Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde pvc » 17 Mar 2017, 09:42

In noaptea de 13 spre 14 am reusit sa tinem situatia sub control. In conditiile in care nu am fost decat un detasament de parasutisti (cam 170 militari din care la bataie in prima linie decat vreo 40) si cred ca un pluton de jandarmi proaspat inrolati (experienta spre 0). In rezerva mai era un detasament de parasutisti de la alta unitate. Si mai era ceva armata bine pregatita in tara. Deci nu era nevoie de mineri. Astia au venit fiindca cei de la putere erau foarte panicati sa nu piarda ciolanul.
Un exemplu ce inseamna armata armata bine pregatita. La a 2-a mineriada din februarie 1990 erau catva mii de militari in jurul guvernului. In momentul in care sau rupt cordoanele si multimea sa repezit sa intre insediu la cele 2 usi pe care se putea intra (restul aveau grilaje) nu au ajuns decat parasutistii.Fara sa ni se spuna nimic. Pur si simplu ne-am repezit la usi. Noi cei de la Buzau la o usa, cei din Caracal la cealalta.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 17 Mar 2017, 10:47

pvc scrie:
Cristian IONITA scrie:
pvc scrie:
Cristian IONITA scrie:Trag speranta ca acuzatii sa aiba zile pana la pronuntarea sentintei. Imaginea cu Iliescu dupa zabrele merita asteptarea. :idea:


In noaptea de 13 spre 14 manifestantii aruncau cu coctailuri molotov in soldati. In sticlele cu benzina erau cartuse de mitraliera. Poate explica cineva cu cine am avut de-a face in noaptea aia?



foarte probabil cu colegii tai de la "cercetare-diversiune" .... dar ar fi inteersanta o ancheta si pe aceasta tema


Eram in aceeasi curte cu ai lui Trutulescu. Asa ca varianta asta cade. Si din cate stiu cercetasii nu erau inchisi la culoare sau nespalati. Eu numai d-astia am prins in noaptea de 13-14 iunie.



serios .... de ce sa cada? pai daca se lasau prinsi/descoperiti se chemau ca au facut "armata" degeaba ... baietii aia asta faceau toata ziua .... invatau cum sa faca diverse fara a fi identificati
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 17 Mar 2017, 10:51

cornelioandanciu scrie:Eram student pe atunci , si dupa prima mineriada l-am acostat pe un mener care a fost la Bucuresti, l-am cules dintr-un birt, si l-am dus la camin sa povesteasca si colegilor cum a fost. Asupra celor petrecute in Bucuresti a fost foarte rezervat, nu a zis prea multe. Apoi, a povestit cu mult umor cum, pe drumul spre casa, li s-a facut sete. Aun tras semnalul de alarma la tren in mijolcul unui camp cu pepeni, si a zis ca printre pepeni erau si niste porci. I-au luat si pe aia ! :lol:
Pentru C.I. , inca nu mi-au terminat aia inca ghioaga, le-am spus sa-mi scrie numele cu caractere gotice, si ei mi l-au scris cu litere chirilice ! Tampitii ! Au zis ca asta este trendul, dar eu am trimis-o inapoi ! Cand va fi gata, vin ! Sa ma astepti cu o bere, nu care cumva sa ma apuce setea pe acolo ! :lol:



ce spanac de pepeni au gasit ei in luna iunie (banuiesc ca tu spui prima mineriada la cea din iunie 1990 ... dar au mai fost 2 inainte)? ....


tu vino cu ghiaoaga asa cum e .... eu te primesc si fara ghioaga .... dar pepeni pe camp nu cred ca pot rezolva (intre timp pe aici se gasesc pepeni tot anu' dar la supermarket) si nici cu porcii nu cred ca stam prea bine (exceptie pe la guvern si parlament .... dar astia au si SPP-isti cu ei).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde pvc » 17 Mar 2017, 11:00

cornelioandanciu scrie:Si cei de la Caracal in loc sa tina usa inchisa, au deschis-o, nu-i asa ? :lol:


Usa care a cedat a fost a noastra.Esti prea carcotas ca sa-ti spun si cum a cedat usa.
pvc
 
Mesaje: 329
Membru din: 15 Mai 2015, 08:30
Localitate: Bucuresti, stupina in Buzau

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde feederman » 17 Mar 2017, 13:04

pvc scrie:
cornelioandanciu scrie:Si cei de la Caracal in loc sa tina usa inchisa, au deschis-o, nu-i asa ? :lol:


Usa care a cedat a fost a noastra.Esti prea carcotas ca sa-ti spun si cum a cedat usa.

Specialitatea zonei este rasturnarea. Traditia a debutat cu un car incarcat cu varf, decat cu intelectuali din partea locului .
Sa nu uiti Darie!
feederman
 
Mesaje: 1027
Membru din: 06 Noi 2012, 12:34
Localitate: Selimber- Sibiu

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 16 Mai 2017, 12:10

http://www.digi24.ro/stiri/actualitate/ ... ada-724472

si uite ca ancheta merge inainte .... intre timp a crescut numarul victimelor
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 14 Iun 2017, 11:43

Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde jonny_it » 14 Iun 2017, 13:28

Cristian IONITA scrie:https://www.news.ro/justitie/ion-iliescu-petre-roman-miron-cozma-trimisi-in-judecata-in-dosarul-mineriadei-din-1990-1922404913002017061517032871?source=biziday

si pe ultima suta ....



As vrea sa vad niste condamnari cu executare .. ca de anchetat si deschis dosare s-au cam saturat toti :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Cristian IONITA » 14 Iun 2017, 15:34

e bine ca nu vrei executii in piata publica ... iti place sau nu ... lucrurile in aceasta tara sunt ceva mai "normale" .... pana la condamnarii (care ptr acest capat de acuzare nu pot fi decat cu executare) trebuie ancheta, judecata, recurs, etc
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde mellis » 14 Mar 2018, 01:40

Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde modigliani » 14 Mar 2018, 04:58

Bai baieti, pe ici, pe colo, am mai scris despre mineriada. Despre prima, in care mi-am luat bataie ca la Vadu Lat. Asadar este limpede ca sunt subiectiv. De altfel nici nu vreau sa fiu altfel, insa am punctul meu de vedere, stiu ca nu e cel mai sanatos, ca atare-l tin ascuns.

Insa lasand la o parte experienta personala spun ca nu cred ca vom asista curand la vreo condamnare.
Este firesc, este necesar ca dosarele sa fie deschise, pe rol. Sanchi pe rol, ca nu-si da nimeni interesul sa le solutioneze. Dar atat. Deschise.

Si de condamnat pentru mineriade n-ar trebui condamnati doar capii. Nu nene! Ci absolut fiecare mineras care pozeaza in nevinovat, care se ascunde dupa "am fost luati si dusi la Bucuresti". Pentru ca odata ajunsi aici nu i-a somat nimeni sa fie bestii. Ei nu au dat ..... bataie. Bataia e asa, o chestie finuta, ceai de musetel pe langa ce-au facut ei.
Noi nu am luat bataie, fratilor! Am fost facuti - la propriu - carne de mici! Au rupt in bataie femei gravide, pusti de 15 - 16 ani, varstnici, etc......

TOTI !!!!! DAR ABSOLUT TOTI au fost niste bestii. Animaloizi fara minte, monstri! TOTI ar trebui condamnati pentru cruzime!

Poate ca si din cauza asta Justitia taraganeaza dosarul. Ar cadea multe, poate prea multe capete. S-ar trage unii pe altii ca intr-un domino dement. Ar ajunge Valea Jiului ..... Valea Vaduvelor si-a copiilor fara de tata.
Evident, ar merita-o! Barem dinspre mine ar trebui executati in piata publica, dar v-ati gandit si la ce va spun eu acum?
Prea multe capete ar cadea .......
Diferenta dintre ignoranta si indiferenta ?
Nu stiu si nu ma intereseaza .....
Avatar utilizator
modigliani
 
Mesaje: 348
Membru din: 19 Aug 2017, 12:39
Localitate: Atlantida de Sus.....

Re: Dosarul mineriadei din iunie 90 redeschis

Mesajde Bambucha » 16 Iun 2018, 11:18

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 36 vizitatori