Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Industria farmaceutica

Mesajde nicus » 15 Sep 2015, 17:07

De ce sunt farmaciile precum ciupercile?
Simplu, fiindca oamenii sunt bolnavi din cauze diverse. Fie ca i alimentatia, banca, fondurile, incalzirea globala, fiecare ce a gasit la indemana.
Probabil industria farmaceutica sponsorizeaza, campanii electorale, pesticide, proiecte internationale si ce stii ce beneficiari mai traiesc de pe urma ei.
Nu ar mira pe cineva.

Va relatez o intamplare auzita zilele trecute.
Batran la farmacie, scoate reteta si farmacistul incepe sa tasteze, pret final 160 ron, reteta ramane la farmacist.
Batranul isi da seama ca nu avea pe reteta medicament ce incepea cu litera "C", face putina galagie (fiindca nu avea medicatie neuro ;) ) si noua factura contine exact medicamentele prescrise si suma este de 30 ron.

M as bucura sa aud ca este singura intamplare de genul, supravegheti va pe langa stupi si batranii!
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Industria farmaceutica

Mesajde Bee Happy » 15 Sep 2015, 17:37

Moliere se putea inspira foarte bine de la poporul roman pentru ,,Bolnavul inchipuit".
In Romania, ipohondria salveaza farmacia. Sau o imbogateste.
Pentru orice senzatie, durere, parere... fuga la farmacie. Preferabil fara a mai plati un consult la medic si fara reteta.
La farmacie, bineinteles iti recomanda varianta scumpa a aceleiasi substante active. In loc sa iei Paracetamol cu 50 bani, cumperi alt ....amol cu 5 lei.
Au iesit la iveala recent cateva scandaluri despre lobby- urile ce le faceau medicii in favoarea unor producatori de medicamente scumpe.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: Industria farmaceutica

Mesajde Dragos2006 » 15 Sep 2015, 17:47

Daca as incepe sa povestesc eu aici cum sta treaba cu medicamentele mi-ar lua zile intregi. Pe scurt : mafia medicamentelor speculeaza la romani prostia si frica de moarte . Reteta este garantata !
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Industria farmaceutica

Mesajde paul » 15 Sep 2015, 19:16

Dragos2006 scrie:Pe scurt : mafia medicamentelor speculeaza la romani prostia si frica de moarte . Reteta este garantata !

Ai uitat sa faci precizarea cea mai importanta ... IN CARDASIE CU MEDICII !!! ;)
Vrei sa-ti povestesc eu ce excursii in strainatate fac medicii pe banii farmacistilor ???
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Industria farmaceutica

Mesajde Dragos2006 » 15 Sep 2015, 19:20

Măi Paul tu vorbesti din ce vezi la televizor , eu vorbesc din interiorul sistemului . Ce spui tu chestia aia cu excursiile e cu totul alta gîscă in alta traista. App , excursiile nu se fac pe banii farmacistilor.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Industria farmaceutica

Mesajde almasel » 15 Sep 2015, 22:01

Lucrurile sunt nitel mai complicate...
Aveti careva farmacie privata?
Familia mea are.. Cunosc sistemul si dedesupturile lui. Sotia si soacra sunt farmaciste si administreaza afacerea asta de mai bine de 15 ani, deci am vazut destule.
Traim drama de a avea o farmacie independenta, neafiliata vreunui lant farmaceutic national...


Dragos2006 scrie:Măi Paul tu vorbesti din ce vezi la televizor , eu vorbesc din interiorul sistemului . Ce spui tu chestia aia cu excursiile e cu totul alta gîscă in alta traista. App , excursiile nu se fac pe banii farmacistilor.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis

Re: Industria farmaceutica

Mesajde mellis » 16 Sep 2015, 01:40

Un cunoscut lucrează la o farmacie lant -Help..(rahat) si mi-a povestit ca periodic le sunt făcute cursuri "motivaționale" de genul: "decât sa moara mama ta, mai bine a lui, când intra clientul in farmacie trebuie sa faci tot posibilul sa iasă fara bani in buzunare"..
Au comision din vânzări + medicamentele expirate le sunt trase din salar + alte mizerii..
Cine are de suferit? Clientul care cere ceva general, nu știe exact ce vrea - numărul este alarmant...
O alta mizerie - unele farmacii îți dau doar cutia - sute de pastile ajung la gunoi, bani aruncați..
Abatele Warre spunea in cartea sa ca oamenii in loc sa consume miere sau un ceai/produs natural, au fuga in farmacie..
Educația (la noi) are multe lipsuri..
Mii de copii intoxicați cu antibiotice la o simpla răceală si multe minuni...
Sanatate
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Industria farmaceutica

Mesajde Dragos2006 » 16 Sep 2015, 07:52

Si totul din cauza ca multi romani confunda inca medicina cu șamanismul si mersul la medic cu mersul la vrajitoare.
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Industria farmaceutica

Mesajde almasel » 16 Sep 2015, 09:38

Primii pasi spre "normalizare" au fost facuti, in sensul ca pt multe medicamente banale ai nevoie de reteta de la medic (algocalmin fiola spre exemplu).
Poate asa nu se vor mai lua medicamente dupa ureche.
Pe de alta parte mersul la medic este o adevarata corvoada. La cabinetul privat costa si multi nu isi permit. La spitalul de stat aroganta, prostia si sistemul te descurajeaza sa mergi acolo. Si uite asa romanul a invatat sa se trateze dupa ureche...
Sistemul medical romanesc e in colaps total. Si nu de azi, de ieri... Atata timp cat reprezinta o sursa de venit ilicit, nici nu are cum sa fie altfel.


Dragos2006 scrie:Si totul din cauza ca multi romani confunda inca medicina cu șamanismul si mersul la medic cu mersul la vrajitoare.
almasel
 
Mesaje: 390
Membru din: 25 Oct 2011, 15:30
Localitate: Lugoj, jud. Timis


Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 67 vizitatori