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde mellis » 30 Ian 2015, 11:11

Salut,
Am atasat o poza cu tricoul care descurajeaza explicatiile nevestei..
Spor in toate..
Fişiere ataşate
Google.jpg
Nevasta le stie pe toate...
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 30 Ian 2015, 16:35

http://damblarin.blogspot.be/2012/12/co ... cilor.html

(tot despre relatia feminin-masculin in apicultura...)
;) 8-)
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3842
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Influenta sotiei in apicultura

Mesajde Alexandru.Chisinau » 14 Feb 2015, 01:00

catalin.profiri scrie:Stiu un apicultor de pe forum, care a fost pus sa aleaga intre albine si nevasta (la modul cel mai serios). A fost sfatuit de catre un om cu frica de Dumnezeu sa nu renunte la familie si a ascultat. Asta a fost muulti ani in urma.
Respect !

Înțelept.
Știu un apicultor care zice că va încheia anul acesta cu apicultura din cauză că soția e alergică dar mai cunosc un apicultor (un mentor în apicultură de al meu) la care soția e alergică și au avut cazuri de urgență când avea să moară dar ea oricum nu-l roagă să lepede albinele ci din contra îl ajută cu ce poate. De la caz la caz vedem situații diferite. Eu nu sunt căsătorit și deocamdată mă îndeletnicesc cu apicultura dar înțeleg că posibil pe viitor să se schimbe lucrurile. Mă gândesc la ce va fi după căsători (dacă a da Dumnezeu zile până atunci) de aceea și m-am prins la denumirea acestui topic și am intrat aici. Mă așteptam naiv la mesaje mai constructive și mi-ar fi interesant să citesc expunerea unei femei ce se îndeletnicește cu apicultura.

Multă sănătate!
Cine nu vrea să lucreze nici să nu mănânce. 2Tesal.3:10
Cuvintele prietenoase sunt ca un fagure de miere, dulci pentru suflet si sanatoase pentru oase. - Prov.16:24
Fiule, mananca miere, caci este buna, si fagurele de miere este dulce pentru cerul gurii tale. Prov.24:13
Avatar utilizator
Alexandru.Chisinau
 
Mesaje: 430
Membru din: 14 Feb 2012, 01:17
Localitate: Chisinau

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde BogdanU » 14 Feb 2015, 09:41

Nevasta-mea nu prea zice nimic atunci cand mai cheltui un banut pentru dragele insa, atunci cand se supara pe mine stie unde sa bata cel mai tare ca sa ma doara - zice ceva de stupii mei si gata.
De fiecare data eu ii explic : "mai Nico, nu vrei si tu sa ne fie si noua mai bine, sa oferim si noi copiilor ceva mai mult decat au putut ai nostri sa ne ofere, sa putem si noi sa mai facem ceva la casa" - la care ea riposteaza rapid [gandindu-se la faptul ca sunt cam la a patra incercare de a face ceva in plus care sa aduca un banut in plus]: "lasa ca stiu eu cum faci tu, cheltui banii si apoi iar ramanem de nu mai avem nici de paine" :lol:

Si tot asa o trag de cand mi-am luat albine, da lasa ca o vrea Bunul Dumnezeu si cu Plebea, ce, nu e si el copilul lui? :D
Cand e prea mult lapte in stup nu e miere deloc!!!
http://bogdanungureanu.sunphoto.ro
Avatar utilizator
BogdanU
 
Mesaje: 398
Membru din: 15 Sep 2012, 18:16
Localitate: Vulcana Pandele - Dambovita

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde yulian » 19 Feb 2015, 21:31

Nevasta: ce faci? Merg la albine, peste o saptamana iar: ce faci? Merg la albine...timpul a trecut, urmeaza sa divortez...actuala: ce faci? Merg la albine...si uite asa, ciclul vietii se reia, doar un lucru ramane constant...albinele :D :D
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Influenta sotiei in apicultura

Mesajde Donbazil » 19 Feb 2015, 23:16

Sal'tare!

Are o mare influenta, dar asta depinde si de stupar, cum stie s-o determine....
Un prieten batran mi-a zis ca si amanta trebuie pusa la treaba ca si ea profita.....
Acuma dupa destui ani de apicultura nu-i mai cer sa vina cu mine la treaba in pastorale ci doar in vizita, dar acasa, la extras si- cel mai important_ LA BANI, doamna-i sefa! :lol: :lol: :lol:
Sal'tare!
Fişiere ataşate
28-05-08_2140.jpg
Avatar utilizator
Donbazil
 
Mesaje: 2780
Membru din: 23 Feb 2011, 23:34
Localitate: Faget

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori