Prima pagină OFF TOPIC CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE

Aici poti pune tot felul de intrebari (altele decat cele legate de apicultura) . Poti discuta cu alti apicultori despre orice iti trece prin cap.
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde mellis » 17 Oct 2015, 00:18

Lacurile din Austria, St Wolfgang, si peisajul de poveste din Hallstatt, merita văzute..
http://www.tourismontheedge.com/places/europe/hallstatt-austrias-most-beautiful-lake-town.html
Cazare găsești pe la localnici, noi am stat in St Wolfgang cu 20 sau 25 eur/ noapte.
Pot căuta unde am stat daca ești interesat..
Sănătate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde nicus » 17 Oct 2015, 00:57

Cristi, cand te gandesti la concediu iti vin imediat in minte urmatoarele intrebari:
cu cine, cu ce, unde, cand, cat timp.. pentru ca mai apoi sa ti raspunzi la: a meritat? :)

Orice locatie este legata de fapt de primele doua, cu cine si cu ce.
Fiindca daca tintesti sa ajungi cu sotia la NY, stii cu cine si unde insa daca are rau de avion si de mare nu stii cu ce. :D
Raman la parerea ca i totusi muuult mai important cu cine te insotesti decat locatia in sine. Functie de asta stii ce se potriveste.. ;)

Recomand 3 locuri ce mi au placut in Franta (Parisul avand farmec incontestabil):
http://www.calanques13.com/
http://www.chambord.org/
http://www.ot-montsaintmichel.com/index.htm

Ma repet, nu am spus nimic de costuri sau daca i mai bine in hotel sau la rulota ci doar.. de oamenii ce i ai alaturi.
Poti plati destul pe vacante dupa care sa ramana decat un gust de .. miere fermentata.

Concedii placute!!
A bee doesn’t need to read the paper to get the news and an economic report.
Avatar utilizator
nicus
 
Mesaje: 1665
Membru din: 24 Feb 2011, 22:23

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde gica.mosu » 18 Oct 2015, 07:16

gica.mosu scrie:Cuuum 500 E :?: ...Doar atat :P ...Si cand te gandesti ca"piti"sparge intr-o noapte la....20 000 E la....!!!! O intrebare-care e cel mai ieftin (scurt)circuit prin.....


Nuuu a raspuns nimeni :idea: ...2 ron=schimbi o siguranta la tablou :mrgreen: :D
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde cristi_vidican » 18 Oct 2015, 08:18

nicus scrie:Cristi, cand te gandesti la concediu iti vin imediat in minte urmatoarele intrebari:
cu cine, cu ce, unde, cand, cat timp.. pentru ca mai apoi sa ti raspunzi la: a meritat? :)

Corect!!!
Ce am vrut prin acest topic e să împărtășim idei pentru concediu.
Sigur, sunt o mulțime de direcții care pot fi abordate. Unul preferă să stea cu burta la soare (după ce a stat toată vara în soare la stupi), altul să călătorească, altul să doarmă, altul să chefuiască etc.

Fiecare poate veni cu experiența lui, dând astfel de iedei celor care citesc pe-aici.
S-ar putea să văd o destinație propusă și să zic: nu m-am gândit la asta! Ia să vedem!

Cu cât sunt mai multe mărturii, cu atât e mai bine.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Destinații pentru pensionari

Mesajde balasbebe » 18 Oct 2015, 09:32

Dimineata duc sotia la serviciu si de acolo pana la prima stupina am 7 km. Acolo beau cafeaua, mai vine cate un vecin si uite asa se poate trai linistit. Mai curat o frunza, o iarba, mai deschid cate o lada si trece o zi linistita.
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde BRUMITA » 18 Oct 2015, 22:23

Marea noastra . La fel de frumoasa.
Si la noi sistem all inclusive. :P
Fişiere ataşate
rsz_20150910_070029.jpg
Dacă ai mult , dă și altora din bunurile tale .
Dacă ai puțin, dă din inima ta.
(Fernad Fauriner Avery )
Avatar utilizator
BRUMITA
 
Mesaje: 945
Membru din: 04 Mar 2014, 22:11
Localitate: Pucioasa DB

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Cristian IONITA » 21 Oct 2015, 16:59

cristi_vidican scrie:Ce recomandări aveți din concediile voastre?
Pe unde-ați fost și ați recomanda? Sau ați spune să nu se meargă.
Interior/exterior.
Pentru un buget de stupar.


defineste "buget de stupar"? ....

eu de cand ma joc de-a apicultura am folosit banii obtinuti din valorificarea productiei pentru a achita Revelionul (ptr mine si sotie) .... in fiecare an am petrecut minim 6 zile la munte (cazare + mese festive) in conditii decente spre foarte bune. Au fost ani cand a trebuit sa si suplimentez, dar in general banii din stuparit au acoperit cerintele.

ca sa te ajutam cu recomandari ar trebui totusi sa ne spui cam ce ti-ar place .... ca noi recomandam Amsterdam-ul si poate ca pe tine nu te bucura nici muzeele, nici "cartierul rosu" si nici "iarba" ....
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde cristi_vidican » 21 Oct 2015, 21:47

Un buget de stupar ...
Pentru un stupar mai stupar ... nu chiar începător - cam 10 stupi
Adică cât ar primi pe 10 stupi sau venitul de la 10.
Adică, cam 1000 de euro.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Cristian IONITA » 21 Oct 2015, 22:07

oki ... am retinut bugetul ... totusi nu fi timid ... mai spune si ce ti-ar place

La 1.000 Euro, ptr 2 persoane banuiesc, exista multe alternative ... practic cam pe oriunde in Europa (bineinteles ca nu si la cele mai ridicate pretentii).
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde a_costy » 20 Noi 2015, 13:08

Castelul din Carpati (cetatea Colt), cunoscut de milioane de oameni din intraga lume ca fiind titlu unui roman scris de Jules Verne.
Putina lume stie insa unde este situat acest castel.
Este pacat ca autoritatile, dar si societatea civila, nu fac mai mult pentru restaurarea si promovarea acestui obiectiv turistic, strans legat de calatoriile, dar si viata amoroasa a marelui scriitor francez.
Sunt convins ca foarte multi dintre milioanele de cititori, si-ar dori sa viziteze, de ce nu sa si locuiasca pentru un weekend, in castelul in care indragitul autor si-a consumat iubirea cu frumoasa romanca.

http://www.realitatea.net/cetatea-colt- ... 41287.html
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde lucky5strike » 20 Noi 2015, 22:49

cristi_vidican scrie:Un buget de stupar ...
Pentru un stupar mai stupar ... nu chiar începător - cam 10 stupi
Adică cât ar primi pe 10 stupi sau venitul de la 10.
Adică, cam 1000 de euro.


Cu suma asta?

Ca orase, avem asa - Venetia, Paris, Barcelona, Roma, Milano, Viena(de Craciun), Berna, Stocholm... sau Praga (o poti pune prima)!

Ca tari,
Bulgaria/Ungaria. Daca esti atent, te intorci cu destui bani acasa.

Turcia. Kusadasi. Pt. all inclusive, e dezmat curat , dar atentie ca sunt manglitori, milogi, ciubucari (cuvinte turcesti).

Grecia. Halkidiki sau Creta/Corfu. Sa nu faci excursii spre Atena de o zi, sau daca da, sa ai sandwich cu tine... ca aia la pranz au ultrasiesta... si inchid.

Croatia. E spectaculoasa zona Dalmatia, turism de concept modern. 3-4 zile cu banii astia

Elvetia. Oriunde... multa liniste, distractie zero... iar cu suma aia, in doi cam te afli in treaba.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde a_costy » 20 Noi 2015, 22:59

lucky5strike scrie:
cristi_vidican scrie:Un buget de stupar ...
Pentru un stupar mai stupar ... nu chiar începător - cam 10 stupi
Adică cât ar primi pe 10 stupi sau venitul de la 10.
Adică, cam 1000 de euro.


Cu suma asta?

Ca orase, avem asa - Venetia, Paris, Barcelona, Roma, Milano, Viena(de Craciun), Berna, Stocholm... sau Praga (o poti pune prima)!

Ca tari,
Bulgaria/Ungaria. Daca esti atent, te intorci cu destui bani acasa.

Turcia. Kusadasi. Pt. all inclusive, e dezmat curat , dar atentie ca sunt manglitori, milogi, ciubucari (cuvinte turcesti).

Grecia. Halkidiki sau Creta/Corfu. Sa nu faci excursii spre Atena de o zi, sau daca da, sa ai sandwich cu tine... ca aia la pranz au siesta... si inchid.

Croatia. E spectaculoasa zona Dalmatia, turism de concept modern.

Elvetia. Oriunde... multa liniste, distractie zero... iar cu suma aia, in doi cam te afli in treaba.



Sau petreci 2 zile de schiat la Poiana Brasov.
Daca esti chibzuit, nu sari de 1000E :D
a_costy
 
Mesaje: 353
Membru din: 30 Sep 2011, 19:12
Localitate: Gorj

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Cristian IONITA » 23 Noi 2015, 13:37

a_costy scrie:Castelul din Carpati (cetatea Colt), cunoscut de milioane de oameni din intraga lume ca fiind titlu unui roman scris de Jules Verne.
Putina lume stie insa unde este situat acest castel.
Este pacat ca autoritatile, dar si societatea civila, nu fac mai mult pentru restaurarea si promovarea acestui obiectiv turistic, strans legat de calatoriile, dar si viata amoroasa a marelui scriitor francez.
Sunt convins ca foarte multi dintre milioanele de cititori, si-ar dori sa viziteze, de ce nu sa si locuiasca pentru un weekend, in castelul in care indragitul autor si-a consumat iubirea cu frumoasa romanca.

http://www.realitatea.net/cetatea-colt- ... 41287.html


fost .... in zona mai sunt si alte obiective interesante dar foarte putin promovate:
- Biserica Colt (Biserica de la Suseni);
- raul de mori;
- biserica densus;
- partia de ski Rausor
etc

un pic mai departe (adica peste 1 ora de condus) - rezervatia de zimbri Hateg, ceaile dacice, etc


Zona Hateg - are un farmec aparte .... totusi nu cred ca este ptr oricine, daca vrei viata de noapte .... mai bine in alta parte :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Bambucha » 04 Aug 2017, 20:42

Maramu- din Sighet pana in tara Barsei, se gasesc locatii inedite ce merita a fi vazute.

Apusenii- din Belis, Horea, Albac, Arieseni, Vadu Motilor, o multime de locuri frumoase. De aici mi-am luat si mult doritul instrument muzical TULNIC (findca un didgeridoo mi-a fost greu sa aduc) ;)

Transalpina/Parang/Subcarpatii de Gorj si Valcea.

10 zile e un pic prea putin, ideal ar fi vreo 3 saptamani...
Peste tot am admirat stupi!


LE. Ma duc sa repet Pam, pam, pam... Param, pam, pam, pam, pam :lol:

"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde Mircea_63 » 06 Aug 2017, 11:26

Urmeaza sa plecam dinspre Arad, la Oasa jud Sibiu. Probabil transalpina si ajungem la Novaci jud Gorj. Apoi cumva spre Deva.
Orice sugestie de obiectiv sau traseu mi-ar prinde bine si as fi recunoscator.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Destinații pentru concediu

Mesajde jonny_it » 06 Aug 2017, 13:52

Recomand Norvegia, dar preturile sunt pe masura. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

AnteriorUrmătorul

Înapoi la CAFENEA - DISCUTII DESPRE ORICE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori