Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Bambucha » 06 Aug 2017, 22:52

Acum nu stiu daca ai fost prin Apuseni, dar pe acolo gasesti peisaje la fel de frumoase si fascinante ca in Norvegia.
Totusi exista o problema daca privesti din unghiul civilizatiei/curateniei.

Nu cred ca a scapat mp in tara asta fara sa vada un pet/punga/conserva/sticla sparta etc... Si daca a scapat printr-un miracol, vei gasi o movilita de ingrasamant naturalo-chimic cu o hartie igienica/brusture peste, semn al epocii postmoderne contemporane.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Mircea_63 » 07 Aug 2017, 09:56

Popas la Sebes, urmeaza Oasa, maine Transalpina si cautam traseu interesant spre Deva. Probabil va fi Valea Jiului. Multumesc!
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde mircea » 07 Aug 2017, 10:54

Sebes ? Daca nu ai gasit o baraca ,intre Sebes si Alba Iulia ( o azvarlitura de bat) dupa Lancram , gasesti cotetul asta . La preturi rezonabile, piscina, spa, alea alea...etc . Stai o zi doua, bei neste cafele pe la Alba, te plimbi romantic cu doamna, impresionezi frumos si decisiv , revii in Sebes si uscheala pe panarama Transalpinei . Da nu ploua ? Ceata...alea alea...


SDC16638.JPG

SDC16647.JPG
Nu am vazut niciodata o salbaticiune, tanguindu-se. O pasare, care moare inghetata pe o creanga, cade fara sa-si planga vreodata de mila !
www.stuparitul.com
Facebook Grup Stuparitul
Avatar utilizator
mircea
Site Admin
 
Mesaje: 1458
Membru din: 17 Feb 2011, 17:33

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde balasbebe » 07 Aug 2017, 19:07

Sa vezi tu hotel la Bistrita aproape de centura. Are si piscina, dar in camere sunt niste scaune si paturi de toata groaza. Nici la o caruta nu gasesti asa paturi care se pun pe cai. Nu vreau sa-i dau numele, poate Arhivistu il stie,
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde teinegru64 » 07 Aug 2017, 20:58

Carcotasi mai suntem nea Bals...de la un timp incoace.Ia sa ne aducem aminte de luna de miere.Cand la doua zile venea o menajera sa vada daca mai traim.Iar noi ne jenam de chilotii de pe lustra sau de pe clanta usii.Pe atunci erau paturi in camere?/ :lol: :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Arhivistu » 07 Aug 2017, 21:08

Nea Bebe,nu faceti reclama negativa Bistriței :D stimati colegi,la Bistrita avem si hotel de 5 stele,deci va invit cu drag :)
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde balasbebe » 08 Aug 2017, 06:18

Eu am zis doar ce poate pati un turist daca se lasa doar la voia celor care vor sa te pacaleasca.
Acum trei ani m-am pacalit si in Iasi. Am dormit iarna doua nopti fara caldura in camera. Eram si racit. Noroc cu colegii forumisti cu care m-am intalnit la targ ca au incalzit atmosfera.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Mircea_63 » 08 Aug 2017, 08:01

Oasa...14 C. Dupa arsita e un extaz. Aproape tremur si cu toate astea, ma bucur.
Daca ai timp sa bagi de seama calitatea fotoliilor si alte maruntisuri... pacat de iesire. :D
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 08 Aug 2017, 18:39

Bambucha scrie:Acum nu stiu daca ai fost prin Apuseni, dar pe acolo gasesti peisaje la fel de frumoase si fascinante ca in Norvegia


As vrea sa aduc la cunostinta stuparilor iubitori de drumetii existenta unei destinatii turistice, ascunsa in Muntii Apuseni, mai exact in Muntii Trascaului. Atractie turistica cunoscuta mai putin de romani, dar vizitata asiduu de catre turistii occidentali (inca din perioada anilor '80, perioada ceausista!).

De pe drumul European E68, la intrare (sau iesire), din orasul Deva, treceti Muresul in directia Brad. Apoi urcati spre Abrud. Continuati sa coborati spre Campeni. De la Campeni veti continua sa coborati pe valea Ariesului spre Baia de Aries, continuand in aval pana la Salciua de Jos. Aici vi se dezvaluie in partea dreapta Muntele Bedeleului. Stanci calcaroase masive si spectaculoase. Daca parasim drumul national 75, pe partea dreapta pe directia de mers, traversam valea si urcam serpentinele drumului communal 104 (asfaltat) ajungem sus, pe seaua care desparte doi versanti. In parte dreapta pe directia de mers, se coboara abrupt spre pestera ‘Vanatarile Ponorului’. Pe directia de coborare, la un moment dat, o poteca ce se desprinde pe partea stanga va conduce la o platform de lemn suspendata, ce va prilejuieste apropierea de cascada…

Daca continuati drumul (fara sa coborati spre pestera mentionata), va indreptati spre locatia ascunsa, (practic cocotata deasupra stancilor), a unei pensiuni construita in anii recenti, intr-o locatie ireala, in stil autohton arhaic si cu material recuperat din vechi locuinte de lemn din zona, numita Raven’s Nest (Cuibul Corbului). Indraznesc sa spun ca este o foarte reusita si indrazneata investitie, unica in arealul Apusenilor, prin ambientul panoramic oferit si prin imbinarea intre rustic si facilitatile moderne.

Sigur, zona abunda de recomandari de trasee turistice ce conduc spre alte pesteri, trecatori, cascade ( care pot fi descoperite si personal).

Intorcandu-ne la punctul unde ‘seaua’ desparte cei doi versanti, pe versantul din stanga putem cobori la o alta pestera faimoasa, ‘Huda lui Papara’, unde mai exista o pensiune, numita ‘Sub Piatra’, dar care nu se bucura de acelasi element de spectaculozitate si unicitate ca si ‘Cuibul Corbului’ (parerea mea).

Dupa ce v-ati dat jos de pe munte va recomand sa continuati calatoria in aval spre Buru, unde drumul se bifurca, la stanga spre Iara - Turda - Cluj Napoca, iar la dreapta spre Aiud. Eu recomand continuarea catre Aiud pe drumul judetean 107M. Pentru ca veti trece printr-un foarte pitoresc satuc maghiar numit Rametea, ( cu pensiuni si chiar si un Muzeu Etnografic), satuc dominat de prezenta dominanta a unei stanci izolate (de tip Uluru, stanca de granit rosu din desertul Australian), stanca numita ‘Piatra Secuiului’. Celebra pentru cei care fac salturi cu parapanta sau deltaplanul.

De acolo veti trece pe langa ruinele Cetatii Trascaului (Coltesti), pe partea dreapta, inspre Cheile Valisoarei, Poiana Aiudului, Aiud.
Ati ajuns pe soseaua europeana E81 cu directii spre Cluj Napoca sau Alba Iulia. Daca o veti lua spre Alba Iulia, daca aveti noroc de vreme frumoasa si atmosfera limpede, intre Teius si Alba Iulia aveti sansa sa admirati de la distanta pe partea dreapta cealalta jumatate a Muntilor Trascaului, cu alte locuri faimoase, (Cheile Rametului, Cheile Manastirii, Cheile Caprei…)

Sigur ca nu am mentionat toate atractiile turistice ale zonei si toate posibilitatile de cazare, ci doar pe cele mai importante.
Ajunge. Restul, sper sa descoperiti si voi candva!
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde LUPU' ALBINELOR » 08 Aug 2017, 18:55

Nu sunt un pescar experimentatat, deci nu ti-as putea da un sfat avizat.
Poti incerca (omul e dator sa incerce :D )
You know how it goes.Everybody knows: Life's full of SHIT.That's why, HONEY is so expensive... (Dj LU' - MAXIME și CUrGETĂRI)
http://damblarin.blog
Avatar utilizator
LUPU' ALBINELOR
 
Mesaje: 3818
Membru din: 23 Feb 2011, 13:33
Localitate: BRUXELLES

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Mircea_63 » 09 Aug 2017, 15:38

In final a fost Deva, Sebes, Oasa, Transalpina, Novaci, Tg.Jiu, Valea Jiului, Deva. Dupa experienta avuta recomand cu mare entuziasm Transalpina!
De asemenea recomand Resita, Semenic, Trei Ape, Garana, Herculane, Clisura Dunarii (nu ezitati sa va dati cu barca. Aveti acolo oferta.), Portile de Fier. Din Herculane exista o sosea asfaltata, si buna, prin rezervatia Domogled, pana la Baia de Arama.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde csaa » 09 Aug 2017, 17:35

dan pescarul scrie:
Mircea_63 scrie:Urmeaza sa plecam dinspre Arad, la Oasa jud Sibiu. Probabil transalpina si ajungem la Novaci jud Gorj. Apoi cumva spre Deva.
Orice sugestie de obiectiv sau traseu mi-ar prinde bine si as fi recunoscator.

Cheile Sohodolului,monumentele lui Brîncuși,casa memorială Brîncuși.La Deva vizitezi cetatea Devei,Rîul Mare Retezat ,Sarmisegetuza Regia,apoi Alba Iulia,salina Turda,dacă poți și ceva din Parcul Național Retezat.Ai zimbrăria Hateg și sigur am uitat eu ceva.Cît despre traseu,waze și amfostacolo te ajută enorm să-ți planifici concediul.Am fost anul trecut,am ratat Sarmisegetuza Regia și Alba Iulia,dacă se putea anul ăsta tot acolo aș fi mers.Am stat două nopți lîngă Cheile Sohodolului,trei nopți în Deva.

Daca tot ai ajuns la Sarmisegetusa Regia e musai sa vizitezi si cetatile Costesti si Blidaru.
Eu am fost cazat la o cabana din Costesti cu un exceptional raport pret / calitate.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde csaa » 09 Aug 2017, 17:37

dan pescarul scrie:Apuseni si Retezat pentru la anul,sînt binevenite indicațiile.Ceva pastrav mai e prin zonă,prin rîuri,nu pastrăvării?

Gasesti pastravarii. Te indruma localnicii. La restaurante am gasit si pastrav salbatic.....Alt gust ;) .
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde lucky5strike » 09 Aug 2017, 21:30

Ia sa va vad, unde ati mancat cel mai bun peste in tara? Eu ceva salau la Murighiol, langa Puflene - http://pensiunealagunaalbastra.ro/activitati/plimbare/
Dupa o luna, tot imi mai lasa gura apa...
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Avram » 09 Aug 2017, 23:01

LUPU' ALBINELOR scrie:
Bambucha scrie:Acum nu stiu daca ai fost prin Apuseni, dar pe acolo gasesti peisaje la fel de frumoase si fascinante ca in Norvegia


Restul, sper sa descoperiti si voi candva!



Un traseu frumos ..... Arieseni - vf. Bihor mers pe jos , atentie la echipament ( in special incaltarile ).
Nu am darul necesar sa descriu in cuvinte mirosul brazilor , aerul curat , peisajele minunate , mirosul zmeurei si al afinelor .......
Fişiere ataşate
IMG_7450.jpg
IMG_7446.jpg
Sa gandesti e dificil.De aceea majoritatea oamenilor judeca.
Avatar utilizator
Avram
 
Mesaje: 720
Membru din: 26 Mar 2011, 22:16
Localitate: Arad com.Semlac

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde csaa » 10 Aug 2017, 14:57

Imi cer scuye. Nu am citit cu atentie postul tau. Am trecut pe valea Jiului si am vazut destui pescari pe la poduri, asa ca.......pe acolo e destul. Pe raul Orastie n-am vazut pe nimeni cu batul in apa.
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori