Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Zaharul brut de sfecla...

Mesajde varza » 10 Mar 2015, 14:11

Buna tuturor. Am citit in cartile vech de apicultura si se vorbea printre altele si de zaharul brut. Se spunea ca este mai ieftin ca si cel rafinat. E adevarat ca mai spunea ca produce si nosemoza la albine insa nu despre asta vreau sa discutam aici. Intrebarea mea e urmatoarea..... de ce nu se mai gaseste de cumparat zahar brut din sfecla? Cel putin eu nu am gasit..... doar din cel de trestie ce are un pret egal cu cel al mieri. Deci unde a disparut tot zaharul brut de sfecla? :lol:
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Zaharul brut de sfecla...

Mesajde Mircea_63 » 10 Mar 2015, 14:33

Zaharul brut este mai ieftin decat cel rafinat si considerat inferior. Culoarea este bruna si gustul specific datorita urmelor de melasa. Tocmai urmele de melasa incarca intestinul albinei. Afirmatia ca acesta cauzeaza nosemoza este putin neadevarata. Vinovatul pentru nosemoza este un protozoar, adica un organism viu. Popular hai sa-i spunem "microb". Or zaharul, fie el brut sau nu, nu contine acest protozoar, insa urmele de melasa incarca sistemul digestiv si manifestarile sunt asemanatore cu... sau chiar favorizeaza inmultirea protozoarului.

Ca urmare a diferitelor nostalgii dupa vremurile de aur din copilaria saraca si plina de neajunsuri din vremea bunicilor, astazi sunt ridicate la rang inalt alimentele saracului de atunci. Astfel painea neagra este acum mai scumpa decat cea alba, faina neagra, eventual cu secara, tarate si alte cele care erau uzuale atunci, iar cea alba era rara si scumpa, acum acestea au devenit produse de lux. Zaharul brut era mai ieftin si el. Napul era cartoful saracului. Astazi napul porcesc de alta data este numit "topinambur" si este o delicatesa scumpa.
Un roi costa cativa bani sau era oferit chiar si gratuit candva. Astazi costa binisor.
Un stup era scump. Azi gasesti si stupi ieftini.

Pretul si valoarea reala nu intotdeauna sunt in echilibru, ci numele, miturile, nostalgiile si uneori reclama aduc un lucru sau altul pe val.

Melasa contine HMF in concentratii de 100 de ori mai mari decat mierea. Zaharul rafinat are o concentratie rezonabila de HMF... dar se intreaba unii de ce a disparut de pe piata.

Omul e o fiinta iubitoare de mituri, povesti si spectacol. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Zaharul brut de sfecla...

Mesajde dorindafi » 10 Mar 2015, 16:58

oameni buni , daca va aduceti aminte anul trecut postam poze cu turte de zahar invertit de o culoare ciocolatie
erau facute din zahar brut. cei drept ca sub forma de turta au fost consumate cu brio
dar ca sirop nu a avut niciun randament si pot spune ca am facut si 3 zahar cu 1 de ceai
si = la dozajul respectiv fiind in primavara nu se apucau sa cladeasca macar o celula
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: Zaharul brut de sfecla...

Mesajde varza » 15 Mar 2015, 22:43

Multumesc de raspunsuri.Da asa este nu e bun la albine. Am reusit sa ma informez si din alte surse se pare ca nu e bun de nimic.Prima data am crezut ca este mai putin prelucrat si deci mai putin toxic.... dar nu.
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Zaharul brut de sfecla...

Mesajde popescu eugen » 16 Apr 2015, 12:57

Eu sunt pe afara dar ca sa nu tac.Mai sunt fabricile de zahar care erau odata in Romania?S-a distrus tot.Poate ca nici nu e rentabil pt producator sa vanda acest semifabricat.Poate sunt norme care interzic asta cum se vroia sa se scoata bicarbonatu din mic.La mici practic daca ai scos bicarbonatu nu poti sa mai spui ca e mic.
popescu eugen
 
Mesaje: 37
Membru din: 28 Mar 2011, 08:24
Localitate: IASI


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 37 vizitatori