Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Banca, un organism nesimtit !

Mesajde cornelioandanciu » 06 Mar 2019, 13:39

După multe ezitări, astăzi am vrut să fac un credit la o bancă . Mi-au calculat euro la 4.9 lei, ieri îmi spuneau că am de platit o rată, astăzi ca am de platit alta mult mai mare. Deocamdată euro nu a ajuns la 4.9 lei, asa ca ii las să se spele pe cap cu euroii lor, pe care nici macar nu ii au. Un mare analist financiar spunea că în realitate pe plan mondial nu există bani materiali (bancnote si bilete de banca ) decât 10 %, restul fiind doar conturi .
Felicit Guvernul ca le pune taxa pe lăcomie acestor nenorociți, si mi-aș dori să le mai pună o taxa pe nesimțire !
Sa se spele pe cap cu banii lor cu tot, am unde sa dorm, am ce îmbraca si ce mânca, nu mai am nevoie de banci ! Adică de hoți !
cornelioandanciu

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde jonny_it » 06 Mar 2019, 13:43

cornelioandanciu scrie: Felicit Guvernul ca le pune taxa pe lăcomie acestor nenorociți, si mi-aș dori să le mai pună o taxa pe nesimțire !

Stai linistit ca tot noi platim taxa aia.
jonny_it

Mesajde cornelioandanciu » 06 Mar 2019, 14:37

Stiu ! Azi o plătim noi, mâine o vor plăti EI , stai numai puțin să conștientizeze lumea cu cine au de-a face ! Si sa vezi cum o vor plăti, ca vor plânge !
cornelioandanciu

Mesajde cornelioandanciu » 06 Mar 2019, 14:42

Creditul ar fi fost în euro, dar nu dădeau euro, făceau ei schimbul în lei.Frumos le sta acestor nesimțiți ! Trebuie strigat după ei ca dupa ultimele jigodii!
Întocmai cum făceau iudeii în Templu, când schimbau bani ! Ehei, dar când le-a dat Mântuitorul o bătaie buna ,asta a facut-o si pentru ca aceia care azi schimba banii în sinagogă satanei să ia aminte !
cornelioandanciu

Mesajde jonny_it » 06 Mar 2019, 14:51

cornelioandanciu scrie:Stiu ! Azi o plătim noi, mâine o vor plăti EI , stai numai puțin să conștientizeze lumea cu cine au de-a face ! Si sa vezi cum o vor plăti, ca vor plânge !

O sa pleteasca cu banii luati in plus de la noi. Stai calm, bancile nu ies in pierdere.
Asta cu taxarea bancilor este metoda guvernului de a obtine bani, metoda putin mai elaborata si care da bine la public, nimic mai mult.
Toate comisioanele pe care le plateam la o anumita banca mi s-au marit cu aprox 20%. La o alta banca doar cu 8-9%. Eu bag de seama ca lor le mai si raman bani in plus dupa ce platesc taxa aia. :?
jonny_it

Mesajde yuonyuon » 06 Mar 2019, 14:58

jonny_it scrie:
cornelioandanciu scrie:Stiu ! Azi o plătim noi, mâine o vor plăti EI , stai numai puțin să conștientizeze lumea cu cine au de-a face ! Si sa vezi cum o vor plăti, ca vor plânge !

O sa pleteasca cu banii luati in plus de la noi. Stai calm, bancile nu ies in pierdere.
Asta cu taxarea bancilor este metoda guvernului de a obtine bani, metoda putin mai elaborata si care da bine la public, nimic mai mult.
Toate comisioanele pe care le plateam la o anumita banca mi s-au marit cu aprox 20%. La o alta banca doar cu 8-9%. Eu bag de seama ca lor le mai si raman bani in plus dupa ce platesc taxa aia. :?
Lumea tocmai si a luat o mare tiapa , si nu a zis nimeni nimic.....bancile isi strang tarabele .. banii deja au ajuns la "tropice"
urmeaza inscenarea falimentului/....
yuonyuon

Mesajde jonny_it » 06 Mar 2019, 15:04

yuonyuon scrie:Lumea tocmai si a luat o mare tiapa , si nu a zis nimeni nimic.....bancile isi strang tarabele .. banii deja au ajuns la "tropice"

Eu as zice ca nu pleaca, eventual unele o sa vanda sucursalele catre alte banci de la noi. Faliment .. mai greu, imagineaza-ti ce se intampla pe bursa din Viena cand o filiala a Erste cum este BCR-ul ar da faliment. Cade si banca mama.
jonny_it

Mesajde yuonyuon » 06 Mar 2019, 15:40

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:Lumea tocmai si a luat o mare tiapa , si nu a zis nimeni nimic.....bancile isi strang tarabele .. banii deja au ajuns la "tropice"

Eu as zice ca nu pleaca, eventual unele o sa vanda sucursalele catre alte banci de la noi. Faliment .. mai greu, imagineaza-ti ce se intampla pe bursa din Viena cand o filiala a Erste cum este BCR-ul ar da faliment. Cade si banca mama.
da ...nu chiar...dar in alte tari sa practicat aceiasi metoda.......
nu se stie cat de nasola va devenii treaba...
yuonyuon

Mesajde feederman » 07 Mar 2019, 08:57

cornelioandanciu scrie: Întocmai cum făceau iudeii în Templu, când schimbau bani ! Ehei, dar când le-a dat Mântuitorul o bătaie buna ,asta a facut-o si pentru ca aceia care azi schimba banii în sinagogă satanei să ia aminte !

Am zâs!
Bag sama ca Mantuitorul s-a mutat din sinagoga la palatul Victoria.
feederman

Mesajde cornelioandanciu » 28 Apr 2019, 18:32

Să zicem că aveți un cont în euro la o bancă și doriți să scoateți de la bancomat sau de la ghișeu o sumă în lei, convertind acei euro în lei.Ce face banca ? Va vinde dumneavoastră înșivă euro din contul dumneavoastră, la prețul la care cumpara euro, în timp ce banca vinde euro care îi aparține la un preț per euro mai mare. Atunci intreb eu:
Cum i se permite băncii să facă o faptă de comerț cu un bun al clientului? (Euro din contul dvs personal ).
Unde este prevăzut în Codul fiscal un asemenea tip de tranzacție?
De ce banca nu schimba euro care va aparține la prețul cu care banca vinde euro care îi aparțin? Ca doar au aceeași valoare..
Si o ultima intrebare, deosebit de importanta, CINE PLM conduce tara asta si nu a reglementat încă aceste treburi într-un mod corect ?.
cornelioandanciu

Anterior

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE