Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Taxa tv pe firma

Mesajde iunicu » 02 Apr 2015, 21:02

Am primit ieri o notificare de plata de la TVR cu suma de 890 lei taxe pentru serviciile srtv incepand din 2012 si pana azi.
Le scriu azi de dimineata:

"Domnule Mihai Tita, numele meu este Iuja Nicolae administrator al sc. Bricohobby srl, am primit la sediul firmei, o notificare prin care mi se aduce la cunostinta neplata serviciilor de televiziune restante.
Mentionez ca firma Bricohobby nu detine nici un fel de receptor tv sau radio, defapt, firma nici nu este racordata la reteaua nationala de electricitate pentru ca activitatea firmei nu necesita acest lucru. In consecinta va rog ca pe cale amiabila sa stergem aceasta datorie inchipuita findca taxa pentru serviciile publice de radiodifuziune şi televiziune se aplică numai persoanelor juridice care beneficiază de aceste servicii.

Va salut si as fi foarte fericit sa primesc un raspuns de la dumneavoastra, oricare ar fi acesta. Multumesc!"

El imi raspunde:

"Buna ziua,
Legea nr. 41/1994 NU face nicio specificatie asupra domeniului de activitate sau locul unde isi desfasoara activitatea societatea comerciala. Art. 3 al acestei Legi stipuleaza doar ca:"Persoanele juridice cu sediul in Romania, inclusiv filialele, sucursalele, agentiile si reprezentantele acestora, precum si reprezentantele din Romania ale persoanelor juridice straine au OBLIGATIA sa plateasca o taxa pentru serviciul public de radiodifuziune si o taxa pentru serviciul de televiziune in calitate de beneficiari ai acestor servicii"
. In Decizia nr. 297/06.07.2004 a Curtii Constitutionale, notiunea de " beneficiar " a fost definita ca fiind: persoana, colectivitate sau institutie care are folos din ceva; destinatar al unor bunuri materiale sau servicii; persoana fizica sau juridica in folosul careia se realizeaza o actiune; cel care beneficiaza de ceva; persoana, institutie etc pentru care se face o lucrare, se presteaza diferite servicii.
Asadar, conform art. 40 alin[3] din Legea nr. 41/1994, taxa pentru serviciul public de televiziune este perceputa in mod legal persoanelor juridice, in calitate de beneficiari ai acestui serviciu.
In cazul invocarii inexistentei acestei calitati, sarcina probei revine celui care o invoca. O declaratie a persoanelor juridice ca nu detine receptor TV la sediul social sau ca nu este beneficiara a serviciilor televiziunii publice nu este prevazuta expres in legislatia in vigoare ca modalitate de exceptare de la plata taxei pentru serviciul public de televiziune.
Decizia Civila nr. 607/3.02.2011 a ICCJ leaga notiunea de beneficiar al serviciului public te televiziune de calitatea de detinator al unui receptor tv. Dar detinator al unui receptor tv nu este numai cel ce detine televizor. Receptor tv, in prezent este si calculator/laptop/telefonul mobil- iPhone racordat la internet.
Luand in calcul cele mentionate, solicitarea dv. nu face dovada existentei vreunui motiv de exceptare din cele prevazute de art. 40 din Legea nr. 41/1994 si ca urmare aveti obligatia de a plati taxa pentru serviciul public de televiziune, conform Notificarii de plata nr. 101968/24.03.2015, in valoare de 890 lei.
Mentionam ca in baza unei solicitari scrise, ce se va supune aprobarii conducerii, aceasta suma se poate achita in 2-3 transe lunare
Cu stima,

Mihai Tita/Serviciul Taxa Tv

TELEVIZIUNEA ROMANA
Calea Dorobantilor 191
Bucharest, 010565, Romania
phone/fax: +4 021.305.88.28
e-mail: mihai.tita@tvr.ro


Eu ii scriu din nou:

"In acest caz va informez domnule Mihai Tita, ca societatea bricohobby srl. nu detine nici un aparat electronic inafara de casa de marcat fiscala. Socotind dupa legile pe care le invocati, firma este lipsita de orice posibilitate de a beneficia de serviciile societatii de televiziune. Daca vreti sa faceti referire la conexiunea de internet de pe care va scriu acest mail, aflati ca este a unei persoane fizice, alta decat asociatii firmei. Asadar firma nu a beneficiat vreodata si nici nu va beneficia candva de serviciile de televiziune. In situatia de fata sunt scutit de plata serviciilor tv si orice instanta din romania ar aproba acest lucru."

Astept raspuns din partea dumnealui.

Astept de asemenea sa ma sfatuiti care ar fi cea mai buna cale de a scapa de aceasta amarata de taxa. Ma intereseaza orice demers ce poate fi facut inainte de a ajunge la tribunal.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Taxa tv pe firma

Mesajde Mircea_63 » 02 Apr 2015, 21:22

Nicule, cu parere de rau... ai dreptate, dar poti muri cu ea in mana. Acolo unde ai sediul social exista si contor. Unde exista contor, se plateste taxa TV. Eventual treci contorul pe firma. Platesti acelasi curent consumat, dar o singura taxa TV.

Vezi ca facturile mai vechi de trei ani se... prescriu. In momentul in care i-ai raspuns, deja ai luat act de existenta lor. Prescrierea apare dupa trei ani in care cel care a emis factura, nu intreprinde nimic pentru recuperarea creantei. Prin raspunsul tau el dovedeste ca a intreprins. ;)

Din cate stiu, asa e legea. Ai firma, platesti TV. Esti persoana fizica sau psihica si ai contor...platesti tv. Daca n-ai contor, ai scapat, dar numai ca persoana, ca firma nu.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Taxa tv pe firma

Mesajde proapis13 » 02 Apr 2015, 21:44

De ce va complicati viata cand se cere decat un act
Maine dimineata te prezinti la cea mai apropiata sucursala Renel,Enel,si dai o declaratie pe proprie raspundere prin care ii notifici ca la adresa si pe numele firmei NU A EXISTAT NICIODATA APARAT DE RADIO SAU RECEPTOR TV...simplu...
am patit in urma cu ani de zile una ca asta si am platit pana in ziua in care am notificat in scris renelul ca la adresa unde primesc factura NU exista receptoare radio-tv...au venit, au vazut, au plecat...de atunci nu am mai primit facturi... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Taxa tv pe firma

Mesajde iunicu » 02 Apr 2015, 21:57

Firma nu este racordata la electricitate. Pentru faptul asta au trimis notificarea findca nu au cum sa scoata banii de la mine decat daca ma duc eu la casierie.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Taxa tv pe firma

Mesajde iunicu » 03 Apr 2015, 07:54

Mircea_63 scrie:Nicule, cu parere de rau... ai dreptate, dar poti muri cu ea in mana.
Din cate stiu, asa e legea. Ai firma, platesti TV. Esti persoana fizica sau psihica si ai contor...platesti tv. Daca n-ai contor, ai scapat, dar numai ca persoana, ca firma nu.

Total grasit. In primul rand am castigat un proces impotriva registrului comertului fara avocat. M-am reprezentat singur desi nu stiam ce trebuie sa fac la proces. Toti vorbeau o limba straina de mine si totusi judecatoarea a inteles ce spuneam eu acolo. Nu mai merg in viata mea la tribunal fara avocat.
Ca sa revenim la subiect. Nu platesc taxa radio si tv decat firmele care sunt beneficiare, adica cele care detin receptor. Eu nu am nici un aparat electronic inafara de casa de marcat si deci sunt scutit. Nu am de gand sa fiu victima sistemului.
Odihneste-te in pace Gica!
Odihneste-te in pace Kamy!
Avatar utilizator
iunicu
 
Mesaje: 1163
Membru din: 02 Oct 2011, 12:59
Localitate: Silistea Snagovului(IF) 38 ani

Re: Taxa tv pe firma

Mesajde Neafiliatul » 28 Dec 2015, 08:42

Neafiliatul
 
Mesaje: 1977
Membru din: 15 Dec 2013, 12:01

Re: Taxa tv pe firma

Mesajde supika » 05 Sep 2016, 22:11

Studiati Decizia ICCJ Nr. 607/2011 care a anulat taxele radio si tv. Cred ca si fara avocat se poate castiga un asemenea proces. Trebuie doar rabdare.

Potrivit art. 40 alin. (3) din Legea nr. 41/1994, republicata, „persoanele juridice cu sediul in Romania, inclusiv filialele, sucursalele, agentiile si reprezentantele acestora, precum si reprezentantele din Romania ale persoanelor juridice straine au obligatia sa plateasca o taxa pentru serviciul public de radiodifuziune si o taxa pentru serviciul public de televiziune, in calitate de beneficiari ai acestor servicii”.

Nicaieri in cuprinsul Legii nr. 41/1994, republicata, nu se regaseste o definitie a notiunii de „beneficiar”, astfel incat sensul acestei notiuni nu poate fi decat cel comun, respectiv „cel care beneficiaza de ceva”.

Prin Decizia ICCJ Nr. 607/2011 publicata in Monitorul Oficial, Partea I, Nr. 318, Inalta Curte de Casatie si Justitie a dispus anularea prevederilor legale prin care toate firmele cu sediul in Romania erau obligate la plata unei taxe lunare pentru serviciile publice de radio si tv.

Conform Deciziei Nr. 297/2004 a Curtii Constitutionale, exceptia de neconstitutionalitate a prevederilor art. 40 alin. (3) din Legea nr. 41/1994 a fost respinsa cu motivarea ca „obligatia prevazuta de text este doar in sarcina persoanelor juridice care beneficiaza, in diferite modalitati, de serviciile publice respective”.

Prin Constitutia Romaniei nu s-a impus plata taxei radio sau tv indiferent de existenta calitatii de beneficiar, iar componentele dreptului la informare prevazut de art. 31 alin. (15) trebuie interpretate in favoarea cetateanului.
supika
 
Mesaje: 7
Membru din: 07 Iun 2015, 11:39

Re: Taxa tv pe firma

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 21:02

proapis13 scrie:De ce va complicati viata cand se cere decat un act
Maine dimineata te prezinti la cea mai apropiata sucursala Renel,Enel,si dai o declaratie pe proprie raspundere prin care ii notifici ca la adresa si pe numele firmei NU A EXISTAT NICIODATA APARAT DE RADIO SAU RECEPTOR TV...simplu...
am patit in urma cu ani de zile una ca asta si am platit pana in ziua in care am notificat in scris renelul ca la adresa unde primesc factura NU exista receptoare radio-tv...au venit, au vazut, au plecat...de atunci nu am mai primit facturi... :!:



Asta am facut eu acasa, chiar nu detin nici un aparat radio sau TV, am doar coneziune la internet. Si s-a aprobat.
La firma nu pot pentru ca pe langa IT fac si altele si am radio si TV + ca platesc la Uniunea Compozitorilor din Romania o taxa.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori